Рецепти італійської кухні: печемо панеттоне до Великодня

Панеттоне — це традиційний італійський пиріг (кекс), який зазвичай печеться на Різдво. Він нагадує українську паску, тому готується у нас до Великодня
Рецепти італійської кухні: печемо панеттоне до Великодня
29 Березня 2024, 21:46
читать на русском

Панеттоне — це традиційний італійський пиріг (кекс), який зазвичай печеться на Різдво. Він нагадує українську паску, тому в нашій країні панетоне готують до Великодня. Ніжне м’яке тісто, спокусливе поєднання мускату й апельсинової цедри, зацукровані фрукти та соковиті родзинки — у цю випічку легко закохатися з першого шматочка.

Традиційний панеттоне, рецепт якого винайшли міланські пекарі 500 років тому, готується з додаванням пшеничної закваски. Тісто вистоюється декілька днів. Внаслідок такого довгого бродіння змінюється структура та смак пирога, а також збільшується строк придатності.

Ми пропонуємо сучасний рецепт італійської "паски" панеттоне — ніжної та легкої. Такий пиріг неодмінно прикрасить ваш великодній кошик.

Інгредієнти:

  • Борошно - 800 г
  • Цукор - 300 г
  • Масло вершкове - 150 г
  • Молоко - 250 мл
  • Яйця - 3 шт.
  • Яєчні жовтки - 2 шт.
  • Дріжджі свіжі - 40 г
  • Родзинки - 150 г
  • Цукати - 100 г
  • Курага - 150 г
  • Мускатний горіх мелений - 1 ч. л.
  • Апельсинова цедра  - 1 ст. л.
  • Кардамон - 0,5 ч. л.
  • Ванільний цукор - 20 г

Для початку готуємо дріжджову суміш. У глибоку тарілку подрібнюємо дріжджі, додаємо 2 ст. л. цукру і 4 ст. л. теплого молока. Все гарно перемішуємо до однорідності. Туди ж висипаємо 2 ст. л. борошна, ще раз мішаємо. Відставляємо суміш на 15–20 хвилин, щоб дріжджі почали бродіння.

У велику миску просіюємо 2 склянки борошна, виливаємо тепле молоко, ретельно перемішуємо. Сюди ж додаємо дріжджову суміш, вимішуємо до однорідності. Готову опару накриваємо рушником чи харчовою плівкою і ставимо в тепле місце на годину. За цей час опара має піднятися у 3–4 рази. Щойно вона почне опадати, можна замішувати тісто.

Міксером збиваємо яйця, додаємо жовтки і виливаємо їх в опару. Попередньо розм’якшене масло нарізаємо кубиками й також кладемо до тіста. Туди ж висипаємо цукор, гарно вимішуємо. У тісто додаємо 3 склянки борошна, спеції та прянощі.

Вимішувати тісто потрібно протягом години. Спочатку воно буде досить липким. Щоб тісто менше прилипало до рук, можна змащувати долоні невеликою кількістю олії. Додавати борошно потрібно поступово, поки тісто не стане пластичним, м’яким та однорідним.

Замісивши тісто, необхідно перекласти його до великої миски та залишити в теплі на 2 години. За цей час воно має підійти та збільшитися у декілька разів.

Доки тісто підходить, промиваємо родзинки, курагу та цукати, просушуємо їх на паперовому рушничку. Курагу й цукати краще порізати невеликими шматочками, щоб усі смаколики були однакової форми.

Готове тісто виймаємо з ємності, ще раз гарно вимішуємо руками, додаємо до нього родзинки, цукати, курагу. Готуємо форми для випікання: змащуємо їх олією та викладаємо на дно пергамент. Перекладаємо тісто, заповнюючи лише 1/3 кожної форми. Адже маса ще має підійти та збільшитися у декілька разів. Залишаємо форми в теплі на годину. Перед випіканням бажано змастити верхівки кексів жовтком. Підрум’янена скоринка буде виглядати більш апетитно та спокусливо.

Розігріваємо духовку до 180–190 градусів, ставимо панетоне випікатися. Бажано не відкривати дверцята шафи перші 15–20 хвилин, щоб тісто не опало. Загальний час випікання — 45–50 хвилин. Готові італійські "паски" потрібно теплими дістати з форм та остудити на решітці.

Традиційний панеттоне не прикрашається посипкою чи вибитими білками. Пиріг зазвичай загортається в пергаментний папір і перев’язується стрічкою. Але можна проявити креативність і зробити святковий великодній декор.

До столу панетоне подають з червоним солодким вином, гарячим шоколадом чи горнятком запашної кави. Така випічка може зберігатися декілька днів. Пекарі впевнені, що за цей час вона лише стає смачнішою!

Читайте також