Свято 40 святих відзначають українці 9 березня: традиції і прикмети цього дня

У березні православні віряни традиційно відзначають свято 40 Святих на честь пам'яті Сорока Севастійських мучеників, що прийняли жорстоку смерть за християнську віру.
Свято 40 святих відзначають українці 9 березня: традиції і прикмети цього дня
Церква
9 Березня 2024, 06:38
читать на русском

9 березня християни східного обряду відзначають свято, яке в народі називають Сорок святих. Воно присвячене пам’яті 40 мучеників Севастійських. Раніше його відзначали 22 березня, але після переходу ПЦУ на новоюліанський календар, дата свята змінилася.

Історія свята відсилає до 320 року, коли правив римський імператор Ліциній — язичник і жорстокий гонитель християн.

Тоді сорок найкращих воїнів римського легіону поблизу міста Севастія (нині Сівас в Туреччині) відмовилися відректися від християнства і загинули мученицькою смертю на Севастійському озері.

У День Сорока святих православні йдуть до церкви, ставлять 40 свічок, моляться, дякують Богові за все, просять захисту від негараздів, хвороб, б’ючи 40 поклонів.

Перед іконою 40 Святих моляться:

  • про духовну допомогу у важку годину гоніння й ув'язнення;
  • про зміцнення сили духу, щоб гідно перенести випробування;
  • жінки — про те, щоб їхні рідні чоловіки благополучно і скоріше повернулися з далекої дороги.

В народі свято 40 Святих ще називають «Сороки» (зокрема, від співзвучності слів «сорок» і «сорока») або «Жайворонки». У народі вірили, що саме на Сорок святих з вирію повертаються пернаті — сорок різних порід.

Вважали, що цього дня сорока бере сорок різочок чи галузок і мостить собі з них гніздо. Казали: «Нині сорока — іменинниця».

Сорока, якщо не турбувати її та не руйнувати гнізда, виступає своєрідним оберегом дому, біля якого живе.

Від схожості слів існувало вірування, що пташка сорока охрещена на День Сорока святих.

Цього дня господині печуть 40 печив у формі пташок. У різних регіонах України вони мають назви птахів — сороки, жайворонки, буслики.

На «Сороки» заведено запрошувати в будинок близьких людей: чим їх більше буде, тим краще. У будинку повинно бути шумно і весело.

Вважається, що в цей день не можна лаятися, сваритися, злитися і навіть думати про погане. Також в цей день не можна прибирати, шити, в'язати і щось ремонтувати. Наші пращури вірили, що той, хто буде працювати на 40 святих – отримає 40 болячок. Але у свято можна пекти, щоб наблизити весняне тепло.

В деяких селах збереглася традиція в День 40 Святих гойдатися на гойдалці — чим сильніше розгойдатися і злетіти вище, тим врожайніший буде рік, а люди стануть щасливішими.

Гарна традиція в свято весни — прикрашати дерево паперовими квітами, яскравими стрічками, дзвіночками. Весна неодмінно побачить таке диво і обов'язково прилетить до нас, прожене обридлу зиму і вступить у свої права. Дерево проносять по селі і встановлюють в тому місці, де вирішили накликати весну. Навколо дерева водять хороводи, співають пісні про весну.

Також в цей день не варто позичати гроші.

Прикмети на день 40 святих:

  • Якщо прилетять птахи – скоро буде дуже тепло.
  • Якщо 9 березня синиця заспівала – тепло пророкує.
  • Гарна погода – до врожаю гречки.
  • Тане сніг – до активної повені і буйних трав.
  • Випав сніг - до холодів на Великдень.
  • Якщо в цей день хмарно і мороз - скоро буде тепло і можна сіяти.

Актуальний церковний календар ПЦУ та перелік свят на березень 2024 року за новим (новоюліанським) календарем публікуємо за посиланням тут.

Читайте також

1