В Україні цьогоріч запровадять обов`язкові пенсійні накопичення

Відповідний проєкт закону вже зареєстрований у парламенті
В Україні цьогоріч запровадять обов`язкові пенсійні накопичення
Пенсія (Фото: pexels)
20 Квітня 2023, 10:10
читать на русском

Цього року в Україні планують запровадити обов’язкове пенсійне накопичення.

Проєкт закону  "Про накопичувальне пенсійне забезпечення" №9212 було зареєстровано у Верховній Раді.

В пояснювальній записці зазначено, що система добровільного накопичувального пенсійного забезпечення є недостатньою і не справляється з основною метою - суттєвого доповнення солідарної розподільчої системи на макроекономічному рівні.

Основні положення законопроєкту:

У системі накопичувального пенсійного забезпечення в обов’язковому порядку братимуть участь усі категорії осіб, які працюють, до досягнення ними 55 років.

Роботодавець щомісяця сплачуватиме обов’язкові пенсійні внески за працівника в розмірі 1 % від зарплати у 2023 році, 1,5 % — у 2024-му, 2 % — у 2025-му.

Розмір ЄСВ залишиться незмінним, накопичувальний внесок включатимуть в ЄСВ.

За бажанням працівника, розмір його самостійних внесків може бути збільшено. Держава буде співфінансувати такі внески на паритетних засадах в межах 3% від розміру середньої заробітної плати за видами економічної діяльності у середньому по економіці.

Такі ж умови державного співфінансування пропонуються також для участі в системі для фізичних-осіб підприємців та самозайнятих осіб, яка є добровільною.

Законопроєктом пропонується встановити, що кошти накопичувальної системи є власністю учасників системи у розмірі, накопиченому на їх індивідуальних накопичувальних пенсійних рахунках, а у випадку смерті особи право власності на пенсійні заощадження переходять до її спадкоємців.

До кінця 2025 року внески потрібно буде робити в уповноважений пенсійний фонд, створений державою, а з 2026 року учасник системи зможе обрати для себе будь-який авторизований недержавний пенсійний фонд, куди будуть сплачуватись внески на його користь та формуватись пенсійні накопичення.

Управління активами недержавний пенсійних фондів буде здійснюватися авторизованими компаніями з управління активами. Зберігатимуть пенсійні накопичення авторизовані банки-зберігачі, допущені до діяльності в другому рівні пенсійної системи завдяки авторизації;

Пенсійні накопичення учасників пенсійних фондів зберігаються від знецінення та інфляційного впливу внаслідок їх інвестування в переважно консервативні фінансові інструменти. Інвестиційні обмеження щодо інвестування пенсійних накопичень визначені законопроєктом виходячи з консервативної інвестиційної стратегії.

Як зазначається в пояснювальній записці до законопроєкту, впровадження накопичувальної системи є необхідним через низький рівень народжуваності та збільшення тривалості життя, що обумовлює скорочення чисельності населення працездатного віку, які є платниками єдиного соціального внеску.

Нагадаємо, народні депутати пропонують впровадити в Україні додаткову добровільну накопичувальну систему. 

Читайте також