Білоус Ігор

Білоус Ігор

Колишній голова Державної фіскальної служби та ексголова Фонду державного майна України

Білоус Ігор – інвестиційний банкір, фахівець з міжнародних фінансів, магістр міжнародної економіки

Місце народження

Народився 26 січня 1978 року у місті Тернопіль.

Освіта

 • 1995-1999 роки - навчався у Тернопільському національному економічному університеті. На четвертий курс перевівся у Київський національний економічний університет. Отримав диплом бакалавра міжнародної економіки.
 • 1999 рік – закінчив спеціалізований курс навчання в університеті Нортумбрії у Ньюкаслі (Велика Британія). Спеціалізація - "Бакалавр міжнародних фінансів та бухгалтерського обліку" (спільна програма з Київським університетом).
 • 2000 рік – закінчив навчання в Київському національному економічному університеті. Отримав диплом магістра міжнародної економіки (з відзнакою).

Родина

Мати – Ольга Білоус, була засновницею та директоркою Інституту економіки та підприємства, з 2014 року працювала завкафедри Тернопільського національного технологічного університету імені Івана Пулюя.

Дружина - Марина Білоус, займається стоматологією, закінчила медичний університет ім. Богомольця, стажувалася у Швейцарії та Великій Британії і отримала п'ять патентів на нові види лікування зубів в Україні. Власниця ТОВ "Медичний центр "Тефі".

Виховують трьох дочок – Марію, Катерину, Олександру.

Робота в бізнесі

 • 1997 - 2000 роки – ще навчаючись в університеті, працював спеціалістом по роботі з трансфер-пунктами Депозитарно-клірингоконсалтінгового центру "АВС-Реєстр".
 • 2000 – 2004 роки – отримує посаду фінансового аналітика ТОВ "САРС". Спеціалізація – міжнародні угоди M&A.
 • 2004 - 2005 роки – був директором з корпоративних фінансів ТОВ "Європейська Фінансова група".
 • 2007 - 2010 роки - голова представництва банку Ю-Бі-ЄсА-Ге" (Швейцарія) в Україні.
 • 2011 рік - директор з корпоративних фінансів Представництва банку "Ю-Бі-ЄсА-Ге" (Швейцарія) в Україні.
 • 2011 - 2012 роки - керівник департаменту розвитку проєктів ТОВ "Ренесанс Капітал".
 • 2013 - 2014 роки - керівник проєктів групи керуючих проєктами Консорціуму "Індустріальна група"; заступник голови представництва "Проф Альтіус Менеджмент Інк".

В цей період Білоус брав участь в таких операціях:

 • придбанні компанією Mittal Steel 93,02 % частки в меткомбінаті "Криворіжсталь";
 • продажу 51-відсоткової частки в УкрСиббанку французькому BNP Paribas, продажу 60-відсоткової частки у банку "Форум" німецькому Commerzbank;
 • первинному розміщенні акцій "Миронівського хлібопродукту";
 • розміщеннях єврооблігацій українських емітентів.

До квітня 2017 року перебував на державній службі.

Листопад 2017 – грудень 2019 років – працював керуючим партнером, заступником голови представництва компанії "Проф Альтіус Менеджмент Інк" в Україні.

З грудня 2019 року – керуючий партнер, заступник директора компанії "Альтіус Капітал".

Державна служба

 • Березень – липень 2014 року – призначений заступником міністра доходів і зборів. Займався реорганізацією міністерства.
 • Липень 2014 року - Ігоря Білоуса було призначено головою новоствореної Державної фіскальної служби України, яка фактично стала правонаступницею Міністерства доходів і зборів України.

Голова ДФС України Ігор Білоус під час засідання III Антикорупційного форуму (фото: sfs.gov.ua)

 • Серпень 2014 року – керівник ДФС інформував про початок податкової реформи. Ініціював електронне адміністрування ПДВ, податковий компроміс, скорочення кількості податків з 22 до 9, перегляд єдиного соціального внеску. В тому ж місяці підготував для уряду список підприємств, в яких частка російського капіталу перевищує 50%.
 • На початку 2015 року у Кабміні вказали, що ДФС працює вкрай погано, надходження в бюджет скоротились, на митниці процвітає контрабанда, податкова служба не ліквідувала схеми часів Олександра Клименка, люстрація не проводиться, активно працюють підпільні цехи з виготовлення горілчаного фальсифікату.
 • У відповідь на ці звинувачення Ігор Білоус заявив, що через втрату Криму і війну на Донбасі було недоотримано щонайменше 1 млрд гривень. Люстрація була проведена і звільнили близько 7 тисяч працівників. Але одночасно його відомству Кабмін скоротив фонд заробітної плати. Здійснено перший етап реформи, парламент проголосував за підготовлений службою проєкт, який передбачав суттєві зміни у Податковому кодексі України. Водночас багато проблем виникало через конфлікт із заступниками, які були затверджені одночасно з Білоусом, і керівник не мав достатніх важелів впливу на них. У результаті, стан справ з розслідуванням злочинів у відомстві та роботою митниці став навіть гіршим ніж в часи Віктора Януковича, а саме за це відповідали заступники Володимир Хоменко та Анатолій Макаренко.
 • 24 лютого 2015 року – Ігор Білоус і два його заступники були відсторонені від посад на час службового розслідування. Була створена урядова комісія, і після вивчення ситуації у ДФС Айварас Абромавичус доповів про результати розслідування. Було вказано на суттєві недоліки, рекомендовано звільнити заступників Хоменка і Макаренка, а Білоуса залишити на посаді. Проте Білоус сам попросився у відставку. В кінці березня 2015 року уряд прийняв рішення про звільнення його з посади керівника ДФС.
 • Травень 2015 року – Білоуса призначили головою Фонду державного майна України.
 • Липень 2015 року – керівник ФДМ підготував парламенту пропозицію щодо законодавчих змін, необхідних для проведення великої приватизації.
 • Грудень 2015 року – почав роботу новий сайт Фонду держмайна з першим в Україні повним каталогом об'єктів, призначених на приватизацію та оренду.
 • Липень 2016 року – ФДМ запланував початок великої приватизації з конкурсу по продажу Одеського припортового заводу, який був зірваний.

Білоус Ігор (фото: sfs.gov.ua)

 • Осінь 2016 року – повторний конкурс з продажу ОПЗ теж не відбувся через відсутність заявок. Прем’єр Володимир Гройсман звинуватив керівництво Фонду держмайна у неефективній роботі.
 • 10 квітня 2017 року – Ігор Білоус написав заяву про відставку.
 • 13 квітня 2017 року – Верховна Рада України проголосувала за звільнення Білоуса з посади голови Фонду державного майна.

Звинувачення, скандали, критика

Різні звинувачення з боку ЗМІ на адресу Ігоря Білоуса почались з перших тижнів його роботи як державного службовця. Деякі журналісти написали, що він був призначений головою Державної фіскальної служби з ініціативи народного депутата Віталія Хомутинніка, відомого участю в організації різних схем, конвертаційних центрів, махінаціями з поверненням ПДВ (інформація сайту "Генштаб").

Інші ЗМІ стверджували, що це призначення лобіювала донецька фінансово-промислова група "Індустріальний союз Донбасу", з якою Білоус співпрацював в роки президентства Віктора Януковича.

У травні 2014 року голова Антирейдерського союзу підприємців України Андрій Семидідько звинуватив Ігоря Білоуса в отриманні великих хабарів за призначення "потрібних" людей на керівні посади територіальних управлінь Державної податкової служби.

Пізніше урядовці своєю чергою звинуватили Білоуса, що він нічого не робить для того, щоб стягнути борг з "Укрнафти" Ігоря Коломойського, сума якого склала 1,7 млрд гривень.

В кінці 2014 року Ігор Білоус фігурував у кримінальній справі Вадима Альперіна. Правоохоронці зафіксували їх регулярні телефонні розмови, при тому, що Альперін відомий як одеський "король податкових ям", організатор ефективних схем з ухилення від сплати податків.

Крім того, цілий ряд ЗМІ висміяли нарцисизм Білоуса, його надмірну самозакоханість. Колишній інвестиційний банкір звик до розкошів та гламуру навколо своєї особи і відмовився користуватись службовими автомобілями. Щоб перебувати в гармонії, він за власні кошти орендував білу Ауді А8 останньої моделі та такого ж кольору позашляховик Lexus LX570 для охорони. А колекція годинників гламурного чиновника була оцінена в 600 тисяч гривень, його особистий автопарк налічує 5 автомобілів (серед них Mercedes Benz GL і спортивний фастбек Porsche Panamera), мотоцикл Harley Davidson Softail.

Дата публікації: 02.08.2021
Дата останньої зміни: 16.09.2021