Абромавичус Айварас

Абромавичус Айварас

Ексміністр економічного розвитку і торгівлі України (2014 – 2016 роки)

Абромавичус Айварас – український політик та підприємець литовського походження інвестиційний банкір та прозахідний реформатор, ексміністр економічного розвитку і торгівлі України (2014 – 2016 роки), колишній керівник "Укроборонпрому" (2019 – 2020) та наглядової ради АТ "Ощадбанк" (2020 – 2021)

Місце народження

Народився 21 січня 1976 року у Вільнюсі.

Освіта

  • 1993 рік – переїхав у Таллінн де вступив у Міжнародний університет "Конкордія"
  • 1996 рік — переїхав у Вісконсин, США для продовження навчання у цьому ж університеті.
  • 1998 рік – закінчив навчання, здобув ступінь бакалавра міжнародного бізнесу, повернувся в Естонію.

Родина

Дружина Катерина Рибаченко – українка родом з Донецька, генеральний директор ТОВ "Племінний завод "Агро-Регіон".

Оформили шлюб у 2004 році. Проживають у Києві.

Виховують трьох дітей – доньку Софію, синів Лукаса і Марка.

Кар’єра до 2014 року

  • 1996 рік – ще навчаючись в університеті, став співробітником найбільшого у прибалтійських республіках банку "Hansabank".
  • 1998 рік – по закінченні навчання отримав посаду директора департаменту цінних паперів цього банку.
  • 1999 – 2002 роки – працював у Швеції, в проєкті з інтернет-брокериджу на ринках, що розвиваються.
  • Одночасно з цією роботою він деякий час обіймав посаду директора трейдингового холдингу Brunswick Emerging Market.
  • 2002 рік — Айварас Абромавичус був запрошений на роботу як керівник підприємства East Capital. Згодом він купує 5% акцій цієї компанії.
  • 2005 рік – переїхав на роботу в Москву. Управляв фондами East Capital Russian Fund (ECRF) і East Capital Eastern European Fund (ECEEF). За три роки в російську економіку було інвестовано понад 1 млрд євро.
  • Придбавши пакет акцій "Сбербанка" (Росія), литовський фінансист співпрацював з найбільшими російськими корпораціями "Газпром" і "РусГідро".
  • 2008 рік – Абромавичус переїхав у Київ, де очолив український офіс своєї компанії East Capital. За кілька років в українські компанії було інвестовано більш ніж 200 млн доларів.
  • East Capital придбала значні пакети акцій українських банків Південний, Надра, Платинум.

Державна служба та бізнес в Україні після Євромайдану

Після Революції гідності та перемоги на президентських виборах Петра Порошенка, західні партнери лобіювали його призначення на посаду міністра економіки, бо вважали що Абромавичус зможе ефективно реформувати українську економіку.

Порошенко погодився з рекомендаціями та надав Айварасу Абромавичусу українське громадянство.

2 грудня 2014 року фінансист був призначений міністром економічного розвитку та торгівлі України за квотою Блоку Петра Порошенка. Його назвали одним із членів “спецназу реформ” – команди закордонних реформаторів, які зайняли важливі державні посади в Україні.

Серед досягнень Абромавичуса на посаді міністра можна назвати запуск системи електронних публічних закупівель ProZorro. Систему визнали однією з найкращих у світі, вважають найефективнішою у своїй галузі. Також він займався реформами Державних підприємств, наприклад, оновив процес призначення директорів. Саме це сприяло тому, що у "Нафтогаза" з’явилася нова, справді незалежна рада директорів. Завдяки роботі Абромавічуса, Україна змогла ратифікувати угоду про вільну торгівлю з ЄС, уклала угоду про вільну торгівлю з Канадою.

2015 рік - допоміг розпочати роботу Офісу Ефективного Регулювання, покликаного поліпшувати бізнес клімат в Україні. Саме сюди Абромавичус привів на роботу майбутнього прем’єра Олексія Гончарука.

В лютому 2016 року Айварас Абромавичус написав заяву про свою відставку з поста міністра економіки і скликав пресконференцію Він сказав представникам ЗМІ, що “не має наміру бути ширмою для відвертої корупції або підконтрольною маріонеткою для тих, хто прагне контролювати державні гроші”. Основні звинувачення йшли на адресу заступника голови парламентської фракції “Блок Петра Порошенка” – Ігоря Кононенка. Його Абромавичус звинуватив у “блокуванні роботи Міністерства економіки, у тому числі в частині проведення реформ”. Через два місяці, у квітні 2016 року, Абромавичуса разом з усім урядом Яценюка відправили у відставку.

Айварас Абромавичус та Петро Порошенко (фото: УНІАН)

2017 рік – бізнесмен прийняв пропозицію та увійшов до складу ради директорів Союзу українських підприємців, об’єднання, в яке входять більш ніж 430 компаній країни.

Поступово навколо Абромавичуса сформувалась команда молодих прозахідних політиків, серед яких Юлія Ковалів, Максим Нефьодов, Руслан Корж, Ярослав Железняк, Юлія Клименко. Всі вони, разом з Олександром Данилюком та Русланом Рябошапкою влились до Зе-команди нового кандидата у президенти. Абромавичус весною 2019 року став радником Володимира Зеленського, був присутній на його зустрічі з бізнес-спільнотою України 25 квітня 2019 року.

Абромавичус і Зеленський (фото: facebook.com/aivaras.abromavicius)

Після перемоги Зеленського став членом наглядової ради "Укроборонпрому", частина його команди отримала депутатські мандати, решта брала участь і формуванні нового Кабміну. Саме Абромавичус рекомендував Володимиру Зеленському Олексія Гончарука як майбутнього прем’єра, та й сам він теж вважався одним із претендентів на цю посаду.

30 серпня 2019 року – Абромавичуса призначили генеральним директором державного концерну "Укроборонпром". На цій посаді він ініціював майже 500 карних справ проти різних посадових осіб концерну, намагався звільнити підприємства від усіх політичних "смотрящих", забезпечив мільярдні держзамовлення на бронетехніку й озброєння. Проте радикальних реформ провести так і не зміг. Чистий прибуток концерну у 2019 році скоротився на 2 млрд гривень у порівнянні з минулим роком. Абромавичус у вересні 2020 року подав у відставку й у жовтні цього ж року президент підписав відповідний указ.

4 листопада 2020 року Кабмін призначив Абромавичуса членом наглядової ради АТ "Ощадбанк". Проте робота на цій посаді не викликала у бізнесмена жодного інтересу, і у лютому 2021 року він був відкликаний зі складу наглядової ради.

Скандали та критичні публікації

Перші скандали почались одразу ж після призначення Абромавичуса на посаду міністра. Коли йому надали українське громадянство, він заявив ЗМІ, що литовське втратив автоматично. Виявилось, що це не так. Литовське громадянство було за ним збережено, і це викликало шквал критичних публікацій.

У своїй декларації міністр вказав вартість київської квартири нижчою в кілька разів за ринкову. Експерти вважають, що таким чином він ухилився від сплати значної частини податку при укладенні угоди.

Айварас Абромавичус (фото: facebook.com/aivaras.abromavicius)

Новий скандал розгорівся у 2015 році. Журналісти встановили, що Абромавичус з родиною проживають в котеджному селищі Riviera Villas, яке розміщене в природоохоронній лісовій території та отримати законно землю для будівництва котеджів тут неможливо. Проте котеджі були побудовані. Коли прокуратура почала розслідування, заступник прокурора Київської області написав рапорт Шокіну, що міністр Абромавичус намагається чинити тиск, вимагає припинити перевірки котеджного містечка Riviera Villas. Як вияснилось, Абромавичус був одним із приватних інвесторів в його будівництво.

Найбільше звинувачень на адресу міністра виникало через його інвестиційну діяльність в РФ. Він упродовж кількох років спростовував звинувачення, заявляючи, що у 2014 році він припинив роботу в East Capital, а саме ця компанія була інвестором у російські підприємства.

Восени 2019 року ЗМІ знову критикували Абромавичуса за те, що генеральним директором "Укроборонпрому" він був призначений без проведення конкурсу. Згодом звернули увагу на його кадрову політику – він призначив собі 11 заступників із зарплатами близько 200 тисяч гривень в місяць, а одним із директорів став Мустафа Найєм. Навіть Зеленський критикував Абромавичуса, вказуючи, що на деяких підприємствах концерну отримують 3,5 тисячі гривень в місяць, і навіть ті мізерні кошти люди мають не завжди. Адже заборгованість ряду підприємств доходить до 4 років.

Коли на сайті нардепа Олександра Дубінського восени 2019 року знову розмістили матеріал про російські інвестиції Абромавичуса, останній відповів у письмовій формі, вживаючи матюки. Нардеп швидко оприлюднив скандальне листування. Згодом Дубінський вияснив, що Абромавичус для авіаперельотів користується паспортом громадянина Литви. Нардеп одразу виклав цю інформацію у своєму Telegram-каналі, заявивши що ситуація навколо Абромавичуса все більше нагадує беззаконня часів Порошенка.

Дата публікації: 11.05.2021
Дата останньої зміни: 16.09.2021
1