Чарльз ІІІ Віндзор

Чарльз ІІІ Віндзор

Король Великої Британії

Всі новини

Чарльз III, також  Карл III  (англ. Charles III, King of United Kingdom), повне ім'я – Чарльз Філіпп Артур Джордж (англ. Charles Philip Arthur George) – король Великобританії та королівств Співдружності з Віндзорської династії, верховний головнокомандувач збройних сил Великобританії, верховний правитель Церкви Англії, Глава Співдружності Націй. Чинний монарх у чотирнадцяти незалежних державах: Австралії, Антигуа та Барбуді, Багамських Островах, Белізі, Гренаді, Канаді, Новій Зеландії, Папуа - Новій Гвінеї, Сент-Вінсенті та Гренадінах, Сент-Кітсі та Невісі, Сент-Люсі, Ямайка.

Син королеви Єлизавети II, найдовше в історії Британії залишався принцом Уельським і спадкоємцем трону, внаслідок чого був більшу частину життя відомий як принц Чарльз.

Дитинство та освіта

Чарльз народився в Букінгемському палаці в Лондоні під час правління його діда по материнській лінії Георга VI 14 листопада 1948 року, о 21:14 (GMT), перша дитина принцеси Єлизавети, герцогині Единбурзької та Філіпа Герцога Единбурзького та королеви Єлизавети.

Принц Чарльз з матір`ю - королевою Єлизаветою ІІ

15 грудня 1948 р. у музичній кімнаті Букінгемського палацу відбулися хрестини принца (хрещений архієпископом Кентерберійським, Джеффрі Фішером). Його хрещеною матір'ю стала принцеса Маргарет – сестра Єлизавети. У віці трьох років і трьох місяців (лютий 1952) став спадкоємцем британського престолу після смерті Георга VI і сходження на престол Єлизавети II. Принц Чарльз  –  старший брат принцеси Анни (нар. 1950), принца Ендрю (нар. 1960) та принца Едварда (нар. 1964).

Чарльз був присутній на коронації своєї матері у Вестмінстерському абатстві 2 червня 1953 року, де він сидів поруч із бабусею та тіткою. Як заведено для дітей вищого класу на той час, гувернантка Кетрін Піблз була призначена для початку освіти принца у віці від п'яти до восьми років.

У 1955 році Букінгемський палац оголосив, що Чарльз відвідуватиме школу, а не матиме приватного репетитора, що зробило його першим спадкоємцем, який здобув освіту таким чином. 7 листопада 1956 року Чарльз приступив до занять у школі Хілл Хаус, на заході Лондона.

Потім Чарльз навчався у двох колишніх школах свого батька – Підготовчій школі у Беркширі, Англія, з 1958 року, а потім у Гордонстоуні на північному сході Шотландії, розпочав заняття там у квітні 1962 року.

Принц Чарльз та королева Єлизавета ІІ, 1960-1970-ті роки

Він провів два семестри в 1966 році в кампусі Тімбертопу в гімназії Джилонг ​​у Вікторії, Австралія, за цей час він відвідав Папуа Нову Гвінею в шкільній поїздці зі своїм викладачем історії Майклом Коллінсом Персе.

Чарльз порушив королівську традицію вдруге, коли він вступив прямо до університету після А-рівня, а не вступив до Збройних сил Великобританії. У жовтні 1967 р. його прийняли в Трініті-коледж, Кембридж, де він вивчав антропологію, археологію та історію. Під час свого другого курсу Чарльз відвідував Університетський коледж Уельсу в Аберістіте, вивчаючи історію та валлійську мову протягом семестру.

23 червня 1970 року він закінчив Кембридж, здобувши ступінь бакалавра мистецтв 2:2, таким чином ставши першим спадкоємцем, який отримав університетський ступінь. 2 серпня 1975 року йому присвоєно ступінь магістра мистецтв у Кембриджі (у Кембриджі магістр мистецтв – це вчене звання, а чи не аспірантура).

26 липня 1958 року Чарльзу було присвоєно титул принца Уельського, проте формальна церемонія інвеститури, під час якої Єлизавета II поклала на голову сина вінець принца Уельського, пройшла лише 1 липня 1969 року в замку Карнарвон в Уельсі.

Після інвеститури принц почав брати активну участь у громадському житті Великобританії. У 1970-х роках він брав участь у засіданнях Палати лордів, а також став першим за триста років членом королівської родини, який був присутнім на засіданні Кабінету міністрів. За деякими відомостями, Чарльза цікавила посаду генерал-губернатора Австралії, але у світлі конституційної кризи в цій країні в 1975 від цих планів змушений був відмовитися.

Паралельно, в 1971 - 1976 роках, Чарльз знаходився на військовій службі: пройшов курс навчання як пілот винищувача і військового вертольота , а також служив на флоті.

Є абсолютним рекордсменом в історії Великобританії за тривалістю перебування у статусі спадкоємця престолу, попередній рекорд (59 років) належав його прапрадідові Едуарду VII, а також найстарішим за віком із усіх принців Уельських.

8 вересня 2022 року, після смерті своєї матері Єлизавети II, став королем Великобританії. Прем'єр-міністр Ліз Трасс повідомила, що новий британський король взяв ім'я Карла III.

Резиденції

У Лондоні офіційною резиденцією принца Уельського є Кларенс-Хаус.

Принц також володіє маєтками Хайгроув у графстві Глостершир, Беркхол у Шотландії та Луйневермуд в Уельсі.

Військові звання

14 листопада 2006 року – генерал (ВС Великобританії); 14 листопада 2006 року – адмірал (ВС Великобританії); 14 листопада 2006 року – головний маршал авіації (ВС Великобританії); 16 червня 2012 року – фельдмаршал (ВС Великобританії); 16 червня 2012 року – адмірал флоту (ВМС Великобританії); 16 червня 2012 року – маршал Королівських ВПС (ВС Великобританії).

Титули

1948-1952: його Королівська Високість принц Чарльз Единбурзький.

З 1952 року: його Королівська Високість герцог Корнуольський.

У Шотландії: з 1952: його Королівська Високість герцог Ротсейський, граф Каррік, барон Ренфрю, лорд Островів і великий стюард Шотландії.  2000-2001: його Світлість лорд верховний комісар Генеральної асамблеї Церкви Шотландії.

У 1958 році Чарльзу був наданий титул принца Уельського разом з додатковим титулом графа Честер. Повний офіційний титул став звучати як "His Royal Highness Prince of Wales, Duke of Cornwall, Earl of Chester" - "Його Королівська Високість принц Уельський, герцог Корнуольський, граф Честер".

Принц Чарльз з першою дружиною Діаною Спенсер

Після смерті свого батька принца Філіпа в 2021 році Чарльз успадкував його титули і став відповідно 2-м герцогом Единбурзьким, графом Меріонетським і бароном Грінвічським.

Повний титул до сходження на престол: Його Королівська Високість Принц Чарльз Філіп Артур Джордж, Принц Уельський, лицар Ордену Підв'язки, Ордену Будяка, Ордену Лазні, Ордену Заслуг, Ордену Австралії, Почесного ордену королеви, Ордену Канади, Таємної ради, особистий помічник Її Величності, граф Честер, Герцог Единбурзький, Герцог Корнвела, Герцог Розесей, граф Керрік, барон Ренфрю, Володар Островів і принц та Великий управитель Шотландії.

Суспільна діяльність та хобі

Король Чарльз активно займається благодійністю, перебуває у різних суспільствах, зокрема патронує близько 400 структур. Він є засновником "Фонду принца" ("The Prince's Trust") та 15 інших благодійних організацій. Особливими областями його інтересів є охорона довкілля та вдосконалення міського середовища.

Лондонський Foundation for Building Community принца Чарльза займається просуванням архітектурних ідей неоісторизму. Під його егідою побудовано експериментальне нове місто Паундбері. Король є автором низки книг з архітектури, живопису та садівництва, автором сценарію документальних фільмів з екології.

Король Чарльз був активним гравцем у поло, любив полювання на лисиць (поки цей вид дозвілля не був заборонений у 2005 році) та рибалку. Відомо, що він малює аквареллю та захоплюється садівництвом.

Позиція щодо України

У вересні 1996 року принц Уельський Чарльз відвідав Україну на запрошення Президента України Леоніда Кучми. Серед іншого у Києві відвідав Софійський собор, Меморіал Вічної Слави, Києво-Могилянську Академію, де був приємно вражений англомовними студентами і вітальними плакатами, потім відбув до Севастополя, де відвідав Меморіал британцям загиблим у Кримській війні.

Принц Чарльз та королева Єлизавета ІІ, 2018 рік

1 березня 2022 року принц Чарльз засудив вторгнення Росії в Україну і висловив свою підтримку українцям, які чинили опір агресору. "Ми солідарні з усіма, хто чинить опір жорсткій агресії",  - заявив він. За словами принца, це "атака на демократію, на відкрите суспільство, на свободу". Члени британської королівської сім'ї рідко висловлюються з політичних питань, дотримуючись нейтральності. Також у квітні того ж року Чарльз зустрівся з сім'єю, яка втекла від війни в Україні.

Родина

У 1979 році Чарльз зробив пропозицію своїй троюрідній сестрі Аманді Натчбулл - онуці легендарного полководця, останнього віце-короля Індії Луїса Маунтбеттена, проте Аманда своєї згоди на шлюб не дала.

У 1980 році він зустрічався з леді Сарою Спенсер, дочкою Джона Спенсера, 8-го графа Спенсера, і познайомився з її молодшою ​​сестрою Діаною, з якою в результаті одружився 29 липня 1981 року.

Принц Чарльз з синами - принцами Гаррі (зліва) та Вільямом (посередині)

Принцеса Діана здобула величезну популярність у Великобританії та за кордоном. Проте шлюб був невдалим. Відносини між подружжям незабаром зіпсувалися, і з 1992 року вони офіційно жили окремо, а 1996 року – розлучилися. До скандалу було привернуто значну увагу суспільства, він не найкраще позначився на репутації принца Уельського. Діана загинула в автокатастрофі в Парижі 1997 року.

У Чарльза та Діани народилися два сини: принц Вільям, герцог Корнуолльський та Кембриджський  (нар. 21 червня 1982); принц Гаррі (Генрі), герцог Сассекський  (нар. 15 вересня 1984).

Принц Чарльз та Камілла Паркер-Боулз

9 квітня 2005 року принц Чарльз одружився вдруге зі своєю давньою подругою Каміллою Паркер Боулз, уродженою Шанд. Церемонія одруження відбувалася у цивільному, а не церковному порядку – вперше в історії британської королівської родини. За шлюбом з Чарльзом Камілла отримала всі його титули, але вважає за краще не використовувати свій титул принцеси Уельської, щоб уникнути неприємних асоціацій з покійною принцесою Діаною. Натомість вона використовує титул герцогині Корнуольської (в Англії) та Ротсейської (в Шотландії).

Соцмережі

Офіційний сайт королівського дому Великобританії

Дата публікації: 13.09.2022
Дата останньої зміни: 13.09.2022