Євген Гетьман

Євген Гетьман

Колишній член КРАЇЛ, який втік з України, вийшовши під заставу у кримінальній справі про 90 тисяч доларів хабара

Що відомо про офіційну біографію Євгена Гетьмана

За словами міністра Кабінету міністрів Олега Немчинова , Євген Гетьман має досвід у напрямку міжнародного співробітництва, у тому числі з НАТО (координатор міжнародних проектів), досвід роботи в регуляторних органах і досвід керівництва комунальними та приватними підприємствами.

Гетьман Євген Миколайович справді досвідчений чиновник. Його шлях кар'єрними сходами нерозривно пов'язаний з роботою в державному агентстві України з управління зоною відчуження, де регулярно траплялися різні корупційні скандали.

Як зазначається у декларації, Гетьман обіймав посаду заступника генерального директора Державного спеціалізованого підприємства «Об'єднання «Радон», яке займається збиранням та зберіганням радіоактивних матеріалів.

Також Гетьман був нинішнім заступником керівника державного спеціалізованого підприємства «Центральне підприємство поводження з радіоактивними відходами» («ЦППРО») з розвитку та міжнародного співробітництва. Як пише видання «Наші гроші», Гетьман також претендував на крісло голови Державного агентства України з управління зоною відчуження (ГАЗ). За даними журналістів, оприлюднених у 2019 році, за 4 роки ЦППРО провело тендерів на 570 млн грн. З них левову частку отримали лише три фірми – 492 млн. грн.

За даними декларації за 2020 рік, Євген Гетьман володіє двома квартирами у Києві – на 36,3 кв. м та 108,4 кв. м, а також земельною ділянкою під Києвом – на 696 кв. м. Сім'я має два автомобілі – це BMW 530 2005 року випуску та Nissan Micra 2006 року випуску. Того ж 2020 року родина Гетьмана отримала цінний подарунок у негрошової формі. Його вартість становила близько 1,5 млн грн. Готівкою державний працівник зберігає 143 тисячі доларів США.

Корупційні скандали

З 2016 року Гетьман переходить з однієї посади на іншу у державних підприємствах, які перебувають у сфері підпорядкування Державного агентства України з управління зоною відчуження. Як повідомляє видання «Антикор», Гетьман завжди був наближений до керівництва всіх структур, у яких працював. Без його погодження документи керівнику на стіл не потрапляли, тендери не проводили. Впливаючи на керівників структурних підприємств, він лобіював інтереси підконтрольних будівельних компаній.

За даними видання, Гетьман нібито став учасником історії, де ТОВ «Інбудсервіс» отримало безпідставну оплату на 1,3 млн. грн. Автор стверджує, що за цим фактом порушено кримінальну справу.

Ще одна історія – пов'язана із туристичним напрямом. Гетьман нібито взяв під контроль грошові потоки, що надходять від іноземних туристів, любителів риболовлі та полювання. Спочатку було створено підприємство ТОВ «Чорнобиль Тур» та ТОВ «Чорнобиль Ексклюзив Турс». Перше займається організацією риболовлі та полювання, а друге організує відвідування зони туристами. Під приводом боротьби з корупцією розробляється програмне забезпечення "Соляріс".

«Ідея проста. Компанії формують туристичні групи на відвідування Чорнобильської зони відчуження та формують у системі "Соляріс" електронний квиток. Потім реалізують дані квитки туристам, яких за допомогою електронного коду, як залізничні квитки, пропускають на контрольно-пропускних пунктах. Вартість квитка – від 500 гривень із кожного туриста плюс 2000 гривень від групи. Ну як не захоплюватись ідеєю? Все прозоро, все для країни. Не враховується лише невеликий дефект програмного комплексу Соляріс. Після відвідування групи інформація про формування електронних квитків на цю групу видаляється із системи за допомогою вбудованого програмного коду. Ну а далі отримані від туристів кошти діляться чесно — 50 на 50», – наголошується у статті.

Зауважимо, що офіційних підтверджень зазначеним схемам поки що не було. Слід додати, що ЗМІ також називають Гетьмана бізнес-партнером екс-забудовника Максима Микитася.

Справа про 90 тисяч доларів хабара

Для президента Зеленського створення комісії з регулювання азартних ігор стало зразковою реформою, яку він неодноразово подавав як особистий успіх. За наказом президента Слуги народу створили галузь азартних ігор, створили з нуля комісію з регулювання - 23 вересня 2020 року, до якої було призначено 6 членів, які представляють інтереси всього тодішнього президентського оточення: Андрія Єрмака , Сергія Шефіра, Івана Баканова, Кирила . Особисто Зеленський обіцяв, що тепер продаж ліцензій принесе до бюджету 5 мільярдів гривень, і це лише початок.

Проте НАБУ та САП провели блискучу операцію та переконливо показали, що Слуги народу влаштували з Комісії з азартних ігор абсолютно відверту корупційну годівницю, яка працювала під "дахом" Служби безпеки України. Агент НАБУ під прикриттям, із легендою дрібного бізнесмена, який хоче купити ліцензію на ведення азартних ігор, встановив, що заплатити легально до бюджету та оформити всі документи можна лише в одному випадку – якщо ти платиш хабар керівництву Комісії. Керівництво комісії відчувало себе абсолютно безкарно - хабарі вимагалися без жодних посередників, і в конкретному випадку був задокументований і затриманий на здирництві виконуючий обов'язки голови комісії Євген Гетьман.

Агент просив оформити ліцензію на організацію азартних ігор у двох приміщеннях у Чернігівській та Запорізькій областях – не найзаможніших регіонах України, та торгувався, щоб збити ціни. Але "слуга народу" Гетьман сказав, що платять хабарі всі, і за одну ліцензію за кожним маленьким приміщенням треба заплатити по 45 тисяч доларів, тобто всього - 90.

На записі "Слуга народу" пояснює агенту НАБУ, чому хабар складає саме 90 тисяч доларів - кожному члену комісії за кожне рішення з цих грошей належить по 5 тисяч доларів, а решту передають "наверх".

Але найбільший шок чекав детективів НАБУ після затримання Гетьмана на місці злочину. Головний хабарник Комісії з регулювання азартних ігор виявився... лейтенантом СБУ, помічником начальника Головного управління внутрішньої безпеки СБУ з оперативних питань! Гетьмана оформили як офіцера чинного резерву, відрядженого із СБУ для "роботи" у Комісії. У Євгена Гетьмана виявили службову «ксиву» , де зазначено, що він є помічником начальника Головного управління з оперативних питань СБУ і має звання лейтенанта, а також користується автомобілем Skoda Octavia, що належить СБУ.

Джерела в СБУ повідомляють, що кандидатуру Гетьмана на затвердження президенту Зеленському представив голова колишній СБУ Іван Баканов . Гетьман - довірена особа та "збирач" Баканова в азартних іграх. Гетьмана звів із Бакановим колишній начальник Головного управління внутрішньої безпеки Андрій Наумов, з яким Гетьман разом працював на підприємстві, яке управляє Чорнобильською зоною у 2017-18 роках.

Окремо в матеріалах справи фігурують слова обвинуваченого, що хвалився, що повністю контролює голову Комісії Івана Рудого, і саме з цією метою сприяв у видачі йому нагородної зброї від Служби безпеки України. За словами Гетьмана, він контролює апарат КРАЇЛ, а також уже налагодив взаємодію та досяг домовленостей з іншими членами КРАЇЛ, з якими вибудував взаємодію на комерційній основі та надав кожному з них неправомірну вигоду у розмірі 1000 доларів зі своїх особистих коштів.

У машині спецслужби слідчі натрапили на інші цікаві знахідки. Наприклад, це готівка $34,8 тис. та 4 тис. грн. 30 серпня ці кошти заарештував Вищий антикорупційний суд. Наразі існує дві версії того, кому належала валюта.

Автором першої є Євген Галчанський, який працює адвокатом та у суді представляв інтереси дружини підозрюваного Надії Гетьман. Він кинувся рятувати кошти до антикорупційного суду, заявивши, що їхнім власником є його клієнтка. Для правдивості наведених слів захисник направив слідчого суддю ознайомитися з електронною декларацією 2020 року Гетьмана, в якій зазначено, що пані Надія тримає готівкою $43 тис. (сам чиновник вказав $125 тис. готівкою та 1,5 млн грн зарплати). Мовляв, сума знайдених коштів вкладається у відомості декларації.

Але головну заготівлю адвоката було озвучено безпосередньо на судовому засіданні: Євген Гетьман возив долари дружини на машині СБУ, оскільки не хотів залишати вдома через плани подружжя виїхати на відпочинок!

Другу версію походження вилучених грошей розповіла детектив Національного антикорупційного бюро України Вікторія Азарян. Вона зазначила, що у протоколі обшуку автомобіля Skoda Octavia наведено слова члена «азартної» Комісії, який зазначив: частина отриманих коштів – його власні заощадження. Інші належать товаришеві, який передав їх на зберігання. До речі, під час обшуку ні від підозрюваного, ні від його захисника не було заперечень щодо належності виявлених коштів Надії Гетьман.

У результаті антикорупційний суд відмовив у задоволенні клопотання адвоката та, по суті, залишив без змін попереднє рішення про арешт, у якому сказано, що $34,8 тис. та 4 тис. грн є спільною сумісною власністю подружжя Гетьманів; арешт накладено з метою забезпечення можливої конфіскації майна як виду покарання за кримінальною статтею ( ч. 4 ст. 368 КК України ), де чиновник отримав підозру.

Є в цій справі ще деякі моменти щодо фінансів та майна подружжя Гетьманів. По-перше, у суді НАБУ скаржилося, що поки що не змогло знайти всі заощадження родини Гетьманів, які записані в е-декларації, щоб потім ініціювати арешт. Валюти та української гривні безперечно немає в будинку Гетьманів, заявило слідство.

Між іншим, захист підозрюваного члена Комісії намагався применшити багатство його сім'ї, наголосивши на неактуальності зазначених у декларації відомостей про грошові активи Євгена Гетьмана та його дружини. Але суд був непохитним : наявність таких грошових активів підвищує ризик можливого укриття підозрюваного чиновника від органів попереднього розслідування та суду, а форма їх зберігання забезпечує можливість оперативного доступу до них з метою їх використання.

По-друге, в одній із судових ухвал проскочила інформація, що грошову заставу у розмірі 5 млн грн за Гетьмана заплатив адвокат. Нагадаємо, що 22 серпня суд відправив підозрюваного під варту, залишивши йому можливість внести грошову заставу у розмірі 5 млн. грн. Через чотири дні у ЗМІ з'явилося повідомлення , що Євген Гетьман вийшов із СІЗО.

По-третє, Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду по-своєму переграла рішення суду першої інстанції про арешт двох машин BMW 530i та Nissan Micra, які належать родині Гетьманів. Феміда пояснила: не можна повністю заарештовувати обидва транспортні засоби, оскільки вони є спільною сумісною власністю подружжя. Понад те, як пояснила апеляційна інстанція, Кримінально-процесуальний кодекс не передбачає можливості арешту майна інших осіб, у тому числі дружини підозрюваного.

В результаті суд заборонив Євгену Гетьману відчужувати та розпоряджатися частиною його автомобіля BMW530i. Аналогічна заборона стосується й машини Nissan Micra, яка є власністю дружини.

Антикорупційний суд узяв Гетьмана під варту із альтернативою 5 млн. гривень застави. За підозрюваного ці гроші внесли, і він вийшов із СІЗО. Після затримання у грудні 2021 року Гетьмана звільнили з посади.

Розслідування тривало трохи більше року. 10 жовтня 2022 року Вищий антикорупційний суд прийняв до розгляду обвинувальний акт. На стадії підготовчого судового засідання адвокати Гетьмана заявили низку клопотань. А саме – просили повернути обвинувальний акт прокурору та оголосили відведення двом суддям. На що сторона захисту отримала відмову.

24 листопада мало продовжитися підготовче засідання. Проте обвинувачений Гетьман надіслав електронною поштою Вищого антикорупційного суду нове клопотання. У ньому він зазначив, що не зможе прибути до суду.

«В обґрунтування клопотання Євген Гетьман зазначає, що не зможе забезпечити безпосередню участь під час проведення підготовчого судового засідання, оскільки через воєнний стан та погіршення енергетичної ситуації в країні змушений був тимчасово виїхати з дружиною та трьома малолітніми дітьми до Швейцарії», – сказано в ухвалі суду.

При цьому Євген Гетьман повідомив, що хоче брати участь у судових засіданнях дистанційно через відеоконференцзв'язок. У результаті Феміда задовольнила таке клопотання. Найближче засідання було заплановане на 16 січня 2023 року.

Тоді й з'ясувалося, що колишній член Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей Євген Гетьман, звинувачений у хабарництві ( частина 4 статті 368 Кримінального кодексу), поїхав з України.

Окремо варто зазначити: до від'їзду з країни до обвинуваченого було застосовано запобіжний захід у вигляді грошової застави на суму 5 млн грн. 24 жовтня його захисник заявив клопотання про зменшення розміру застави. Пояснив це тим, що під час війни неодноразово їхав за кордон, оскільки займався волонтерською діяльністю. Однак щоразу повертався до участі у судових засіданнях.

Суд зменшив розмір застави – до 4,5 млн грн і водночас наголосив: обвинувачений має законну можливість виїзду за кордон, оскільки він є батьком трьох неповнолітніх дітей. Також він має достатньо фінансових ресурсів для переїзду та проживання за кордоном.

Додамо, що Євгену Гетьману в Україні загрожує покарання у вигляді позбавлення волі від восьми до дванадцяти років із конфіскацією майна.

Дата публікації: 14.05.2024
Дата останньої зміни: 23.05.2024
1