Федина Софія

Федина Софія

Народна депутатка України IX скликання від партії "Європейська Солідарність"

Всі новини

Федина Софія – українська співачка, телеведуча, волонтерка АТО/ООС, кандидатка політичних наук, доцентка кафедри міжнародних зв'язків і дипломатичної служби Львівського університету ім. Франка, колишня голова Світової федерації українських об’єднань лемків.

Місце народження

Народилася 18 лютого 1984 року у Львові.

Освіта

 • 2005 рік - закінчила факультет міжнародних відносин у Львівському національному університеті імені Івана Франка. Отримала спеціальність політолога-міжнародника, перекладача.
 • 2004 рік -  ще бувши студенткою навчалася в Міжнародній літній школі Віденського Університету, яку закінчила з відзнакою.
 • 2005 - 2008 роки – навчалась в аспірантурі Львівського національного університету імені Івана Франка.
 • 2008 рік - навчалася по стипендіальній програмі польського уряду в Центрі східноєвропейських досліджень Варшавського університету. Захистила дипломну роботу на тему: "Історична пам’ять як державна політика: на прикладі проблеми примирення ветеранів ОУН-УПА та радянських ветеранів".
 • 2010 рік - захистила кандидатську дисертацію на тему "Концепції миру в міжнародних відносинах і їх реалізація" і отримала звання кандидата політичних наук.

Родина

Батьки Софії етнічні лемки. І батько і мати – мистецтвознавці. Батько певний час працював в музеї етнографії у Львові, але через свого тата-священника втратив роботу за фахом. Мати проводила археологічні розкопки Трипілля. Ольвії, займалась дослідженням Скіфської пекторалі.

Софія незаміжня, дітей немає.

Громадська та політична діяльність, пісенна творчість

 • Ще до навчання в університеті Софія була активною дівчиною. Вона професійно навчалась співу у найкращих педагогів, десять років танцювала в ансамблі "Веселі черевички", поглиблено вивчала іноземні мови.
 • Під час навчання в ЛНУ на факультеті міжнародних відносин активно займається громадською діяльністю.
 • 2001 – 2005 роки – входила до міжнародної громадської організації "Молода дипломатія".
 • 2002 – 2005 роки – обіймала посаду заступника голови Львівського регіонального представництва Міжнародної молодіжної громадської організації "Європейський Молодіжний Парламент". Делегатом від цієї організації їздила в Оксфорд. Брала участь у засіданні Об'єднаної Ради Всесвітньої Молоді.
 • По закінченню університету отримала спеціальність політолога-міжнародника. З 2006 року є членом Міжнародної асоціації молодих вчених політологів.
 • 2010 рік - була автором-ведучою програми "Погляд із Високого замку". Ця програма політико-аналітичного спрямування транслювалась Львівської обласною державною телерадіокомпанією.
 • У цьому ж році захистила кандидатську дисертацію й отримала звання кандидата політичних наук. Працювала доценткою кафедри міжнародних зв'язків і дипломатичної служби Львівського університету ім. Франка. Крім російської й рідної вільно володіє польською, німецькою, англійською та японською мовами. Опублікувала десяток наукових робіт в Україні та за кордоном.
 • 2013 рік – Федина стала лауреаткою Премії імені Василя Стуса.
 • 2013 – 2014 роки - разом із Юрієм Шивалою, громадським діячем та вокалістом групи "Хочу ЩЕ!", була ведучою львівського Євромайдану.

Софія Федина із Юрієм Шивалою була ведучою львівського Євромайдану (фото: facebook.com/FedynaSofiya)

 • З березня 2014 року – волонтерка, допомагала українським бійцям в зоні АТО, а пізніше на місці проведення ООС. Працювала помічницею на громадських засадах у депутата Верховної Ради 8 скликання Ігоря Васюника. Деякий час входила до Львівського обласного проводу Конгресу Українських націоналістів.
 • 2017 рік – стала лауреаткою Премії Кабінету Міністрів України за особливі досягнення молоді у розбудові України.
 • Листопад 2018 року – до 100-річчя проголошення ЗУНР Федину нагородили почесною відзнакою Львівської обласної ради.
 • Грудень 2019 року – Президент України Петро Порошенко нагородив Софію Орденом Княгині Ольги III ступеня.
 • 2019 рік – на дострокових парламентських виборах Федина отримала п’яте місце у виборчому списку партії "Європейська Солідарність". 29 серпня вона прийняла присягу депутата Верховної Ради IX скликання, стала членкинею Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики.

Софія Федина, Петро Порошенко і Маруся Звіробій (фото: facebook.com/FedynaSofiya)

 • Софія Федина поєднувала громадську роботу з пісенною творчістю. Вийшло 5 альбомів її пісень. У 2005 році світ побачила збірка лемківських колядок та щедрівок "Іде звізда чудна", а у 2007 році вийшов альбом лемківських народних пісень у її виконанні "Там під гором…".
 • 2009 рік – до 100-річчя з дня народження Степана Бандери Софія записує альбом повстанських пісень "Буде нам з тобою що згадати".
 • 2012 рік – виходить збірка пісень Федини "Червена ружичка".
 • 2019 рік – Софія записує волонтерський благодійний альбом "А я живий", присвячений захисникам України. Усі кошти з його реалізації ідуть на потреби бійців на передовій та у госпіталі.

Скандальні висловлювання, критика, кримінальне переслідування

До початку парламентської виборчої кампанії 2019 року Софія Федина була мало відомою в політичному середовищі країни. Експерти пояснюють, що Порошенко включив її у першу п’ятірку свого виборчого списку, коли виявилось, що на президентських виборах саме Львівщина надала йому найбільшу підтримку. І експрезидент не помилився, адже Федина своєю скандальністю, безапеляційністю, лайкою в адресу політичних суперників привернула увагу ЗМІ. Деякі журналісти навіть називали її "Фаріон 2".

Софія Федина на трибуні Верховної Ради (фото: Укрінформ)

В червні 2019 року Софія взяла участь в телевізійній передачі "Право на владу". Під час ефіру вона назвала Євгена Мураєва нечистю і порадила вимітатись з України.

А на початку липня того ж року, під час телепередачі обговорювали ноту Павла Клімкіна, яку він направив російському МЗС без погодження з президентом Володимиром Зеленським, доцентка заявила, що міністр мав право так поступати, тому що він самостійний представник української влади та може за особистим вибором формувати зовнішню політику держави. Навіть присутній на передачі прем’єр Володимир Гройсман був здивований таким трактуванням повноважень очільника МЗС університетською викладачкою.

Скандалом закінчилось перебування Федини на ток-шоу Миколи Вересня "Прямий ефір" у листопаді 2020 року. Коли парламентарка заявила, що нові законопроєкти "Слуг народу" спрямовані на погіршення ситуації в малому і середньому бізнесі, а замість підтримки бізнесу голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики нардеп Данила Гетьманцев пропонує більш репресивні методи, ведучий зажадав почути конкретні факти у підтримку зроблених заяв. Потім Вересень заявив, що Федина маніпулює інформацією і звинуватив її у брехні. Софія почала вимагати у ведучого вибачень, а коли не дочекалась, покинула студію.

Але найбільший скандал спалахнув у жовтні 2019 року. Після того, як Зеленський спілкувався на підвищених тонах з добровольцями у Золотому Луганської області, Федина і відома волонтерка та контрактниця ЗСУ Маруся Звіробій розмістили в Інтернеті відео звернення до президента. У цьому відео фрагменті вони побажали Зеленському потрапити під артобстріл, заявили, що він може загинути і від гранати, дали зрозуміти, що не варто грубити людям, які захищають країну від ворога.

Софія Федина і Маруся Звіробій записують відеозвернення до Зеленського (стоп-кадр відео)

У відповідь і ДБР, і Генпрокуратура розпочали кримінальні провадження. Звіробій і Федину звинувачували у замаху на гаранта, погрозі життю президента, закликах до повалення державної влади. Справи вже передані до суду, проте настрої у суспільстві не на користь Генпрокуратури. Українська діаспора та ряд впливових міжнародних структур вже звернулись до української влади з проханням припинити ці кримінальні справи, а Федина продовжує критикувати партію Зеленського і звинувачує "слуг" у роботі на Путіна.

Дата публікації: 25.08.2021
Дата останньої зміни: 26.08.2021
1