Гейтс Білл

Гейтс Білл

Американський бізнесмен, інвестор, письменник, філантроп, засновник корпорації Майкрософт, співголова Фонду Білла і Мелінди Гейтсів

Всі новини

Вільям Генрі Гейтс III — американський бізнесмен, інвестор, письменник, філантроп, засновник корпорації Майкрософт, співголова Фонду Білла і Мелінди Гейтсів.

З 1987 року Гейтса включають у список найбагатших людей світу за версією журналу Forbes, список людей, багатство яких задокументовано і точно визначено.

Дитинство і юність

Гейтс народився 28 жовтня 1955 року в Сіетлі. Його батьками були Вільям Генрі Гейтс Старший (1925 року народження) та Мері Максвелл Гейтс (1929—1994). В його роду є англійські, німецькі, ірландські та шотландські корені. Його батько був видатним юристом, а мама працювала в раді директорів First Interstate BancSystem та United Way of America. Дідом Гейтса по матері був Джеймс Віллард Максвелл, президент національного банку. Білл мав одну старшу сестру Крісті (Крістіанну), та одну молодшу сестру, Ліббі. На початку його життя, батьки хотіли для нього кар'єру юриста. Коли Гейтс був дитиною, його сім'я регулярно відвідувала конгрегаціоналістську церкву (протестантська кальвіністська церква).

Білл Гейтс з мамою

У віці 11 років він підписав свій перший контракт з сестрою про оренду бейсбольної рукавички за 5 доларів. Також, в дитинстві він багато займався спортом, особливо тенісом і водними лижами, а також був, як і його батько, бойскаутом. Попри заняття спортом, його образ у школі визначали інтелект, окуляри та худорлявість. Один з викладачів казав що Білл Гейтс був "нердом" ще до появи цього терміна. Коли у четвертому класі їм задали написати роботу з природознавства на 5 сторінок, він написав на 30.

У віці 13 років, він пішов вчитися до Лейксайдської школи, приватної підготовчої школи. Коли він був у восьмому класі, Клуб Матерів використав кошти від шкільного розпродажу для купівлі терміналу ASR Teletype Model 33 та відрізок комп'ютерного часу за 4,8 $/хв на комп'ютері компанії General Electric. Гейтс дуже зацікавився програмуванням цього комп'ютера мовою BASIC, і його навіть відпускали з уроків математики, щоб він міг займатись своїм хобі. Він написав свою першу програму для цієї машини — хрестики-нулики в якій можна було грати проти комп'ютера

Гейтс ходив в офіси CCC і вивчав джерельний код різноманітних програм що працювали в системі, серед яких були програми на Fortran, Lisp, та машинний код. Угода з CCC продовжувалась аж до 1970, коли компанія збанкрутувала. Наступного року, Information Sciences, Inc. найняла чотирьох Лейксайдських учнів для написання зарплатних програм на COBOL, надаючи їм комп'ютерний час і відсотки від продажів. Коли адміністрація школи дізналась про програмістські здібності Гейтса, він написав програму для складання розкладів у школі. У віці 17 років, Гейтс з Алленом сформували підприємство, яке назвали Traf-O-Data, яке мало виробляти лічильники трафіку на основі процесора Intel 8008. На початку 1973 Білл Гейтс працював пажем в Палаті представників США.

Гейтс отримав стипендію національної заслуги коли випустився зі школи Лейксайд у 1973. Він набрав 1590 балів з 1600 на тестах SAT і подав документи до Гарвардського коледжу восени 1973. Основним курсом він вибрав підготовку до юридичного факультету, але вивчав математику і магістерські курси інформатики. В Гарварді він зустрів товариша — Стіва Балмера. Гейтс покинув Гарвард через два роки, а Балмер залишився і випустився magna cum laude. Багато років по тому Балмер став наступником Гейтса на посаді генерального директора Microsoft і залишався на цій посаді з 2000 до звільнення в 2014.

Білл Гейтс у молоді роки

Протягом другого року навчання, Гейтс придумав алгоритм сортування млинців, як розв'язок до однієї зі списку нерозв'язаних задач, заданих на занятті з комбінаторики Гаррі Р. Льюїсом, одним з його викладачів. Алгоритм Гейтса тримав рекорд найшвидшої версії протягом більше ніж 30 років; а наступний алгоритм був швидшим лише на один відсоток.

Будучи студентом Гарварду Гейтс не мав визначеного плану навчання, і проводив багато часу використовуючи доступні там комп'ютери. Він підтримував контакт з Полом Алленом, і приєднався до нього в Honeywell влітку 1974. Наступного року випустили MITS Altair 8800, комп'ютер на основі процесора Intel 8080, і Гейтс з Алленом побачили в цьому шанс розпочати власну компанію з розробки програмного забезпечення. В цей час Гейтс покинув Гарвард. Він поговорив про це рішення зі своїми батьками, які підтримали його після того, як побачили як сильно їхній син хоче почати власний бізнес.

Тільки через понад 30 років, 2007-го, Гейтс нарешті отримав диплом Гарварду — йому присвоїли почесне звання доктора наук.

Microsoft і BASIC

Після того як Гейтс прочитав номер журналу Popular Electronics за січень 1975, в якому описували Altair 8800, він зв'язався з Micro Instrumentation and Telemetry Systems (MITS), розробниками нового мікрокомп'ютера, аби повідомити їх що він та інші працюють над інтерпретатором мови BASIC для цієї платформи. Насправді Гейтс та Аллен не мали комп'ютера Altair і не писали код для нього; вони просто хотіли визначити зацікавлення MITS в цьому. Президент MITS Ед Робертс погодився зустрітись з ними для демонстрації, і протягом кількох тижнів вони розробили емулятор комп'ютера Altair, який запускався на мінікомп'ютері, а після цього — інтерпретатор мови BASIC. Демонстрація здійснена в офісах MITS в Альбукерке, була успішною і привела до угоди з MITS поширювати інтерпретатор як Altair BASIC. Пола Аллена взяли на роботу в MITS, а Гейтс взяв академвідпустку в Гарварді, щоб працювати в Альбукерке з Алленом. Вони назвали свою співпрацю "Micro-Soft" і розмістили в Альбукерке свій перший офіс. Через рік, дефіс з назви було прибрано, а 26 листопада 1976, торгова марка "Microsoft" зареєстрована в державного секретаря штату Нью-Мексико.

Microsoft став незалежним від MITS в кінці 1976, і продовжив розробляти мови програмування для різних систем. Компанія переїхала з Альбукерке до нового офісу в Белв'ю, штат Вашингтон, 1 січня 1979.

Співпраця з IBM

У липні 1980 IBM звернулася до Microsoft в справі операційної системи для їх майбутнього персонального комп'ютера — IBM PC. IBM спершу запропонувало аби Microsoft написали інтерпретатор. Коли представники IBM сказали про те що їм потрібна операційна система, Гейтс порадив їм звернутися до Digital Research (DRI), розробників широко використовуваної операційної системи CP/M. Переговори IBM з Digital Research пройшли невдало, і вони не досягли ліцензійної угоди. Представник IBM Джек Семс згадував про труднощі з ліцензуванням протягом наступних зустрічей з Гейтсом, і сказав йому знайти прийнятну операційну систему. Через кілька тижнів Гейтс запропонував використати 86-DOS (QDOS), операційну систему схожу на CP/M яку зробив Тім Патерсон з компанії Seattle Computer Products (SCP) для апаратного забезпечення схожого на PC. Microsoft підписали угоду з SCP аби стати ексклюзивним ліцензійним агентом, а пізніше і повноправним власником 86-DOS. Після адаптації ОС для PC, Microsoft надав її IBM під назвою PC DOS за одноразовий платіж $50 000.

Гейтс одночаснот наглядав за реструктуризацією компанії Microsoft 25 червня 1981, яка перенесла компанію в штат Вашингтон і зробила Гейтса президентом і головою ради директорів Microsoft.

Windows

Microsoft запустила першу роздрібну версію Microsoft Windows 20 листопада 1985. В серпні наступного року, компанія домовилася з IBM про розробку окремої операційної системи, яку назвали OS/2. Хоча дві компанії успішно розробили перші версії нової системи, партнерські стосунки погіршились через наростання відмінностей у творчих поглядах.

Стиль менеджменту

Від заснування Microsoft в 1975 аж до 2006, Гейтс ніс головну відповідальність за продуктову стратегію компанії. Він отримав репутацію людини що тримається на відстані від інших, ще в 1981 директор однієї з комп'ютерних компаній публічно заявив що "Гейтс сумновідомий тим що до нього важко додзвонитись, і він не передзвонює". Директор іншої компанії пригадував що він якось показав Гейтсу гру, і виграв у нього 35 з 37 разів. Коли вони знову зустрілись через місяць, Гейтс "вигравав або зводив до нічиєї кожну гру. Він вивчав гру поки не розв'язав її. Оце суперник"

Гейтс був виконавчим директором що часто зустрічався з топменеджерами та менеджерами програм. Згадуючи про ці зустрічі менеджери описували його як любителя посперечатись. Також він жорстко критикував менеджерів за помічені промахи в їхніх бізнес-стратегіях чи пропозиціях які підставляли довгострокові інтереси компанії під небезпеку. Він переривав презентації коментарями на кшталт "Це найдурніша річ яку я коли-небудь чув!" та "Чому б тобі просто не віддати опціони та приєднатись до корпусу миру?" Тоді жертва його вибуху гніву мусила захищати пропозицію у всіх деталях, аж доки, якщо пощастить, Гейтса не вдавалось цілком переконати. Коли здавалось що його підлеглі займались прокрастинацією, він саркастично зауважував "Я б зробив це за вихідні".

На початку історії Microsoft, Гейтс активно працював розробником програмного забезпечення, особливо над продуктами компанії пов'язаними з мовами програмування, але його основною роллю протягом всієї історії компанії була роль менеджера та директора.

15 червня 2006, Гейтс оголосив що протягом наступних двох років він відходитиме від своєї щоденної ролі аби присвятити більше часу філантропії. Він розділив свої обов'язки між двома наступниками, коли поставив Рея Оззі відповідальним за щоденний менеджмент і Крейга Мунді відповідальним за довгострокову продуктову стратегію.

Після Microsoft

Після того як Гейтс залишив щоденну роботу в Microsoft, він продовжив роботу з доброчинністю та іншими проєктами.

Гейтс описав свої погляди на різноманітні проблеми у детальному інтерв'ю яке було опубліковане у номері журналу Rolling Stone за 27 березня 2014 року. В інтерв'ю, Гейтс розповів про свої думки щодо зміни клімату, його благодійницьку діяльність, різноманітні технічні компанії та людей які працюють в них, та стан Сполучених Штатів Америки. У відповідь на питання чого він найбільше боїться коли він думає про майбутні 50 років, Гейтс сказав: "… в наступні 50 чи 100 років стануться деякі дуже погані речі, але, сподіваюсь, жодна з них не буде масштабом, як, скажімо, мільйон людей неочікувано помруть від пандемії, або ядерного чи біотероризму." Також Гейтс назвав інновації "справжнім рушієм прогресу" і оголосив що "сьогодні Америка набагато краща ніж будь-коли була".

Недавно Гейтс висловив стурбованість екзистенційними загрозами суперінтелекту.

Інші бізнеси та інвестиції

  • Cascade Investment LLC, це приватна холдингова компанія що контролюється Біллом Гейтсом зі штаб-квартирою в Кіркленді, штат Вашингтон.
  • bgC3 аналітичний центр заснований Гейтсом.
  • Corbis, компанія з ліцензування зображень та послуг в галузі авторських прав.
  • TerraPower, компанія що розробляє ядерний реактор.
  • Eclipse Aviation, недіючий виробник дуже легких літаків.
  • ResearchGate, соціальна мережа для науковців. Гейтс з іншими інвесторами брав участь у раунді фінансування на 35 мільйонів доларів.

Особисте життя

1 січня 1994 року Гейтс одружився з Меліндою Френч на полі для гольфу на Гавайському острові Ланаї. На той час йому було 38 років, а його нареченій — 29. У сім'ї Гейтсів троє дітей — Дженніфер Катарін (народилась 1996 р.), Рорі Джон (народився 1999 р.) і Фібі Адель (народилась 2002 р.).

Білл Гейтс та Мелінда Френч

Сім'я проживає у сучасному особняку, покритому землею під пагорбом на березі озера Вашингтон в місті Медіна, неподалік Сіетлу, штат Вашингтон. Згідно з публічними записами округу Кінг за 2007 рік, загальна оцінена вартість власності (землі і будинку) складає $125 мільйонів, а щорічні податки з власності — $991 000. Маєток площею 6100 м2, має 18-метровий басейн, спортзал площею 230 м2 і їдальню площею 93 м2.

3 травня 2021 року Білл і Мелінда Гейтси оголосили про розлучення

Колекції

Лестерський кодекс - одне з особистих надбань Гейтса. Він купив колекцію відомих наукових записів Леонардо да Вінчі за 30.8 млн доларів на аукціоні в 1994. Гейтс також є відомим книжковим хробаком, і стеля його великої домашньої бібліотеки містить гравірування з цитатами з Великого Гетсбі. Також він захоплюється грою в бридж, теніс та гольф.

Незважаючи на свої статки і часті подорожі, Гейтс зазвичай літав економкласом у звичайних авіалайнерах аж до 1997, коли він купив власний літак. З 2000, номінальна вартість його частки в Microsoft знизилась через падіння акцій Microsoft після багатомільярдних пожертв у благодійні фонди. В травні 2006 Гейтс заявив що він мріє не бути найбагатшою людиною на світі, бо йому не подобається увага яку цей статус притягує. В березні 2010, Гейтс був другою найбагатшою людиною на світі, після Карлоса Сліма, але відновив першість у 2013. Карлос Слім забрав першість в червні 2014 (а потім знову віддав першість Гейтсу). Між 2009 та 2014, його багатство подвоїлось, від 40 до більш ніж 82 мільярдів доларів. З жовтня 2017, Гейтса обігнав засновник Amazon.com Джеф Безос. Білл Гейтс займав перше місце в списку Найзаможніші люди світу протягом 18 з останніх 23 років.

Філантропія

Мелінда Гейтс запропонувала що варто наслідувати філантропські зусилля сім'ї Селвен, яка продала свій дім і роздала половину виручених за нього грошей. Гейтси запросили Джоан Селвен розповісти про те що вони зробили, і 9 листопада 2010, Білл та Мелінда Гейтс і інвестор Воррен Баффет підписали зобов'язання, яке назвали "клятву дарування". Згідно з нею, всі три повинні віддати принаймні половину свого багатства на благодійність.

Білл Гейтс з родиною

Фонд Білла і Мелінди Гейтсів

Гейтс вивчив роботу Ендрю Карнеґі та Джона Рокфеллера, і в 1994 віддав частину своїх акцій Microsoft, щоб створити "William H. Gates Foundation". В 2000, Гейтс та його дружина об'єднали три сімейні фонди, та Гейтс подарував акції вартістю 5 мільярдів доларів, щоб створити благодійну організацію Фонд Білла і Мелінди Гейтсів, яка в 2013 була визнана найбагатшою благодійницькою організацією світу, з активами вартістю більш ніж $34,6 мільярди. Фонд надає благодійникам доступ до інформації про те як використовуються їхні гроші, на відміну від інших великих благодійницьких організацій, таких як, наприклад, Wellcome Trust. За допомогою свого фонду, Гейтс також пожертвував 20 мільйонів доларів на новий корпус Університету Карнегі-Меллон відкритий у 2009 році, який назвали Центр комп'ютерних наук Гейтса.

Фонд підтримує використання генетично модифікованих організмів в сільському господарстві.

Особисті пожертвування

Гейтс також здійснював особисті пожертвування освітнім закладам. В 1999, Гейтс пожертвував 20 мільйонів доларів Массачусетському технологічному інституту (MIT) на будівництво комп'ютерної лабораторії названої "Будівля Вільяма Г. Гейтса". Хоча раніше Microsoft теж фінансово підтримував інститут, це був перший вклад отриманий особисто від Гейтса.

Лабораторія Максвелл Дворкін в Гарвардській школі інженерії і прикладних наук імені Джона Паулсона названа на честь матерів Гейтса і Стівена Балмера, обидва з яких були студентами школи (Балмер був випускником 1977 року, а Гейтс покинув навчання заради Microsoft), і пожертвували на побудову лабораторії. Гейтс також пожертвував 6 мільйонів доларів на будівництво в кампусі Стенфордського університету корпусу комп'ютерних наук Гейтса, закінченого в січні 1996.]

З 2005-го, Білл Гейтс і його фонд зацікавились вирішенням глобальних проблем санітарії. Був проголошений конкурс "Перевинайти туалет", який отримав чималу увагу медіа. Щоб привернути увагу до проблеми санітарії і можливих її рішень, Гейтс випив воду отриману "з людських фекалій" в 2014 – насправді вона була отримана за допомогою процесу очищення осадів стічних вод, який називається Omni Processor.

В листопаді 2017-го, Гейтс сказав що дасть 50 мільйонів доларів Dementia Discovery Fund, фонду венчурного капіталу який фінансує пошуки ліків проти хвороби Альцгеймера. Також він пообіцяв додаткові 50 мільйонів стартапам які працюють над дослідженнями хвороби Альцгеймера.

Білл та Мелінда Гейтс стверджували що мають намір залишити своїм трьом дітям по 10 мільйонів доларів спадку. Якщо в родині залишиться лише 30 мільйонів доларів, вони роздадуть приблизно 99.96 % свого капіталу.

Критика

У 2007, газета Los Angeles Times критикувала фонд за інвестиції в компанії, які звинувачуються в поширенні бідності, забруднені довкілля, і в фармацевтичні компанії, що не продають ліки в країни, що розвиваються. У відповідь на критику преси фонд оголосив, що здійснить аудит своїх інвестицій для перевірки соціальної відповідальності. Пізніше фонд скасував аудит і продовжив політику інвестування заради максимізації прибутку, використовуючи права голосування для впливу на політику компанії. Ернест Лефевр критикував програму "Gates Millennium Scholars" за виключення білих студентів.

У 2014, Білл Гейтс викликав протести у Ванкувері, після того як вирішив пожертвувати 50 мільйонів доларів UNAIDS на програму масового обрізання в Замбії та Свазіленді.

Проєкти в Україні

У 2009 році Фонд Білла та Мелінди Гейтсів ініціював встановлення інтернету в 1000 українських бібліотек у рамках програми "Бібліоміст"

Визнання

Журнал Time назвав Гейтса одним зі 100 людей які найбільше вплинули на 20-те століття, і одним зі ста найвпливовіших людей 2004, 2005, і 2006. Time також колективно назвав Гейтса, його дружину Мелінду і соліста гурту U2 Боно, людьми року 2005 за їхні гуманітарні зусилля. В 2006, за результатами голосування він став восьмим у списку "Герої нашого часу".

Білл Гейтс та Мелінда Френч

В 1994, він був вшанований як 20-тий Почесний член Британського комп'ютерного товариства.

Ентомологи назвали бджоловидку Білла Гейтса на його честь в 1997.

2 березня 2005 року кабінет закордонних справ Великої Британії оголосив, що Гейтс отримає титул Лицаря-Командора Ордена Британської Імперії за його внесок в підприємства Великої Британії і його зусилля зі зменшення зубожіння у світі.

Книги

У 1995 Білл Гейтс написав книгу "Дорога в майбутнє", в якій виклав свої погляди на те, в якому напрямку рухається суспільство у зв'язку з розвитком інформаційних технологій. У 1996, коли корпорація Microsoft була переорієнтована на Інтернет-технології, Гейтс вніс до книги значні корективи.

1999-го Білл Гейтс написав книгу "Бізнес зі швидкістю думки", яка показує, як інформаційні технології можуть вирішувати бізнес-завдання в абсолютно новому ключі. Особливо слід відзначити той факт, що ідеї Білла Гейтса добре узгоджуються з концепцією ощадливого виробництва. У книзі Білл Гейтс виклав розроблені ним принципи інформаційної ощадливої логістики, спираючись на досвід її використання в корпорації Microsoft. До особливостей книги варто віднести і те, що автор одним з перших запропонував застосувати принципи цього нового напрямку в менеджменті бізнесу для всіх рівнів влади, модернізації системи освіти (педагогічна логістика) й охорони здоров'я.

Ця книга випущена 25 мовами і продається більш ніж в 60 країнах світу. "Бізнес зі швидкістю думки" отримала високу оцінку критиків і була внесена в списки бестселерів газет "Нью-Йорк таймс", "Америка сьогодні", "Волл-стріт джорнел" та вебсервера Amazon.com.

У 2021 році вийшла друком нова книжка Білла Гейтса "Як відвернути кліматичну катастрофу. Де ми зараз і що нам робити далі". У ній він виклав свій план зменшення викидів вуглекислого газу до нуля. Гейтс вважає, що лише так ми зможемо уникнути глобальної екологічної катастрофи, яка, за його словами, буде у кілька разів смертоноснішою за COVID-19 уже до 2100 року. Гейтс сформував свій план уникнення екологічного колапсу на планеті, заручившись підтримкою експертів у галузі фізики, хімії, біології, техніки, політології та фінансів. Зокрема, в книжці він описує закони, які повинні ухвалити уряди і рішення, які здатні приймати звичайні громадяни задля уникнення катастрофічних наслідків глобального потепління.

Дата публікації: 20.07.2022
Дата останньої зміни: 20.07.2022
1