Лемак Василь

Лемак Василь

Український правознавець, суддя Конституційного Суду України

Лемак Василь – відомий фахівець з питань теорії та історії держави і права, вчений та викладач, член-кореспондент Національної академії правових наук, один із небагатьох суддів КСУ без корупційних придатків.

Місце народження

Народився 15 лютого 1970 року в селі Вільхівка Іршавського району Закарпатської області

Освіта

  • 1993 рік – закінчив історичний факультет Ужгородського державного університету.
  • 1997 рік – закінчив юридичний факультет цього ж університету.
  • 1996 рік – в Київському національному університеті ім. Шевченка захистив кандидатську дисертацію "Закарпаття в державно-правовій системі Чехословацької Республіки (1919–1939 рр.)".
  • 2001 рік – Лемаку надано вчене звання доцента.
  • 2003 рік – в Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук "Правова реформа в Чехії і Словаччині в умовах постсоціалістичної модернізації: теоретичні і практичні аспекти".
  • 2006 рік – надано вчене звання професора.
  • 2009 рік – обраний членом-кореспондентом Академії правових наук України.

Родина

Дружина – Лемак Мар’яна Янівна, старший викладач Ужгородського національного університету.

Дочка - Лемак-Демида Яна Василівна, проживає у власній родині.

Трудова діяльність

  • 1993 – 2000 рік – робота юридичним консультантом в Ужгородському державному університеті (з 1994 року – за сумісництвом).
  • 1993 – 1998 роки – працював  на посадах асистента, старшого викладача, доцента кафедри теорії та історії держави і права юридичного факультету Ужгородського національного університету.
  • 1998 – 2004 роки  - заступник декана юридичного факультету.
  • 2004 – 2018 роки -  завідувач  кафедри теорії та історії держави і права юридичного факультету.
  • 2012 – 2013 роки – одночасно з роботою на кафедрі виконує обов’язки першого проректора Ужгородського національного університету.
  • 2008 – 2009 роки – співпрацює з Інститутом національної пам’яті України та Національним інститутом стратегічних досліджень. Бере участь в роботі над проєктами законів "Про політичні партії"(нова редакція) 2008 рік, "Про відновлення та збереження національної пам’яті українського народу" 2008-2009 роки.
  • З 2009 року – член спеціалізованих вчених рад із захисту докторських дисертацій Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого та Львівського національного університету імені Івана Франка.
  • 2011 рік – нагороджений Почесною грамотою Верховної Ради України.
  • 2012 – 2013 роки – науковий консультант Конституційної асамблеї.
  • 2016 рік – у складі робочої групи був одним із розробників проєкту закону "Про Конституційний Суд України" (ухвалений у 2017 році).
  • 2017 рік – залучений експертом до відпрацювання питань конституційності створення антикорупційного суду в Україні.
  • 2018 рік – указом президента Петра Порошенка (досьє Петра Порошенка) призначений суддею Конституційного Суду України.
  • Листопад 2018 року – Василь Лемак потрапляє до санкційного списку Російської Федерації.
  • За роки науково-педагогічної діяльності правознавець опублікував понад 150 наукових праць в основному з питань теорії права, конституційного права, реформування українського законодавства в процесі інтеграції до ЄС.
  • Виступав автором ряду проєктів Національної академії правових наук – один із авторів видання в п’яти томах "Правова система України: історія, стан і перспективи", автор трьох десятків статей "Великої української юридичної енциклопедії", співавтор науково-практичного коментаря до Конституції України.
  • Василь Лемак член редакційних колегій наукових видань "Вісник Національної академії правових наук України", "Регіональні студії", "Науковий вісник Ужгородського національного університету (серія "Право")", "Публічне право", "Філософія права та загальна теорія права".

• Василь Лемак автор понад 150 наукових праць з питань права (фото: mediacenter.uzhnu.edu.ua)

Робота в КСУ

Потрапивши в Конституційний Суд України, Василь Лемак влився в ряди "меншості", що не захищає маєтки, розкішні авто, багатомільйонні рахунки, інші корупційні надбання та корпоративні інтереси більшості суддівської касти, яка довела країну до прірви беззаконня. Правознавець із Закарпаття не зрадив принципам чесного судочинства та дотримання закону, не використав ті безмежні шанси на збагачення, що відкривались на новій посаді. За роки роботи в КСУ він не забруднив своє ім’я, широко відоме і визнане в світовій юридичній спільноті. Проаналізувавши його голосування відносно всіх резонансних рішень Конституційного Суду (щодо антикорупційного законодавства, НАБУ, Е-декларування), стає очевидним, що Лемак не помилився жодного разу, послідовно відстоював принципи верховенства права, справедливості, відповідності до Конституції.

Так, у грудні 2018 року він не підтримав рішення більшості КСУ  про відмову у відкритті провадження щодо визнання неконституційним мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. Суддя висловив окрему думку, в якій вказав на формалізм і небажання колег займатись цим занадто політизованим питанням. Зокрема Лемак написав, що Конституція гарантує право власності на землю, а система мораторію блокує розвиток ринкових відносин в аграрній сфері і порушує права людини, на що вже вказував  в травні 1918 року Європейський суд з прав людини, фіксуючи порушення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.

В лютому 2019 року Конституційний суд розглянув подання про скасування статі 368-2 ККУ, що передбачала покарання за незаконне збагачення. Більшість КСУ з радістю і полегшенням визнала цю статтю неконституційною. Чотири судді були проти скасування цієї норми, і один з них - Василь Лемак.

В червні того ж року, на подання Запорізького заводу феросплавів, який контролюється олігархом Коломойським (досьє Коломойського Ігоря), КСУ визнав неконституційною норму закону, що давала право НАБУ подавати до суду позови про визнання угод недійсними. Зазвичай НАБУ на підставі цієї норми оскаржувало відверто незаконні контракти, що завдавали державі шалених збитків. Тепер Конституційний Суд визнав, що ВРУ безпідставно надала такі повноваження НАБУ, а позови до суду має подавати виключно Спеціалізована антикорупційна прокуратура. Громадськість була обурена, адже завдяки таким повноваженням НАБУ вдалось зупинити шахрайських угод на суму понад 6,3 млрд гривень (згідно з інформацією Центру протидії корупції). Василь Лемак голосував проти такого рішення КСУ. В окремій думці він зазначив, що повноваження НАБУ щодо звернення в суд жодним чином не обмежують виключних повноважень прокуратури і конституційних прав суб’єктів господарювання.

В жовтні 2020 року Конституційний Суд України прийняв рішення про скасування електронного декларування, скасування повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції на повну перевірку та моніторинг способу життя, скасування незаконного збагачення і конфіскації активів, набутих корупційним шляхом, скасування недостовірного декларування. Чотири судді голосують проти і серед них Василь Лемак. Розуміючи, що КСУ послідовно руйнує всі надбання, отримані правовою системою з 2014 року, ця четвірка (Головатий, Лемак, Колісник та Первомайський) в листопаді 2020 року приймає рішення блокувати роботу КСУ, тимчасово відмовившись від участі в засіданнях (без них не буде необхідного кворуму).

Оскільки ці рішення Конституційного суду суттєво підірвали авторитет країни на міжнародній арені, президент Зеленський (досьє Зеленського Володимира) розпочинає кампанію за відсторонення голови КСУ і переформатування Суду в цілому. Станом на початок лютого 2021 року боротьба триває.

Дата публікації: 13.02.2021
Дата останньої зміни: 23.09.2021