Любченко Олексій

Любченко Олексій

Голова Державної податкової служби до травня 2021 року, колишній перший віцепрем'єр-міністр — міністр економіки України

Всі новини

Любченко Олексій – державний службовець, доктор економічних наук, член Ради національної безпеки та оборони України (з 4 червня 2021 року)

Місце народження

Народився 21 вересня 1971 року у селі Орловець Городищенського району Черкаської області.

Освіта

 • 1993 рік - закінчив з відзнакою Київський державний економічний університет. Спеціальність - "Економічне і соціальний планування".
 • 2007 - навчання в докторантурі Ради по вивченню продуктивних сил Національної академії наук України.
 • Доктор економічних наук.

Родина

Дружина  - Любченко Оксана Миколаївна, працювала на підприємстві "Укрaгрoxімxoлдинг".

Син – Андрій, 1994 року народження, займається маркетингом у соціальних мережах.  

Кар’єра державного службовця

 • Червень - липень 1987 року - працював підсобним робітником експериментальної ділянки Смілянського машинобудівного заводу Черкаської області.
 • 1993 - 1994 роки — після закінчення університету рік був експертом програми "Макроекономіка" "Центру ринкових реформ" Володимира Ланового.
 • 1994 - 1995 року — повернувся на Черкащину, працював старшим економістом Смілянської міської ради Черкаської області.
 • 1995 -1997 роки — обіймав посаду завідувача відділу комунальної власності та підприємництва Смілянської міської ради Черкаської області, потім працював завідувачем відділу управління комунальною власністю Управління економіки та майна міста виконкому міськради. Згодом обіймав посаду заступника міського голови з питань діяльності органів ради, був членом виконкому.
 • Січень – вересень 1998 року – Любченко був призначений начальником управління економіки та майна Черкаської обласної державної адміністрації.
 • Вересень 1998 - лютий 1999 року — обіймав посаду заступника начальника управління з питань економіки Черкаської ОДА.
 • Лютий - травень 1999 року - перейшов на роботу заступником голови  Державної податкової адміністрації в Кіровоградській області.
 • 1999 – 2003 роки — в цей період областю керував Василь Моцний і Любченко у нього працював першим заступником голови адміністрації в Кіровоградській області.
 • 2003 - 2005 роки — обіймав посаду голови Державної податкової адміністрації в Черкаській області. ЗМІ стверджували, що це призначення йому влаштував бізнесмен Віктор Тищенко, з яким Любченко співпрацював ще в Смілі. Новий керівник організував такі податкові пільги найзаможнішим підприємцям, що згодом в області зареєструвались нові великі фірми, які суттєво економили на податках.
 • 2005 – 2006 роки — після Помаранчевої революції податковими схемами Любченка на Черкащині зацікавились правоохоронні органи. Він вирішив перечекати, переїхав у сусідню область і влаштувався помічник голови патронатної служби Кіровоградської ОДА.
 • 2006 – 2007 роки – Любченка призначили заступником голови Кіровоградської обласної державної адміністрації.
 • 2007 рік – був докторантом Ради з вивчення продуктивних сил України НАН України.
 • 2009 - 2011 роки — Олексія Любченка призначили заступником голови Державної податкової адміністрації України. Журналісти вияснили, що посаду він отримав по квоті НУНС і в ДПА відповідав за методологію адміністрування ПДВ і податку з прибутку. Зі зміною влади у 2010 році роботу не втратив, бо "регіоналам" були потрібні ще більш масштабні оборудки, і такий "фахівець", як Любченко, був прийнятий у нову команду. Коли ДПА в грудні 2010 року очолив Віталій Захарченко, його заступник контролював роботу 4-х департаментів: контролю за поверненням ПДВ, адміністрування ПДВ, адміністрування податку на прибуток, управління обліком платників податків.
 • 2011 - 2012 роки — працював директором Департаменту оподаткування юридичних осіб Державної податкової служби України. Коли новий керівник Олександр Клименко взяв під контроль всі тіньові потоки, Любченко був звільнений.
 • 2012 - 2014 роки — працював першим віцепрезидентом "Украгрохімхолдингу". Крім того, в цей період він був помічником-консультантом свого давнього товариша нардепа Віктора Тимошенка.
 • 2014 - 2015 роки — Ігор Білоус призначив Любченка радником голови відділу радників Департаменту забезпечення діяльності служби Державної фіскальної служби України. Після звільнення Білоуса теж втратив посаду. Любченко вирішує спробувати отримати посаду керівника ДФС, проте оточення Петра Порошенка зробило ставку на Романа Насірова.
 • 2015 – 2020 роки — знову працював першим віцепрезидентом "Украгрохімхолдингу".
 • 29 квітня 2020 року - розпорядженням Кабінету міністрів України призначений головою Державної податкової служби України. Це призначення відбулось без конкурсу, бо розглядалось як тимчасове, терміном на один рік.

Голова ДПС Олексій Любченко (стоп-кадр)

 • 14 квітня 2021 року - Кабінет міністрів перепризначив Олексія Любченка головою Державної податкової служби, бо перед цим він переміг на конкурсі. Згідно з рішенням уряду, Олексій Любченко обійматиме посаду керівника ДПС ще 5 років. Проте керівник ДПС пропрацював на цій посаді трохи більше як рік.
 • 20 травня 2021 року — за поданням ОПУ, Любченка призначили міністром економіки та віцепрем'єром Кабінету міністрів України. Шалену критику ЗМІ й деяких нардепів з партії "Слуга народу" було проігноровано.

 Звинувачення, критика, скандали

Перша негативна інформація щодо Любченка належить до середини 90-х. Він тоді завідував комунальним майном Сміли й посприяв приватизації цукрового заводу, який єдиний на той час в Україні виробляв лимонну кислоту. Правда завод швидко порізали на металолом, бо виробництво нових власників не цікавило. 

А коли Любченко очолив податкову адміністрацію Черкаської області, то критика на його адресу вже не вщухала. Він "прославився" на всю країну своїми схемами, податковими "пільгами" для багатіїв, незаконним поверненням ПДВ. Під його опікою були створені різні потужні підприємства, для яких Любченко мінімізував податкові платежі. Його оборудки зацікавили правоохоронців, яких дуже здивувало повернення 21 мільйона гривень ПДВ невеликій агрофірмі і десятки інших оборудок. Зі зміною влади у 2005 році проти нього порушили кілька кримінальних справ, але Любченко звалив все на заступників, швидко звільнився, покинув область і розслідування поступово згорнулось не без впливу його друзів з "помаранчевого" табору. 

Але як написали ЗМІ, його талант "схемщика" і організатора різних тіньових оборудок повною мірою розкрився після 2009 року, коли Любченка влаштували в ДПА України. Деякі з цих схем описали на сайті "Skelet.Info": оформляли експорт фіктивними паперами та повертали величезні суми ПДВ своїм фірмам, законний ПДВ не віддавали без "відкату" і т.п.

Після перемоги Віктора Януковича ДПС спочатку очолив Олександр Папаїка, він і не подував звільняти такого спеціаліста, як Любченко. Адже від оточення гаранта поступила вказівка суттєво збільшити надходження "наверх". І заступник організував справжню корупційну вакханалію, особисто контролював багатомільярдні податкові афери. Наступник Папаїки Віталій Захарченко підпорядкував Любченку чотири департаменти та залишив за ним кураторство усіма тіньовими схемами. Але новий керівник ДПС Олександр Клименко звільнив Любченка, бо "донецькі" вже самі "осідлали" всі фінансові потоки і ділитись ні з ким не хотіли.  

Олексій Любченко на трибуні Верховної Ради (фото: УНІАН)

Після 2014 року, згідно з законом "Про очищення влади", Олексій Любченко попадав під люстрацію, бо працював заступником керівника ДПС в часи правління Януковича. Але його старий товариш Віктор Тимошенко встиг стати спонсором другого Майдану, а згодом вчасно перебіг у табір Володимира Зеленського. Він і почав проштовхувати Любченка на звичну для нього роботу. Врешті все вдалось, і у квітні 2020 року Олексій Любченко очолив ДПС. ЗМІ вибухнули критичними матеріалами. Статі розповідали, що жоден з найбільш корумпованих і скандальних обласних керівників ДПС не був звільнений. Навпаки, вони ще більше активізувались. А видання "Антикор" писало, що водій Любченка "Сан Санич" (Олександр Крамаренко) об’їжджав області й збирав касу для керівника ДПС. Очевидно "наверх" теж потрапляло немало, бо журналісти зафіксували особисті контакти Любченка та Андрія Єрмака, які ставали все більше близькими.

Коли Любченка через рік знову призначили керівником ДПС, це рішення уряду намагалися скасувати через ОАСК. Але з’явилась довідка за підписом заступника міністра юстиції, що Любченко під люстрацію не підпадає. А після голосування Ради за його призначення міністром економіки, в унісон обуренню ЗМІ висловився Гео Лерос: "Грабуй! Кради! Станеш міністром".

2 листопада 2021 року міністр економіки України Олексій Любченко подав заяву в Апарат Верховної Ради з проханням прийняти відставку із займаної посади.

3 листопада Верховна Рада ухвалила рішення відправити Любченка у відставку.

Дата публікації: 03.11.2021
Дата останньої зміни: 03.11.2021