Маск Ілон

Маск Ілон

Керівник відомих компаній "Tesla Inc." і "SpaceX", один з найбагатших людей у світі

Всі новини
Маск Ілон – геніальний винахідник, інженер та підприємець, людина, що мріє померти на Марсі

Місце народження

Народився 28 червня 1971 року в місті Преторія,  ПАР.

Освіта

 • 1988 рік – Маск вступив в Університет Преторії, та через рік покинув навчання і переїхав до Канади.
 • 1989 – 1991 роки – навчався в університеті Квінс у Кінгстоні (Онтаріо, Канада).
 • 1992 – 1995 роки – перевівся в університет Пенсильванії (США), де здобув ступінь бакалавра економіки та бакалавра фізики.

Родина

 • Батько – Еррол Маск, англієць, успішний інженер та сімейний тиран.
 • Мати – Мей Маск, відома модель, дієтолог, канадка за походженням.
 • Молодший брат – Кімбел Маск – партнер Ілона в перших проєктах.
 • Сестра – Тоска Маск – американська режисерка та продюсерка.
 • Перша дружина – Жустін Маск, навчалась разом з Ілоном в університеті, пізніше стала відомою письменницею. Народила Маску шістьох синів, але старший помер у віці 2,5 місяці. Їх шлюб тривав з 2000 по 2008 рік.

У Ілона Маска і його колишньої дружини Жустін п'ятеро синів - двійнята і трійнята (фото з соцмереж)

 • Друга дружина – відома актриса Талула Райлі. На ній Маск одружувався двічі – у 2010 і у 2013 роках. Остаточно розлучились у 2016 році.
 • Останні роки Ілон проживав разом з канадською співачкою Граймс (справжнє ім'я Клер Еліс Буше). У травні 2020 року у них народився син, якому ексцентричні батьки дали ім’я X Æ A-12. У вересні 2021 року підприємець заявив, що вони більше не разом.

Ілон Маск і співачка Граймс (фото: dc.com)

Біографія та основні проєкти підприємця

 • 1980 рік – Батьки Ілона розлучились. Мати повернулась в Канаду, а діти залишились з батьком в ПАР.
 • 1983 рік – Ілон Маск заробив перші гроші. На подарованому комп’ютері він розробив власну гру "Blastar", яку продав за 500 доларів.
 • 1995 рік – разом зі своїм братом Кімбелом Ілон заснував першу IT-компанію Zip2, яка спеціалізувалася на розробці програм для публікації новинного контенту і підтримки сайтів. В 1999 році після продажу компанії отримав за свою частку 22 мільйони доларів.
 • 1999 рік – Ілон Маск створює інтернет-компанію з фінансових послуг "X.com". Після злиття з подібною фірмою "Confinity" приймається нова назва "PayPal". Після продажу компанії у 2002 році Маск отримав 165 млн доларів.

Молодий Ілон Маск (фото з соцмереж)

 • 2002 рік – Маск заснував свою третю компанію "SpaceX". Згодом підприємство стало найбільшим у світі приватним розробником серії ракет-носіїв і космічних кораблів. Мрійник-бізнесмен почав втілювати в життя свій проєкт – колонізація людьми Марсу.
 • 2003 рік – підприємець інвестував кошти в новий проєкт "Tesla Motors" і був обраний генеральним директором та головним інженером (по іншим даним це відбулось у 2004 році). Згодом компанія змінила назву на "Tesla Inc", і вже через 10 років була одним із лідерів автомобілебудування, основним джерелом прибутків Ілона Маска.

Илон Маск (фото з соцмереж)

 • 2006 рік – за допомогою Маска його двоюрідні брати Петро і Ліндон Райв заснували компанію "SolarCity", головою ради директорів якої став Ілон. Спектр її послуг: компанія розробляє, фінансує і встановлює системи сонячної енергії, виконує аудити енергетичної ефективності та модернізації, будує зарядні станції для електромобілів. У 2016 році "Tesla" придбала "SolarCity", втілюючи в життя концепцію Маска - прискорити перехід світу від економіки, заснованої на видобутку і спалюванні вуглеводнів, до економіки сонячної електроенергії.
 • Червень 2011 року – бізнесмена нагородили премією Гайнлайна за досягнення в комерціалізації космосу у розмірі 500 тисяч доларів США. А журнал "Форбс" в тому ж році вніс Маска до списку 20 найвпливовіших CEO у віці до сорока років.

Ілон Маск і президент США Барак Обама (фото: Official White House Photo by Chuck Kennedy)

 • 2012 рік – Ілон Маск презентував проєкт "Гіперлуп". Це мав бути високошвидкісний трубопровідний пасажирський транспорт. За його задумом, спеціальні капсули з пасажирами будуть рухатись в трубі з низьким тиском (або вакуумом) зі швидкістю літака. Маск побудував трек для тестування капсул, але на цьому його безпосередня участь закінчилась. Зараз ідею винахідника реалізовує компанія "Hyperloop One", що жодного відношення до нього не має.
 • 2014 рік – щоб побороти свій давній страх, Ілон Маск інвестував 40 млн доларів  у компанію "Vicarious FPC", яка займається розробкою штучного інтелекту. Дослідник вважає цілком реальною ситуацію з фільму "Термінатор", і тому хоче бути поінформованим щодо всіх найновіших розробок у цій галузі. Ілон Маск назвав штучний інтелект найбільшою загрозою, з якою зіткнеться цивілізація.
 • 2015 рік – винахідник представив акумулятор для будинку "Powerwall", який пропонує незалежність від електричної мережі. Він важить 100 кг, кріпиться на стіну і запасає 10 кВт-год електроенергії.
 • 2016 рік – підприємець став співзасновником і фактичним власником компанії "Neuralink", що розробляє мозкові імплантати, які будуть інтерфейсом для взаємодії між мозком людини та комп’ютером. Ці нейронні чипи будуть вживлюватись в мозок для подолання його хвороб, лікування паралічу, сліпоти, хвороби Паркінсона, ефективного керування складними системами. Навіть йдеться про можливість подумки керувати авто Tesla, грати у відеоігри, відтворювати спогади. З кінця 2021 року повинні розпочатись клінічні випробування.

Наразі компанія Ілона Маска «SpaceX» - найбільший у світі приватний розробник серії ракет-носіїв і космічних кораблів (фото: spacex.com)

 • 2015 рік – Ілон Маск започаткував проєкт "Starlink", що передбачає покриття інтернетом усіх без винятку куточків планети за допомогою супутників. Реалізацією уже займається компанія "SpaceX". Перші супутники були успішно запущені ще у 2018 році, а в січні 2020 їх уже було 180. Взагалі планується відправити на орбіту 12 тисяч апаратів, проте у 2019 році з’явилась інформація, що прийнята заявка ще на 30 тисяч штук. За кілька років компанія планує завершити глобальне покриття планети інтернетом.
 • 2017 рік - Маск встановив в Австралії потужну сонячну батарею, точніше, акумуляторну станцію, яка розв'язувала проблеми з енергопостачанням цілого штату. Проєкт виконаний в найкоротші терміни: інженер посперечався з місцевою владою, що його компанія вкладеться в 100 днів, а в разі програшу електрика буде поставлятися безплатно. Ілон виграв суперечку, але ЗМІ спіймали підприємця на хитрощі - будівництво станції почалося раніше, ніж було отримано офіційний дозвіл.
 • Ілон Маск оголосив, що після успіху  ракети Falcon і космічних кораблів Dragon та Dragon 2, що наразі експлуатує компанія "SpaceX", ведуться роботи по створенню надважких ракет-носіїв і системи космічного запуску багаторазового використання. Кінцева мета нового проєкту "Starship" - колонізація Марсу. На кінець 2018 року проєкт двоступеневої ракети в основному було завершено. Перший ступінь важитиме 3580 тонн і після запуску повертається прямо на стартовий майданчик. Другий ступінь має довжину 50 метрів і діаметр 9 метрів. Він орієнтований на здійснення польотів як у межах Землі, так і до інших планет. Хоча прототипи ракет лише будуються, Ілон Маск уже планує на 2026 рік відправку перших людей на Марс.

Ілон Маск з астронавтами (фото: spacex.com)

 • А у квітні 2021 року НАСА обрала компанію Маска для здійснення нового польоту з астронавтами на Місяць і надала "SpaceX" фінансування у розмірі 2,89 млрд доларів. До цього НАСА вже використовувала ракети Маска, щоб доставити необхідні вантажі на МКС.
 • У 2020 році Ілон Маск почав продавати всі свої будинки. Він заявив, що гроші йому не потрібні, а майно лише тягне донизу і тому вирішує посвятити себе Марсу і Землі.
 • Вересень 2021 року – відбулась історична подія -  компанія Ілона Маска "SpaceX" запустила у космос свою першу цивільну місію "Inspiration4" у якій на орбіту на кілька днів відправили чотирьох непрофесійних астронавтів. Цивільні астронавти пробули протягом 3-х діб на рекордній висоті в понад 585 кілометрів. Після успішного повернення літального апарату з учасниками місії, скептиків щодо успішної експедиції на Марс значно поменшало.

Екіпаж Inspiration4 (фото: spacex.com)

Скандали та критика

Специфіка скандалів, які частенько інспірує сам Ілон Маск, полягає в суттєвих фінансових збитках для бізнесмена після кожного з них. Так, у 2018 році Ілон виступив за легалізацію наркотичної коноплі, навіть вживав марихуану в прямому ефірі, що дозволено в Каліфорнії, але заборонено в інших штатах і країнах. Маск зізнався, що курить «траву», але не часто, тому що наркотик погано впливає на працездатність. Наступного ранку акції «Tesla» впали в ціні на 9%.
А в серпні того ж року мільярдер написав у Твіттері, що сам має намір викупити акції «Tesla». Виник ажіотаж, потім скандал, а згодом кілька інвесторів подали позови до суду. Маск намагався довести, що в цей час вів переговори з інвесторами про забезпечення такої угоди, проте репер Азеалія Бенкс написала в Instagram, що була гостем у будинку Маска в той час, і він перебував під впливом ЛСД, коли написав це повідомлення. Суд уклав угоду з Ілоном Маском, який заплатив штраф 20 млн доларів і на деякий час був відсторонений з посади голови правління компанії. А за час скандалу акції «Tesla» впали на 20 млрд доларів.
До речі, жарти винахідника чинять шкоду не лише йому. Вартість найпопулярнішої криптовалюти Bitcoin впала на 7,4% після того, як гендиректор компаній Tesla й SpaceX у Твіттері опублікував мем із натяком на «припинення відносин» з Bitcoin.
Черговий скандал Маск спровокував у вересні 2018 року. Коли в Таїланді рятували дітей із затопленої печери, винахідник заявив, що наказав своїм інженерам створити невелику субмарину. На це британський драйвер Вернон Ансворт сказав, що створення апарату – марна справа, бо в умовах печери від субмарини не буде жодної користі. А участь Маска в рятувальній операції він назвав рекламним кроком. У відповідь Маск у своєму Twitter обізвав драйвера педофілом. Він також назвав британця "дитячим ґвалтівником" і сказав, що той "одружився з 12-річною дівчинкою". Жодних доказів своїх слів бізнесмен не надав. Драйвер подав в суд на Ілона Маска. Чоловік звинувачує підприємця в наклепі. У своєму позові Ансворт вимагає компенсувати йому 75 тисяч доларів і просить суд заборонити Маскові продовжувати звинувачувати його в педофілії. "Вплив і багатство Ілона Маска не можуть перетворити брехню в правду, так само як не можуть захистити його від відповідальності за правопорушення", - заявив адвокат Вернона Ансворта.
Багато людей, що працювали разом з Маском, піддають його нещадній критиці за ставлення до свого персоналу. «Працювати з ним некомфортно, він ніколи не задоволений собою, а тому й усіма іншими. Він вичавлює з себе й оточення всі соки. Проблема в тому, що він — машина, а інші — ні. Якщо ти працюєш з Ілоном, ти зобов’язаний прийняти це», — характеризує Маска Доллі Сінгх, яка обіймала посаду в «SpaceX».

Ілон Маск (фото: spacex.com)

Дата публікації: 01.10.2021
Дата останньої зміни: 05.10.2021
1