Матіос Анатолій

Матіос Анатолій

Колишній заступник Генерального прокурора, головний військовий прокурор України з 27 серпня 2014 року по 2 вересня 2019 року

Матіос Анатолій – заслужений юрист України, кандидат юридичних наук, генерал-майор СБУ та генерал-полковник юстиції запасу.

Місце народження

Народився 13 лютого 1969 року в селі Розтоки Путильського району Чернівецької області.

Освіта

  • 1997 рік – закінчив юридичний факультет Чернівецького державного університету імені Федьковича.
  • 2006 рік – захистив кандидатську дисертацію "Адміністративна відповідальність посадових осіб у сфері державного управління".

Родина

Старша сестра – Марія Матіос, відома українська письменниця, депутатка Верховної Ради двох скликань, одна з улюблених авторок Віктора Ющенка.

Анатолій з першою дружиною розлучився. У шлюбі з нею народилось двоє дітей – син Роман та донька Софія.

2014 рік – Матіос вдруге одружився з відомою херсонською мільйонеркою Іриною Барах.

Кар’єра до 2014 року

  • В юнацькі роки, схоже, в Анатолія не було наміру обирати життєвий шлях працівника прокуратури. Після закінчення сільської школи він продовжив навчання у Чернівецькому музичному училищі.
  • 1988 – 1990 роки – проходив військову службу в Збройних Силах СРСР. Після закінчення військової служби у Матіоса змінились життєві пріоритети і він здобув юридичну освіту.
  • 1997 рік – випускник університету розпочав службу в органах прокуратури на посаді помічника прокурора в місті Чернівці.
  • 1998 – 1999 роки – старший слідчий Чернівецької міської прокуратури.
  • 1999 – 2000 роки – старший слідчий прокуратури Чернівецької області.
  • 2000 – 2001 роки – старший прокурор відділу нагляду за додержанням законів органами внутрішніх справ та податкової міліції при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства управління нагляду за законністю оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства, а також відділу роботи з кадрами прокуратури Херсонської області.
  • 2001 рік – заступник начальника відділу нагляду за додержанням законів спеціальними підрозділами по боротьбі з організованою злочинністю прокуратури Херсонської області.
  • В тому ж році – заступник начальника відділу нагляду за виконанням законів спецпідрозділами та іншими державними органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією управління нагляду за законністю оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства прокуратури Херсонської області.
  • 2001 рік – кілька місяців працював прокурором Високопільського району Херсонської області.
  • 2001 – 2004 роки – начальник відділу нагляду за виконанням законів спецпідрозділами та іншими державними органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією управління нагляду за законністю оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства прокуратури Херсонської області.
  • 2004 рік – Матіоса перевели в столицю заступником начальника відділу нагляду за додержанням законів органами внутрішніх справ при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства управління нагляду за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання та досудове слідство прокуратури міста Києва.
  • 2005 рік – Матіоса на 9 місяців відрядили в Секретаріат Президента Віктора Ющенка на посаду заступника керівника департаменту з питань правоохоронної діяльності та оборони.
  • 2005 – 2008 роки – служив начальником відділу нагляду за додержанням законів органами СБУ, державної митної служби та державної прикордонної охорони при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства прокуратури м. Києва.
  • 2007 рік – отримав почесне звання "Заслужений юрист України".
  • В тому ж році відзначився тим, що порушив кримінальну справу проти міністра юстиції Олександра Лавриновича за перевищення повноважень.
  • З наступного року Матіоса перевели на роботу в СБУ. Деякі ЗМІ писали, що цьому посприяла старша сестра, яка була в пошані у президента Ющенка.
  • 2008 рік – служив начальником УСБУ у Львівській області. Тут він знову відзначився на всю країну проведенням затримання в момент отримання хабара скандальновідомого судді-колядника Ігоря Зварича     

Матіос Анатолій (фото: facebook.com/MatiosAnatolii)

  • 2008 – 2009 роки – обіймав посаду начальника УСБУ в Одеській області.
  • Грудень 2008 року – Матіосу надано звання генерал-майора СБУ.
  • 2009 – 2010 роки – генерала повернули в столицю на посаду першого заступника ГУ “К” СБУ у м. Києві.
  • 2010 - 2011 роки – був відряджений з органів СБУ на посаду радника голови Вищого адміністративного суду України.
  • 2011 – 2014 роки – знову відряджений з органів СБУ на посаду заступника керівника Головного контрольного управління Адміністрації Президента України.

На керівних посадах в ГПУ, діяльність після звільнення

  • Попри тривалу службу в Головному контрольному управлінні Адміністрації Президента Віктора Януковича, жодна люстрація Матіоса не зачепила. Влітку 2014 року він із СБУ знову повертається на службу в Генеральну прокуратуру.
  • Червень-серпень 2014 року – Матіос працює заступником Генерального прокурора.
  • Серпень 2014 року – отримує нову посаду – заступник Генерального прокурора - головний військовий прокурор України.
  • 2015 рік – Гнеральний прокурор Віктор Шокін підписує наказ про створення військової прокуратури в зоні проведення АТО, а Матіос лобіює призначення на посаду військового прокурора сил АТО Костянтина Кулика, який згодом потрапив до суду за незаконне збагачення.
  • Грудень 2015 року – указом президента Петра Порошенка Матіосу надано військове звання генерал-лейтенант юстиції.
  • Грудень 2017 року – головний військовий прокурор отримує військове звання генерал-полковник юстиції.
  • За період роботи на чолі військової прокуратури Матіос запам’ятався гучними арештами і резонансними карними справами. Він ініціював справу проти міліціонерів роти Торнадо (12 осіб реально засуджено за катування і тортури), забезпечив проведення розслідування, що призвело до  заочного засудження за держзраду експрезидента Януковича (13 років позбавлення волі). Під його наглядом складено повний список силовиків, що зрадили Батьківщину в Криму і проти всіх 8 тисяч здійснюється збір доказів.

Анатолій Матіос і Арсен Аваков (фото: УНІАН)

Червень 2017 року — керівництво, слідчі та прокурори Головної військової прокуратури на чолі з Матіосом пройшли перевірку на поліграфі з метою уникнення корупційних ризиків. Зрадників та потенційних корупціонерів виявлено не було.

Квітень 2018 року – коли начальник Генштабу ЗСУ Віктор Муженко запровадив нові правила доступу до військових частин, які суттєво обмежували можливості військової прокуратури та суперечили процесуальному законодавству, Матіос не став домовлятись чи шукати компромісів, а подав позов до суду.

2 вересня 2019 року — Генеральний прокурор Руслан Рябошапка підписав наказ про звільнення Матіоса з посади Головного військового прокурора.

15 жовтня 2019 року – Анатолій Матіос звільнений з військової служби у запас.

Анатолій Матіос (фото: facebook.com/MatiosAnatolii)

15 травня 2020 року – отримав посвідчення адвоката і почав працювати за цим фахом у Луцьку.

Навіть після звільнення Матіос залишився активним дописувачем у соцмережах. Він активно критикував нову владу, особливо реформи Генпрокурора Рябошапки. Ліквідацію військової прокуратури Матіос вважав критичною помилкою, вказував, що в розвинутих країнах з потужними арміями цей інститут ефективно працює.

Критика та скандали

Різноманітні скандали та критичні публікації супроводжували Анатолія Матіоса весь період його служби після 2014 року. Правда журналісти вказували, що Головний військовий прокурор сам має потяг до піару і зайвого галасу в ЗМІ. А інакше чим пояснити намагання військової прокуратури братись за гучні справи, що не мали до неї прямого відношення.

Так, у травні 2017 року в 15 областях було проведено понад 400 обшуків і затримано кілька десятків податківців, звинувачених у злочинній діяльності під керівництвом Олександра Клименка. Практично всі телеканали демонстрували сюжети, як фігурантів справи гелікоптерами доставляли у Київ, як суворі прокурори зачитували підозри і відправляли затриманих у СІЗО. Але пройшов рік, і станом на 30 липня 2018 року під вартою не було вже жодного підозрюваного, а справа ледве рухалась до остаточного розвалу. Журналісти писали, що саме ця справа якнайкраще демонструвала стиль роботи Матіоса – на початку гучні заяви, резонансні затримання, багато галасу в ЗМІ, а далі поступове замовчування, інтерв’ю про різні ускладнення і закінчення слідства нічим. Так було зі справами про загибель генерала Кульчицького, про розстріл мобільної групи СБУ під керівництвом Андрія Галущенка, про вибухи військових складів, де винними виявились лише російські диверсанти та ворожі безпілотники.

Анатолій Матіос (фото: facebook.com/MatiosAnatolii)

Матіос також розслідував справу про Іловайське оточення і встановив причини трагедії. Ними виявились не прорахунки керівництва ВСУ, не помилки в оцінці ситуації, а лише агресія 13000 російських військових, що вдерлись на територію України. Звичайно, були названі і винуватці трагедії – міністр оборони РФ Шойгу та російські офіцери, що безпосередньо керували силами вторгнення. Таких "результативних" справ у Матіоса не злічити. Варто ще згадати, як головний військовий прокурор "прославився" розслідуванням справи про замах на Генпрокурора Віктора Шокіна. Після його заяви, що зловмисник стріляв з використанням тепловізора, і військові, і волонтери підняли Матіоса на сміх. Останні підготували відеосюжет, в якому роз’яснили, що через технічні особливості з тепловізором стріляти через скло неможливо. Звичайно, що і ця справа залишилась нерозкритою, а головного військового прокурора стали називати "Толік-тепловізор".

В червні 2018 року Матіос порівняв підозрюваного в організації замаху на Аркадія Бабченка Бориса Германа з Парвусом, який давав Леніну гроші на революцію. Матіос заявив, що революція тоді залила слов’ян потоками крові, і зараз з Україною хочуть зробити те саме, адже Герман теж єврейського походження. Одразу виник міжнародний скандал. В Центрі імені Симона Візенталя висловлювання Матіоса назвали обурливим і помилковими, наголосили, що комуністи діяли не як євреї, бо їх надихала Москва, а не Єрусалим. Американський журнал "Newsweek" розцінив ці вислови, як прояв антисемітизму в публічному дискурсі України.

Видання "Times of Israel" вмістило інформацію, що Центр імені Симона Візенталя закликав українську владу звільнити з посади головного військового прокурора за антисемітські вислови. Проте і цей скандал не зашкодив Матіосу.

Дата публікації: 16.06.2021
Дата останньої зміни: 23.09.2021
1