Мельник Вадим

Мельник Вадим

Перший керівник Бюро економічної безпеки, до цього глава Державної фіскальної служби

Мельник Вадим – доктор юридичних наук, доцент. Отримав почесні звання "Відмінник податкової міліції" та "Заслужений юрист України"

Місце народження

Народився 2 травня 1972 року в місті Житомир.

Освіта

  • 1987 – 1989 роки – навчався в Київському суворовському військовому училищі.
  • 1994 рік – закінчив Харківський військовий університет, спеціальність – радіотехнічні засоби, кваліфікація – радіоінженер.
  • 2000 рік – закінчив Національну юридичну академію України імені Ярослава Мудрого, спеціальність – правознавство, кваліфікація – юрист.
  • 2016 рік – здобув науковий ступінь кандидата юридичних наук, захистивши дисертацію "Адміністративно-правовий статус суб’єктів, що забезпечують економічну безпеку держави".
  • 2021 рік – в Сумському державному університеті захистив докторську дисертацію та отримав науковий ступінь доктора юридичних наук.

Родина

Виріс у родині кадрового військового.
Дружина – Мельник Олена Анатоліївна, бізнесвумен. Займається підприємництвом у сфері медичних та косметологічних послуг. Володіє нерухомістю вартістю в десятки мільйонів гривень, хоча ні значного розвитку бізнесу, ні особливих прибутків не було помітно.
Подружжя виховує трьох дітей.

Кар’єра

  • 1994 – 1999 роки – після отримання офіцерського звання продовжив службу у своєму університеті. Вадим був курсовим офіцером факультетів радіотехнічних інформаційних систем і радіоелектронної боротьби.
  • 2000 – 2004 роки – звільнився з лав Збройних Сил України і після отримання диплому юриста влаштувався в податкову міліцію. Службу починав на посаді старшого слідчого податкової міліції у місті Васильків Київської області. Згодом його перевели у відділ по боротьбі з корупцією в органах ДПС в Сумській області.
  • 2004 – 2005 роки – Мельника призначили заступником начальника відділу по боротьбі з корупцією в органах ДПС управління податкової міліції у Сумській області.
  • 2005 – 2008 роки – працював заступником начальника управління податкової міліції — начальником слідчого управління податкової міліції Сумської області.
  • 2008 – 2011 роки – переїхав до столиці. Працював керівником слідчих підрозділів податкової міліції Святошинського та Голосіївського районів міста Києва.
  • 2011 – 2013 роки – Мельник працював в центральному апараті ДПС. Він виконував обов'язки заступника начальника управління — начальника відділу розслідування особливо важливих справ слідчого управління. Після створення Міністерства доходів і зборів, деякий час керував слідчим управлінням кримінальних розслідувань.
  • 2013 – 2014 роки - Вадима перевели на посаду заступника начальника управління, начальника відділу планування та моніторингу Міндоходів в Київській області.
  • 2014 – 2016 роки – після перемоги Євромайдану та реорганізації Міндоходів працював заступником начальника Головного слідчого управління фінансових розслідувань ДФС, а пізніше — очолив це управління.

Вадим Мельник (фото: facebook.com/V.Melnik.official)

  • 2016 рік - Мельник покинув держслужбу, зайнявшись фермерським господарством. У тому ж році він став співзасновником юридичної компанії "Правова і економічна безпека".
  • 2016 рік - отримав почесне звання "Заслужений юрист України".
  • Грудень 2016 – лютий 2018 року – після захисту кандидатської дисертації працював доцентом кафедри фінансових розслідувань Університету Державної фіскальної служби.
  • Квітень 2018 – жовтень 2020 року – викладав на кафедрі адміністративного, господарського права і фінансово-економічної безпеки Сумського державного університету.
  • Жовтень – грудень 2020 року – працював менеджером апарату директора з економічної та інформаційної безпеки АТ "Укрзалізниця".
  • Грудень 2020 – серпень 2021 року – працював головою Державної фіскальної служби України. Правда, на той час після реорганізації у складі ДФС залишалась лише податкова міліція.

Голова ДФС Вадим Мельник (фото: facebook.com/V.Melnik.official)

  • 28 січня 2021 року - Верховна Рада прийняла закон про Бюро економічної безпеки України.
  • 22 березня того ж року – президент України Володимир Зеленський підписав закон. Бюро має розпочати роботу 25 вересня 2021 року, а до того часу уряд повинен обрати голову БЕБ. З 26 вересня ДФС повинна припинити свою роботу.
  • Після оголошення конкурсу на заміщення посади керівника Бюро економічної безпеки Мельник теж подав свою кандидатуру і згодом виявився одним з фаворитів.
  • 20 серпня 2021 року – із трьох найрейтинговіших кандидатів Кабінет Міністрів обрав головою Бюро економічної безпеки Вадима Мельника, терміном на 5 років.

Вадим Мельник проводить робочу нараду (фото: facebook.com/V.Melnik.official)

Звинувачення, скандали, критика

Перші гучні скандали щодо Вадима Мельника припадають на той час, коли він очолював Головне слідче управління фінансових розслідувань ДФС, звідки змушений був звільнитись у 2016 році.
Скандальні результати журналістського розслідування з’явились на порталі "Антикор" і деяких інших виданнях. У матеріалі було вказано, що начальник управління прикривав злочинну групу правоохоронців з податкової міліції, які, отримавши незаконні постанови суду, конфісковували в підприємців горіхи у різних областях України. Вони діяли настільки нахабно і грубо, що у цю справу довелось втрутитись навіть прем’єру. Володимир Гройсман публічно наказав першому заступнику голови ДФС зупинити безчинства підлеглих. Для Мельника ця справа не мала жодних наслідків.
Головний редактор "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов вважає, що причиною звільнення Мельника в 2016 році стало розслідування, яке встановило, що в його управлінні систематично не здавали на зберігання мільйони вилучених коштів і різні цінні речі. Був виданий наказ голови ДФС, який вимагав від начальника відділу виконати ухвалу суду 10-місячної давності й повернути вилучене майно (49 комп’ютерів IMac, 163 ноутбуки Macbook, 46 телефонів Iphone, 145 планшетів Ipad, 16 годинників Applewatch, 66 роутерів та 73 мультимедійні приставки Apple TV) у кількості 1150 одиниць та орієнтовною вартістю 10,1 млн гривень. Цей наказ вимагав від Мельника повернути майно до жовтня 2016 року, проте він звільнився в серпні, і жодної інформації про виконання наказу немає.
Проте журналіст Володимир Бойко вважає, що не привласнення вилученого майна стало причиною звільнення Мельника. На сайті "Антикор" він розмістив матеріал про вимагання Вадимом Мельником з групою колег 300 тисяч доларів у власниці мережі бутиків Symbol Ольги Федорової за закриття кримінального провадження. Федорова поскаржилась в ГПУ та СБУ, що начальник управління ДФС Мельник нібито вимагає 300 тисяч доларів. Головне управління "К" СБУ підготувало операцію затримання здирника, проте Мельник раптово "захворів" і змінив усі свої телефони. По версії СБУ, його попередив високопосадовець з Генпрокуратури. Але інших доказів і оперативних матеріалів на Мельника було так багато, що начальнику управління довелось покинути службу якомога далі від гріха.
Журналісти продовжували "рити", і встановили, що у власності родини колишнього правоохоронця 14 квартир, 2 земельних ділянки, 3 елітних авто, торгові площі та близько 30 мільйонів доларів. Але Мельник вже перекваліфікувався у фермера, й оприлюднення його статків не мало жодного ефекту.
Після перемоги Володимира Зеленського заступником керівника ОПУ став одіозний Олег Татаров, давній приятель Вадима Мельника, який до втечі Януковича працював заступником начальника головного слідчого управління Міністерства внутрішніх справ. Цей правоохоронець відзначився тим, що переслідував автомайданівців, вів справу Тетяни Чорновол, у розпал Євромайдану отримав від Януковича почесне звання "Заслужений юрист України".
Журналісти порталу "ЛІГА.net" переконані, що саме він рекомендував Андрію Єрмаку свого товариша на посаду керівника ДФС у 2020 році, хоча Мельник заявляв, що з Татаровим він ледве знайомий. Проте факт співпраці новопризначеного керівника з ОПУ підтвердився майже одразу. Під керівництвом Мельника ДФС влаштувала масові обшуки на комунальних підприємствах столиці і в Київській міській адміністрації. Політична складова таких дій очевидна, адже всім відомо про конфлікт ОПУ і КМДА.
Коли влітку 2021 року перемога Вадима Мельника в конкурсі на посаду керівника БЕБ стала очевидною, з протестом виступили "Українська рада бізнесу" та "Європейська бізнес асоціація". Підприємці заявили, що їх лякає вірогідна реінкарнація податкової міліції під новою назвою і можливе перетворення БЕБ в інструмент тиску на легальний бізнес.
Дата публікації: 14.09.2021
Дата останньої зміни: 23.09.2021