Скалецька Зоряна

Скалецька Зоряна

Українська юристка, колишня міністерка охорони здоров’я України

Скалецька Зоряна – громадська діячка, доцентка Києво-Могилянської академії, фахівчиня в галузі медичного права

Місце народження

Народилась 9 серпня 1980 року у Львові.

Освіта

  • 2002 рік – закінчила навчання на факультеті правничих наук Національного університету "Києво-Могилянська академія", отримала кваліфікацію спеціаліста права.
  • 2002 - 2007 роки — була аспіранткою факультету права і адміністрації Університету Марії Кюрі-Склодовської у Любліні.
  • 2007 рік — захистила дисертацію на ступінь доктора права на тему "Правовий статус пацієнта в Польщі і Україні. Порівняльний аналіз".
  • 2011 - 2012 роки — навчалася на річній Розширеній сертифікатній програмі для країн Центральної та Східної Європи "Дослідницька етика" в Union Graduate College в Скенектаді (США).

Родина

До 2017 року була одружена з народним депутатом VIII скликання Верховної Ради від БПП Олександром Черненком. До розлучення носила його прізвище.

У колишньої сімейної пари двоє дітей – Маркіян і Ярина.

Кар’єра і громадська діяльність

  • Зоряна почала працювати ще до завершення навчання в Могилянці.
  • 2001 – 2006 рр. – влаштувалась провідною спеціалісткою відділу правового аналізу регуляторних актів у Головному управлінні регуляторної політики Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва.
  • З 2006 року – працювала в Національному університеті "Києво-Могилянська академія", спочатку на кафедрі міжнародного права та спеціальних правових наук, згодом на кафедрі міжнародного та європейського права.
  • 2007 – 2009 роки — була членом Дорадчої ради з питань охорони здоров'я при Комітеті Верховної Ради України з питань охорони здоров'я
  • 2010 – 2011 роки – працювала експертом Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України.
  • 2011 – 2012 рр. – була керівником юридичного відділу ВГО "Українська ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги".
  • 2011 – 2014 роки – була головою Комісії з реформування охорони здоров'я Громадської ради при Міністерстві охорони здоров'я України  
  • З 2014 року – доцентка, з 2015 – заступниця декана факультету правничих наук. Викладала дисципліни "Права людини і біомедицина" та "Медичне право". Також була директоркою програми "Етико-правові питання біоетики, фармацевтичного та медичного права" Центру міжнародного захисту прав людини.
  • Скалецька перемогла на конкурсах "Викладач 2015-2016 навчального року" та "Викладач-наставник 2016 року".

Скалецька перемогла на конкурсах "Викладач 2015-2016 навчального року" та "Викладач-наставник 2016 року" (фото: https://www.facebook.com/zoryana.skaletska)

  • 2014-2017 роки – одночасно з викладацькою роботою була головним експертом групи з питань медичної реформи в об’єднанні громадських активістів "Реанімаційний пакет реформ". Цей рух фінансувався коштом західних фондів і просував пакет реформ від Уляни Супрун.
  • Зоряна Скалецька була учасницею цілого ряду різних громадських груп та рад.
  • Брала участь у всеукраїнських та міжнародних наукових заходах, викладала в школах з медичного права. Автор ряду публікацій в галузі медичного права та навчально-методичних посібників.
  • Займала пост директора громадської організації “Форум здоров’я” і була головою правління Української медико-правової асоціації.
  • Зоряна Скалецька — член Всесвітньої Асоціації медичного права.
  • 29 серпня 2019 – 4 березня 2020 року – очолювала Міністерство охорони здоров’я.

Пів року в МОЗ

Призначення Скалецької міністеркою охорони здоров’я свідчить про те, що президент Володимир Зеленський змінив ставлення до реформ Уляни Супрун і розраховував, що новий керівник МОЗу їх завершить.

Після призначення, Скалецька провела першу пресконференцію як очільниця МОЗу і підтвердила реформаторський курс своєї попередниці. Вона стримано оцінила перший етап реформи, вказавши, що 28 мільйонів українців, які визначились зі своїм сімейним лікарем – цифра недостатня. Щодо переходу до другого етапу реформи, то Скалецька відзначила що багато чого ще не зроблено і багато проблем з оптимізацією закладів охорони здоров’я.

Хоча нова очільниця міністерства і декларувала продовження справи Супрун, працівники відомства, що працювали з її попередницею, вже через місяць заявили про тиск на них з вимогою звільнитись "по-хорошому". Керівники директоратів та департаментів звинуватили нове керівництво в блокуванні закупок ліків та машин екстреної допомоги, відсутності роботи по запуску другого етапу реформи.

Ще через кілька місяців експерти оцінили роботу нового керівництва МОЗу. Було вказано, що продовжено розвиток трансплантації та реформування екстреної допомоги. Проблемними питаннями лишаються: другий етап медреформи та електронна система охорони здоров'я Ehealth, яка так і не просунулась у своєму розвитку. Окрему турботу викликало питання організації закупівель ліків та медвиробів на національному рівні. Міністерство планує передати половину закупок до ДП "Медичні закупівлі України", де ці процеси відбуваються не досить прозоро і умови закупівель не відповідають міжнародним стандартам.

Зоряна Скалецька на трибуні Верховної Ради (фото: https://www.facebook.com/zoryana.skaletska)

Фахівці звернули увагу на парадокс – Скалецька і далі твердить про продовження реформи, проте її команда проти цього. Щодо команди, то її фактично не було, бо міністерка працювала з тими заступниками, котрих їй призначали. Міністерство постійно лихоманило, постійно звільнювались керівники різних підрозділів, а такі важливі медустанови як Центр громадського здоров’я і Національна служба здоров’я України взагалі понад три місяці працювали без керівників.

Очільниця міністерства внесла коригування у план втілення реформи. МОЗ вирішив запустити реформу вторинної медичної ланки в такому вигляді, як це планував попередній уряд, але не 1 січня 2020 року, а мінімум 1 квітня. Скалецька пояснила, що медустанови поки не готові до автономізації, і назвала слабкою роботу з їх оптимізації.

Битва з коронавірусом стала найбільшим провалом Скалецької на чолі міністерства. Їй не вдалось забезпечити потрібну кількість засобів індивідуального захисту. А паніка довкола коронавірусу стала майже катастрофічною комунікаційною невдачею міністерства, що спричинила заворушення у Нових Санжарах, акції насилля проти хворих та їх родин в різних регіонах України.

Скалецька приїхала заспокоювати людей у Нові Санжари вже після гарячої фази конфлікту. За порадою президента вона залишилась там на цілих два тижні обсервації разом з евакуйованими з Китаю.

Зоряна Скалецька на обсервації у Нових Санжарах (фото: https://www.facebook.com/zoryana.skaletska)

Це не врятувало її від звільнення. Володимир Зеленський заявив, що Скалецька  психологічно програла битву з коронавірусом і 4 березня 2020 року був призначений інший керівник МОЗ.

Критика та скандали

Перший скандал навколо Зоряни Скалецької виник ще до її призначення. Провладні депутати не сумнівались, що на посаду міністра охорони здоров’я буде рекомендований товариш Зеленського Михайло Радуцький.

Проте головний претендент обрав пріоритетом роботу в профільному комітеті парламенту, а напередодні призначення Скалецької журналісти зафіксували смс-переписку Радуцького, в якій він нецензурно висловлювався в адресу Супрун і писав, що Зоряна Скалецька – його людина.

Наступного дня скандал отримав продовження. Керівник фракції "Слуги народу" у парламенті Давид Арахамія назвав Зоряну Скалецьку тимчасовою персоною на цій посаді, мовляв, Радуцькому потрібно пару місяців, щоб підготуватись і очолити міністерство. Проте Радуцький заявив, що таких планів у нього не має і нехай працює Скалецька.

Багато видань розкритикували це призначення через відсутність в очільниці МОЗ медичної освіти.

Президент Володимир Зеленський, міністерка охорони здоров'я Зоряна Скалецька та заступник глави МОЗ Віктор Ляшко (фото: Офіс президента)

Щодо скандалів у міністерстві, то відомство лихоманило усі шість місяців роботи наступниці Супрун. Постійні відставки та нові короткотривалі призначення вже переставали цікавити ЗМІ, проте відставка Ірини Литовченко викликала значний резонанс у суспільстві. Литовченко очолювала директорат стратегічного планування та євроінтеграції, посаду отримала по відкритому конкурсу, до цього була однією із засновниць відомого благодійного фонду "Таблеточки". Вона розповіла журналістам, що замість подальшого проведення реформування і розв'язання важливих сьогоденних проблем її примушували переписувати всі попередні документи щодо міжнародної співпраці і видаляти з них прізвище Супрун. А 5 грудня таку ж роботу було проведено на сайті МОЗ. Необхідність цих дій керівництво міністерства пояснило просто – "Зоряна нервує". Литовченко заявила, що йде з посади разом з "практично усією своєю командою", бо у МОЗ "перейшли межу". Зоряна Скалецька від коментарів відмовилась.

Коли 4 березня 2020 року її звільнили з посади, Уляна Супрун виступила з рішучою критикою. Тільки критикувала вона не Скалецьку, а президента Зеленського, вказуючи, що зміни керівництва через пів року спричинять лише погіршення ситуації і остаточно загальмують реформи у сфері медицини.

Дата публікації: 29.05.2021
Дата останньої зміни: 28.09.2021
1