Тарута Сергій

Тарута Сергій

Нардеп, олігарх, очільник Донецької ОДА у 2014 році

Всі новини

Тарута Сергій – колишній мільярдер та власник ФК "Металург", співвласник "Індустріального союзу Донбасу", голова Донецької ОДА у 2014 році, депутат ВРУ 8 і 9 скликань.

Місце народження

Народився 23 липня 1955 року в селі Виноградне Донецької області.

Освіта

  • 1979 рік – закінчив Ждановський металургійний інститут (нині – Маріупольський політехнічний інститут) за фахом інженер-механік.
  • 1999 рік – закінчив Донецьку державну академію управління, за фахом – менеджер зовнішньоекономічної діяльності.

Родина

Одружений, виховує двох доньок. Інформація про родину недоступна у відкритих джерелах. Відомо лише, що дружину звуть Ольга, а доньок – Катерина і Тетяна.

Коротка біографія

  • 1979 – 1995 роки – працює на заводі "Азовсталь".
  • У 1995 році створив і очолив зовнішньоторговельну фірму "Азовімпекс".
  • 1996 рік – виступив одним із засновників корпорації "Індустріальний союз Донбасу", працює виконавчим директором корпорації.
  • 2002 рік — очолив Раду директорів корпорації "Індустріальний Союз Донбасу".
  • Наступне десятиліття Тарута активно розвиває бізнес корпорації та збільшує власні статки. Крім корпорації "ІСД" він володіє акціями ВАТ "Дніпровський металургійний комбінат ім. Дзержинського, ПАТ "Українська гірничо-металургійна компанія", металургійного комбінату в Алчевську, коксохімічного заводу в Алчевську, трубного заводу в Дніпрі.
  • 2004 – 2005 роки – член Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України.
  • До 2009 року в "Індустріальний союз Донбасу" входило понад 100 підприємств та промислових компаній в Україні та за кордоном. Але з початком кризи та погіршенням ситуації на ринку металу заборгованість "ІСД" досягла 5 мільярдів гривень. Через це на початку 2010 року 50%+2 акції "ІСД" придбала група російських інвесторів, які у 2011 році встановили контроль над фінансами українських підприємств Тарути.
  • Біографія Сергія Тарути свідчить, що за час кризи він втратив близько 4,8 млрд доларів. Так до кризи найменша оцінка його статків (згідно з Форбсом) у 2007 році склала 1 млрд доларів, то у 2013 році це ж видання оцінило Таруту лише в 597 мільйонів доларів.
  • У 2014 році російські фінансові структури розпочали судові переслідування Сергія Тарути, й на значну частину його офшорних та закордонних активів було накладено арешт. Як свідчить досьє Тарути, в цьому ж році він приймає пропозицію очолити Донецьку ОДА. Але швидко виявилось, що в нього і української влади різні погляди на шляхи вирішення конфлікту на Донбасі. В жовтні 2014 року Тарута покидає посаду керівника ОДА і обирається до ВРУ 8 скликання.
  • Він висловлює все більшу підтримку Юлії Тимошенко і у 2019 році проходить у Раду 9 скликання по списку ВО "Батьківщина".
  • Біографія Сергія Тарути також вказує на той факт, що він один з найбільших в Україні колекціонерів предметів Трипільської культури та скіфської доби.

Політична діяльність та скандали

В 90-ті роки та на початку 2000-х Сергій Тарута від політики тримався на відстані. Хоча з 1998 року він кілька разів обирався до Донецької обласної ради, але активності не проявляв, кадрових "розбірок" уникав, до партій не вступав.

З Ющенком (досьє Ющенка Віктора) в Тарути склались досить тісні відносини на ґрунті спільного хобі – колекціонування старожитностей. Проте у 2004 році він підтримав земляка Віктора Януковича (досьє Януковича Віктора), а пізніше взагалі від політики відсторонився, хоча кілька разів висловився в підтримку Тимошенко (досьє Тимошенко Юлії). У 2010 - 2014 роках відсторонився від "донецького клану" і Партії регіонів.

Згідно з даними досьє Сергія Тарути, з 2014 року він починає активно займатись політикою. Відкрито зневажає так звані республіки ("ЛДНР"), критикує дії Росії в Криму і на Донбасі. У 2014 році пів року очолював Донецьку ОДА, але спільної мови з командою Порошенка (досьє Порошенка Петра) не знайшов (займав більш жорстку позицію, критикував керівників держави за млявість і нерішучість).

В цьому ж році був обраний до ВРУ 8 скликання, де задекларував активну боротьбу з корупцією. Підготував низку законодавчих ініціатив. Водночас потрапив у список найголовніших прогульників засідань Ради.

Щодо скандалів, то біографія Сергія Тарути фіксує перші з них задовго до його політичної активності. Так, у 2008 році його звинуватили в самовільному захоплені 18 га державної землі в Пущі-Озерній під Києвом. Тарута придбав будинок без документів на землю, якою незаконно користувався попередній власник. Коли відсудити земельну ділянку не вдалось, олігарх просто виставив власну охорону на всі 18 га державної землі.

В жовтні 2014 року відбулось скандальне звільнення Тарути з посади керівника Донецької ОДА через різку критику ним Закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей". Його слушні зауваження викликали образу з боку команди Порошенка.

У 2015 році на зібранні українських підприємців Сергій Тарута розкритикував політику НБУ під керівництвом Валерії Гонтаревої . З доповіддю про корупцію в Національному банку України він також виступив у США у 2017 році.

Не обійшлось без скандалу при поданні Тарутою декларації за 2016 рік. НАЗК повідомило, що сума недостовірних відомостей становить понад 5 мільйонів гривень.

У 2017 році Сергій Тарута заснував партію "Основа", яка швидко стала притулком для ексрегіоналів середньої ланки. Його партія і висунула Таруту у 2019 році кандидатом на посаду президента України. Проте бізнесмен вчасно прорахував реальні можливості і рейтинги створеної ним партії. Він знімає свою кандидатуру на користь Юлії Тимошенко, і надалі вони співпрацюють все активніше.

Сергій Тарута знімає свою кандидатуру на користь Юлії Тимошенко (фото: facebook.com/taruta)

Влітку 2019 року на позачергових виборах до ВРУ Сергій Тарута вже проходить по списку ВО "Батьківщина" і займає другу позицію. Після обрання до Ради бізнесмен послідовно критикує позицію команди Зеленського (досьє Зеленського Володимира) щодо земельного законодавства, підтримки бізнесу в умовах карантину, заходів проти поширення COVID-2019.

Дата публікації: 02.12.2020
Дата останньої зміни: 28.09.2021
1