Верланов Сергій

Верланов Сергій

Заступник міністра фінансів у 2018 – 2019 роках, колишній голова Державної податкової служби

Верланов Сергій – державний службовець та громадський діяч, кандидат юридичних наук, колишній член Громадської ради доброчесності

Місце народження

Народився 6 серпня 1981 року у Львові.

Освіта

 • 2003 рік – закінчив юридичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка за спеціальністю "Правознавство". Здобув кваліфікацію магістра права.
 • 2008 рік – після захисту дисертації отримав науковий ступінь кандидата юридичних наук.

Родина

Батько – Олексій Федорович, приватний підприємець у сфері автосервісу.

Мати – Кіра Михайлівна, закінчила Львівський торгово-економічний інститут, працювала за спеціальністю.

У Сергія є молодший брат Михайло, 1986 року народження.

Дружина – Горицька Катерина Вікторівна. Подружжя виховує доньку Ганну.

Юридична кар’єра та державна служба

 • 2000-2006 роки — працював юрисконсультом низки приватних підприємств Львівської області. Починав на фірмі свого батька.
 • 2005 рік – отримав свідоцтво адвоката.
 • 2006-2008 роки — адвокат у Львівській обласній колегії адвокатів.
 • 2008-2009 роки — юрист 2 категорії відділу податкових та юридичних послуг, ТОВ "ПрайсуотерсхаусКуперс".
 • 2009-2010 роки — юрист 3 категорії відділу податкових та юридичних послуг Львівської філії, ТОВ "ПрайсуотерсхаусКуперс".
 • 2009-2011 роки — працював юристом у відділі податкових та юридичних послуг Львівської філії ТОВ "ПрайсуотерсхаусКуперс".
 • 2011-2014 роки — старший юрист у відділу податкових та юридичних послуг ТОВ "ПрайсуотерсхаусКуперс Лігал".
 • Січень – червень 2015 року — адвокат юридичного відділу, АО "ПрайсуотерсхаусКуперс Лігал". Ця компанія, в якій юрист працював з 2008 по 2015 роки, одна з чотирьох найбільших у світі компаній по наданню аудиторських та консалтингових послуг. Верланов консультував з податкових питань у ході структурування міжнародних трансакцій, проведення податкових аудитів, приватних та публічних розміщень, внутрішньо корпоративних платежів, розподілу дивідендів та інших проєктів.
 • 2015-2017 роки — працював співголовою правового комітету Американської Торгової Палати в Україні (АтСНат).
 • 2015-2018 роки — партнер, головний юрист у юридичній фірмі "Sayenko Kharenko". Займався податковими питаннями.
 • З 2015 року - працював у всеукраїнській громадській організації "Асоціація правників України", в комітетах з податкового права, митного права, конституційного права, адміністративного права і права людини, процесуального права, кримінального та кримінально-процесуального права.
 • 2016-2018 роки – входив до складу Громадської ради доброчесності.
 • З 26 липня 2018 року — призначений заступником міністра фінансів України, відповідав за фіскальний напрям. Займався податковою та митною політикою міністерства, проводив фінансові розслідування. Петро Порошенко назвав Верланова людиною, завдяки якій введене автоматичне відшкодування ПДВ.
 • Березень-квітень 2019 року – взяв участь у конкурсі на посаду керівника Державної податкової служби. Його активно проштовхувала Оксана Маркарова, хоча за законом він не мав права претендувати на цю посаду, де потрібний стаж державної служби від трьох років, а Варламов працював лише 10 місяців. Проте на це закрили очі, й Верланов переміг.

Голова Державної податкової служби Сергій Верланов та міністр фінансів України Оксана Маркарова (фото: пресслужба ДПСУ)

 • Травень 2019 року – заступник міністра фінансів призначений керівником Державної податкової служби.
 • 31 липня 2019 року – став членом Національної ради з питань антикорупційної політики.
 • Після того як міністром фінансів став Ігор Уманський, він заявив, що податкова служба активно обкрадає бюджет, який кожного місяця через різні схеми та "скрутки" недоотримує 5 млрд гривень. Міністр пропонував звільнити керівників митниці й податкової служби, але не спрацювався з Денисом Шмигалем і сам втратив посаду у березні 2020 року. А в середині квітня нардеп Гео Лерос оприлюднив документ, в якому експерти описують зловживання в ДПС і оцінюють втрати за 8 місяців сумою 25,5 млрд гривень. Новий міністр фінансів Сергій Марченко підтримав рекомендації свого попередника.
 • 24 квітня 2020 року – Кабінет Міністрів звільнив з посади Сергія Верланова. В той же день Верховна Рада створила тимчасову слідчу комісію, яка мала розслідувати заяви колишнього міністра фінансів Ігоря Уманського про можливі корупційні дії посадових осіб Державної митної та податкової служб.

Верланов Сергій (фото: пресслужба ДПСУ)

 • В травні 2020 року Служба безпеки України провела обшуки у Сергія Верланова і ще у сотні фігурантів у цій справі.
 • В жовтні 2020 року Офіс генпрокурора оголосив підозру колишньому очільнику Державної податкової служби України у недоотриманні бюджетом понад 2 млрд грн. Згодом до справи приєдналося НАБУ.
 • 26 січня 2021 року НАБУ оголосило Верланова у розшук. В агентстві також повідомили, що детективи НАБУ ведуть досудове розслідування в кримінальному провадженні за підозрою Верланова в умисних діях з метою одержання неправомірної вигоди для ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг", використанні ним влади та службового становища, що завдало істотної шкоди державним інтересам. Проте на той час Верланов спокійно перебрався на постійне проживання в Німеччину і заявив, що не має наміру повертатись в Україну, тому чекає на детективів у ФРН.

Критика, чутки, скандали

Проблеми з представниками ЗМІ у Сергія Верланова почались після призначення заступником міністра фінансів. Журналісти стали активно цікавитись його попередньою діяльністю, і згодом оприлюднили не зовсім приємні для Верланова факти.

Так, компанія "PricewaterhouseCoopers", в якій заступник міністра працював до 2015 року не раз потрапляла у скандали з неякісним наданням послуг і відзначилась участю у тіньових податкових схемах. А у Верланова до приходу в Кабмін була репутація адвоката, що спеціалізується на ухиленні від оподаткування.

Крім того, журналісти встановили, що він підтримував зв’язки з досить сумнівними особами. Серед них Василь Костюк, який організовував конвертаційні центри на Львівщині, та Орест Вітик – працівник ДФС у Львівській області, який прикривав всі тіньові оборудки місцевої тютюнової фабрики.

Низка ЗМІ розкритикували конкурс, на якому Верланов здобув посаду керівника Державної податкової служби. Те, що комісія проігнорувала порушення умов конкурсу, журналісти розцінили як поганий знак щодо майбутньої роботи "переможця".

Так воно і сталось. В статі видання "Антикор" було вказано, що після призначення Верланова він одразу повернув до життя злочинні схеми Олександра Клименка. Економічний експерт Юрій Атаманюк написав, що всю незаконну діяльність безпосередньо опікав помічник Маркарової й Верланова Олександр Кондра, який отримував вказівки від Василя Костюка. Один з учасників схеми "злив" Атаманюку інформацію, що від конвертаційних центрів щомісячно Маркарова отримувала 1 млн доларів, а Верланов – 500 тисяч доларів. Фахівці роз’яснювали, що роль ДПС в основному зводилась до пошуку клієнтів, які хотіли б суттєво зменшити ПДВ і фальсифікації даних в електронній системі.

Коли злочинну діяльність Верланова викрив наступник Маркарової Ігор Уманський, той одразу виступив перед журналістами, заявив про безпідставні наклепи з боку міністра, навіть написав заяву Генеральному прокурору. Але розслідування поступово почало встановлювати факти багатомільярдних зловживань у ДПС, і Верланов, від гріха подалі, перебрався у ФРН. Він розумів, що для судового вироку і вимоги про екстрадицію в розслідуванні таких злочинів пройде не один рік.

Дата публікації: 03.08.2021
Дата останньої зміни: 20.09.2021
1