Марченко Сергій

Марченко Сергій

Український економіст, міністр фінансів в уряді Дениса Шмигаля

Всі новини

Марченко Сергій – політик та державний діяч, кандидат економічних наук, колишній заступник глави Адміністрації президента та ексзаступник міністра фінансів, нагороджений студентами тортом в обличчя.

Місце народження

Народився 24 січня 1981 року в селищі Макарів на Київщині.

Освіта

2002 рік – в Академії державної податкової служби України отримав ступінь магістра управління державними фінансами.

2009 рік – захистив дисертацію на тему "Державні єврооблігаційні запозичення України на міжнародному ринку капіталу" та здобув ступінь кандидата економічних наук.

Родина

З першою дружиною розлучився. У них спільна дочка Аврора (2010 р.н.). Вдруге одружився в червні 2017 року на Марині Єфименко (1996 р.н.), що займається бізнесом та громадською роботою. У подружжя спільний син Леонід (2018 р.н.).

Коротка біографія

Марченко Сергій Михайлович, навчаючись в Академії державної податкової служби України, зарекомендував себе здібним студентом та перспективним економістом. Він навіть був стипендіатом Президента України.

2002 – 2011 роки – по закінченні академії працював на посадах нижчої ланки в Державній податковій адміністрації України, секретаріаті Кабінету міністрів України, а також у Міністерстві фінансів.

2011 рік – Сергій Марченко закінчив курс підготовки з менеджменту та лідерства в Harvard Kennedy School.

2011 – 2014 рік – працює в Координаційному центрі з упровадження реформ при президентові України.

2014 рік – було ухвалено Бюджетний кодекс України, у розробці якого брав участь Сергій Марченко.

2015 – 2016 роки – працював експертом у створеному Олександром Данилюком  "Bendukidze Free Market Center" і був академічним директором загальної програми KSE та GIZ "Лідерство в державних фінансах".

2016 – 2018 роки – коли Олександр Данилюк очолив Міністерство фінансів, його заступником призначили Сергія Марченка.

2018 – 2019 роки – призначений на посаду заступника глави Адміністрації президента України Ігоря Райніна. В цей же період працює позаштатним радником президента України Петра Порошенка (досьє Порошенка Петра).

2019 рік – на позачергових виборах до Верховної Ради України балотується по списку партії експрем’єра Володимира Гройсмана (досьє Гройсмана Володимира) "Українська стратегія Гройсмана". Партія не здолала прохідний бар’єр.

Березень 2020 року – Сергій Марченко призначений міністром фінансів України в уряді Дениса Шмигаля (досьє Шмигаля Дениса).

Квітень 2020 року – призначений членом РНБО.

Червень 2020 року – указом президента Зеленського (досьє Зеленського Володимира) Сергій Марченко включений до складу Національної ради з питань антикорупційної політики.

Листопад 2020 року – міністр фінансів захворів на коронавірусну інфекцію.

Фахова діяльність, державна служба та скандали

Після закінчення академії на чиновника-початківця звернув увагу Олександр Третьяков, який в цей час втерся в найближче оточення майбутнього президента Віктора Ющенка (досьє Ющенка Віктора). Третьяков став одним із "любих друзів" і в цей час захопив значну частину грального бізнесу в Україні.

Після перемоги Помаранчевої революції покровитель влаштовує Сергія Марченка на різні посади, що не мають політичної ваги, проте дуже наближені до різних фінансових потоків. Як вказувалось у попередньому розділі досьє Сергія Марченка, молодий чиновник працює то в Мінфіні, то в секретаріаті Кабінету міністрів, то в Державній податковій адміністрації України.

Коли на чергових президентських виборах переміг Віктор Янукович (досьє Януковича Віктора), у Третьякова почались проблеми та втрати. Але Марченка зміна влади не зачепила, бо він вже набув репутації економіста-технократа, який поза політикою. В цей період він товаришує з Олександром Данилюком і працює в координаційному центрі з упровадження реформ при президентові України.

Проте співпраця з Третьяковим не забулась, і в березні 2020 року журналісти нагадали про це, коли Сергія Марченка рекомендували на посаду міністра фінансів. Зокрема у фейсбуці Сергій Іванов написав про роль чиновника у процвітанні "Космолоту" та "Української національної лотереї": "Кандидат на посаду міністра фінансів Сергій Марченко - людина екснардепа та співвласника "УНЛ" Олександра Третьякова, якому ми зобов‘язані брутальною схемою викачки грошей з населення під назвою "Космолот". Саме Марченко розробляв ліцензійні умови, які забезпечили "УНЛ" монополію на ринку, зробивши доларовими мультимільйонерами самого Третьякова, Луценка та інших причетних до цього "стартапа" осіб".

Період тісної співпраці з Олександром Данилюком теж не обійшовся без скандалів. В 2016 році заступник міністра фінансів Сергій Марченко розробив зміни до системи виплати студентських стипендій. Згідно з його "нововведеннями" пропонувалось скоротити кількість студентів, яким виплачувалась стипендія до 15%. У відповідь на таку "турботу", на одній із пресконференцій Сергія Марченка студенти кинули йому в обличчя торт. Вони пояснили свій вчинок намаганням привернути увагу до погіршення свого становища на фоні розкішного життя олігархів.

У 2017 році слідчі прокуратури зацікавились Сергієм Марченком і деякими іншими чиновниками Мінфіну, які входили в координаційний центр впровадження реформ при президентові Януковичу. Їх запідозрили в причетності до економічних злочинів президента-втікача, але доказів цього не було встановлено.

Черговий скандал привернув увагу до Сергія Марченка, коли журналісти виявили факт лобіювання ним призначення на посаду глави Державної податкової служби України Олексія Любченко. Останній тісно співпрацював з Віталієм Захарченко та Олександром Клименком (досьє Клименка Олександра) в роки президентства Віктора Януковича.

Коли в кінці березня 2020 року Марченко отримав посаду міністра фінансів, було зрозуміло, що його очікують серйозні виклики. Це і фінансування боротьби з коронавірусом, неотримані транші МВФ, критичне зменшення надходжень до бюджету, тощо.

Крім того, влітку 2020 року журналісти звинуватили міністра фінансів в тому, що за 1 млн доларів він лобіює призначення на посаду керівника Київської митниці Сергія Сличка, який до цього працював на Дніпропетровській митниці і зумів з 2017 по 2019 рік стати фігурантом семи кримінальних справ. Правда публікація з цими звинуваченнями була розміщена на російському сайті без підпису автора. Тож не виключено, що на міністерську посаду  з’явились інші серйозні претенденти.

В біографії Сергія Марченка також вказано, що в липні 2020 року голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев звинуватив його в провалі реформ на митниці, і як приклад навів недавні арешти на митному посту в Одеській області, де працівників кілька разів спіймали на хабарництві в травні та липні 2020 року. На це міністр фінансів відповів в коментарі, наданому ним "Економічній правді". Зокрема Марченко вказав, що затримання хабарників і корупціонерів, порушення кримінальних справ – і є реформою митниці в дії, виконання задекларованої президентом "нульової терпимості" до корупції. Він написав, що Міністерство фінансів – партнер правоохоронців, що лише за кілька місяців було зупинено 70% різних "схем", а це збільшить щомісячні надходження до бюджету на 2,5 - 3,5 млрд гривень.

На початку вересня 2020 року Руслан Стефанчук (досьє Стефанчука Руслана) в телеінтерв’ю заявив, що перші кандидати на відставку - міністр фінансів і міністр економіки. Все буде залежати від якості бюджету 2021 року та ефективності боротьби з наслідками пандемії. Що ж, Сергію Марченку можна поспівчувати, адже такого дефіциту бюджету ще не було за всю історію України.

Дата публікації: 28.12.2020
Дата останньої зміни: 29.12.2020