Ексклюзив
Ветеран ЦРУ: про українську корупцію, санкції та реакцію Москви
Ексклюзив

Ветеран ЦРУ: про українську корупцію, санкції та реакцію Москви

22 Березня 2021, 11:07
Інтерв'ю з Полом Залакі про необхідність реформи судової системи та майбутнє України

Останнім часом санкційна політика Сполучених Штатів серйозно посилилася, до того ж об'єктами нових санкцій стали не тільки росіяни, а й українські олігархи. На початку березня США ввели санкції проти Ігоря Коломойського "за причетність до корупції в великих розмірах".

Поки що мова йде про візові санкції відносно самого Коломойського, його дружини, сина і дочки. Через кілька днів після введення санкцій, президент України Володимир Зеленський заявив, що вітає прийняті обмеження.

Про те, наскільки ефективна американська санкційна політика щодо українських корупціонерів і Росії, якою може бути реакція Москви, і чи варто розраховувати на деокупацію Криму і Донбасу в найближчому майбутньому, Парламент.UA поговорив з колишнім співробітником ЦРУ, а нині американським фахівцем з кібербезпеки Полом Залакі.

Україні потрібні реформа судової системи, боротьба з корупцією та олігархами

Я думаю, що санкції - це ефективний інструмент тиску на першому етапі. Але основне завдання, яке зараз стоїть перед Україною - це боротьба з корупцією як такою, на всіх її рівнях. Я не впевнений, але цілком можливо, що саме з цим пов'язана затримка в утвердженні кандидата на пост посла США в Україні. Кіт Дейтон (кандидат на посаду посла, внесений Дональдом Трампом - Парламент.UA) міг би бути хорошим варіантом. Однак він був зосереджений в основному на військовій сфері і на те, що відбувається в Криму і на сході України, тоді як адміністрація Джо Байдена, як мені здається, хоче підібрати на цю роль кар'єрного дипломата, який добре знає українські реалії та розуміє проблеми з корупцією і необхідністю реформ, - припускає експерт.

Як найважливішу гілку влади, що забезпечує законність, Пол Залакі називає судову, проте багато що залежить також і від виконавчої гілки.

Проблема полягає ще і в тому, що на ключові посади, в тому числі в міністерстві фінансів України, призначалися люди, що мають хороші відносини з МВФ. Може бути, це важливо на вищому рівні, але зараз українській владі необхідні фахівці, здатні здійснювати внутрішні реформи. Я думаю, що новий посол України в США Оксана Маркарова дуже хороший дипломат, але її основна мета - це також взаємодія зі світовими фінансовими інститутами. Це непогано, проте основною метою України як держави має бути забезпечення принципу верховенства права на фундаментальному рівні, - вважає ветеран ЦРУ.

На думку Пола Залакі, реформ потребує як офіс Генпрокурора, так і ситуація з засиллям олігархів, в тому числі у сфері ЗМІ та у Верховній Раді.

Звичайно, в Америці теж існує вплив тих чи інших груп на Конгрес у вигляді легалізованої лобістської діяльності. Але в США принаймні існують відповідні закони, що забезпечують прозорість процесу лобіювання і деякі обмеження. Україні теж важливо розробити закони в цій сфері і неухильно їх дотримуватися, - підкреслює експерт.

Санкції вже послаблюють Росію, а в Чорному морі зростає військова напруга

Крім розв'язання внутрішніх проблем, адміністрація Джо Байдена, на думку Пола Залакі, надасть Україні допомогу і в боротьбі з російською агресією. На думку американського експерта, накладені на Росію санкції діють досить ефективно, і вже привели до падіння темпів зростання російської економіки на 11% з 2014 по 2020 роки, тоді як в Україні аналогічний показник склав 3%.

Я думаю, санкції ефективно б'ють не тільки по російській економіці, але і по можливості добудувати "Північний потік-2". Навіть без введення нових обмежень шанси, що Росія зможе завершити його, досить малі. Якщо ж у владі в Німеччині посилиться позиція "Зелених" і створеної навколо них коаліції, не варто забувати, що вони теж виступають проти будівництва цього газопроводу, - нагадує Пол Залакі.

На його думку, нова адміністрація Білого дому продовжить тиск на Росію в економічній, комерційній, політичній та електронній сферах. Наступний етап санкцій, як вважає Пол Залакі, може торкнутися ключових фігур у сфері кібербезпеки.

Пол Залакі

Пол Залакі з дружиною та ердель-тер'єром, якого купив у Києві (фото: особистий архів)

Можливо, це торкнеться людей, відповідальних за злам мереж американських урядових установ, виявлений в грудні. Але не варто забувати, що головною загрозою для Москви стане успіх України як демократичної і процвітаючої держави, - упевнений він.

Що стосується реакції Росії на санкційний пресинг, Пол Залакі не вважає, що політика Сполучених Штатів здатна спровокувати Кремль на загострення агресії.

Санкції працюють, але я не думаю, що вони провокують Росію на якісь дії. Москва робить те, що вона збиралася робити завжди, включно із мілітаризацією Криму та Калінінграда. Однак в якості відповіді на ці дії НАТО, в свою чергу, також збільшує свою присутність в Чорному морі, - зазначає експерт.

Пол Залакі нагадав також про посилення оборонного альянсу Туреччини, Румунії та України в Чорноморському басейні. На його думку, спільні зусилля країн Північноатлантичного альянсу в цій області не дозволять Росії ставитися до Чорного моря як до свого внутрішнього озера, однак не можна виключати нових зіткнень в Чорноморському регіоні, які можуть бути навіть більш ймовірними, ніж повномасштабна війна на Донбасі.

Ми знаємо, що улюблений метод вирішення проблем в Росії - це спроба відвернути від них увагу на зовнішню загрозу і зовнішніх ворогів, проте Путіну варто бути обережнішими при реалізації цього сценарію. З історії нам відомо, наскільки трагічно завершувалися часом такі авантюри - наприклад, сто років тому, коли сталася російська революція. Я не думаю, що ця тактика спрацює зараз. Путін намагається створити собі геройський імідж, однак у пересічних росіян виникає все більше питань щодо внутрішніх економічних проблем. Насправді, якщо відкласти вбік ядерну зброю, Росія - слабка країна, - вважає американський експерт.

Крим і Донбас повернуться під контроль України, коли в країні впораються з корупцією

Ще однією темою, що активно лобіюється в сучасній Росії, є створення так званого "суверенного інтернету", яке, на думку експертів, призведе до автоматичного відключення країни від глобальної мережі.

Вони можуть зробити це, однак наслідки будуть дуже важкими. Подібні заходи в першу чергу вдарять по демографії. Зараз в Росії досить багато молодих людей, які працюють в інтернеті, і вони в жодному разі не погодяться з таким рішенням. Пострадянське покоління набагато більш відкрито і інтегровано в сучасний світ. Я думаю, нинішня адміністрація приречена, і питання полягає лише в тому, хто прийде їм на зміну?, - міркує Пол Залакі.

На його думку, неминуча зміна російських еліт зробить питання деокупації Криму і Донбасу набагато більш актуальним.

Можливо, багато хто не погодиться зі мною, але я вважаю, що Крим в кінцевому рахунку повернеться в Україну. Можливо, це займе більше часу, ніж планується сьогодні - наприклад, не 5 або 10, а 20 років. Хорошим прикладом тут можуть служити країни Балтії, радянську окупацію котрих Захід не визнавав протягом десятків років, - нагадав Залакі.

Американський експерт вчергове нагадав, що терміни деокупації також залежать від того, наскільки Україна зможе впоратися з корупцією, вибудувати систему верховенства закону і домогтися підвищення рівня життя своїх громадян. В цьому випадку вона автоматично стане привабливою для кримчан і жителів Донбасу.

1