Ексклюзив
ПАРЄ не покарає Путіна негайно та не зупинить війну, але все попереду - Марія Мезенцева
Ексклюзив

ПАРЄ не покарає Путіна негайно та не зупинить війну, але все попереду - Марія Мезенцева

Досьє
17 Березня 2021, 11:06
Марія Мезенцева (фото: ФБ)
Феміністка, борчиня за рівноправ'я у ВР та голова української делегації в ПАРЄ

Після 8 березня в українському суспільстві вчергове здійнялись бурхливі обговорення з приводу захисту прав жінок, тим часом жінки в Верховній Раді та решті державних установ обіймають все більше посад, працюють над важливими проблемами та відстоюють інтереси країни у міжнародних установах.

Про фемінізм, політичну кар’єру, нову посаду на чолі української делегації у Парламентській асамблеї Ради Європи, легалізацію марихуани та боротьбу з Росією Парламент.UA розпитав членкиню фракції “Слуга народу” у ВР Марію Мезенцеву.

Про фемінізм, рівноправ’я та захист прав жінок на законодавчому рівні

Відомо, що ви підтримуєте боротьбу за рівноправ’я жінок, протидію дискримінації та насильства, скажіть, ви не соромитеся називати себе феміністкою?

Дуже часто жінки, що по суті є феміністками, панічно бояться себе так називати через те, що навколо цього терміну часто відбуваються огидні маніпуляції. Адже кожна жінка хоче мати рівні права з чоловіками, мати право на гідне ставлення, на гідну оплату праці та бути вільною від сексистських стереотипів. 

Читайте також

Феміністка - це не про зневагу до чоловіків. Та і чоловіків профеміністів значно більше, ніж іноді здається.

Я виступаю за захист прав усіх людей, незалежно від статті, але це не заважає мені пишатись тим, що я - успішна жінка, котра вже досягла чогось у політиці. Тому я продовжую рухатися вперед та хочу надихати інших жінок, переконувати їх не боятись та йти у політику, або ж починати свою справу, працювати там, де комфортно і до чого маєш хист.

Як ваша родина відреагувала на те що ви пішли у велику політику?

Шанують, пишаються і підтримують із кожним днем все більше та більше. А я надихаюсь їх підтримкою.

Над якими законопроєктами, що стосуються гендерної рівності ви зараз працюєте?

Я є співавторкою законопроєктів про рівність батька і матері у праві на оплачувану відпустку по догляду за дитиною, про посилення відповідальності за насильство за ознакою статі та прояви сексизму у суспільстві, про протидію сексизму в рекламі та багатьох інших.

Марія Мезенцева

Марія Мезенцева (фото: ФБ)

Також зараз активно долучилась до процесу пошуку консенсусу в суспільстві щодо ратифікації Стамбульської конвенції. Скоро презентуємо законодавчу ініціативу щодо протидії  булінгу (цькуванню) у дитячих закладах відпочинку та оздоровлення.

Про роботу української делегації у ПАРЄ та боротьбу з Росією

Не так давно ви замінили на посту голови української делегації в ПАРЄ вашу колегу депутатку Єлизавету Ясько. Після звільнення вона стверджувала, що  їй рекомендували змінити позицію щодо ключових питань, важливих для України. Будете ви дотримуватись попереднього політичного вектора?

Окрім питання російської агресії, Україна зацікавлена у питаннях розвитку демократії, прав людини, екології, вакцинації та допомоги переселенцям, і ми маємо долучатися до обговорення рекомендацій і сприяти імплементації положень резолюцій в українське законодавство. 

Марія Мєзєнцева

Марія Мезенцева (фото: ФБ)

Але найболючішими питаннями поки залишаються тимчасова окупація, втрата контролю над нашими територіями та вбивства наших захисників і цивільних. Тому наша делегація лишатиметься форпостом українських національних інтересів і ми вкотре це довели на січневій сесії ПАРЄ через конкретні виступи, ініціативи, поправки та міжнародну нормотворчість.

Щодо січневого візиту, яким, на вашу думку, стало головне досягнення делегації?

Досягненням цієї сесії взагалі є те, що нам вдалося ініціювати резолюцію, а не просто оскаржити повноваження Росії. Сам факт такого оскарження має велике значення, адже голосуванню передували дебати, яких давно не було в стінах ПАРЄ. 

Ці дебати ми використали максимально, так само як хотіли провести дебати щодо порушень прав людини в  Криму – ми подавали відповідну заявку, але Бюро відхилило її. Натомість дебати щодо оскарження – ми від них ще й виграли, адже після них була ухвалена резолюція, якої б не було, якби ми просто провели поточні дебати по Криму. 

А кожна резолюція – це свій доробок в загальну базу документування порушень РФ своїх зобов’язань перед Радою Європи та міжнародною спільнотою.

Але ж зрештою повноваження російської делегації схвалили без обмежень. Чому так сталось?

В червні 2019 року ПАРЄ змінила власний регламент таким чином, що делегації, права яких оскаржують, в будь-якому разі не втратять права  голосувати, засідати, виступати тощо. Тобто, якби  повноваження не затвердили, росіяни все одно не втратили б основні права в ПАРЄ, як це було 2014 року.

Марія Мезенцева

Марія Мезенцева (фото: ФБ)

Тож, ця процедура стала більш символічною, але все ж таки необхідною через те, що у процесі ми отримуємо можливість висловитися про ті кричущі порушення прав людини які здійснює РФ, залучаємо до цих питань десятки делегатів інших країн.

Якими ви бачите подальші стосунки української делегації із рештою у Раді Європи?

Немає однозначної зради чи перемоги в участі України в міжнародних інституціях такого рівня. Це все майданчики для донесення нашої позиції.

Якщо нас там не буде, Європа і далі буде жити ілюзіями про "діалог з Росією", виконання зобов’язань, дотримання прав людини. 

ПАРЄ не покарає Путіна, не зробить Росію демократичною враз та не припинить війну. 

Це місце, де Україна може бути почутою, бо класична дипломатія не завжди може ставити болючі питання, адже там діє правило – говорити треба так, щоб нічого не сказавши, якнайповніше висловитись.

Про легалізацію медичного канабісу, монобільшість та кумедну історію про бабцю та землю

Ви говорили, що закон про медичну марихуану необхідно ухвалити, обіцяли за нього боротись. Чи є шанси, що його ухвалять найближчим часом та чи є надія у важкохворих на полегшення болю?

Я співавторка одного з трьох законопроєктів, зареєстрованих у Верховній Раді, але голосуватиму за всі три закони, бо вважаю, що легалізація канабісу в медичних цілях - це необхідний крок до гуманності та толерантності нашого суспільства до важкохворих людей, котрі терплять нестерпні муки у боротьбі за життя або, на жаль, доживаючи останні дні. 

Пацієнтів, яким канабіноїди показані до вживання, в країні близько двох мільйонів: це і люди, що борються і з хронічним болем, і з нудотою та блюванням через хімієтерапію, і з судомами при розсіяному склерозі, і з симптомами епілепсії. Медичну марихуану також використовують у боротьбі із тривожними станами та безсонням, що може значно покращити якість життя українським захисникам.

Марія Мезенцева

Марія Мезенцева (фото:ФБ)

Важливо розуміти - це не пропаганда Амстердаму, а вироблення ліків на основі канабісу в Україні (економіка) і порятунок мільйонів життів (медицина). 

І якщо посилатись на міжнародні норми, то Європейський суд з прав людини, тлумачачи ст. 2 Конвенції про права людини - право на життя, роз'яснив що це право містить і право на гідну смерть, і на гуманне ставлення до людини, яка має важку хворобу.

У “Слузі народу” зараз склалась досить неоднорідна ситуація, існують внутрішні конфлікти. Як ви вважаєте, яке майбутнє у парламентської фракції?

На парламентських виборах наша політична сила отримала вперше в історії України абсолютну більшість голосі, а парламентська фракція результативно працює. Усі інші розмови - недоречні. Ми працюємо, ми є фракцією, яка має права коаліції та продовжуємо ухвалювати необхідні для країни рішення.

Як вважаєте, монобільшість і досі існує? Чи не загрожує нам парламентська криза після виходу з карантину?

Так, монобільшість існує, ви можете бачити з різних голосувань що нам вдається набрати 226+ голосів, враховуючи той факт що мінімум 10-15 колег - народних депутатів перебувають або на лікарняному, або з інших причин відсутні.

Про кумедну історію із земельним ринком та вашою бабусею говорили багато, ви пояснювали, що журналісти ZIKу просто вирвали фразу із контексту, бо бабця вирішила, що мова йде про продаж її власної землі, тому висловилася проти. Після цього ви проводили їй інструктаж щодо спілкування із підступними журналістами?

Я не думаю, що в даній ситуації можна ототожнювати підступність журналістики з банальною брехнею, маніпуляцією та перекручуванням фактів. Журналіст повинен мати право на доступ до будь-якої інформації, не забороненими для цього способами, натомість дотримуючись правил журналістської етики. А "монтаж відео", "втручання у відеоматеріал" і видозмінена подача первинної інформації - це не ті стандарти, до яких ми повинні прагнути, як держава, яка знаходиться в процесі активної інтеграції до ЄС та НАТО.

Про харківський патріотизм та неподільність України

Коли ви коментували місцеві вибори у вашому рідному Харкові, ви часто використовували поняття “патріот свого міста”. У довоєнні часи в Україні часто можна було почути словосполучення “патріот Донбасу”. У чому для вас полягає такий регіональний патріотизм та чи не лякає вас те, що такі поняття є трохи суміжними із сепаратизмом?

Мене обирали представляти інтереси народу України у Верховній Раді, я склала присягу працювати на добробут усіх співвітчизників. Водночас я представляю в парламент 168 мажоритарний округ міста Харкова, і тому я працюю як представниця і задля інтересів мешканців Шевченківського району Харкова - найбільше. 

Регіональний патріотизм, як і будь-який патріотизм взагалі, має право на існування коли він здоровий і не применшує важливість інших регіонів. Тому шану своїй рідній домівці та регіону, від котрого я обиралась до Верховної Ради не потрібно плутати з сепаратизмом - наша Україна єдина і неподільна, і я працюю для всієї України. 

При цьому не забуваю своїх виборців та їх потреби та проблеми, які вони мені довірили вирішувати у Парламенті. Ми навіть разом готуємо законопроєкти. А куди направляти державне фінансування соціально-економічного розвитку для округів народних депутатів - я теж раджуся, наприклад, у 2020 році ми змогли сприяти отриманню важливого медичного обладнання для багатьох медичних закладів округу, відремонтувати школу, придбати автобус для дітей з вадами зору зі школи Короленко.

1