Компанія Ілона Маска Neuralink вперше вживила імплант у мозок людини

Пристрій дозволяє керувати телефоном або комп'ютером, а через них майже будь-яким пристроєм, просто за допомогою думки
Компанія Ілона Маска Neuralink вперше вживила імплант у мозок людини
30 Січня 2024, 12:41
читать на русском

Компанія Neuralink вперше вживила чіп у людський мозок. Початкові результати показують багатообіцяюче виявлення нейронів.

Про це заявив засновник компанії Ілон Маск у Twitter.

Американський мільярдер розповів, що перша людина отримала імплантат від стартапу мозкових чіпів Neuralink. Зазначається, що, за першими даними, показники роботи приладу виглядають обнадійливими.

Маск зазначив, що пристрій дозволяє керувати телефоном або комп'ютером, а через них майже будь-яким пристроєм, просто за допомогою думки.

"Першими користувачами будуть ті, хто втратив можливість користуватися своїми кінцівками. Уявіть собі, якби Стівен Гокінг міг спілкуватися швидше, ніж швидка друкарка чи аукціоніст. Це мета", - заявив Ілон Маск.

Компанія Neuralink Corp розробляє мозковий імплантат, який має на меті допомогти паралізованим людям знову ходити та вилікувати інші неврологічні захворювання. Також за допомогою такого чіпа, за словами Маска, комп'ютери та смартфони можна буде використовувати без допомоги рук.

Що відомо про чіпи від Neuralink

Компанія Neuralink Ілона Маска займається розробкою мозкових імплантатів. Вони можуть стати інтерфейсом для взаємодії між мозком людини й електронними пристроями. На початку грудня 2022-го ми розповідали про федеральне розслідування щодо Neuralink через випробування на тваринах. Його почали через непотрібні смерті та страждання піддослідних тварин.

Згодом FDA (Food and Drug Administration — Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів) відхилило запит Neuralink на початок випробувань її мозкового імплантату на людях. Причина — низка питань безпеки, які необхідно розв’язати, перш ніж рухатися далі.

Проте вже у травні 2023-го Neuralink повідомили, що таки отримали схвалення FDA. Тоді в команді зазначили, що набір на клінічне випробування ще не відкрито. Це сталося лише зараз — учора, 19 вересня, у Neuralink повідомили: отримали схвалення від незалежної наглядової ради на початок набору учасників для першого випробування на людях свого мозкового імплантату.

Узяти участь в дослідженні можуть пацієнти з паралічем внаслідок травми шийного відділу спинного мозку або бічного аміотрофічного склерозу. Скільки саме учасників набирають — не уточнили, але відомо що випробування триватиме близько шести років.

Neuralink розробляє інтерфейс «мозок-комп’ютер» (brain-computer interface, BCI). Це система, яка розшифровує сигнали мозку й перетворює їх на команди для зовнішніх технологій. Neuralink далеко не єдина, але, мабуть, найвідоміша в цій галузі завдяки особистому бренду Ілона Маска.

Дослідники вивчають технологію BCI протягом десятиліть. Наразі жодній компанії, що займається BCI, не вдалося отримати остаточне схвалення FDA на комерційний медичний пристрій. Експерти вважають, що, BCI зможуть допомагати пацієнтам з паралічем у лікуванні сліпоти та психічних розладів.

BCI від Neuralink вимагатиме від пацієнтів інвазивної операції на головному мозку. Його система зосереджена навколо Link, невеликого круглого імплантату. Він обробляє і перекладає нейронні сигнали. Link з’єднаний з серією тонких гнучких ниток, які вводяться безпосередньо в тканину мозку, де вони виявляють нейронні сигнали.

Пацієнти з пристроями Neuralink навчаться керувати ним за допомогою застосунку. Після цього зможуть управляти зовнішніми мишками й клавіатурами через Bluetooth-з’єднання.

Як пише Reuters, навіть якщо пристрій BCI виявиться безпечним для людини, на думку експертів, стартапу знадобиться більше ніж десять років, щоб отримати дозвіл на його комерційне використання.

Читайте також

1