НБУ хоче спростити обмін зношених і пошкоджених купюр і монет

Це пов’язано з необхідністю приведення окремих вимог Правил у відповідність до норм закону "Про Національний банк України", що набрали чинності з 1 січня 2024 року
НБУ хоче спростити обмін зношених і пошкоджених купюр і монет
Гроші, гривні / Фото: pixabay.com
21 Березня 2024, 21:54
читать на русском

Національний банк України виставив для громадського обговорення зміни до Правил визначення платіжних ознак та обміну банкнот, розмінних та обігових монет національної валюти України.

Про це повідомляє пресслужба НБУ.

Це пов’язано з необхідністю приведення окремих вимог Правил у відповідність до норм закону "Про Національний банк України", що набрали чинності з 1 січня 2024 року.

Зокрема, у зв’язку з цим передбачається:

  • спростити порядок обміну Національним банком громадянам банкнот, які втратили платіжні ознаки внаслідок пожежі, катастрофи, іншого нещасного випадку чи стихії, а також побутового пошкодження;
  • уточнити вимоги щодо дій з банкнотами, пошкодженими під час надзвичайного режиму, - НБУ має здійснювати обмін банкнот, визнаних пошкодженими під час надзвичайного режиму, за результатами проведених досліджень, на підставі рішення чи ухвали суду.

Нагадаємо, Національний банк України зобов'язав уповноважені банки приймати у населення значно пошкоджені банкноти гривні.

Як заявив Валерій Строчков, начальник управління організації виготовлення і захисту грошей Департаменту грошового обігу НБУ, для відшкодування важливо, щоб збереглося не менше 55% купюри.

Як повідомив Строчков, інструктивний документ НБУ, в принципі, вимагає від заявника надання довідки про пожежу або інший нещасний випадок. "Але бувають ситуації, коли достатньо заяви людини, у якій вона самостійно описує обставини пошкодження грошей", - повідомив чиновник.

Значно пошкоджені банкноти гривні через пожежу можна віддати на дослідження для відшкодування збитків. Відшкодовується вся сума грошових знаків національної валюти.

Звертатися потрібно до регіональних підрозділів грошового обігу Національного банку України, які сьогодні працюють у Києві, Дніпропетровській, Одеській, Харківській Хмельницькій, та Львівській областях.

В інших регіонах можна звертатися до уповноважених банків (Ощадбанк, Приватбанк, Райффайзен банк, ПУМБ).

Раніше Національний банк України продовжив термін обміну монет дрібних номіналів та банкнот гривні старого зразка, введених у обіг до 2003 року.

Йдеться про розмінні монети номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок та банкноти номіналами 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 та 200 гривень зразків до 2003 року всіх років випуску. Вони вже тривалий час вилучаються з обігу, їх не приймають під час готівкових розрахунків за товари та послуги.

Згідно з рішенням НБУ, монети дрібних номіналів та банкноти гривні старих зразків до 2003 року можна буде обмінювати до кінця дії воєнного стану в Україні та ще впродовж трьох місяців (90 днів) після його припинення або скасування.

Читайте також

1