Щедрий вечір 13 січня: традиції і прикмети свята

13 січня вшановують святу Меланію і щедрують. У західних областях України водять Маланку, відбувається переберія
Щедрий вечір 13 січня: традиції і прикмети свята
Маланка-фест у Чернівцях
12 Січня 2023, 09:09
читать на русском

В Україні продовжуються новорічні та різдвяні свята. Традиційно, 12 днів після Різдва Христового називають Святками і триватимуть вони аж до Водохреща 19 січня.

Вечір 13 січня, напередодні  Старого Нового року, називають Щедрий вечір. Українці 13 січня також відзначають Маланки та Василів вечір. У народній традиції свята Маланки та Василя об’єдналися у Щедрий вечір. Тобто, 13 січня ми відзначаємо: Василів вечір, свято Маланки та Щедрий вечір.

Традиції та обряди Щедрого вечора

Значна кількість традицій та обрядів Щедрого вечора асимілювалася з язичницькими. У Щедрий вечір 13 січня ряджена молодь ходила по домівках, співала  щедрівки, за що господарі їх щедро віддячували: пригощали оладками, пирогами, ковбасами. Щедрівками вітали господарів зі святом. Самі щедрування супроводжувалося магічними діями, танцями, музикою, пантомімою, обрядовими іграми з масками: наприклад, водили Козу та грали у Маланку.  Також важливим ритуалом Щедрого вечора були дівочі ворожіння.

Головна страва Щедрого вечора – кутя. Якщо на Різдво готують багату кутю, то на Маланку – щедру кутю. На відміну від багатої, її можна заправляти скоромниною (м’ясом та салом). Як і на багатий вечір, кутю також ставлять на покуті. Крім того, господині печуть млинці, готують пироги та вареники з сиром, щоб обдаровувати щедрувальників та посівальників. Перед тим, як сісти за стіл, обов’язково молилися.

Прикмети на Маланки

  • Якщо ніч на 14 січня спокійна та ясна, то увесь рік буде щасливим;
  • Якщо на деревах помітно іній, то буде хороший врожай меду та зернових;
  • Якщо на вулиці сніжить, то рік буде хорошим для господарства;
  • Якщо погода сонячна і тепла, то влітку будуть рясні дощі;
  • Якщо на Маланки відлига, то літо буде спекотним.

У вечір на Маланки дівчата влаштовують ворожіння, такі, як на Андрія: кидають собаці вареника – котрого першого з'їсть, та дівчина першою заміж вийде; як зватимуть чоловіка, якого першого ввечері зустрінеш надворі, таким буде ім'я майбутнього чоловіка. Перед сном під подушку кладуть гребінець і промовляють: "Суджений-ряджений, розчеши мені голову!" Хто насниться, з тим і випаде одружитись.

Чого не можна робити на Маланки

  • Не можна займатись важкою фізичною працею;
  • Не можна лаятись та сваритися;
  • Не можна ображатись та думати про погане;
  • Не можна зашивати речі та тримати вдома старі предмети;
  • Не можна пересаджувати квіти.

Читайте також