Справа вагнерівців: в CNN розкрили нові подробиці спецоперації

Телеканал стверджує, що спецоперація проводилася за участі України та США
Головне
Справа вагнерівців: в CNN розкрили нові подробиці спецоперації
Затримання “вагнерівців” Фото: edition.cnn.com
8 Вересня 2021, 12:34
читать на русском

Спецоперація по затриманню вагнерівців у Мінську готувалася українськими спецслужбами та проходила за підтримки Сполучених Штатів Америки.

Про це повідомив телеканал CNN з посиланням на власні джерела.

Журналісти увечері у вівторок, 7 вересня, оприлюднили власне розслідування про спробу спецслужб влітку 2020 року затримати та притягнути до відповідальності російських найманців зі складу ПВК "Вагнер".

Повідомляється, що троє колишніх чиновників з української військової розвідки розповіли, як організували операцію з метою виманити підозрюваних з Росії для судового переслідування за злочини, скоєні на Сході України. нібито все почалося з того, що українські агенти видавали себе за російську приватну військову компанію і хоче найняти бойовиків - контракт передбачав 5000 доларів на місяць для нібито захисту нафтових об'єктів Венесуели.

Зазначається, що цим оголошенням зацікавилися сотні потенційних російських підрядників, які подали заявки на роботу. Це дало українській розвідці безпрецедентну можливість виявити підозрюваних у військових злочинах.

Таким чином вагнерівці самі почали надсилати докази того, ким вони були, розповіли про свій військовий досвід та називали конкретні місця, де "воювали". Також бійці "засвітили" свої посвідчення і фото з місць, де працювали найманцями-бойовиками. Встановлено також було їхню причетність до збиття літака рейсу MH17 в липні 2014 року над українською територією, контрольованою окупантами.

Збитий літак МН17

Збитий літак МН17 (фото: ЕРА)

Зазначається, що цими даними зацікавилася також американська розвідка, хоча офіційні особи США заперечували це.

У сюжеті CNN йдеться, що операція під керівництвом України отримала американське фінансування, технічну допомогу та рекомендації ЦРУ про те, як виманити та затримати російських найманців.

Журналісти також розповіли, що українські спецслужби обрали 28 росіян, імовірно пов'язаних з незаконними діями на Сході країни, і ще п'ятьох без будь-яких зв'язків.

Цим чоловікам сказали, що вони будуть відправлені до Туреччини для "стикування з Каракасом". Але реальний план полягав у тому, щоб доставити їх в Україну, де їх би заарештували.

Затримання "вагнерівців"

Але оскільки через пандемію COVID-19 Росія закрила свої кордони, довелося везти бойовиків до Білорусі. Відтак найманців перевезли автобусом до Мінська, звідки нібито й було заплановано виліт до Венесуели.

У Мінську вагнерівців розмістили в санаторії для "очікування рейсу". Проте у ситуацію втрутилися білоруські спецслужби і заарештували найманців 29 липня 2020 року за кілька годин до вильоту.

Білоруська влада спочатку вважала, що вони прибули до країни з метою дестабілізації ситуації перед виборами, заявив CNN колишній радник правителя Білорусі Олександра Лукашенка. Проте згодом усіх найманців, за винятком одного, видали Росії, проігнорувавши прохання українського президента Володимира Зеленського про їхню екстрадицію до України.

За словами джерел CNN, це був великий удар по українських спецслужбах, які працювали над операцію близько 18 місяців. Влада України, зазначила телекомпанія, відмовилися коментувати цю тему.


Контекст. 29 липня в санаторії під Мінськом затримали 33 найманців "ПВК Вагнера". Однак жодних звинувачень їм офіційно так і не висунули, а через два тижні 32 з 33 затриманих повернули до Росії.

18 серпня з’явилася інформація про те, що затриманих у липні в Білорусі російських бойовиків насправді планували затримати українські спецслужби. Вони ніби то понад рік вели операцію з розшуку і затримання причетних до злочинів на Донбасі, зокрема до збиття малайзійського Boeing рейсу MH17.

За повідомленнями, бойовикам, які воювали на Донбасі, нібито запропонували "роботу" від імені російської приватної військової компанії, щоб "виманити" їх з Росії. Під запис вони нібито розповідали про свою участь у бойових діях на Донбасі.

Також 18 серпня були оприлюднені записи, автентичність яких наразі перевірити неможливо.

За даними ЗМІ, після доповіді силовиків про спецоперацію Офісу президента, вона була зірвана, ймовірно, через витік інформації.

18 серпня 2020 року журналіст Юрій Бутусов написав, посилаючись на свої джерела в правоохоронних органах, що затримання в Білорусі найманців ПВК "Вагнера" нібито було спецоперацією українських спецслужб, яка провалилася через витік інформації з Офісу Президента.

Керівник ОП (Андрій Єрмак - досьє) заявив, що вважає інформацію про нібито підготовку українськими спецслужбами операції із затримання бойовиків ПВК "Вагнера", яка була зірвана через імовірний витік інформації після наради у глави держави, спланованою дезінформаційною кампанією.

Водночас президент України Володимир Зеленський відкидає причетність глави ОП Андрія Єрмака до зриву так званої операції по "захопленню вагнерівців".

Шевченківський райсуд Києва зобов'язав ДБР почати досудове розслідування щодо можливого вчинення президентом Володимиром Зеленським та його оточенням державної зради через зрив операції із затримання членів "ПВК Вагнера".

Читайте також

1