Україна придбала британський криголам для океанічних досліджень

"Джеймс Кларк Росс" - перше океанічне судно за останні 20 років в України
Україна придбала британський криголам для океанічних досліджень
Антарктика Фото: facebook.com/AntarcticCenter
19 Серпня 2021, 23:09
читать на русском

Україна придбала британський криголам "Джеймс Кларк Росс" напередодні Дня Незалежності для океанічних досліджень.

Про це повідомив Національний антарктичний науковий центр.

Зазначається, що 19 серпня 2021 року НАНЦ та установа "Дослідження та інновації" Великої Британії (куди входить Британська антарктична служба) підписали акт про купівлю Україною криголаму "Джеймс Кларк Росс".

Після переоформлення всіх потрібних документів судно вже під українським прапором зможе вирушити з Данії (де зараз базується) до України. Планується, що криголам прийде до Одеси на початку осені цього року.

Як зазначив директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий, для України придбання "Джеймс Кларк Росс" відкриває цілий світ нових можливостей.

Останні 20 років в України не було власного криголама для антарктичних досліджень, що значно обмежувало нашу роботу. Також з цим судном Україна має амбіції проводити масштабні дослідження Південного океану і, за можливості, з часом розпочати дослідження в Арктиці, - наголосив він.

Дикий додав, що для України цей криголам має цінність як символ, адже саме він привіз першу українську антарктичну експедицію на колишню британську станцію "Фарадей" – зараз "Академік Вернадський" – 1996 року.

Зазначається, що протягом останніх 30 років криголам "Джеймс Кларк Росс" виконував роль світової дослідницької платформи для біологічних, океанографічних та геофізичних досліджень.

За словами директора Британської антарктичної служби проф. Дейма Джейн Френсіса, цей криголам дозволив науковцям з Великобританії та інших країн зробити багато відкриттів, щоб краще зрозуміти світ, який швидко змінюється.


Довідка. Криголам "Джеймс Кларк Росс" збудувала компанія Swan Hunter Shipbuilders в Волсенді (Великобританія). Його урочисто спустили на воду її Величність Королева Британії 1990 року, криголам взяв участь у першому міжнародному дослідженні щодо оцінки запасів криля в атлантичній частині Південного океану. Отримані дані до цього часу використовуються в моделях оцінки криля.

На судні також застосовувалися різноманітні технології відбору донних відкладів в таких місцях, де це раніше було неможливо. А дослідження поверхні в Арктиці на "Джеймс Кларк Россі" дало нові дані щодо масштабу та впливу зміни клімату на цей полярний регіон, де довкілля змінюється найшвидше на планеті.

Так, криголам відкриває ціле вікно нових можливостей для Національного антарктичного наукового центру, зокрема в океанографічних дослідженнях та вивченні зміни клімату у полярних регіонах.

Крім того, 6 лютого 1996 року британська база "Фарадей" стала українською станцією "Академік Вернадський", й зараз там працює вже 26-та Українська антарктична експедиція.

Нагадаємо, що на українську наукову станцію "Академік Вернадський" в Антарктиді шукають фахівця з системного адміністрування та ще 11 різних спеціалістів. Таку вакансію опублікувало Міністерство освіти і науки. Заявку можна подати до 3 вересня.

Читайте у нашому матеріалі про те, як функціонує станція "Академік Вернадський": Українці в Антарктиді: як працює станція Вернадського

Читайте також

1