В Україні можуть подорожчати ліки – Радуцький

Українці спричинили штучний дефіцит медпрепаратів
Важливо
В Україні можуть подорожчати ліки – Радуцький
Ліки (фото: Pexels)
30 Березня 2022, 06:04
читать на русском

Уряд має надати аптечним мережам фінансові інструменти для закупівлі медичних препаратів, інакше може виникнути їх дефіцит та відповідно зростання цін на ліки.

Про це у Фейсбуці написав нардеп, голова профільного парламентського комітету з питань здоров`я нації Михайло Радуцький.

Нардеп зокрема зазначив, що основні проблемні питання в галузі фармацевтики наразі такі:

Виїзд фармацевтів до західних регіонів

У перші дні війни значна кількість працівників аптек переїхали до західних областей України. Це призвело до ситуації, коли в аптечних мережах не було кому працювати. У Києві з 1,7 тис. аптек були відкриті лише 200. Щоб виправити ситуацію, ми дозволили залучати до роботи в аптеках студентів медичних та фармацевтичних спеціальностей, працювати в аптеках біля дому. Наразі частина аптек вже відкрилась. У столиці працює 500-600 аптек, загалом по країні з 27 тис. аптек близько 12 тис.

Підвищений попит на ліки

Початок бойових дій викликав панічні настрої серед українців. Якщо зазвичай громадяни купують ліки із розрахунку на один-два місяці, то тепер почали брати мало не на рік наперед. З ринку "вимились" заспокійливі засоби, анальгетики, препарати для лікування хронічних захворювань, інсулін, L-тироксини. Також через переривання логістичних ланцюжків фіксували перебої з постачанням лікарських засобів. На даний час ситуацію вдалось частково покращити шляхом централізованих закупівель та гуманітарної допомоги. Щодня Україна отримує ліки від наших західних партнерів. Наприклад, вчора доставили 13 тонн препаратів із США: засоби для лікування травм, ліки проти інфекційних хвороб, гіпотензивні засоби та інше.

Доставка ліків до регіонів бойових дій

Перебої з доставкою препаратів є у центральних, східних та південних регіонах, які найбільше потерпають від війни з путінською росією. Разом з МОЗ докладаємо максимум зусиль, щоб кожна аптека була забезпечена необхідними ліками. Найскладніша ситуація у містах, які розташовані на окупованих територіях чи регулярно піддаються обстрілам. У Харкові частина аптек зруйнована, частина – пограбована російсько-фашистськими військами. На жаль, є випадки загибелі фармацевтів під час обстрілів. Тому практично неможливо налагодити стабільну роботу аптек.

Можливе підняття цін на препарати

Українська фармацевтична промисловість залежна від імпорту: близько 90% діючих речовин для медпрепаратів закуповуються за кордоном. На вартість ліків впливають коливання курсу валют та інфляція. Значного подорожчання препаратів найближчим часом не очікується. Можливе незначне коливання цін, що напряму пов’язане з інфляцією.

Кредитування аптек

Аптечні мережі звернулись до прем’єр-міністра з проханням поновити кредитування аптек. В умовах війни дистриб’ютори вимагають передоплату за ліки. Аптечним мережам потрібні оборотні кошти, а для цього – кредитування. Тиждень тому Уряд затвердив кредитування аграріїв під 0% для посівної кампанії. Потрібно ввести механізми підтримки й аптечних мереж, які продовжують працювати під час війни.

Читайте також

1