Американський тероризм і російська пропаганда: як Кремль намагається отримати "індульгенцію"

Як росіяни "підгодовують" націоналістів і терористів у США
Ексклюзив
Американський тероризм і російська пропаганда: як Кремль намагається отримати "індульгенцію"
Прапори Росії і США (фото: picabu)

В середині червня на сайті Білого дому була опублікована нова стратегія з протидії внутрішньому тероризму, яка тут же стала основною темою для обговорення в російській пропаганді. Росіяни запевняють, що тепер "терористом в Америці можуть визнати кого завгодно", і нібито самі звичайні люди, які виступають проти уряду, чинної влади, капіталістичного устрою або глобалістських тенденцій, відносяться до внутрішніх терористів.

Проти України та США використовуються одні й ті ж пропагандистські тактики

Насправді, мова йде про традиційну пропагандистську техніку, при якій окремі слова вириваються з контексту і використовуються в зовсім іншому значенні, ніж у первісному документі. Цей прийом добре знайомий українцям на прикладі випадків, коли російська пропаганда і чиновники намагаються на міжнародному рівні представити Україну як країну, в якій "проводиться переслідування за російську мову і любов до російської культури".

При цьому замовчуються реальні справи, за які здійснюється кримінальне переслідування тих чи інших осіб: участь у злочинах, зокрема військових, шпигунство і так далі. На поверхню виноситься тільки їх декларований мотив: "любов до Росії", який потім екстраполюється на всіх російськомовних українців як потенційних жертв репресій.

Та ж стара як світ техніка була використана проти американської стратегії, коли на поверхню були винесені тільки перераховані в ній мотиви скоєння терактів. На жаль, прихильники Дональда Трампа з радістю підхопили цю дезінформацію, взявшись поширювати її, зокрема і в Україні, тому важливо пояснити, що саме мали на увазі американці.

Плутанина тут криється в принципової різниці російського і американського підходів. В Америці, на відміну від Росії, немає юридичного поняття "екстремістських поглядів", яке тягло б за собою кримінальне покарання. Кримінальна відповідальність в США настає тільки за конкретні насильницькі дії або доведений намір вчинити насильство. Саме тому стратегія, перераховуючи найбільш часті мотиви скоєння терактів, не робить різниці між свідомо деструктивними і нейтральними мотивами, які в помірній формі цілком припустимі й законні.

Види американського екстремізму

Зокрема, увагу американських правоохоронців приваблюють не просто люди, які виступають проти абортів (що є досить популярними в Америці поглядами), а радикальні групи, які вважають, що для захисту ненароджених дітей необхідно підривати абортарії і вбивати лікарів. Точно так же, наприклад, в стратегії перераховані такі мотиви, як захист навколишнього середовища і тварин, які в конструктивному їх вираженні не тільки не засуджуються, але навіть заохочуються суспільством. В опублікованому Білому домі документі вони були названі лише тому, що у своєму радикальному вираженні є реальним мотиватором для вчинення насильницьких дій, що випливає з простого аналізу статистики скоєних терактів.

Йдеться про так званих "захисників прав тварин": як правило, людей лівих поглядів, які вважають, що тварини повинні мати ті самі права, що і люди (правда, замовчуючи про те, що в такому випадку робити з обов'язками звірів). Найбільш радикальні представники цього руху періодично доходять до того, що підривають лабораторії, в яких проводяться досліди над "меншими братами". У жалості до тваринок як такої немає нічого поганого, але злочини проти майна в США традиційно караються суворо. Саме постулат про непорушність приватної власності призвів до того, що занадто запопадливі "екоактивісти" потрапили в розряд "внутрішніх терористів".

Ще одним популярним видом "групи ризику" в США, члени якої періодично скоюють злочини, є так званий "рух суверенних громадян". Ці люди вважають себе "суверенними" від держави, тобто вважають, що американські закони не поширюються на них. Оскільки в Сполучених Штатах, як уже говорилося, не переслідують за погляди, ці люди можуть десятиліттями жити, спокійно сповідуючи свої переконання і не стикатися з владою. Проблеми починаються тоді, коли небажання дотримуватися "чужих для них" законів призводить до зовсім вже кричущих злочинів.

Так, наприклад, сталося з крайньою правою групою Freemen ("Вільні люди") в штаті Монтана в 1996 році. Freemen проголошувала власний суверенітет і відкидала владу уряду і законів США. Вони випускали безліч підроблених цінних паперів, запевняючи, що за їхніми власними законами ці документи цілком легальні; займалися шахрайством, не дотримувалися рішень суду, погрожували чиновникам і суддям і навіть скоїли збройне пограбування.

Коли протистояння з урядом загострилося, радикали перейшли на стан облоги в декількох ранчо в пустельній місцевості. Облога заколотників тривала 81 день, при цьому, за словами головного на той момент переговірника ФБР Гері Неснера, правоохоронці підійшли до переговорного процесу дуже м'яко і в результаті умовили радикалів здатися мирно. Знову ж, самі по собі переконання про зменшення ролі держави в житті людей є цілком нормальними для США, і стосовно тероризму мова йде тільки про самих крайніх варіантах таких поглядів.

Сплеску насильства в США може і не бути

Саме в такому контексті в стратегії було згадано негативне ставлення до глобалізму, капіталізму і інших речах. До слова, саме поняття "внутрішнього тероризму", так само як і основні групи ризику, позначені в стратегії, використовувалися в американському правоохоронній спільноті задовго до подій 6 січня. Єдиним нововведенням документа стало прогноз щодо того, що, на думку авторів, у 2021 році слід очікувати зростання насильства з боку груп, мотивованих "недавніми політичними подіями в Сполучених Штатах" і конспірологічними теоріями, в тому числі пов'язаними з пандемією і тими, що стосуються шахрайства на виборах.

До слова, такий підхід викликав критику частини американської національної розвідки. Наприклад, ще до публікації Стратегії експерти корпорації RAND висловлювали побоювання, що перерахування в зв'язку з тероризмом мотивів, якими керувалися звичайні люди, може необгрунтовано розширити коло екстремістів. Викликає питання і те, наскільки взагалі можна спрогнозувати зростання насильства в конкретному русі, коли матеріал для аналізу ще порівняно малий.

Зокрема, на сьогодні відомий лише один явний випадок насильницьких дій людей, мотивованих подібними політичними поглядами - штурм Капітолію 6 січня, натхненний безпосередньо словами чинного на той момент президента Дональда Трампа (який, до слова, так і не поніс жодної відповідальності за свої слова). Однак важливо розуміти, що перераховані проблеми носять наразі соціальний, а не правозастосовний характер, що є істотною відмінністю від ситуації в Росії.

Тероризм у Росії та в США: відмінності і зв'язки

Така пильна увага російських ЗМІ до подій в США і їх безперервні спроби спотворити американську реальність пояснюються бажанням російської влади знайти в американській практиці виправдання репресій щодо своїх громадян. Як вже говорилося, не тільки зовнішня, але і внутрішня політика Росії відштовхується від США, то віртуально "борючись" з Америкою, то думаючи, що наслідує їй. Можна припустити, що як мінімум частина російських чиновників і силовиків, борючись з дисидентами всередині країни, щиро вважають, що наслідують Сполученим Штатам, де, на їхню думку, переслідують інакодумців.

При цьому на практиці підхід до понять тероризму і екстремізму, який використовується в Росії, кардинально відрізняється від американського. У Росії "екстремістськими" визнаються не тільки організації, але і погляди, часто не мають нічого спільного з насильницькою ідеологією. Відповідно, всі люди, свідомо чи навіть мимоволі транслюють подібні погляди, автоматично потрапляють під кримінальну відповідальність.

Особливо впадає в очі, що на тлі такої нетерпимості до інакомислення у власній країні, Росія активно підтримує зв'язки з американськими правими радикалами і підтримує їх. Крім організаційних та інформаційних зв'язків, Кремль створює для радикальних рухів за кордоном спеціальні міні-ідеологи і - окремі світоглядні системи, спрямовані на конкретні суспільні групи. Багато з них внутрішньо суперечливі, і майже всі вони суперечать один одному і справжнім реаліям життя в Росії. Однак всі ці ідеології засновані на одному і тому ж базовому принципі: вони створюють певну картину світу, максимально імпонуючу конкретній соціальній групі, і в яку представники цієї групи дійсно хочуть вірити.

У кожній з цих міні-ідеологій існує образ ворога, більше того "ворогом" оголошується та категорія людей, яку певні групи природно вважати ворогами, і які викликають у них найбільші фобії. Для американських вкрай лівих джерелом всіх бід оголошується держава, для націоналістів - "єврейська змова", для релігійних фанатиків - образ "ліберального Антихриста" і так далі. Ключовий момент конструювання "ідеології на експорт" - це прив'язка неугодних Кремлю явищ і процесів (об'єктів дискредитації) до перерахованих ворогам і фобій.

Американські праві радикали, які навіть не мали раніше зв'язків з Росією, є одними з найбільш вдячних споживачів таких ідеологій. Наприклад, кілька років тому ультраправа американська організація "Ліга Півдня", яка відкрито симпатизує Росії, створила на своєму сайті розділ російською мовою.

Ми розуміємо, що російський народ і жителі півдня є природними союзниками по крові, культурі і релігії ... Як спадкоємці європейської культурної традиції, ми поділяємо схожі цінності, звичаї і спосіб життя, - заявив у своїй статті під заголовком "Нашим російським друзям" президент Ліги Майкл Хілл.

Однак важливо підкреслити, що американські праві радикали не так захоплені власне Росією, скільки образом, який Москва намагається створити в їхніх очах, і саме розвінчання цього образу може послужити хорошою профілактикою від їх надмірної захопленості Кремлем.