Білецький Андрій

Білецький Андрій

Народний депутат Ради VIII скликання, засновник та перший командир полку "Азов"

Всі новини

Білецький Андрій – український військовий, політик, один із лідерів сучасного українського націоналізму, політв’язень, керівник кількох громадських організацій та лідер партії "Національний корпус", полковник Національної гвардії України

Місце народження

Народився 5 серпня 1979 року в місті Харків.

Освіта

2001 рік -  закінчив з червоним дипломом історичний факультет Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна.

Родина

Андрій гордиться своїми батьками – етнічними українцями. Батько – Білецький Євген Михайлович родом з козацького села Краснопавлівка, що на Харківщині. Мати – Олена Анатоліївна Білецька, родом зі шляхетної української родини Лукашевичів.

2003 рік – Білецький одружився з Юлією Олександрівною Брусенко.

2007 рік – у подружжя народився син Олександр.

2006 рік – подружжя офіційно розірвало шлюб.

Буремна юність комбата

  • Ще в школі Андрій захопився радикальними націоналістичними ідеями, почав активно займатись спортом – бокс, ножовий бій, кульова стрільба.
  • 1999 рік – намагався виїхати в Косово щоб воювати проти албанців на боці сербів.
  • 2001 рік – брав активну участь у акції "Україна без Кучми". В березні виїжджав у Київ, відзначився у сутичках і був затриманий міліцією. СБУ навіть намагалась ініціювати його виключення з університету.
  • 2002 рік – очолив харківську структуру Всеукраїнської організації "Тризуб" ім. С. Бандери.
  • 2003 рік – налагодив активну співпрацю з харківським осередком СНПУ. Виступив проти лібералізації партії та перетворення її у ВО "Свобода".
  • 2005 рік – співпрацював з Українською консервативною партією.
  • 2006 рік – Білецький заснував радикальну націоналістичну організацію "Патріот України", задекларував її незалежність від будь-яких партійних впливів. Молоді активісти з "Тризубу", УНА-УНСО, інших націоналістичних об’єднань приєднались до Андрія. Білецький був прихильником активних дій і його бійці затримували нелегалів, громили наркопритони, проводили спортивні змагання та різні силові акції. Осередки організації створювались по всій країні.
  • У 2006 році вперше спробував потрапити до парламенту по списку Української консервативної партії, але невдало.

Андрій Білецький очолює колону "Патріота України". Харків, 2007 р.

  • 18 жовтня 2008 року – під час маршу на честь УПА виникли сутички з міліцією. Білецький і його бійці з "Патріоту України" були заарештовані, та згодом звільнені.
  • У тому ж році Андрій Білецький виступив ініціатором створення Соціал-Національної Асамблеї, у яку об’єднались радикальні націоналістичні організації та групи.
  • Серпень 2011 року – влада розпочинає репресії проти активних націоналістів. Спочатку арешти місцевих лідерів "Патріоту України" відбулись у Києві і Василькові, яких звинуватили у підготовці теракту.
  • 19 листопада 2011 року – у Білецького двічі стріляли з револьвера. Він отримав поранення в щелепу і руку. Міліція винних не знайшла.
  • Грудень 2011 року – Білецького з кількома товаришами заарештували, звинувативши у замаху на життя проросійського активіста Сергія Колесника. У Харківському СІЗО він перебував до лютого 2014 року.

Участь у війні на Донбасі

  • 24 лютого 2014 року - ВРУ прийняла постанову  "Про звільнення політв’язнів" і вже наступного дня Білецький з товаришами вийшов на волю.
  • Березень 2014 року – проросійські бойовики намагались захопити офіс "Патріоту України" на вулиці Римарській у Харкові. Нападників очолював Арсен Павлов, відомий як "Моторола", а з ним було біля сотні бійців "Оплоту" та російські байкери "Нічні вовки", що блокували будинок. Обороною керував Андрій Білецький. У результаті нічного бою з застосуванням вогнепальної зброї бойовики відступили, а проукраїнських захисників затримала міліція.
  • Березень-травень 2014 року – Білецький організував і очолив загін "Чорний корпус" - один з перших добровольчих загонів.

Андрій Білецький - командир "Чорного корпусу" (фото: nationalcorps.org)

  • 5 травня 2014 року – Андрій Білецький заснував батальйон територіальної оборони "Азов" і став його першим командиром.
  • Червень 2014 року – "Азов" відіграв головну роль у визволені Маріуполя. Під командуванням Білецького батальйон зачистив місто від терористів з мінімальними втратами.
  • 2 серпня 2014 року – президент Петро Порошенко нагородив Білецького орденом "За мужність" ІІІ ступеня.
  • 15 серпня Андрій Білецький отримав позачергове звання підполковника міліції.
  • 10 вересня 2014 року – "Народний фронт" включив Білецького до складу Військової ради – дорадчого органу, що готував пропозиції щодо обороноздатності країни.
  • 17 вересня – батальйон "Азов" був розширений до полку з тією ж назвою. Білецький залишився його командиром.

Андрій Білецький - засновник та перший командир полку "Азов" (фото: nationalcorps.org)

  • 9 жовтня – полк "Азов" переходить у підпорядкування Національної гвардії і отримує важке озброєння танки та артилерійський підрозділ.
  • Лютий 2015 року – полк "Азов" проводить наступальну операцію у районі Широкине. Результатом стало звільнення 5 населених пунктів на схід від Маріуполя.
  • Червень 2015 року – Андрій Білецький інформує, що полк "Азов" буде реорганізовано в окрему бригаду особливого призначення.
  • 2016 рік – підрозділи "Азову" виводять в Запорізьку область.

Політична діяльність після 2014 року

Дізнавшись про намір Арсенія Яценюка включити Андрія Білецького до виборчого списку партії "Народний фронт" на позачергових парламентських виборах восени 2014 року, група правозахисників та науковців закликали майбутнього прем’єра не робити цього.

Вересень 2014 року – Білецький зареєструвався як незалежний кандидат у нардепи по мажоритарному округу в Оболонському районі Києва.

Жовтень 2014 року – радник Арсена Авакова Зорян Шкіряк знімає свою кандидатуру на користь Білецького і стає його довіреною особою. Командир "Азову" здобуває перемогу і стає нардепом 8-го скликання.

Весною 2015 року- Білецький ініціює створення громадсько-політичного руху Цивільний Корпус "Азов" з метою організації надійної бази в суспільстві. В рух вливаються тилові служби, волонтерські організації, табори підготовки добровольців.

Травень 2016 року – Цивільний Корпус "Азов" провів масовий марш по столиці проти можливих виборів на Донбасі.

Фото: nationalcorps.org

Жовтень 2016 року – Андрій Білецький створив нову партію "Національний корпус".

Березень 2017 року – "Свобода", "Національний корпус" та "Правий сектор" об’єднались з метою досягнення політичних цілей. Вони не злились в одну політичну силу, а підписали "Національний маніфест", який зобов’язались спільно реалізовувати. Наступного дня від імені об’єднаних націоналістів у Раді виступив Андрій Білецький, який заявив, що їх мета – знищити цю владу, яка не є українською.

Травень 2017 року – з метою подальшого поширення "Азовського" руху соратники Білецького утворюють Національні дружини, організацію, що працює під ідеологічним керівництвом партії "Національний корпус".

"Національний корпус" провів у центрі Києві марш дружинників у балаклавах (фото: nationalcorps.org)

У Раді 8-го скликання Білецький Андрій найбільше відзначився своїми прогулами засідань.

Перед достроковими виборами 2019 року націоналісти прийняли рішення йти єдиним блоком з програмою "Україна понад усе". Спільний список очолив Олег Тягнибок, а Білецький займав другу позицію.

21 липня 2019 року – вибори у Верховну Раду 9-го скликання. Націоналісти не подолали прохідний бар’єр.

Критика та скандали

Основна критика Андрія Білецького пов’язана із звинуваченнями в расизмі та неонацизмі. Потрібно сказати, що його вислови та цитати з друкованих матеріалів мають усі підстави для таких звинувачень. Особливо посипались критичні закиди після створення батальйону "Азов".

Якщо згадати бурхливу юність Білецького та його статті під час керівництва організацією "Патріот України", не дивно, що після Майдану комбат відхрещується від своїх висловів. Але деякі його фрази потрібно пам’ятати, зокрема про необхідність расового очищення нації, похід проти очолюваного семітами недолюдства, недопустимість припливу мігрантів з країн Азії та Африки, які розбавляють кров нації, тощо. Дослідники ультраправих рухів акцентують увагу на неонацистські символи батальйону "Азов" – чорне сонце, "Чорний корпус" (назва офіційної газети СС), руни.

Андрій Білецький - лідер партії "Національний корпус" (фото: nationalcorps.org)

В "Азові" заперечують зв’язки з неонацизмом, проте в інтерв’ю його речник проговорився, що відсоток неонацистів не більше 20%. Журналістка Олена Білозерська теж вказала, що не всі бійці "Азову" радикальні націоналісти, проте кістяк все ж складають хлопці з СНА і "Патріоту України". А Арсен Аваков заявив ще прямолінійніше, що в "Азові" немає ні нацизму, ні свастик.

В січні 2017 року спалахнув гучний скандал, після того, як Білецький звинуватив керівництво Національної гвардії в корупції і наявності офіцерів-сепаратистів в її лавах.

З 2019 року Андрій Білецький постійно конфліктує з новим президентом Володимиром Зеленським. Він виступив проти розведення сил в районі Золотого, грозив, якщо звідти викинуть добровольців, то він приведе тисячі людей.

Колишній командир звинуватив  "Зе-команду" в капітулянстві і сприянні проросійському реваншу. З його ініціативи на Донбасі створили штаб опору капітуляції. В цілому, конфлікт між Зеленським і Білецьким поступово загострюється все сильніше і є підстави вважати, що попереду ще багато нових скандалів та взаємної критики.

Дата публікації: 02.04.2021
Дата останньої зміни: 16.09.2021