Чийгоз Ахтем

Чийгоз Ахтем

Народний депутат IX скликання від "Європейської Солідарності"

Чийгоз Ахтем - кримськотатарський і український політик, депутат Бахчисарайської ради.

Місце народження

Ахтем Чийгоз народився 14 грудня 1964 року в місті Красногвардейск (нині Булунгур) Булунгурського району Самаркандської області, Узбекистан.

Сім'я

  • Ахтем одружений на Ельмірє Аблялімовій.
  • Пара виховує чотирьох дітей.
  • Брат кримськотатарського політика Рустема Чийгоза.

Освіта

У відкритих джерелах інформації про освіту Чийгоза немає, але абсолютно ясно, що у нього є вища освіта, адже він займає державну посаду.

Кар'єра

У 1991 році Ахтема Чийгоза обрали до органів кримськотатарського самоврядування.

З червня по грудень 1998 року - Ахтем працював теслею приватного підприємства "Союз ВЛТ" в селі Плодове Бахчисарайського району, Крим.

З травня по вересень 2000 року - Чийгоз став робочим пересувної механізованої колони міста Бахчисарай, Крим.

На початку 2000 року його призначили заступником голови Меджлісу кримськотатарського народу. Це і стало початком його політичної діяльності.

У період з 2002 по 2010 Ахтем Чийгоз полягав у Раді представників кримськотатарського народу при президенті України.

Ахтем делегат IV Курултаю кримськотатарського народу - форма національної суспільно-політичної організації кримських татар, претендує на повноважне представництво кримськотатарського народу, в листопаді 2004 року.

Під час Помаранчевої революції Чийгоз підтримував майбутнього третього президента Віктора Ющенка.

Ахтем Чийгоз у 2006 і 2010 роках обирався депутатом Бахчисарайської районної ради.

У 2008 році український і кримськотатарський політик стає головою Бахчисарайського регіонального меджлісу, депутат районної ради.

У 2008 році Ахтем входив в десятку найвпливовіших кримськотатарських політиків за версією газети "Авдет" - незалежна кримськотатарська газета.

У 2012 році Чийгоз балотувався від "Партії Регіонів" - глава якої був четвертий президент України Віктор Янукович, але для першості йому не вистачило голосів.

Перед складанням Мустафою Джемілєвим повноважень керівника Меджлісу кримськотатарського народу був одним з претендентів на вакантний пост, проте на виборах керівника Меджлісу відмовився від посади, підтримавши кандидатуру Рефата Чубарова - кримськотатарського діяча.

Взимку 2013 року Ахтем Чийгоз підтримав Революцію Гідності.

21 липня 2019 року Ахтем Чийгоз обраний до Верховної Ради України IX скликання за списком партії "Європейська Солідарність" - глава якої п'ятий президент України Петро Порошенко, № 8 в списку.

Скандали

Ще у 2004 році на пішохідному переході Чийгоз на смерть збив вагітну на шостому місяці жінку - 27-річну Світлану Бондаренко. Залишається тільки здогадуватися якою сумою грошей і впливом у своєму розпорядженні має ця людина, адже після цього випадку йому теж вдалося вийти "сухим з води". Для суду його вчинок не став аргументом, щоб посадити його за ґрати. Все, що зробив Чийгоз, так це заплатив родині постраждалій жінці 80 тис.грн в якості моральної компенсації. Але, наскільки відомо - адвокат представляв інтереси родини стверджував, що родичі потерпілої не отримали нічого з рук Чийгоза або від його представників. Сам же Ахтем провину не визнавав і не визнає і від подачі будь-яких коментарів він відмовляється.

У 2010 році під час конфлікту між кримськими татарами й православною громадою Бахчисарая група людей під керівництвом Ахтема Чийгоза зруйнувала бетонну площадку, що призначалася для будівництва екскурсійного кіоску монастиря. За словами самого Ахтема, подібна ситуація виникла через те, що роботи по установці цього об'єкта велися на території монастиря, а на майданчику, що знаходиться в загальному користуванні.

У 2015 році Чийгоза викрали окупанти й намагалися залучити його за організацію масових заворушень за ідею кримських татар протестувати проти захоплення Криму Росією. Практично три роки провів у сімферопольському СІЗО за те, що брав участь в мітингу за територіальну цілісність України. Діти й внуки Чийгоза, щоб підтримати родича з транспарантами виходили під будівлю суду в Криму. Силовиками був проведений обшук в будинку підозрюваного, в ході якого всіх крім подружжя просили, щоб вийшли. Телевізійні новини та інформація в інтернет-джерелах протягом тривалого часу сповіщали мешканців про всі зміни й знайдені речі, які могли викликати підозру.

За його справі було проведено 151 судове засідання, де прокурор клопотав, щоб Чийгозу присудили 8 років позбавлення волі й помістили його в колонію суворого режиму. Тоді Верховний суд Криму в повному обсязі підтримали запит прокуратури й Чийгоза разом з іншим кримськотатарським ув'язненим Ільмі Умеровим засудили до вищевказаного терміну.

Але 25 жовтня 2017 року справу Чийгоза й Умерова були передані Туреччині, і вони отримали звільнення від відбування покарання. І вже через два дні вони обидва повернулися в Україну. Відразу вони потрапили до Львова, де Чийгозу вдалося зустрітися зі школярем, який писав йому лист, поки той перебував в полоні.

Дата публікації: 17.08.2021
Дата останньої зміни: 27.09.2021
1