Гонтарева Валерія

Гонтарева Валерія

Відома українська фінансистка, голова Нацбанку України у 2014 – 2018 роках

Всі новини

Гонтарева Валерія – офіційна мільйонерка, інвестиційна банкірка, лідерка антирейтингу в період керівництва Нацбанком

Місце народження

Народилась 20 жовтня 1964 року в місті Дніпропетровськ (нині – Дніпро). Згодом родина переїхала до Києва.

Освіта

 • 1987 рік — закінчила приладобудівний факультет Київського політехнічного інституту.
 • 1997 рік – закінчила Київський національний економічний університет, магістр економіки.

Родина

Чоловік — Гонтарев Олег Борисович (1964 р. н.) — один із засновників Investment Capital Ukraine. Одружились у 1985 році.

В родини двоє синів. Старший – Антон (1988 р.н.), бізнесмен, власник ТОВ "Європивзбут". Одружений, батько 2-х дітей. Молодший син Микита (2000 р.н.), закінчив British International School в Києві.

Діяльність до 2014 року

 • Після закінчення політехнічного інституту певний час працювала за спеціальністю. Спочатку трудилась інженером в Інституті метрології та стандартизації, згодом перейшла у НДІ "Гіпростроммашина".
 • 1994 рік – почалась фінансова кар’єра Гонтаревої. Вона отримала посаду економіста другої категорії на Українській Міжбанківській Валютній Біржі.
 • 1996 – 1998 роки — була керівником відділу управління ресурсами банку "Societe Generale Україна".
 • 1998 – 2001 роки – обіймала посаду заступника голови правління банку "Societe Generale Україна".
 • 2001 – 2007 роки – Гонтарева отримала посаду першого заступника голови правління і начальника управління фінансових ринків в АБ ІНГ Банк Україна, доньці голландського банку ING. Правління банку очолював Олександр Писарук, один із кращих топменеджерів України у фінансовому секторі. Їх співпраця буде продовжуватись і в майбутньому.
 • Червень – грудень 2007 року – виконувала обов’язки голови і одночасно начальника управління фінансовими ризиками в АБ ІНГ Банк Україна.
 • 2007 – 2014 роки — голова ради директорів групи "Інвестиційний Капітал Україна" (ІКА). Саме на цей період припадає пік успіху Гонтаревої на фінансовому ринку України. З нею охоче співпрацюють провідні закордонні банки, Петро Порошенко, високопосадовці з найближчого оточення Віктора Януковича.
 • Червень 2008 року – фінансистка нагороджена медаллю та Почесною Грамотою Кабінету Міністрів за особистий внесок у розвиток фондового ринку України та високий професіоналізм.
 • З майбутнім президентом Петром Порошенком Гонтарева співпрацювала і раніше. У 2006 році вона допомагала у продажу його банку "Мрія". Завдяки напрацьованим зв’язкам з керівництвом російського "ВТБ", Гонтарева займалася розвитком діяльності "Рошен" на території Росії. Крім того, вона успішно розв'язувала питання фінансування компаній "Рошен", "Богдан", "Іста" через офшорні структури, у 2010 – 2013 роках організувала для них податкові схеми на 1,2 млрд гривень, в тому числі відшкодування фіктивного ПДВ.
 • У 2012 – 2013 роках компанія ІКА засвітилась у схемах по виведенню коштів "сім’ї" Януковича за кордон. Але тут у Гонтаревої вибору не було, адже в одній карній справі вона вже фігурувала.
 • 2013 рік – ІКА залучила іноземні інвестиції та придбала банк "Авангард". З вересня 2013 по червень 2014 року Гонтарева обіймала посаду голови наглядової ради цього банку.

На посаді голови НБУ

Червень 2014 року – за поданням президента Петра Порошенка призначена на посаду голови Національного банку України. Її кандидатуру підтримали 349 депутатів Верховної Ради України.

Петро Порошенко вітає Валерію Гонтареву з призначенням на посаду голови Національного банку України (фото: https://www.facebook.com/valeria.gontareva)

Згодом Гонтарева виступила з планом реформування свого відомства. Згідно з озвученими намірами готувались радикальні зміни усієї банківської системи. Щодо структури НБУ, то передбачалось значно скоротити штат, адже кількість працівників доходила до 11 тисяч осіб, вдвічі зменшити кількість різних структурних та територіальних підрозділів. Співпраця з МВФ буде стратегічною умовою реформування. Особливо важливе завдання – очищення банківської системи України від неплатоспроможних банків та посилення банківського нагляду. Через п’ять років рівень інфляції не повинен перевищувати 5%.

На посаду свого першого заступника Гонтарева запрошує Олександра Писарука. На нього з липня 2014 року лягає основний тягар реформи, адже фінансист відповідав за контроль над документацією банків, забезпечення прозорості фінансових послуг, підвищення надійності банків, розкриття кінцевих бенефіціарів та кредитування пов’язаних осіб. Досвідчений професіонал виконав свою місію, прозвітував про отримані результати і в грудні 2015 року звільнився, отримавши пропозицію попрацювати в МВФ.

Через рік після початку реформ Гонтарева звітувала про перші результати. Кількість працівників НБУ була зменшена вдвічі, на 50% були скорочені витрати, 52 банки було визнано неплатоспроможними, золотовалютні резерви зросли вдвічі. Було заявлено, що до кінця 2016 року реформування банківської системи буде завершено.

Валерія Гонбарева  (фото: https://www.facebook.com/valeria.gontareva)

Подальше проведення реформ супроводжувалось стрімким падінням рейтингу Гонтаревої, що було викликане як об’єктивними, так і суб’єктивними причинами. Найсуттєвіша об’єктивна причина – девальвація гривні, до якої спричинило рішення НБУ про припинення регулювання курсу гривні відносно долара. Хоча це й дозволило у 2014 році врятувати економіку від колапсу, але населення суттєво постраждало. А суб’єктивні причини – шалена кампанія проти Гонтаревої у ЗМІ, адже свої фінансові установи втратили впливові і надзвичайно заможні люди, які не звикли втрачати і цього не простили. Лавина замовних матеріалів та телесюжетів забезпечила Гонтаревій лідерство в антирейтингу.

Однак на кінець 2016 року банківська система була очищена від неплатоспроможних банків та установ, що займались відмиванням грошей. З ринку було виведено 81 банк. Також уряд ухвалив рішення про націоналізацію ПриватБанку, і з кінця 2016 року в компанію ненависті включився і Ігор Коломойський з усім своїм медіаресурсом.

На початку 2017 року Гонтарева заявила, що її місія завершена. Нацбанк став повністю оновленою сучасною організацією. Банківська система була очищена і посилилась її стійкість. Країна перейшла до гнучкого обмінного курсу. Професіонали високо оцінили її роботу, адже Нацбанк вперше діяв без впливу олігархів та політиків. ЄБРР взагалі визначив реформи Гонтаревої як найкращі серед усіх змін в Україні.

10 квітня 2017 року – глава НБУ заявила, що з 10 травня йде у відставку. 11 травня вона передала обов’язки голови Якову Смолію, своєму заступнику. Проте лише в березні 2018 року Рада проголосувала за її звільнення.

Жовтень 2018 року – Гонтарева стала співробітником Institute of Global Affairs, який входить до складу Лондонської школи економіки. З того часу проживає у Великобританії.

Валерія Гонтарева зараз проживає у Лондоні та викладає у школі економіки (фото: https://www.facebook.com/valeria.gontareva)

Критика та скандали

Кількості скандалів та критичних матеріалів щодо Гонтаревої могли б позаздрити найепатажніші українські політики.

Так Гонтареву звинувачували у співпраці з "сім’єю" Януковича. Було доведено, що вона виводила в офшор облігації "Ощадбанку" для Сергія Арбузова. Пізніше стало відомо, що фінансистка активно працювала з керівником російського "ВТБ", який через офшорні фірми фінансував її проєкт. Проте співпраця припинилась у 2014 році і підстав для подальшої критики не було.

На початку 2015 року "Народний фронт" активно критикував Гонтареву за обвал гривні. Арсеній Яценюк навіть готував своїх кандидатів на її місце, проте питання відставки тоді не підіймалося через відсутність єдиної позиції у коаліції.

Найбільш "урожайним" на критику для Гонтаревої став 2016 рік. Лише кілька прикладів.

Лютий 2016 року — президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко заявив в інтерв'ю, що "НБУ є ініціатором економічних ризиків та біди для України".

Відповідно до соцопитування проведеного Інститутом Горшеніна в лютому 2016 року, Гонтарева стала лідером антирейтингу. Про свою недовіру до неї заявили 83,5 % опитаних, а довіряли їй всього лише 2,8 %.

Валерія Гонтарева у Верховній Раді (стопкадр відео)

4 квітня 2016 року ексглава Служби безпеки України Валентин Наливайченко заявив, що на території США використовувалися вкрадені з України гроші. Причому до цих махінацій причетна безпосередньо голова НБУ Валерія Гонтарева. Проте ніяких доказів він так і не надав.

Жовтень 2016 року — перед початком зустрічі країн-членів Міжнародного валютного фонду та Світового банку у Вашингтоні (США) Сергій Тарута розповсюджував брошуру "Загроза економічній безпеці України", яка вміщувала неправдиву, перекручену інформацію та безпідставні, бездоказові звинувачення Гонтаревої в корупційній діяльності, розвалі банківської системи. Приведені в збірці факти раніше спростовувались і НБУ, і НАБУ.

У 2017 році естафету підхопив Національний корпус. Активісти принесли під приміщення Нацбанку труну, у яку поклали ляльку з обличчям Гонтаревої в тюремній робі. А через місяць вони розмалювали будинок голови НБУ написами "Вбивця".

Навіть після звільнення Гонтаревої компанія по її цькуванню не вщухала. Хоча ексголова НБУ проживала у Лондоні, в Києві спалили машину її невістки, а під Києвом дотла згорів їх будинок. Коли вона відмовилась прилітати в Київ на допити НАБУ, в Лондоні на неї наїхав автомобіль.

Проте коли поцікавились розслідуванням підпалу будинку Гонтаревої, виявилось, що слідство розглядає лише версію, озвучену Ігорем Коломойським, що вона сама влаштувала підпал для того, щоб отримати у Великобританії політичний притулок.

Дата публікації: 28.05.2021
Дата останньої зміни: 20.09.2021
1