Рибак Володимир

Рибак Володимир

Регіонал, глава Верховної Ради України VII скликання, ексмер Донецька

Володимир Рибак - колишній багаторічний мер Донецька, один із засновників та незмінних лідерів нині вже забороненої Партії регіонів та голова Верховної Ради часів президентства Віктора Януковича.

Місце народження

Народився 3 жовтня 1946 року в місті Сталіно (нині Донецьк) у сім'ї робітників.

Освіта

У 1965 році закінчив Ясинуватський будівельний технікум. Після служби в Радянській армії, у військовій частині 44096 Московського військового округу, вступив до Донецького державного університету на спеціальність економіст. У 1973-му вийшов з вишу фахівцем з планування промисловості. У 1982 році закінчив Вищу партійну школу при ЦК КПУ.

Родина

Дружина: Альбіна Іванівна Рибак - економіст, президент громадської організації "Фонд "Донеччина".

Діти: Олександр Рибак - інженер-будівельник, колишній депутат-регіонал Київської міськради. Наталя Рибак - економіст.

Кар'єра

  • 08.1968-07.1972 - Майстер Донецького будівельного управління №565.
  • 07.1972-12.1975 - Начальник відділу будівельного управління №8 тресту "Сантехелектромонтаж".
  • 12.1975-01.1976 - Головний інженер СУ №1.
  • 01-07.1976 - Головний інженер будівельного управління №5 тресту "Сантехелектромонтаж" (м.Донецьк).
  • 07.1976-09.1976 - Заступник начальника планово-виробничого відділу спецколонії №2 Донецької облмежколхозстроя.
  • 09.1976-08.1980 - Голова парткомісії Київського РК КПУ Донецька.
  • 08.1982-10.1983 - Інструктор відділу з організаційно-партійної роботи Донецького ОК КПУ.
  • 10.1983-09.1988 - Секретар Київської РК КПУ Донецька.
  • 09.1988-11.1992 - Голова Київської райради і райвиконкому Донецька.
  • 11.1992-09.1993 - Перший заступник голови виконкому Донецької міськради народних депутатів.
  • 09.1993-04.2002 - Голова Донецької міськради народних депутатів, мер. Обраний безальтернативно. Був заступником голови Донецької облради народних депутатів з 08.1994 року.
  • З 03.1998 - Депутат Верховної Ради України від 45 округу Донецької області, перший заступник голови Комітету з питань державного будівництва, місцевого самоврядування та діяльності Рад.
  • 1999 - Лідер Партії регіонального відродження України.
  • 2000 - Співголова Партії регіонів.
  • 2001 - Заступник голови Партії регіонів.
  • З 6.2002 - Член фракції "Регіони України ".
  • 13 грудня 2012 року обраний Головою Верховної Ради України
  • 22 лютого 2014 року спікер Верховної Ради Володимир Рибак, який представляв Партію регіонів, подав у відставку.

Нагороди та регалії

  • Доктор економічних наук.
  • Доцент.
  • Кавалер ордена Святого Станіслава, шевальє.

Скандали, оцінка діяльності

Рибак п'ять разів ставав народним депутатом України - ІІІ, ІV, V, VI, VII скликань і, як беззмінний лідер "Партії регіонів" лобіював рішення ВР спрямовані на співпрацю з Росією, що часто йшли всупереч інтересам України.

У 2010 році він був одним з ініціаторів підписання "Харківських угод" - договору про продовження перебування Чорноморського флоту в Криму в обмін на знижку за російський газ. Втім, знижкою Янукович залишився незадоволений.

Щодо підвищення тарифів на ЖКГ Рибак критикував способи, а процедуру отримання субсидій називав занадто бюрократичною і принизливою, декларував необхідність розвитку конкуренції на ринку надання житлово-комунальних послуг. Але незабаром розвиток конкуренції закінчився монополізацією ринку Рінатом Ахметовим, давнім соратником і однопартійцем Рибака ще з часів його роботи в Донецькій адміністрації.

У січні 2007-го Володимир Рибак стверджував, що собівартість квадратного метра столичної нерухомості на первинному ринку становить $ 600, коли середня ринкова ціна - $ 1500. При цьому він планував підготувати нову редакцію Житлового кодексу, яка повинна була стати привабливою для інвесторів. Але схоже, що істинними мотивами було те, що його син, Олександр, на той момент працював на посаді заступника голови Постійної комісії Київради з питань містобудування та архітектури та побудував свою кар'єру на второваному батьком шляху в держапараті. А за кар'єрою тягнувся шлейф з корупційних скандалів в Державній архітектурно-будівельній інспекції.

22 лютого 2014 року в Харкові відразу після розстрілів на Майдані Віктор Янукович, виправдовуючи свою втечу з Києва, заявив про обстріл свого кортежу. Також він повідомляв про напад на своїх соратників. В тому числі він розповів, що спікера Ради і його давнього соратника по Партії регіонів Володимира Рибака побили прихильники Євромайдану, а його автомобіль обстріляли.

Сам колишній глава парламенту знайшовся в Донецьку. Рибак назвав слова Януковича "абсурдом і вигадками" і вже в понеділок був присутній на засіданні Верховної Ради в Києві. Незабаром Володимир Рибак дав коротке інтерв'ю "Лєнте.ру", в якому розповів, що Партія регіонів переходить в опозицію, "ллється кров людей - це погано", а у президентстві Януковича було "багато негативного".

Володимир Рибак, який посідав у той час пост першого заступника голови Партії регіонів, спробував відхреститися від жорстких дій української влади щодо протестувальників на Майдані. За його словами, він завжди послідовно виступав за переговори, на які Янукович, погодився занадто пізно. Попри те, що колишній президент "не зміг виконати свої функції до кінця", Рибак не вважає його "зрадником". А мітингувальників він став називати виключно "представниками громадянського суспільства".

Володимир Рибак (фото: ФБ)

На той момент фракцію Партії регіонів покинули вже 74 депутати і відхід в опозицію стосовно тоді ще чинного президента Януковича був викликаний скоріше страхом перед "представниками громадянського суспільства", ніж реальним переосмисленням політики щодо проведених реформ і наступних репресивних заходів щодо протестувальників.

Як політик вирощений радянською партійною номенклатурою, Володимир Рибак був обережний у своїх висловлюваннях, проте аналіз його політичної діяльності говорить сам за себе.

Дата публікації: 29.04.2021
Дата останньої зміни: 28.09.2021
1