Солодченко Сергій

Солодченко Сергій

Виконувач обов’язків голови ДФС України (березень - листопад 2020 року)

Солодченко Сергій – кандидат юридичних наук, генерал-майор міліції, перший заступник голови Державної фіскальної служби України

Місце народження

Народився 13 жовтня 1975 року у місті Олександрівськ Артемівського району міста Луганська.

Освіта

  • 1998 рік – закінчив Луганський інститут внутрішніх справ МВС України за спеціальністю "Правознавство".
  • 2019 рік - закінчив Київський національний університет ім. Тараса Шевченка за спеціальністю "Фінанси, банківська справа та страхування".
  • У 2019 отримав ступінь кандидата юридичних наук. Захистив дисертацію на тему: "Правове забезпечення реалізації контрольних функцій суб'єктів господарювання".

Родина

До 2019 року був одружений з Солодченко Мариною Анатоліївною, яка займалась приватним підприємництвом.

З 2019 року проживає разом з Комаровою Вікторією Сергіївною, яка працює в Головному слідчому управлінні ДФС.

У Солодченка двоє синів, чотири доньки та двоє онуків.

Кар’єра

  • 1998 – 2002 роки – одразу після інституту почав службу у правоохоронних органах, працював в Артемівському районному відділі Луганського міського управління МВС України в Луганській області. Бувши спочатку слідчим, а потім старшим слідчим займався досудовим розслідуванням злочинів у сфері економіки та загально кримінального характеру.
  • 2002 – 2013 роки – перейшов на роботу в податкову міліцію. Весь цей період робив кар’єру у слідчих структурах Луганської області. Починав з посади старшого слідчого. Був визнаний кращим слідчим за результатами роботи у 2003 році. А з 2012 року став першим заступником начальника Слідчого управління фінансових розслідувань ГУ Міндоходів в Луганській області.
  • 2013 – 2014 роки – Солодченка переводять в Київ. Він працював заступником начальника ГУ – начальником слідчого управління кримінальних розслідувань Головного слідчого управління фінансових розслідувань Міністерства доходів і зборів України.
  • Квітень – липень 2014 року – проходив службу в зоні проведення АТО, очолював слідче управління в Луганській області, займався евакуацією майна, документації, архіву обласної податкової міліції на підконтрольну українській владі територію.
  • Липень – жовтень 2014 року – після повернення із зони АТО став першим заступником начальника Головного слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби України.
  • 2014 – 2016 роки – займався приватною адвокатською діяльністю.
  • 2016 – 2017 роки – після кількох невдалих спроб повертається на службу в органи податкової міліції. До грудня 2017 року очолював слідче управління фінансових розслідувань ГУ ДФС в місті Києві.
  • Грудень 2017 року - очолив Головне слідче управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби України. У 2018 році, під керівництвом  Солодченка, податкова міліція, вперше за історію свого існування, забезпечила понад 1 мільярд гривень відшкодування збитків, завданих державному бюджету, за закінченими кримінальними провадженнями. Цей показник утримується досі.
  • Травень – червень 2019 року – Солодченко перебуває в зоні АТО, де керує підрозділом податкової міліції "Фантом", яке несе службу на лінії розмежування.

Сергій Солодченко в зоні АТО (фото: facebook.com/SFSofUkraine)

  • Березень 2020 року - призначений на посаду першого заступника Голови Державної фіскальної служби України.
  • У тому ж місяці, за поданням Оксани Маркарової, яка в цей період очолювала Мінфін, Солодченка призначили виконувачем обов’язків голови Державної фіскальної служби України. На той час митники і податківці уже створили свої окремі служби і вийшли зі складу ДФС, а податкова міліція все ніяк не могла реорганізуватись в сучасне Бюро фінансових розслідувань. Депутати ВРУ вже навіть в першому читанні були прийняли відповідний закон, але на початку 2020 року скасували своє рішення.
  • Травень 2020 року – в мережі Інтернет Солодченко розмістив номер свого телефону, на який кожен, хто знав про неправомірні дії працівників податкової міліції міг зателефонувати і передати інформацію.
  • У червні цього ж року він став членом Національної ради з питань антикорупційної політики.

Сергій Солодченко (фото: facebook.com/s.solodchenko)

  • Серпень 2020 року – Солодченко отримує звання генерал-майора міліції.
  • Жовтень 2020 року – очільниця Генпрокуратури Ірина Венедіктова провела оперативну нараду з керівництвом ДФС. Робота Солодченка була визнана невтішною, адже лише 12% кримінальних проваджень слідчих ДФС потрапили до суду з обвинувальним актом. В країні процвітає незаконне виготовлення і збут підакцизних товарів, і в цьому напрямі ДФС працює теж незадовільно.
  • Листопад 2020 року – Сергія Солодченка звільняють від обов’язків  в. о. голови ДФС. Він повертається на посаду першого заступника голови Державної фіскальної служби.

Звинувачення, скандали, критика

Юристи вказували, що Солодченко не мав права обіймати посади в структурах ДФС, бо підлягав люстрації. Його посада в міністерстві Олександра Клименка відповідала частині другій третьої статті закону "Про очищення влади". Зрозуміло, що він не міг робити успішну кар’єру у своєму відомстві без участі в корупційних схемах міністра. Проте деякий час Солодченко успішно уникав люстрації. Журналісти писали, що він "здав" відомству Анатолія Матіоса свого давнього приятеля, колишнього керівника податкової Луганської області Олександра Антіпова. ЗМІ тоді детально описували обшук в Антіпова, під час якого було вилучено 2,8 млн доларів США.

А Солодченко не соромлячись декларував у 2014 році дохід 1,7 млн гривень, з яких півтора мільйона – подарунки, призи та виграші. У цьому ж році цей "щасливчик" декларує ще кілька подарунків – дві земельні ділянки під Києвом та будинок на 386 кв. м. А його дружина теж вирішила не відставати й отримала в подарунок автомобіль Mitsubishi Pajero Wagon 3.2 2012 року випуску вартістю $ 24-29 тисяч. Хоча в декларації Солодченко вказав набагато меншу ціну – 149 тис. грн.

Коли після двох років адвокатської діяльності Солодченко вирішив повернутись на службу, його спіткала невдача. Згідно з рішенням Київського апеляційного адміністративного суду від 12 жовтня 2016 року на нього розповсюджується дія закону України "Про очищення влади". Але Солодченко подав касаційну скаргу до Верховного суду, і поки вона кілька років перебувала на розгляді, він успішно поновився на роботі у ДФС.

Солодченко Сергій (фото: facebook.com/s.solodchenko)

Після повернення на службу Солодченко став одним з головних опонентів громадських організацій, які борються з корупцією. Так, за результатами розгляду звернення народного депутата Павла Пинзеника, саме Солодченко відкрив кримінальну справу проти "Центру протидії корупції" за нібито "незаконне відмивання коштів" у червні 2017 року. Апеляційний суд міста Києва постановив визнати недостовірними факти озвучені Пинзеником стосовно "Центру протидії корупції" та спростувати їх.

В травні 2020 року Солодченко як в. о. голови ДФС звільнив майже всіх обласних керівників служби. Деякі видання подали це як черговий успіх в боротьбі з корупцією, проте згодом виявилось, що змін на краще не сталось. Коли журналісти проаналізували кадрові призначення керівника ДФС, виявилось що обласні відділення та інші керівні підрозділи очолили друзі та партнери Солодченка по бізнесу, "схемщики" з досвідом та кримінальними справами за спиною, фахівці по здирництву і гнобленню бізнесу. Так Офіс Генпрокурора вже через кілька місяців вказував на зростання тіньового ринку контрафактного алкоголю та цигарок, що не можливе без опіки податкової міліції.

До речі, призначення Солодченка на посаду керівника ДФС влучно прокоментував сайт "ОРД": "Призначення першою особою ДФС фрукта з такою багатою кримінальною біографією може свідчити про одне – нова влада хоче відродити "схеми Клименко" і набити кишені перед неминучим "Ростовом".

Дата публікації: 25.08.2021
Дата останньої зміни: 28.09.2021