Ексклюзив
"Моя мета - щоб люди казали, що є депутатка, яка не скурвилась" - інтерв'ю з Аліною Михайловою
Ексклюзив

"Моя мета - щоб люди казали, що є депутатка, яка не скурвилась" - інтерв'ю з Аліною Михайловою

26 Серпня 2021, 16:34
Аліна Михайлова (фото: Парламент.UA)
Депутатка Київради розповіла про протистояння всередині партії "Голос", фаховість Віталія Кличка та словесну війну з міським головою Дніпра

Аліна Михайлова - депутатка Київської міської ради, пройшла до Ради як представниця партії "Голос". Створила фронтову медичну службу в Першій штурмовій роті "Правого сектору", доброволець-парамедик на фронті.

Парламент.UA розпитав Аліну про конфлікти всередині "Голосу", чи можуть ветерани війни отримати землю в Києві та хто кращий головнокомандувач Порошенко чи Зеленський.

Що не так з "Голосом" та Кірою Рудик?

Ви перебуваєте в опозиції до своєї ж фракції "Голос" у Київській міській раді, чому?

Це важко назвати опозицією. У нас розійшлись погляди щодо багатьох важливих питань. Я прошу не асоціювати мене з голосуванням фракції "Голос" у Київраді, не асоціювати мене з заявами "Голос Київ" у соцмережах, тому що у 90% випадків у нас відмінні позиції щодо того, що відбувається у Києві та й в партії загалом. Я не назву це опозицією, ми не ворогуємо. Просто так сталось.

А навіщо ви тоді балотувались до Київради від "Голосу", якщо у вас настільки відмінні погляди?

На жаль, те, що проговорювалось на старті, змінилось. Або це просто була гра для того, аби пройти до Київради. Я відношусь до тих людей, за яких поручався Сергій Притула. Я сподіваюсь, що Сергію не соромно за мою позицію.

Це була абсолютно нечесна гра, але я б балотувалась у будь-якому випадку, хоча б тому, що зараз у Київраді є лише чотири депутати зі ста двадцяти, які відстоюють інтереси киян. Я пишаюсь тим, що є однією з цих чотирьох депутаток – це до речі усі жінки. У мене з моменту складання присяги депутатки нічого не змінилось у поглядах щодо розбудови Києва та України, а ось у моїх колег або й не було ніяких поглядів, або щось змінилось.

Коли ви відчули, що з "Голосом" у Київраді щось не так?

Червоною лінією для мене був "Бабин Яр". Я прийшла на засідання фракції перед голосуванням у Київраді. Ми близько двох годин обговорювали це питання, хоча для мене було все абсолютно зрозуміло: там російські гроші, РНБО внесло в санкційні списки одного з тих, хто мав фінансувати цей проєкт, бо він фінансував "руську весну" у Харкові, я не думала, що тут взагалі можна щось обговорювати. І коли увечері я зрозуміла, що "проти" буду голосувати лише я і Лінчевський (Олександр Лінчевський - ред.), то зрозуміла, що щось тут не так.

Будемо говорити відверто: Притула посприяв тому, щоб зараз у Київраді було 9 депутатів від "Голосу", бо рейтинг, який зараз є у цієї партії – 1% - це показово. Якби не було Сергія – ніхто б нікуди не пройшов. Коли минули вибори, Притулу акуратно посунули і коли він запитував інших депутатів щодо голосування, його почали запитувати: "Ну, ти хто такий взагалі і чому тут?"
Паралельно щось почало відбуватись у Верховній Раді: ті самі заяви та вихід 10 депутатів "Справедливості".

А вам відомо, що взагалі відбувається з "Голосом" на загальнонаціональному рівні?

Зимою 2021 відбулись загальні збори, на яких формувалась нова політична рада та інші органи партії. Ця політична рада була сформована з людей, які лояльні до Кіри (Кіра Рудик – голова партії "Голос" – ред.) На цей з'їзд запрошувались люди з осередків, які лояльні до Кіри та які голосували за те, щоб залишити її на посаді голови партії та голови осередку у Києві. Це дивне поєднання посад, бо зі мною, як депутаткою Київради, вона не взаємодіє взагалі. Це людина, яка не причетна до жодних процесів у Києві. Вона час від часу приходила до нас на фракцію, перед деякими важливими голосуваннями, де розповідала, що відповідно до статуту у нас має бути одна позиція щодо кожного питання, а якщо хтось голосуватиме не так, то буде жовта карточка та виключення з фракції.

Є близько 250 людей, які незадоволені роботою Кіри. Ми хочемо зміни до статуту, ми хочемо зменшити повноваження голови партії, змінити процедуру обрання політради та формування осередків. Це начебто "взяли до уваги" і просто забили на це все: не робилось нічого.

В один прекрасний день нам приходить повідомлення від Кіри, що політрада рекомендує вам голосувати "за" проєкт російського "Бабиного Яру". Чи можна це назвати тиском на депутатів? Швидше за все – так. Хто рекомендує? Хто ці люди? Вони в якому контексті Києва? Чи можна послухати їх аргументи?

Кіра Рудик як голова партії – що ви можете сказати, як оцінити її роботу?

Я не в партії, тому тут складно. Але я можу оцінити її як голову київського осередку – ніяк! Не ведеться жодної роботи. Це місце обіймається нею лише для того, щоб свого часу не впустити на нього Притулу.

Якщо Сергій Притула створить свою партію, ви будете там разом з ним?

Звичайно. Я сподіваюсь, він мене туди запросить.

Аліна Михайлова на фото разом із ексчленом партії "Голос" та відомим телеведучим Сергієм Притулою.

Про ЛГБТ, словесну війну з мером Дніпра та відставку Авакова

Ви були добровольцем, волонтекрою-парамедиком в структурі "Правого сектору". Водночас тепер ви депутатка "Голосу": трохи дивно, бо у цих двох партій кардинально різні погляди щодо багатьох питань. Наприклад, щодо проведення акцій ЛГБТ-спільноти.

Я підтримую "Правий сектор" у їх націоналістичному спрямуванні, але не в радикалізмі. В умовах російсько-української війни звертати увагу на умовних "ліваків" – тих самих ЛГБТ, але не звертати уваги на "медведчуківців" - ненормально. Тим паче, що представники ЛГБТ часто виходили на наші акції, зокрема проти Авакова.

Щодо ЛГБТ, то у нас не сформована ця культура. У нас країна більш традиціоналістична, християнська. Я не проти них. Мені не подобаються їх марші, так само як і мракобісся під час маршів московського патріархату. Ніхто не забороняє любити жінці жінку чи чоловіку чоловіка, але на марші я не хочу дивитись: мені не цікаво з ким ти спиш, я не хочу про це знати. Я не буду виходити і кричати, що вони не мають на це право, але я не хотіла б бачити це у своєму місті та країні. Для мене це певна пропаганда, якої не має бути.

Що у вас за війна з міським головою Дніпра Борисом Філатовим? Чому ви його так критикуєте у своїх постах?

У нього жахливе спілкування як з громадою, так і з людьми: дається взнаки відлуння 90-х. Він написав, що дав мені гроші на фронт, хоча це абсолютна неправда. Він давав гроші не мені, а іншій волонтерці нашого Фонду "Армія SOS". Ця волонтерка через пів року пішла з нашого Фонду та забрала гроші Філатова з собою – це близько 50 тис. доларів. Але вона справді витрачала їх на потреби фронту. Просто Філатов дав ці гроші їй, а вона розподіляла їх між тими бригадами, якими вважала за потрібне.

Деякі політики чомусь думають, що коли вони дають гроші на фронт, то вони цим купляють і наш лобізм. Але це не так. Коли Філатов відверто скурвився, я про це писала: наприклад, коли він призначив головою поліції Дніпра колишнього "беркутівця". Він мене назвав ворогом народу, мовляв, як ти могла, я ж вам гроші давав, ти ж в мене вдома була. Але це абсолютно не пов'язані між собою речі.

Мер Дніпра Борис Філатов

Міський голова Дніпра Борис Філатов (Фото: LIGA.net)

Ви активно виступали за відставку Авакова. Це сталося. Задоволені?

Це гарно спланована акція з його відставкою та подальшим політичним майбутнім, яке точно буде.
Історія, звісно, переможна, бо Авакова немає на посаді голови МВС. Якщо новий міністр продовжуватиме політику Авакова, то він буде таким самим чортом. Але я впевнена, що ми ще побачимо Авакова.

Про проблеми у добровольчому русі та "совковість" української армії

Чи отримують землю в Києві ветерани російсько-української війни, як це передбачено законодавством?

За моєї каденції знаю точно, що виділяли землі у Биківні родинам загиблих бійців або ж їм просто виплачували компенсацію у понад 1 млн грн. за цю землю.

Але була історія з отриманням землі в Києві під садівництво. Для розуміння: в Києві взагалі зараз заборонено отримувати землі під садівництво. Але ми розглядали ці питання в Київраді. Спочатку подали двох нібито ветеранів, а потім ще десятьох. Я погуглила, запитала у своїх знайомих, чи з ними хтось воював і з'ясувалось, що це працівники Міноборони, військоматів, які ніколи на фронті не були. Справжні АТОшники не отримують землі в Києві.

В Київській області землю можна отримати - це набагато простіше, в Києві – ні.

Хто кращий головнокомандувач: Порошенко чи Зеленський?

При Порошенкові ми могли відвойовувати території навколо Донецька у 2014 році. Йому потрібно віддати належне, що є форма, зарплати підняли, але за цим втрачається ціннісний аспект армії, ціннісний аспект людей. При Зеленському є можливості воювати і вони були на початку його каденції, але є так зване перемир'я. З армії пішли ідейні люди, бо армія не воює.

Ми спроможні проводити активний наступ, у нас є розвідка, ми можемо відвоювати певні території. Я не кажу, що не буде втрат, але цією позиційною війною, коли нічого не відбувається, ми знищуємо самі себе внутрішньо.

Водночас добровольцям посвідчення учасника бойових дій видали лише при Зеленському. У мене немає до нього прихильності, він не має бути президентом аж ніяк, але при попередньому головнокомандувачі про добровольців мали мовчати всі: не можна було публічно говорити, що це доброволець, в соцмережах не дозволялось добровольцям виставляти фото зі зброєю. Мені розповідали активісти, які лобіювали цей закон, що приходили до Порошенка і він тоді сказав, що при ньому статусу УБД у добровольців не буде – це була його позиція.

Яка найбільша проблема у добровольчому русі зараз?

Найбільшою проблемою залишається "совковість" армії: чим більше років ми воюємо, тим більше стаємо "совковими". На щастя зараз бойові командири залучають добровольців до навчань нових бійців. Але загалом добровольці не поспішають до Збройних сил, бо вони "совкові", хоча тісно з ними співпрацюють. Але поки буде "паперова" армія, коли треба підписувати, де лежать огірки, носки чи помідори, доки будуть розкрадати гроші на державних оборонних закупівлях, добровольці в армію не підуть.

"Моя мета - щоб люди казали, що є депутатка, яка не скурвилась"

Навіщо ви взагалі пішли в політику?

Я вчилась на політолога. Війна і волонтерство – разом це 5 років – внесли певні корективи, але я завжди знала, що пов'яжу своє життя з політикою. Звісно, я хотіла більше займатись аналітикою, але склалось інакше.

У мене зараз єдина мета на 5 років в Київраді – це, щоб люди могли говорити: "Так, в Київраді все погано, але є депутатка, яка не скурвилась, яка чесна та відстоювала інтереси громади і киян – це Аліна Михайлова". Я хочу бути прикладом для людей, що не всі, хто потрапляють у політику, псуються: поки що за жодне своє голосування мені не соромно. За фракцію – соромно, за себе – ні.

Аліна Михайлова

Аліна Михайлова (фото: Парламент.UA)

Депутати Київради не отримують зарплати. Для чого вам витрачати свій час не отримуючи за це зарплати?

У першу чергу мені це цікаво, бо це політика. Це базовий рівень, після якого можна йти далі. Крім того, я була добровольцем, потім волонтером, тобто ні там, ні там також грошей не отримувала, тому це така послідовна історія з контексту мого життя.

Мене запитують, чи хочу я ще на другий термін залишитись в Київраді. Чесно – ні. Я хочу відпрацювати ці 5 років і піти.

А ще ми зараз з народними депутатами "Голосу" у Верховній Раді з групи "Справедливість" напрацьовуємо законопроєкт, який заборонятиме депутатам Київради обіймати посади в департаментах та комунальних підприємствах, бо це конфлікт інтересів.

Як оцінюєте роботу Віталія Кличка на посаді міського голови Києва.

За пів року не можу пригадати нічого корисного, що він зробив, за виключенням його публічної заяви, що на Совських ставках буде екопарк – та й це є послідовним рішенням, яке повинен ухвалювати міський голова Києва.

Притула був би кращим мером, ніж Кличко?

Однозначно – так! Віталій Володимирович не є окремою фігурою, на нього впливає купа людей, особливо з числа столичних забудовників.

1