Ексклюзив
Штрафи дієвіші: Радуцький про те, чому жорсткий карантин більше не потрібен - інтерв'ю
Ексклюзив

Штрафи дієвіші: Радуцький про те, чому жорсткий карантин більше не потрібен - інтерв'ю

25 Жовтня 2020, 14:39
Михайло Радуцький (фото: пресслужба нардепа)
Порушники карантинних заходів наближують країну до тотального локдауну

Чому підвищення штрафів за недотримання умов карантину дієвіше, ніж тотальний локдаун країни, як можна вирішити проблеми з тестуванням на коронавірус в Україні та чому міністр охорони здоров’я Максим Степанов може йти на місцеві вибори.

Про таке в інтерв’ю "Парламент UA" розповів голова комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування народний депутат від "Слуги народу" Михайло Радуцький.

Чи вважаєте ви адекватним те, що під час пандемії міністр охорони здоров’я Максим Степанов пішов першим номером на вибори до Одеської облради?

Якби міністр планував йти у Верховну Раду, то він мав би піти з міністерства, бо народний депутат не має права поєднувати дві посади за законом. Депутату місцевої ради закон не забороняє поєднувати посади, бо він навіть зарплати не отримує. Я знаю Максима Степанова як керівника, якій вміє працювати 25 годин на добу. Будемо сподіватись, що він впорається.

У вас, як у голови профільного комітету, не виникло думки, що може йому слід піти у відпустку на час виборчої кампанії?

Я не вважаю, що міністр під час епідемії має можливість йти у відпустку. 

Розмов про заміну Степанова не ведеться?

Я не чув.

Ви казали, що ви особисто і комітет не підтримаєте проєкт бюджету, презентований Мінфіном, бо там недостатньо коштів на 2021 рік…

Так, заплановані Мінфіном видатки на сферу охорони здоров’я не відповідають вимогам закону України "Про державні фінансові гарантії в системі охорони здоров’я". 

Що робитимете далі?

Комітет надав поправки до проєкту Держбюджету на 2021 рік.

А чому у наступному році вирішили не створювати коронавірсуний фонд?

Рік тому ще ніхто не знав, що в 2020 році на нас очікує пандемія. Тому весною виникла потреба у створенні спеціального  фонду. За прогнозами ВООЗ, пандемія продовжиться і у 2021 році, тому кошти на боротьбу з Covid-19 закладаються у вигляді видатків Державного бюджету.

Зараз це питання ставлять досить часто – чому 35 млрд з цього фонду виділили на будівництво доріг?

Пандемія завдає удару не лише по здоров'ю людей. Вона вразила економіку, і це також відбивається на здоров'ї людей. Велике будівництво – це стимуляція економіки, робочі місця. Працююча економіка дає можливість фінансувати сферу охорони здоров'я. І ми бачимо, що в наступному році на дорожнє будівництво також виділяються значні кошти. Адже це фундамент економічного розвитку, не буде інфраструктури – не буде нічого.

Михайло Радуцький

Михайло Радуцький (фото: пресслужба нардепа)

Але в Одесі, наприклад, досить критична ситуація у лікарнях: не вистачає кисневих концентратів, і загалом, є серйозні проблеми із закупівлями необхідного…

У вересні наш Комітет проводив засідання у Одесі спільно з місцевим керівництвом сфери охорони здоров’я та головними лікарями, де детально обговорювали всі проблемні питання. Тому я орієнтуюсь не на чутки про "критичну ситуацію", а на реальні факти. Дійсно, і не лише в Одесі є питання закупівлі деякого обладнання. Не завжди місцева влада вчасно проводить закупівлі. І це не питання коштів, а, скоріш, ефективного менеджменту. Щодо Одеси, то і голова обласної адміністрації, і представники департаменту охорони здоров'я Одеси запевнили нас, що всі необхідні закупівлі вже проводяться. Я думаю, одесити впораються з проблемами.

Останніми тижнями антирекорди кількості хворих на ковід регулярно оновлюються. Чому, як думаєте, такі цифри? Існує популярна думка, що саме зараз ми стикнулись із першою хвилею.

Негативну динаміку демонструє не лише Україна, це відбувається по всьому світу. Ми бачимо як зростає кількість хворих у  Франції, Ізраїлі. Наші сусіди Чехія, Словаччина сьогодні повертаються до жорсткого карантину. Ми це передбачали. Завершився сезон відпусток, збільшилась ділова активність, почали працювати заклади освіти. Жорсткого карантину немає, багато людей не дотримуються навіть елементарних правил захисту - відповідно зростає кількість інфікованих.

Досить загострена зараз проблема із тестуванням, я і сама з цим стикнулась: у державних лабораторіях великі черги. Максим Степанов днями казав, що міністерство хоче запропонувати співпрацю приватним лабораторіям. Чи вирішить це питання з тестуванням?

Погоджуюсь з вами, що термін очікування тестування потрібно скоротити. На початку березня робили 200 тестів щодня, в червні – 65 тисяч, зараз 190 тисяч на тиждень. Держава вже поступово вирішує цю проблему, постійно збільшує кількість тестів на СOVID-19 за добу. Я бачу декілька шляхів, як тестування може відбуватись швидше. Один із них - долучити приватні лабораторії до тестування за тарифами НСЗУ (Національної служби здоров'я України - Ред.) за направленням сімейного лікаря.

Такі прецеденти вже були, коли навесні лабораторія "Діла" тестувала військових.

Це було рішення лабораторії "Діла". Важливо підкреслити, що зараз багато приватних лабораторій проводять аналізи для приватних осіб. Було б добре залучити їх до тестування за договорами з НСЗУ. Щоб вони робили тести за державним замовленням. Але тут треба, щоб приватні компанії вирішили – чи вигідно їм надавати таку послугу за тарифами НСЗУ. Як на мене, то розцінки НСЗУ за тестування близькі до ринкових. 

Ще пришвидшити тестування можна за допомогою стимуляції підприємств та компаній до регулярного тестування працівників, а витрати на тести зараховувати у виробничі витрати підприємства. Також пришвидшити тестування можна за допомогою пошуку дешевших, "швидких" тестів. Зараз в Україні зареєстрували швейцарський тест, що має великий відсоток виявлення антитіл. Його ціна – близько 300 грн. Працює тест за системою ІФА. Він має пройти клінічні випробування, і якщо вони будуть успішними, то тестування значно прискориться.

Колишній заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк наводив приклад Польщі, де проходить тестування на випередження, що дозволяє їм вчасно виявляти контактних осіб. У Німеччині, наприклад, це 150 тисяч тестів на день. Чи можна нам вийти на більші цифри і вчасно виявляти контактних осіб?

Чомусь в суспільстві виникла така думка, що збільшення кількості тестів на добу зупинить пандемію. У багатьох країнах Європи, де відсоток тестування більший, динаміка зростання кількості інфікованих ще більш загрозлива, ніж в Україні. Загальне тестування – це не панацея. Наприклад, на ранньому етапі хвороби тест може показати невірний результат. Навіть людині з явними симптомами коронавірусної хвороби іноді доводиться здавати тести по кілька разів. В країнах Європи не роблять тестування всім громадянам: там, так само як і у нас, тестують тільки тих, хто входить до груп ризику: медики, контактні особи, ті, хто мають симптоми COVID-19.        

Також існує проблема із самоізоляцією, бо мало хто дійсно дотримується її, люди виходять, контактують. Як можна вирішити цю проблему? У багатьох країнах немає контролю, але люди дотримуються правил, у Штатах, наприклад

Я теж іноді натрапляю в інтернеті на нісенітниці, що через ПЛР-тестування в людей вживляють чіпи. Тим, хто не вірить в коронавірусну хворобу, я би порадив подивитись відео з інфекційних відділень лікарень, де пацієнти навіть встати з ліжка самі не можуть. Українці мають більш свідомо ставитись до вірусу. Потрібно взяти за правило: маєш симптоми ОРВІ – залишайся вдома на самоізоляції. Досі ніде нічого кращого не придумали, ніж необхідність виконувати правила щодо самоізоляції та маскового режиму. Коли ми всі з вами почнемо їх дотримуватись, то темпи розповсюдження інфекції стануть значно меншими. Тому не вірте усіляким теоріям змови. Казкам про те, що епідемію вигадали чи то Ілон Маск, чи то Білл Гейтс…

Сорос.

Давайте не будемо про теорії змови. Ці всі речі спонукають людей не виконувати настанови ВООЗ та вимоги української влади.

Михайло Радуцький

Михайло Радуцький (фото: пресслужба нардепа)

Ви не думаєте, що суспільство можна було би трошки направити, можливо, інформаційну кампанію відповідну запустити? Де ці ролики президента, який розповідав про загрози?

Президент постійно тримає ситуацію на контролі. А щодо інформаційної кампанії, то скажіть мені, будь ласка, які ще суспільству потрібні "ролики", коли відомі люди – політики, телеведучі, популярні музиканти – постійно розповідають власні історії, як вони перемогли хворобу, як це було страшно та важко. Які ще докази та застереження потрібні, якщо суспільство бачить та чує реальні свідчення відомих людей? Всі все вже давно розуміють, просто значний відсоток людей попри це не бачить для себе загрози - "грипом всі хворіли, перехворіємо и короновірусом". Що тут скажеш...Це вибір людей.

Може все ж слід посилити інформаційну складову? Звісно не так, як пан Ляшко, коли дещо сказав просто, щоб налякати…

Ляшко все робив і робить правильно. Ми фактично врятували країну весною, коли наша сфера охорони здоров’я була не готова до тисяч хворих. За кілька місяців ми провели значну роботу, підготувались. На початок квітня допомогу хворим на COVID-19 надавали 1200 лікарів, зараз – майже 17 тисяч. На початку пандемії було близько 300 реанімаційних ліжок в інфекційних стаціонарах, зараз – 3200. Кількість апаратів штучної вентиляції легень складала 500, тепер – 5 тисяч. Створений резерв засобів захисту на три місяці. У лікарнях на початок вересня перебували не використаними понад 1,4 млн костюмів та халатів, майже 5 млн масок, 1,3 млн респіраторів та 5,4 млн. рукавичок. 

Дуже важливо підкреслити: для пацієнтів лікування, включно з усіма медпрепаратами є цілком безкоштовним. Це відповідь на питання – чому весною ми вводили жорсткий карантин, маючи кілька сотен хворих на добу, а сьогодні у нас адаптивний карантин, хоча ми маємо вже близько чотирьох тисяч нових хворих щодобово.

Але, ви розумієте, що при цьому люди дивляться трансляцію Ради і бачать депутатів без масок, бачать, як вони не дотримуються вимог

Я ще кілька місяців тому вимагав ухвалити процедуру притягнення депутатів до відповідальності. На жаль, не дослухались. І тепер маємо результат –  через значну кількість хворих депутатів, парламент припиняє роботу. Маємо розуміти, що наші політики - це частина суспільства, вони, як і всі громадяни, мають дотримуватись соціальної дистанції, маскового режиму.

Чи є у вас зараз розуміння, скільки коштуватиме майбутня вакцина для окремого українця?

Поки її немає, ми можемо лише прогнозувати, коли вона з’явиться та за якою ціною. ВООЗ дає такі цифри: одна доза вакцини може коштувати 5-10 євро. В бюджеті на наступний рік ми заклали кошти на закупівлю вакцини, щоб її вистачило на 7,5 мільйонів українців, які перебувають у групі ризику.

Чи прогнозуєте ви введення жорсткого карантину після місцевих виборів?

Ні. Який сенс вводити жорсткі карантинні обмеження, якщо громадяни не будуть їх дотримуватись? Жорсткий карантин приведе тільки до зупинки економіки. Тому є позиція влади – вводити посилені обмеження тільки у крайньому разі, якщо система охорони здоров’я не буде справлятись з напливом пацієнтів.

Покарання?

Так, підвищення розмірів штрафів за недотримання умов карантину – це більш дієво, ніж зупиняти економіку ще раз.

Ви нещодавно писали про необхідність створення служби, яка б протистояла епідеміям. Розкажіть, що це за служба?

У Верховній Раді вже зареєстрований законопроєкт, створений спільно з депутатами нашого комітету, представниками Центру громадського здоров'я та головним санітарним лікарем. 

Під час розформування санепідемстанції багато функцій було втрачено, і в першу чергу це епідеміологічний контроль та біологічна безпека. Нова служба буде створена на базі ЦГЗ (Центру громадського здоров’я - Ред.) та буде боротись із розповсюдженням інфекційних хвороб. За основу ми взяли успішний досвід роботи американської CDC (Centers for Disease Control and Prevention - Центри з контролю та профілактики захворювань в США - Ред.). Функціями нової служби будуть планування, аналіз, профілактика інфекційних хвороб, а також боротьба зі спалахами хвороб. Законпроєкт вже має непогані оцінки від Європейського Союзу, від інших міжнародних організацій, таких як CDC, наприклад.  

Я буду дуже радий, якщо саме нашому комітету і нашому скликанню вдасться провести такий системний закон. В нас є декілька системних законів – про лікарські засоби, про донорство крові, про трансплантацію, який вже прийнятий. Ще один стратегічний законопроєкт – про загальнообов’язкове державне медичне страхування. Якщо ці закони Рада схвалить, то ми не дарма йшли до влади.

Ви так кажете, ніби прощаєтесь, дострокові вибори ж ще не оголошували

Я з тих людей, які не вважають, що прийшли до влади навічно. Час плине дуже швидко. Я вважаю, що якщо завдання, які президент писав в своїй програмі, завдання, які наш комітет в своєму плані затвердив, ми виконаємо, то ми перемогли.

Чи підтримуєте ви Кабмінівське розділення України на карантинні зони?

В Україні не винаходили велосипед. Ми подивились, які моделі існують в інших країнах, які є рекомендації ВООЗ, та взяли найбільш дієву модель. Такий же розподіл на епідеміологічні зони має зараз наприклад Німеччина. 

У нас інша проблема. Місцева влада за місяць до виборів заграє з електоратом та відмовляється виконувати вимоги Уряду щодо карантинних обмежень. У мене була суперечка з одним із керівників місцевої громади. Я йому казав: давай ти зараз не виконуєш карантинні обмеження, але, не дай Боже, якщо в тебе буде задіяний стадіон, бо в лікарнях не буде місця для хворих, то ти виходиш до людей зі словами "шановні люди, то не центральна влада винна, це – я, судіть мене, бо я не виконав настанови". Ця людина відразу зі мною погодилась. Потрібно розуміти свою відповідальність в боротьбі з розповсюдженням вірусу. Я вважаю, що зараз політична складова формує позицію керівників деяких громад.

1