Ексклюзив
Скандальна забудова на Вирлиці: Хомутиннік не ховається - це відкрита війна
Ексклюзив

Скандальна забудова на Вирлиці: Хомутиннік не ховається - це відкрита війна

2 Серпня 2021, 11:02
Будівельний майданчик на озері Вирлиця
Активісти та депутатка розповіли як попри заборони озеро Вирлиця хочуть забудувати

Кілька місяців триває активна фаза протистояння мешканців Харківського масиву Києва та забудовника, який прагне звести біля озера Вирлиця торгово-розважальний центр. Проти активістів публікували замовні негативні матеріали, а на території водойми вже почали підготовчі роботи, попри негативний висновок з оцінки впливу на довкілля.

Парламент.UA зустрівся з боцями за збереження Вирлиці, депутаткою київської міської ради Аліною Михайловою, що їх підтримала та лідером руху "Гонор" Сергієм Філімоновим, котрий допомагав зносити незаконний паркан біля озера. Розповідаємо, чому активісти звинувачують екснардепа, підприємця Віталія Хомутинника у "договорняках" з Віталієм Кличком та як компанія-забудовник підкуповує деяких ветеранів для досягнення власних цілей.

Історія протистояння на Вирлиці

Все почалось у 2005 році, коли ТОВ "Мрія-Інвест" та Київська міська державна адміністрація уклали інвестиційну угоду на будівництво багатофункціонального "спортивно-оздоровчого комплексу" із зоною відпочинку, закладами торгівлі та громадського харчування на території прибережно-захисних смуг та місцевого озера. Для цього ділянку навколо водойми вилучили з категорії зелених насаджень.

З 2005 по 2012 рік жодних робіт на території озера не велось. У 2012 ділянку засипали піском і на цьому зупинились. Активізація зі сторони забудовника почалась у березні 2021 року, коли "Мрія-Інвест" подала заявку проєкту до Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля. Позитивного висновку компанія не отримала, але підготовчі роботи на території озера у квітні почала. Власне, саме з цього моменту відновилась активна фаза боротьби за озеро Вирлиця.

Озера Вирлиця

Фото змін забудови території на озері Вирлиця

Озеро Вирлиця

Як забудовують озеро Вирлиця (мапа)

ТОВ "Мрія-Інвест" має державну реєстрацію від 3 вересня 2003 року, має статутний капітал у розмірі 15,4 млн грн. В системі YouControl основним видом діяльності компанії зазначена купівля та продаж власного нерухомого майна. Водночас фірма також має право на будівництво житлових і нежитлових приміщень. Уповноваженою особою значиться Наталія Науменко, а ось кінцевий бенефіціар - на Кіпрських офшорах.

Далі розповідь від безпосередніх учасників протистояння.

Про реабілітаційний центр для ветеранів вперше заговорили лише наприкінці червня

Анастасія Гмирянська

Анастасія Гмирянська (фото: Парламент.UA)

Анастасія Гмирянська – мешкає на проспекті Миколи Бажана, з вікна її квартири видно усю територію озера, яку намагаються забудувати.

Спочатку було заявлено, що це багатофункціональний комплекс: торговий центр, парковка та все інше. Але в інших проєктах, які час від часу з'являлись в інтернеті, було заявлено, що це будуть житлові будинки. Я так розумію, що все залежало від інвестора, який приходив і малював собі різні фантазії.

Але за словами забудовників на місці озера та частини прибережної території буде побудовано реабілітаційний центр для ветеранів російсько-української війни.

Ця інформація вперше прозвучала наприкінці червня. Ми зустрілися на Вирлиці з депутатами профільних комісій: земельної та екологічної. Туди ж прийшов представник забудовника, якого ми не запрошували, і ще кілька так званих активістів, зокрема Анатолій Буднік та Олег Афанасьєв – вони на цій же зустрічі почали говорити, що їм пообіцяли побудувати реабілітаційний центр. Ось у такому форматі все це відбулось.

(Анатолій Буднік – голова громадської організації "Всеукраїнська народна рада протидії корупції та громадської експертизи влади", Олег Афанасьєв – значиться в керівництві цієї ж ГО)

А потім на презентації проєкту у Дарницькій райдержадміністрації, яка відбулась 6 липня, представник забудовника сказав, що їм дали завдання внести до проєкту реабілітаційні кабінети. Немає жодних офіційних документів чи домовленостей між ветеранами і забудовником. Це просто слова.

Тобто вони кажуть, що це все ж таки буде торговий центр, але з реабілітаційними кабінетами для ветеранів?

Так.

Чому попри негативний висновок з оцінки впливу на довкілля ТОВ "Мрія-Інвест" розпочала підготовчі роботи?

У висновку написано "забороняється здійснювати підготовчі та будівельні роботи". Але вони придумали як викрутитись з ситуації: сказали, що у них є два різних проєкти – будівництво окремо, і інженерна підготовка окремо.

Техніка Вирлиця

Будівельна техніка на озері Вирлиця

Чи звертались Ви до правоохоронних чи будь-яких інших державних органів зі скаргами?

У Національній поліції вже відкрито кримінальне провадження за статтею "Захоплення земель водного фонду в особливо великих розмірах".

Також звертались до Державної екологічної інспекції України. Першого разу вони прийшли і сказали: "ну так це інженерна підготовка, це окремо", тому порушень не знайшли. Проте ми почали писати заяви до Міністерства захисту довкілля і природніх ресурсів, а також напряму голові Держекоінспекції Андрію Мальованому – перший акт перевірки скасували. Зараз перевірка відбувається повторно. Результатів наразі очікуємо.

(29 липня Державна екологічна інспекція столичного округу видала новий припис, яким забороняється проводити будівельні роботи без визнання їх допустимою за результатми процедури оцінки впливу на довкілля)

Припис Держекоінспекції

Ваші опоненти стверджують, що ви лише ховаєтесь за добрими намірами, а насправді є "екоактивісткою", яка заробляє на цьому. Чи відповідає це дійсності і чим ви заробляєте на життя?

Я літературна редакторка на телеканалі "1+1" у відділі дубляжу та озвучки.

Скільки людей, ваших сусідів, місцевих мешканців виступають "проти" забудови?

Найактивніших близько десятка людей. Тих, хто готовий витратити свій час та прийти на акцію – до двадцяти, а тих, хто робить репости і лайки – десь близько трьох десятків.

А чи є мешканці, які кажуть, що торгово-розважальний центр на місці озера потрібно будувати?

Я зустрічала таких людей. Але здебільшого вони незадоволені тим, що ця територія занедбана. В цьому будівництві вони бачать вихід з ситуації. Проте, коли їм поясниш, що територія занедбана, адже 16 років перебуває в оренді, за неї відповідав орендар, який не виконував своїх зобов'язань і не доглядав за територією, то вони починають замислюватись.

Чи отримували ви погрози зі сторони забудовника через те, що активно виступаєте проти зведення ТРЦ на Вирлиці?

Погроз наразі не було. Був випадок, коли виконроб на місці зведення вибив телефон з рук, бо я знімала все на відео. Були неприємні випадки під час акції біля КМДА, коли в активістів виривали плакати з рук та ображали їх. Але фізичного насилля не було.

Хомутинник не ховається - це відкрита війна

Малахов та Михайлова

Юрій Малахов та Аліна Михайлова (фото: Парламент.UA)

Юрій Малахов – місцевий мешканець, проживає на вулиці Вишняківській неподалік озера Вирлиця.

Якщо простими словами, то як ви можете описати те, що зараз відбувається на території озера Вирлиця?

На Вирлиці відбувається захват земель водного фонду і незаконне будівництво, відбувається знищення природної екосистеми.

Чому ви звинувачуєте у незаконному будівництві Віталія Хомутинника?

Так він не приховується. 6 липня вони влаштували імітацію громадських слухань, назвали це презентацією будівельного проєкту. В логотипах презентації була компанія Хомутинника "Каскад". За нашої присутності Віталій Кличко телефонував та домовлявся з Анною Закомірною – це людина, яка працює у структурі компаній групи "Каскад" – вона займається ТРЦ "Республіка", ще одним проєктом Хомутинника. Також ми перетинались з юристом Олександром Крупником, який працює в структурі "Каскад". Тому Хомутинник не ховається. Це не секрет, а відкрита війна.

А чи намагались ви якось напряму зв'язатись з Хомутинником, обговорити з ним ситуацію?

Його юрист Олександр Крупник пропонував нам зустрітись і поговорити. Але ми хочемо бачитись з представниками забудовника виключно під час юридично зафіксованих зустрічей - на робочій групі Київради під протокол. Ми не хочемо вступати у "договорняки". Після того, як з'явились замовні статті проти нас, якщо десь з'явиться наше фото з забудовником поза офіційними зустрічами – це дасть привід написати про нас все, що завгодно.

Кличку байдуже на громадську думку, там вже все вирішено

Аліна Михайлова – депутатка Київської міської ради від фракції "Голос".

Я приєдналась тоді, коли побачила, що під КМДА ветерани повиривали плакати у активістів. Я сама дотична до середовища АТОвців і добровольців, тому мене це зачепило. До АТОшників у суспільстві зберігається повага. А ця історія – приклад того, як забудовник за гроші використовує декого з них.

В Києві є кілька реабілітаційних центрів, але вони не користуються шаленою популярністю. У нас навіть фахових реабілітологів немає, які можуть працювати з ветеранами. Тим паче будувати реабілітаційний центр біля сміттєспалювального заводу і швидкісної траси? Це маразм.

Ви депутатка КМДА. Чи звертались ви особисто до Віталія Кличка?

В цьому немає жодного сенсу. Я була присутня на засіданні, коли була історія з дзвінком. Це абсурдно та некомпетентно, коли мер міста телефонує до забудовника і каже: "Давайте поговоримо". Це виглядає як "давайте порєшаєм". Тим паче, що у залі сидить 120 депутатів, вони все бачать, в залі купа камер, йде пряма трансляція. Це говорить про те, що йому байдуже на громадську думку, там вже все вирішено.

Я написала додаткові звернення щодо кожної ділянки у всі можливі департаменти – наразі очікую відповіді.

Якщо "тітушки" битимуть активістів на забудові - це для них погано закінчиться

Сергій Філімонов

Сергій Філімонов (фото: facebook.com/serhii.filimonov.98)

Сергій Філімонов - лідер руху "Гонор"

Чому "Гонор" взагалі вирішив долучитись до боротьби проти забудови на озері Вирлиця?

В першу чергу через те, що озеро знаходиться поруч з моїм будинком та школою, де я виріс. Я на цьому озері тривалий час відпочивав у дитинстві. Дарницький район і так занадто забудований, там знищена рекреаційна зона. Людям ніде проводити дозвілля.

А ще ми побачили, що туди прийшли АТОшники, які спочатку виступали проти забудови, а наступного разу – вже за зведення реабілітаційного центру. Це також спонукало нас прийти.

Забудовник обіцяє, що на місці озера буде зведено реабілітаційний центр для ветеранів російсько-української війни або принаймні кабінети для реабілітації всередині ТРЦ. Чи це достатня підстава для того, щоб таки дозволити будівництво?

Вони можуть обіцяти що завгодно, але не факт, що вони це виконають. Це було б дуже просто для забудовників віддати кімнату чи декілька квадратних метрів під реабілітаційний центр та знищувати озеро далі. Це не аргумент. Ветерани мають виходити і протестувати проти знищення таких зелених зон.

Якщо будівництво продовжуватимуть - чи буде "Гонор" силою розганяти будівельну техніку та будівельників?

"Гонор" ніколи не розганяв будівельників чи будівельну техніку. Ми розганяли "тітушок". Якщо на забудові з'являться "тітушки", які битимуть місцевих мешканців чи АТОшники, які будуть виступати за зведення начебто реабілітаційного центру і також проявлятимуть агресію до активістів, то звичайно ми будемо втручатись. Це погано закінчиться.

Такі організації як "Гонор", "Традиція і порядок" "С14" інколи звинувачують у тому, що вони долучаються до активістів на забудовах тому, що заробляють на цьому. Начебто ви чекаєте, доки на вас вийде забудовник і заплатить за те, щоб їх не чіпали. Ви коли-небудь мали такі домовленості і чи звертались до вас з такими проханнями? Чи виходили на вас люди Хомутинника з питаннями по озеру Вирлиця?

Всі забудови, на яких з'являлись хлопці з "Гонору" – не будуються. Так, на кожній забудові постійно пропонують гроші, постійно намагаються або підкупити, або залякати, або відкрити проти активістів кримінальні провадження.

Люди Хомутинника на нас не виходили. Сподіваюсь, що вони і не будуть цього робити.

Виолиця забудова

Будівельний насип та матеріали для будівництва на озері Вирлиця 29.07.2021

За словами активістів, жодне питання, які вони ініціювали у КМДА так і не було винесене на голосування. Сесія у столичних депутатів закінчилась – вони пішли на тривалі літні канікули. А це означає, що забудовник може використати час відпусток на власну користь.

Але ні, Анастасія, ні Юрій, ні Аліна, ні інші мешканці Вирлиці не збираються припиняти боротьбу. Кожного тижня вони створюватимуть інформаційні приводи, щоб не дати змоги забути про незаконну забудову.