Ексклюзив
Перед візитом Зеленського в США Путін не влаштує провокацій
Ексклюзив

Перед візитом Зеленського в США Путін не влаштує провокацій

Досьє
28 Липня 2021, 11:53
Ветеран ЦРУ розповів про користь "Північного потоку-2 " для України

21 липня США і Німеччина уклали спільну декларацію щодо газопроводу "Північний потік-2", яка фактично передбачає відмову Сполучених Штатів від перешкоджання завершення проєкту.

Попри те, що формально документ передбачає певну компенсацію Україні збитків, що неминуче виникають у разі введення газопроводу в експлуатацію, експерти справедливо побоюються, що реальних гарантій її отримання немає.

"Північний потік-2" відкриє нові можливості для Києва

З одного боку, поступка Джо Байдена Німеччині була цілком передбачувана. Однією з найважливіших цілей його зовнішньої політики було відновлення євроатлантичного співробітництва, що серйозно похитнулося в епоху його попередника. Однак таке відновлення автоматично виключало можливість жорсткого тиску на партнера, що в підсумку змусило американського президента піти на компроміс.

Немає сенсу заперечувати, що подібний компроміс несе ризики і витрати для України. Проте, колишній співробітник ЦРУ, американський фахівець з кібербезпеки Пол Залакі вважає, що в довгостроковій перспективі "берлінська угода" відкриває Києву нові можливості.

Байдену довелося піти на цю угоду, щоб заручитися політичною підтримкою Ангели Меркель, особливо перед лицем зростаючої китайської загрози. Але, якщо дивитися на речі реалістично, важливо зрозуміти: "Північний потік-2 " був би добудований в будь-якому разі, але тут ми хоча б спробували вичавити максимум з цієї ситуації. По-перше, НАТО не дозволить Росії маніпулювати своїм енергетичним впливом, і США також можуть поставляти газ в Європу, щоб зменшити її залежність від Москви. Також Сполучені Штати здатні вплинути на інші країни, на кшталт Катару, які теж можуть сприяти диверсифікації енергетики в Європі. Зрештою, якщо Росія зайде надто далеко, Вашингтон може ввести нові санкції, - впевнений ветеран ЦРУ.

Російський газопровід в обхід України простимулює розвиток зеленої енергетики

Однак найголовнішим фактором, здатним змінити співвідношення сил у світі, Пол Залакі називає перехід більшості розвинених країн на нові форми енергетики.

Саме тому я не думаю, що сьогодні газ здатний стати настільки ж сильною зброєю, як це було раніше. Особливо це актуально для України, яка прагне бути незалежною від Росії. Сьогодні в України є унікальна можливість розвивати нові види енергетики, незалежні від російського транзиту. Візьмемо до прикладу Індію, в якій до сих пір немає достатньої кількості ліній стаціонарних телефонів, і в ряді місць стаціонарний телефонний зв'язок все ще не проведений. Але сьогодні, коли практично у кожного індійця є стільниковий телефон, необхідності в стаціонарному зв'язку вже немає, - міркує американський аналітик.

За словами Пола Залакі, запуск "Потоку" може стати додатковим стимулом переходу України на "зелену" енергетику - аналогічно процесам, що проходять сьогодні в США.

Київ має всі необхідні технології, і питання полягає лише в тому, чи не захочуть олігархи перешкодити цьому процесу. З іншого боку, намагання будь-що-будь домогтися продовження договору про транзит російського газу через Україну означає продовження залежності України від Москви. Так, відмовившись від транзиту, Київ понесе економічні втрати, але вони можуть бути компенсовані за рахунок інших сфер. Наприклад, в Україні прекрасно розвинена high tech індустрія, існує безліч талановитих програмістів, і найбільші американські IT-компанії активно заходять туди, а не в Росію, на яку накладено санкції, - упевнений він.

Як Росія погрожує Європі та Україні

Якщо ж говорити не про майбутнє, а про теперішній час, експерт відзначає, що, попри наполегливість Ангели Меркель в частині запуску "Потоку", Європа також не планує відмовлятися від підтримки України.

І Франція, і Німеччина все ще зберігають антиросійські санкції, хоча з моменту їх введення пройшло вже сім років. Крім цього, у них є всі підстави бачити загрозу в Росії, яка до сих пір ідеологічно і фінансово підтримує праворадикальні групи у Франції, Австрії та інших країнах. До того ж, з огляду на зростаючий вплив "зелених" в Німеччині, Берлін також почне переходити на нові види енергетики, а значить, буде ставати більш незалежним від Росії, - перераховує Пол Залакі.

За його словами, набагато більшу тривогу викликають міркування Володимира Путіна про те, що українці й росіяни - "один народ", підхоплені численними заявами депутатів Держдуми на тему "приналежності" України Росії.

Я не думаю, що стаття Путіна була написана тільки для внутрішнього споживання. Цілком можливо, що Кремль готує росіян до схвалення якихось нових дій щодо України. Проте, я не думаю, що Путін зважиться на нові провокації до візиту Володимира Зеленського в Вашингтон, - припускає американський експерт.

Візит Зеленського в Штати хочуть перенести

Візит українського президента до столиці Сполучених Штатів намічений на 30 серпня. Разом з тим, ряд конгресменів закликає Джо Байдена поміняти дату зустрічі, бо в цей день американський парламент буде на канікулах. Співголова Групи підтримки України в Конгресі Марсі Каптур зазначила, що зміна дати дозволить конгресменам "провести належний діалог з українським президентом".

Пол Залакі, своєю чергою, вважає, що навіть у разі, якщо конгресмени не зможуть безпосередньо поспілкуватися з президентом Зеленським, вони заздалегідь визначили свої основні кроки в частині допомоги Україні, і будуть підтримувати її незалежно від цієї зустрічі.

До того ж сам Байден - хороший друг України. Так, цілком зрозуміло, що він має і інші, часто більш насущні пріоритети. Так само як і зростаюча активність Китаю, і тривалі проблеми з пандемією. Але існують "червоні лінії", перейти за які Америка і НАТО Кремлю не дозволять. Зокрема, ніхто не дозволить Росії перетворити Чорне море на її внутрішнє озеро. Особисто я турбуюся, що Путін може організувати якусь провокацію, здатну привести до ескалації ситуації, саме в цьому морі, і важливо забезпечити підтримку безпеки України в цьому регіоні, - вважає американський експерт.

Також велику роль у розвитку американо-українських відносин буде грати особистість нового посла США в Києві. Ветеран ЦРУ припускає, що їм може стати нинішній тимчасовий повірений США в Україні Джордж Кент.

Він добре знає Україну, двічі служив в ній, в тому числі під керівництвом колишнього посла Мері Йованович. Я думаю, Джордж - найкращий кандидат на цю посаду, - підсумував Пол Залакі.

1