Ексклюзив
Жан Беленюк розповів про депутатство, особистий контакт із Зеленським та про лікування від коронавірусу
Ексклюзив

Жан Беленюк розповів про депутатство, особистий контакт із Зеленським та про лікування від коронавірусу

4 Серпня 2021, 16:33
Мене не просять лобіювати законопроєкти тому, що побоюються моєї реакції

Про те, як часто спілкується з президентом Володимиром Зеленським, чи пропонували йому хабара, про групи впливу в "Слузі народу" і плани на участь в Олімпіаді в 2021 в інтерв'ю "Парламент UA" розповів народний депутат від фракції "Слуга народу" і спортсмен Жан Беленюк.

Після того, як йому діагностували коронавірус, депутат дотримується карантину. Він поділився тим, як себе почуває і як лікується від цієї хвороби.

Ви в одному з інтерв'ю сказали, що олімпіада 2021 року буде для вас останньою. Чому? Це пов'язано якось з політикою, або ви взагалі плануєте відійти від активної участі в спорті?

Я не звик загадувати, палити мости, але з огляду на мій вік, високу конкуренцію всередині навіть української збірної, я розумію, що спорт - не вічний. Потрібно йти вчасно, і я дуже поважаю тих спортсменів, які вміють піти красиво, особливо після досягнення високих результатів. Йдучи, багато хто повертається, але як правило в 99% випадків це повернення тільки псує враження про всю попередню кар'єру.

Тобто ви, скажімо так, хочете піти на піку, на піку слави, досягнень?

Навіщо тягнути? Тим більше, якщо є куди йти, є, чим займатися, принаймні, на даний момент. Я думаю, що якщо я сконцентрую всю свою увагу і свої зусилля на тому напрямку, в якому зараз перебуваю, то український спорт від цього тільки виграє.

Тобто ви хочете все-таки зв'язати себе більше з політичною діяльністю?

Поки триває ця каденція, я займаюся нею. Ще до своєї депутатської діяльності я заявляв про те, що мені було б цікаво зануритися в реалії української політики.

Наскільки сильно ваші уявлення відрізнялися від того, з чим ви зіткнулися всередині політичної системи?

Ви знаєте, я слабо собі це уявляв, тому як у мене не було досвіду в цій сфері. Зараз вже взагалі складно пояснити, як ставляться до депутатів. Якщо раніше думали, навіть я вважав так, що це намісник бога на землі, тобто це всемогутня людина. Здавалося, що навіть помічник депутата відкривав, мало не з ноги, всі двері і розв'язати якесь банальне питання було не проблемою. Але виявилося все зовсім по-іншому. Я зіткнувся з різними бюрократичними нюансами роботи, та у мене є команда, є люди, які мені підказують і є бажання змін.

Ви говорили, що вас в команду запросив Володимир Зеленський. А зараз у вас є можливість спілкуватися з ним, якщо у вас є, якісь питання?

Так.

Тобто у вас є прямий зв'язок з президентом, в обхід глави партії, глави фракції?

Я з ним був знайомий ще до всієї цієї історії. Якщо мені потрібно вирішити якесь питання у сфері спорту, і я розумію, що всі важелі впливу вже використав, і залишився тільки президент, то я записуюся до нього на прийом і вже безпосередньо говорю про проблему, і про те, що потрібна його допомога, але я не зловживаю цим правом.

Як багато ініціатив вдалося вирішити, за допомогою президента та вас особисто? Чи задоволені ви своїм результатом за минулий рік?

В принципі, я задоволений. У нас вийшло підняти розмір президентської стипендії для спортсменів більш ніж вдвічі. Зараз ось на другому читанні лежить законопроєкт про меценатську діяльність, про який я теж заявляв до початку своєї депутатської кар'єри, тобто, вирішуємо питання в силу своїх можливостей. Ясно, що депутат далеко не всесильний і його можливості обмежені певним спектром повноважень. Відповідно, в рамках цих повноважень і рухаємося.

Чи часто до вас звертаються друзі, спортсмени з проханнями вирішити щось, можливо, десь допомогти, десь щось врегулювати?

Постійно. Через те, що у мене є певна публічність до мене часто звертаються з проханням вирішити спортивні питання, але переважно вони є прерогативою міністерства. Контакт зі спортсменами у мене більш ніж хороший. Тут єдине питання: встигати це все обробляти, тому що я один, а проблем багато.

Яка політична діяльність, крім депутатства, вам ще цікава? Воно через чотири роки закінчується.

Якщо не раніше.

Якщо не раніше, так.

Насправді, нам давали і півроку, і рік, але бачите, поки працюємо.

З огляду на, те що у мене все ж таки є ще певна мета, що стосується безпосередньо спорту - я хочу виступити на Олімпійських іграх -  позиція депутата зараз мене влаштовує. А взагалі, у мене дуже широке коло інтересів, але я живу сьогоднішнім днем. У нас зараз настільки нестабільна життя і прогнозувати щось дуже складно. Хто міг передбачити, що ось таким видасться цей рік, хоча, мені ще бабуся з дитинства говорила: високосний рік завжди важкий. На жаль, вона померла в 2004 році, у високосний рік і зараз бачите, які у нас світові зміни відбуваються в нашому суспільстві, величезна кількість різних конфліктів. Тому, як то кажуть, роби належне, і будь що буде.

Останнім часом досить помітним є тренд, коли в політику йдуть люди, які з нею раніше не були пов'язані взагалі, без досвіду в державному управлінні, тим більше у депутатстві. У мери на місцевих виборах йдуть люди, які абсолютно не обізнані у керівництві містом. Чи підтримуєте ви це? Ви ж теж приклад такого тренда. Чи можна швидко всьому навчитися?

Такий запит суспільства, у нас прийнято, що люди голосують не за професійні якості, а за впізнаваність. Тому в політиці багато людей зі сфери шоу-бізнесу, або спорту. У нас мер Віталій Кличко - відомий боксер. Але попри все треба вчитися. Я навіть вступив до Національної академії державного управління при Президентові України, хоч у мене і так дві вищі освіти, але я розумію, що ще одна не завадить.

У вас такі амбітні плани, судячи з усього, не тільки спортивні

Я просто знаю, що знань багато не буває. У нас, до речі, дуже багато представників з парламенту вступають в цьому році. Там вчитися не так довго, півтора року.

Ви за весь час депутатства не були помічені ні в жодному скандалі, якомусь чаті, ні в листуванні. Чому так складається? Ви просто дуже обережний? Ви особливо ні з ким не контактуєте?

По-перше, тому що мені особливо нічого приховувати. Коли над тобою сидить журналіст і намагається сфотографувати якусь приватну переписку, це неприємно, тому, звичайно, я ховаю телефон, поки сиджу в сесійній залі. А взагалі-то, які скандали зі мною можуть бути пов'язані?

Дивіться був недавно скандал з депутатом вашої фракції Олександром Юрченком, якому пропонували хабара. Чи були у вас якісь випадки?

Так, я розумію, про що ви говорите. Ось у нас 250 людей у фракції. Я деяких знаю, деяких ні. Не знаю, чим вони до цього займалися, який у них бекграунд, хто з них ким був. Я над своєю кар'єрою працював протягом двадцяти років для того, щоб істотний відсоток українців знав моє ім'я і прізвище, як я виглядаю. Можна все життя працювати над своєю репутацією, і якийсь один необдуманий крок може просто перекреслити всі ці роки в одну мить. Мені багато хто говорив ще до того, як я вступив в свої повноваження, що за мною буде найпильніша увага. Якщо, умовно, Вася Пупкін щось зробить, то сьогодні поговорять, завтра забудеться, а якщо це зробить Жан Беленюк, то це буде знати вся країна. Тому, я намагаюся не вплутуватися в те, в чому я не розбираюся. Я не знайомий особливо з Олександром Юрченком. Я його бачив у сесійній залі і все. Нехай в цьому питанні розбираються компетентні органи.

Загалом, корупція - це велика проблема нашого часу. Я думаю, нам потрібно формувати те, що називається елітою, людей, які думають в іншому ракурсі і, в першу чергу, поважають себе, а я себе поважаю.

В контексті цього хотілося б згадати, що колишній глава Офісу президента Андрій Богдан назвав Раду зрізом суспільства.

Я з ним в цьому питанні абсолютно погождуюсь.

Просто це зараз дуже нетипово для депутата "Слуги" - відсутність скандалів.

Мені здається, просто нас дуже багато і публіка абсолютно різношерста. Відповідно, в процентному співвідношенні попадаються найчастіше наші представники монобільшості.

Ви вважаєте, це від недосвідченості або через якісь інші причини? Чому люди, прийшовши до влади, починають продукувати таку силу-силенну дивних заяв, вчинків, кроків? Це якось влада змінює або що відбувається з людиною?

Я не знаю, що керує цими людьми і чому вони так поводяться. Деякі, я не виключаю, що від нерозумності, деякі, можливо, не просто так роблять ті чи інші заяви. Можливо, вони випадково. Я ж не всіх знаю, знову-таки, але я знаю президента і підтримую його.

Питання з приводу фракції. Як часто зараз спілкується з фракцією Зеленський або ж комунікує в основному новий глава офісу Єрмак?

Ви знаєте, по-різному. Раніше подібних зустрічей було більше. Зараз вони рідші. Не знаю, з чим це пов'язано.

Ви маєте на увазі зустрічі з президентом?

Так, і загалом раніше, мені здається, частіше збиралися, а зараз не так. Як правило, фракція збирається перед пленарним тижнем стабільно. Іноді присутнє просто вище керівництво фракції, іноді президент підключається, але останнім часом не так часто.

 Жан Беленюк

Часто "Слугу" ділять на певні групи, відносять до певних олігархів, певних груп впливу. Чи помічаєте ви, можливо, якусь фрагментованість фракції, що є якісь відстоювання інтересів? Підходили до вас, можливо, просили підтримати якийсь законопроєкт у певних інтересах, наприклад, олігархічних груп?

Можуть підійти, просто сказати, що ось цей законопроєкт хороший, реально хороший, і треба підтримати. Але розумієте, мені здається, що мене в цьому плані побоюються, тому що я публічний і хто його знає, як я поведуся після цього. Тому мені подібні речі не говорять.

Як часто Офіс президента в цілому намагається вплинути на процес голосування в Раді? Можливо, в чатах, можливо, дзвінками просять? Як взагалі це все відбувається?

Мене ніколи не просили, ніколи не дзвонили. Я не знаю. Я тільки в новинах читав про те, що таке є.

Ви недавно написали, що у вас позитивний тест на коронавірус, розкажіть, як почуваєтесь?

Слабкість, невелика температура до 37 градусів. Ломота в тілі зранку буває, спину ломить іноді. Я, чесно кажучи, вже й заплутався, це ломить від того, що температура невисока, або від того, що я вже занадто довго лежу в ліжку (посміхається).

Але за час своєї хвороби, поки здавав тести, бачив величезні черги в клініках. Я зрозумів, що ми не знаємо реальної кількості хворих в нашій країні. Люди, які банально, відчувають якісь мінімальні симптоми, можуть не робити тести.

Я просто звернув увагу, бо хлопці, з якими я тренувався, а у нас же дуже контактний вид спорту, отримали позитивний результат тесту. Якби я не знав цього, то я навряд чи б цю симптоматику прив'язав би до коронавірусу. Тому, дійсно, масштаби великі і потрібно стежити за своїм здоров'ям для того, щоб цю заразу не підчепити.