Ексклюзив
Небезпека  "Дельти": хвороба розвивається швидше, а нюх фактично не пропадає
Ексклюзив

Небезпека "Дельти": хвороба розвивається швидше, а нюх фактично не пропадає

9 Серпня 2021, 19:26
Головна лікарка Миколаївської інфекційної лікарні розповіла про підготовку до осіннього спалаху захворюваності

Про обшуки в Миколаївській інфекційної лікарні, зарплати медпрацівників, ковідні надбавки, погрози і небезпеку штаму "Дельта" Парламент.UA поспілкувався з головним лікарем медзакладу Світланою Федоровою.

Про обшуки в Миколаївській інфекційної лікарні

Минулого тижня правоохоронці приходили з обшуками в Миколаївський обласний центр лікування інфекційних захворювань на підставі кримінального провадження за частиною 1 статті 364 Кримінального кодексу України "Зловживання владою або службовим становищем". Причиною для цього стали "ймовірно безпідставні" доплати медикам і ремонт у відділенні лікарні. Зокрема мова йде про нарахування 300% "ковідних надбавок" адміністративному та технічному персоналу лікарні.

(Фото: facebook)

Але в результаті, за словами, головлікаря установи Світлани Федорової обшуки в обласній інфекційній лікарні Миколаєва суд визнав незаконними.

Суд визнав все це незаконним і постановив повернути все вилучене. Ось вам і логічне завершення цього 18-годинного обшуку.

Крім документів під час обшуку вилучали якісь чернеточки, особисті блокнотики, календарики зі стін, від руки написані списки. Плюс вилучали відомості і табеля. Однак найгірше те, що вилучали журнали. Нам зараз договори з НСЗУ укладати і потрібні журнали первинної документації, вхідної кореспонденції. Це все вилучалося і за 2019, і за 2018. Навіщо їм журнали з вхідними листами за ці роки, не зовсім зрозуміло. Однак нам довелося все ксерити, а це і по тисячі, і по три тисячі сторінок, - пояснила Світлана Федорова.

Так само, за словами Світлани Федорової, звинувачення у виплаті "ковідних надбавок не тим працівникам " безпідставні. Оскільки підстави для отримання таких виплат по кожному співробітнику задокументовані.

Ми надали всі документи, постанови. Наприклад, сантехнік - на нього був наказ, табель, що він заходив в брудний блок, п'ять-шість годин лагодив унітаз або бактерицидну лампу ремонтувати заходили. До речі, електрик у нас якось дев'ять годин працював в ковідном відділенні, йому чотири костюма міняли. На все це були протоколи, засідання, все це оформлено. Навіть Держпраця нас перевіряла і ніяких претензій не було, все правильно оформлено у відповідності з наказом, за протоколом.

Про звинувачення в перевищенні повноважень

Також головлікар прокоментувала звинувачення в нібито самовільному приписуванні самій собі премії в розмірі 25 тисяч гривень.

Це не я сама. Коли було якесь свято або щось ще, у мене за контрактом ще не було 30 тисяч зарплати, а тільки 12. І я отримала особисту грамоту від Кабміну, підписану Шмигалем, і Облздав дав мені добро на виписку премії, є і наказ самого Облздраву, який дозволяє взяти цю премію. Я вважаю, що я могла і 100 тисяч виписати собі премію, але я була тоді ще скромна і виписала 25.

Про "політичне замовлення" і загрози

У порушенні кримінальної справи проти неї Світлана Федорова бачить політичне замовлення.

Закон дуже чітко прописаний: в постанові Кабміну дуже чітко, безапеляційно написано, що тільки головний лікар або директор призначає ці надбавки. Хоч всім, включаючи собачку Шарика, і без пояснення до того ж. А ми ще й протоколи писали, припускаючи, що таке буде. Тому закони тут ідеальні.

Є людина, яка в нашій області має владу, і він дуже агресивно налаштований до мене, тому ця справа і стала розвиватися.

Зокрема, за словами Світлани, каменем спотикання став ремонт у відділенні реанімації за бюджетні гроші.

Ця людина, яка все це зараз організовує, перший зайшов на територію лікарні, коли починався ковід. При чому я не кликала і не просила, тоді багато благодійникыв приходили. І він почав пропонувати нав'язливо і активно свою допомогу. До слова допомогу він дійсно зробив і я його дуже дякувала, ці пости залишилися у мене в Фейсбуці. Він взяв не найбыльш вбите відділення, з європалатами декількома, найбільш вбите він брати не захотів, сказав, що дуже багато туди треба вкладати. Як зміг, відремонтував - на тому спасибі.

Я розумію, що він також дуже активно хотів відремонтувати реанімацію і я можу припускати, що таким чином благодійник, власник дуже великої приватної компанії, напевно отримував якусь податкову пільгу.

Коли він дізнався, що мені раптом дала грошей Облрада для реанімації, то дуже агресивно до цього поставився. Я йому говорила, якщо ви хочете, у мене є п'ять корпусів, купа приміщень, які потребують ремонту. Я не могла тоді зрозуміти в чому проблема, чому така агресія. Припускаю, що, напевно, там де я зробила ремонт за два мільйони, він би мільйонів 50-60 списав - але це мої домисли і припущення.

Прямо назвати ім'я цієї людини Світлана відмовилася, а також заявила про погрози з його боку.

Я не буду називати, тому що це використовується проти мене, називаю його завуальовано. У нього дуже великий штат юристів, він погрожував мені особистої розправою, тому називати прізвище і по батькові я не буду.

І особисто (погрожував, - ред.), і при зустрічі, і при співробітниках, це чули люди і свідки, використовувалося ім'я моєї молодшої дитини, тому я не хочу називати прізвище.

Про затримки зарплат медикам і медреформу

Фото: facebook

Також Світлана заявила про затримки з боку НСЗУ зарплат працівникам інфекційної лікарні Миколаєва. Через що, за її словами, медзаклад змушений постійно просити грошей у спонсорів.

Ми і так цих грошей не бачимо, договору на липень немає до сих пір, а у нас вже 6 серпня (ред, - на момент запису інтерв'ю). Я взагалі не знаю, чи будуть гроші і скільки їх буде. Більш того НСЗУ надсилає нам лист, мовляв готуйтеся, будуть затримки виплат. При тому, що вони нам уже затримують їх пів року.

Я що повинна шукати спонсорів, які і зарплати будуть платити? Навіщо нас тоді називати державною лікарнею? Навіщо це обзивати реформою, взаємодією, грошима за пацієнтом та іншим?

Крім того, наприклад, в договорі за липень 4,1 млн грн на всіх хворих. Проходить два тижні: "Ой, ми перерахували, ввели інший коефіцієнт і заплатимо вам 3,6 млн". Проходить ще чотири дні і держава знову перепідписує, тому що вже 2,8 млн. Це шахрайство на рівні державної структури.

Крім того, Світлана порівняла ситуацію з виплатами зарплат після медреформи та до, коли діяла субвенція.

До реформи була субвенція, там були свої плюси і мінуси. Плюси - я чітко знала скільки у мене грошей на рік, а мінуси - розуміла, що вище голови не стрибнеш, нехай людина хоч побивається і вмирає на роботі - належить йому 5 тисяч гривень і більше я не можу йому заплатити. Але тоді було чітке розуміння, а сьогодні взагалі нічого немає. Якщо бігати по спонсорам і просити гроші на зарплату, давайте чесно скажемо, що ця лікарня не державна, а Івана Івановича, який дав грошей.

Читайте також

Про зростання захворюваності і "Дельту"

Захворюваність на коронавірус зростає, але повільно, якщо судити по Миколаївському обласному центру лікування інфекційних захворювань, розповіла головлікарка Світлана Федорова. Так само вона додала, що в середньому надходить 1-4 людини за добу.

Також Світлана додала що новий небезпечний штам "Дельта" вловлюється тестами на антиген. Крім того, клінічна картина "Дельти" відрізняється від попередніх штамів - хвороба швидше розвивається і кишковий синдром у хворих більш виражений, а ось нюх вони фактично не втрачають.

Крім того, у хворих зі штамом "Дельта" за дві-три доби розвиваються такі пневмонії, які раніше фіксували лише на 14-16 день протікання коронавірусної хвороби.

Те, про що писали раніше вчені - про великие вірусне навантаження - ми це бачимо клінічно. Наведу приклад: у нас є хлопець 18 років, вже буде виписуватися, він буквально за дві доби потрапив на ШВЛ і провів на ньому десять діб. Була дуже велика зона ураження легень.

Крім того, дуже оманливі цифри сатурації. Прийшла людина до сімейного лікаря з сатурацією 98, її навіть на рентген ніхто не спрямовує, просто кашляє людина. Потім проходить дві-три години буквально і до 89-88 йде обвал сатурації вже вдома, викликається швидка і це вже фактично реанімаційний хворий. З попередніми штамами коронавіруса такого не було, - зазначила Світлана Федорова.

Про підготовку до нового спалаху ковіда

Світлана розповіла і про підготовку Миколаївської інфекційної лікарні до спалаху захворюваності на коронавірус, який прогнозують на осінь.

Ми вже побачили за останній тиждень зростання. Корпус, що окремо стоїть, ще брав кишкових хворих, але вчора ми виписали всіх, повністю обробили все і приготували до ковіду. І вчасно встигли, тому що вночі двоє людей надійшли.

Нам не вперше, рік тому ми все це пройшли, тому поетапно і згідно з нормативними документами все розгортаємо, купуємо додаткові захисні засоби, додаткові лікарські препарати. На сьогодні наша лікарня повністю готова навіть до різкого підйому.

Йдучи на вихідні, на п'ятихвилинці ми обговорювали навіть таку фантастичну ситуацію, якщо раптом одномоментно сто чоловік надійде. Проте, ми це обговорили і до цього теж готові: як, хто на яких телефонах чергує, додаткові зміни, щоб протягом 10-15 хвилин можна було розгорнути додаткові ліжка.

1