З жовтня українці можуть залишитися без централізованого опалення - Кличко

Голова АМУ попередив про нові ризики через дії "Нафтогазу"
Важливо
З жовтня українці можуть залишитися без централізованого опалення - Кличко
Опалення Фото: Рexels
20 Травня 2021, 16:18
читать на русском

Уряд та НАК "Нафтогаз України" своїми діями вже у травні залишають 120 міст – 5 мільйонів громадян – без гарячої води, а бюджетні установи – без природного газу.

Про це мер Києва, голова Асоціації міст України Віталій Кличко заявив у своєму відеозверненні, опублікованому на його сторінці у Фейсбуці.

За його словами, з жовтня ж усе населення може залишитися без централізованого опалення, оскільки з 20 травня припиняється обов’язок НАК "Нафтогаз" постачати підприємствам теплопостачання природний газ за фіксованою ціною і без передоплати.

Такий режим передбачав обов’язковість постачання газу за фіксованою ціною, без передоплати. А його скасування означає, що тепер підприємства будуть купувати газ у "Нафтогазу" чи інших постачальників за ринковими умовами. НАК "Нафтогаз" вже виставив неприйнятні умови. Ціна вище 9 грн за кубічний метр, авансова оплата, подобове замовлення обсягів газу, надмірні штрафні санкції навіть за дрібне відхилення від умов НАКу. Це призведе до стрімкого зростання тарифів для населення та неплатежів за комунальні послуги. А також – до непомірних видатків бюджетів територіальних громад на закупівлю природного газу для садочків, шкіл, лікарень, – вважає Кличко.

Читайте також

Він нагадав, що 9 лютого цього року між урядом, "Нафтогазом", НКРЕКП та Асоціацією міст України був укладений Меморандум щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води. Органи місцевого самоврядування взяли на себе і виконали наступні зобов’язання: тарифи на послуги постачання тепла та гарячої води протягом опалювального сезону не зросли. А також було забезпечене безперебійне надання цих послуг споживачам.

Отже, уряд та "Нафтогаз" своїми діями вже в травні залишають 120 міст – 5 мільйонів громадян – без гарячої води, а бюджетні установи – без природного газу. З жовтня ж все населення може залишитися без централізованого опалення, - сказав голова АМУ.

Від імені представників місцевого самоврядування Кличко вимагає від уряду:

  • негайно розблокувати рахунки комунальних підприємств та припинити нарахування непомірних штрафних санкцій;
  • компенсувати втрати комунальних підприємств, які виникли внаслідок рішень, ухвалених органами державної влади;
  • гарантувати постачання природного газу в достатніх обсягах комунальним підприємствам на умовах післяплати і за ціною, що врахована в діючих тарифах на тепло та гарячу воду для населення;
  • ухвалити законопроєкт, що забезпечить реструктуризацію заборгованості комунальних підприємств за спожитий природний газ, списання штрафних санкцій та відшкодування різниці в тарифах.

Нагадаємо, від 20 травня Кабінет міністрів не регулюватиме ціни на газ для підприємств теплокомуненерго. Віднині всі підприємства теплокомуненерго, більшість з яких належить місцевій владі, будуть укладати контракти із газопостачальними компаніями самостійно, що неминуче призведе до зростання тарифів на опалення для населення.

Як відомо, з 1 травня 2021 року підприємства теплокомуненерго мають отримати змогу вільно обирати постачальника газу. З боку "Нафтогазу" постачати газ великим виробникам тепла буде ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг". Контракти укладатимуться на комерційних засадах. Малі та середні споживачі, у тому числі ОСББ, можуть закуповувати газ у ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України". запровадження ринку газу для тепловиків змусить підприємства підняти тарифи на опалення щонайменше на 20%.

Читайте також наш матеріал: Що відбулось у "Нафтогазі" та Міненерго і як це вплине на майбутнє НАК.

1