Закон про олігархів дозволить РНБО тиснути на великий бізнес - Буймістер

Депутатка пояснила, чому лише вона з фракції СН не підтримала закон
Ексклюзив
Закон про олігархів дозволить РНБО тиснути на великий бізнес - Буймістер
Людмила Буймістер (Фото: facebook.com/milabst)
26 Жовтня 2021, 14:54
читать на русском

Народна депутатка Людмила Буймістер, яку виключили з фракції "Слуга народу", розповіла про те, чому свого часу вона одна з усієї фракції відмовилася підтримати закон про деолігархізацію.

В ексклюзивному інтерв'ю для Парламент.UA вона заявила, що закон про олігархів дозволить РНБО тиснути на великий бізнес.

Чому я голосувала проти? Є дві причини. Перша - закон називають порожнім і вважають, що він не буде працювати. Я в корені з цим не згодна. Він не порожній. Але він не спрямований на боротьбу з монополіями, на їх зловживання, на боротьбу за права споживачів. І відповідно, ці проблеми він не вирішить. Але є дуже небезпечний момент в цьому законі. Він дозволить РНБО тиснути на власників великого бізнесу. Причому сьогодні вони будуть брати олігархів, яких ми всі знаємо, а завтра інших, - сказала вона.

Вона навела приклад, коли родина ексміністра екології та природних ресурсів Миколи Злочевського добровільно відмовилася від двох ліцензій на видобування вуглеводнів.

Я ще не бачила бізнесменів, які б добровільно відмовлялися від активів, за які вони заплатили. Тобто цей закон - інструмент тиску на великий бізнес для того, щоб досягати результатів, які хоче вузька групка людей, що сидять в РНБО. Вони далеко не завжди можуть бути професійно прорахованими. Це може бути чистий популізм. А з іншого боку, це можуть бути якісь більш небезпечні ситуації. У нас же не зрозуміло хто "заносить" рішення у владні кабінети. І вже є кейс, коли 108 осіб записали в списки злодіїв в законі і контрабандистів. Точно також якісь російські агенти можуть пропхати ще якесь марення, - вважає депутатка.

На думку Буймістер, тиск на бізнес не створює умов для інвестування в країну. Відповідно, якщо після кризи на ринку альтернативної енергетики до нас перестали заходити іноземні інвестори, то зараз розбіжаться і свої.

Вони просто складуть гроші десь на офшорах або куплять в Лондоні нерухомість, яка подешевшала після брекзіта. І все. Тобто у нас буде відтік капіталу з країни. І це ще півбіди. Люди, які числяться в реєстрі РНБО як олігархи, не зможуть брати участь в приватизації. І тоді у мене питання: а хто буде? Нові олігархи? Які зараз будуть витягувати з бюджету бабки, щоб купити якісь активи? І знову ж таки питання про медіа, коли фактично змушують позбавлятися від своїх медіаактивів - ось вам пряма цензура. Тобто в цьому законі з усіх боків порушення базових свобод, - заявила депутатка.

Нагадаємо, 23 вересня Верховна Рада ухвалила закон щодо деолігархізації (№5599). Він передбачає створення Реєстру олігархів, визначає порядок внесення осіб до реєстру та його наслідки.

Також законодавчий акт передбачає декларування публічними службовцями контактів з олігархами, які є у реєстрі.

Закон ухвалювали без розгляду окремих правок. Фракція "Слуга народу" запропонувала розглядати документ "постатейно" - було виокремлено 12 ключових правок, підтримка яких автоматично означала відхилення інших схожих правок.

Депутати з опозиційних фракцій заявляли, що закон потрібно переголосовувати, оскільки у ньому містяться правові. Зокрема, вказано, що визначати олігархів в Україні буде РНБО, а інша стаття закону каже про те, що цим займатиметься НАЗК.

Більше читайте про законопроєкт у нашому матеріаліЯк депутати з олігархами боролися - суть проголосованого закону

Читайте також