Добкін Михайло

Добкін Михайло

Скандальний український політик та державний діяч, екснардеп 4 та 8 скликань

Добкін Михайло – палкий "регіонал", активний прихильник Януковича, колишній мер Харкова та екскерівник Харківської ОДА, також відомий як Допа і політик з "нудним обличчям"

Місце народження

Народився 26 січня 1970 року в місті Харкові.

Освіта

 • 1978 – 1985 роки – навчався в Харківській середній школі №97.
 • 1997 – 2002 роки – заочно навчався у Харківському університеті внутрішніх справ на факультеті цивільного права.
 • 2004 – 2007 роки – здобував другу вищу освіту за заочною формою навчання у Харківському національному економічному університеті за фахом міжнародна економіка.

Родина

Мати – Добкіна Алла Миколаївна, батько – Добкін Марк Мойсейович, відомий у Харкові бізнесмен.

Перша дружина – Добкіна Людмила (1962 р.н.), в 90-ті спільно з Михайлом займалась бізнесом. Їх спільні діти – донька Алла (1993 р.н.) та син Микола (2000 р.н.).

Друга дружина – Добкіна Алла (1976 р.н.), шлюб зареєстрували у 2007 році. Спільні діти в подружжя – дочки Єва (2007 р.н.) та Поліна (2010 р.н.).

Брат – Добкін Дмитро Маркович, 1975 року народження, ексдепутат Ради 7 і 8 скликань. Відомий дивною поведінкою, коли з божевільними очима "ховався від демонів" за колоною сесійної зали ВРУ.

Коротка біографія

 • У 1988–1990 рр. Михайло Добкін служив у військах протиповітряної оборони Київського військового округу.
 • 1990-1993 роки – допомагав батьку у бізнесі, оформив статус приватного підприємця.
 • З 1993 по 1998 рр. - керував виробничим об'єднанням "Прогрес-90".
 • 1998-1999 рр. - керівник приватного підприємства "Інвестторгцентр".
 • У 1999-2000 роках  - комерційний директор ТОВ "Орел".
 • У 2000-2001 рр. - директор ТОВ "Іст Ойл Груп".
 • 1998-2002 рр. – був обраний депутатом Харківської міської ради.
 • 2002 рік – Михайла Добкіна обрали нардепом по мажоритарному округу №174.
 • 20045 рік - на президентських виборахбув довіреною особою провладного кандидата Віктора Януковича (досьє Януковича Віктора) в Харкові.
 • 2006-2010 рр. - обіймав посаду міського голови Харкова.
 • 2010 рік – Михайло Добкін указом президента України Віктора Януковича призначений головою Харківської обласної державної адміністрації.
 • 2 березня 2014 року указом в.о. президента України Олександра Турчинова звільнений з посади голови Харківської ОДА.
 • Березень 2014 року – зареєстрований кандидатом у президенти України на позачергових виборах у травні цього ж року. Набрав лише 3% голосів.
 • Жовтень 2014 року – обраний депутатом ВРУ 8 скликання по списку від об’єднання "Опозиційний блок".
 • 3 жовтня 2017 року Михайло Добкін заявив про вихід зі складу фракції "Опозиційний блок", виражаючи свою незгоду з тим, що частина депутатів і керівництво партії "Опозиційний блок" підтримали закон про судову реформу.
 • На позачергових парламентських виборах 2019 року - він кандидат в народні депутати від партії "Опозиційний блок", № 15 в списку. Партія "Опозиційний блок" не подолала прохідний бар'єр в 5%.
 • 2020 рік – після смерті давнього соратника, Харківського міського голови Геннадія Кернеса (досьє Кернеса Геннадія) Михайло Добкін заявив, що на позачергових виборах буде балотуватись на посаду мера Харкова.

Добкін і Кернес (фото: facebook.com/MixailDobkin)

Громадська та політична діяльність

Біографія Михайла Добкіна свідчить, що активна політична кар’єра розпочалась в 1998 році, коли його обрали депутатом Харківської міської ради. Спочатку він приєднався до НДП, керівник якої Валерій Пустовойтенко очолював уряд.

На виборах до Верховної ради України у 2002 році він висувався також за підтримки НДП і став народним депутатом. А в Раді у Михайла розбіглись очі від кількості різних перспективних політичних сил. Досьє Михайла Добкіна констатує, що за чотири роки парламентар змінив п’ять фракцій і груп. Зокрема, першою він покидає фракцію "Єдина Україна" та приєднується до депутатської групи "Демократичні ініціативи", з якої згодом переходить до групи "Центр". У 2004 році Михайло Добкін вступає у СДПУ(о) і стає членом фракції, яку покидає в наступному році. З 2005 року він вже член політради Партії регіонів та заступник голови Харківської міської організації ПР.

Михайло Добкін у Верховній Раді (фото: facebook.com/MixailDobkin)

Після перемоги Помаранчевої революції він в лавах Партії регіонів швидко став її чільним критиком та рішучим опонентом нової влади. Серед однопартійців, в часи президентства Ющенка (досьє Ющенка Віктора), він уже відома та авторитетна фігура. Його часто запрошують на різні ток-шоу, радіоефіри, де Михайло Добкін послідовно критикую і "Нашу Україну", і Тимошенко (досьє Тимошенко Юлії). Його риторика чітко відповідає доктрині ПР – нова влада своїми газовими справами шкодить інтересам країни, порушуються права російськомовного населення, Україну насильно втягують у НАТО, тощо.

Після призначення Добкіна керівником Харківської ОДА у 2010 році, він робив усе, щоб в області не було навіть натяків на опозиційний до ПР рух. Опозиційних політиків цькували, обливали зеленкою, блокували будь-які заходи за участю місцевого населення.

З початком Євромайдану в Харкові заборонили будь-які масові заходи, площу Свободи огородили металевим парканом. Добкін рішуче виступив проти Євромайдану, і в місті розпочались напади на проєвропейськи налаштованих активістів.

Після перемоги Євромайдану у лютому 2014 року, Добкін був одним з ініціаторів з’їзду депутатів південно-східних регіонів України, де не було визнано легітимність нового уряду та останніх рішень ВРУ. На цьому зібрані також було заявлено, що місцева влада південного сходу країни тепер братиме на себе відповідальність за стан справ в своїх областях. А через два дні Добкін заявив, що буде брати участь у президентських виборах і після перемоги скасує всі рішення нової влади.

Після обрання депутатом ВРУ восени 2014 року, колишній керівник ОДА позиції не змінив і виступав проти будь-яких компромісів з новою владою. Так, коли його партія і частина фракції підтримала закон про судову реформу, Добкін вийшов з "Опозиційного блоку".

Він вирішує створювати власну політичну силу й у 2018 році оголошує про реєстрацію нової партії "Християнські соціалісти". Політик все ж переоцінив свою значущість та підтримку в суспільстві, бо ця ініціатива залишилась малопомітною. Проте його походи по ток-шоу, як і неадекватні вислови продовжувались. Так, в кінці 2019 року Михайло Добкін закликав оголосити в країні воєнний стан та повісити Петра Порошенка (досьє Порошенка Петра) , Андрія Парубія (досьє Парубія Андрія), Олександра Турчинова та Олега Тягнибока.

Фото з сайту https://opposition.com.ua/ru

Кримінальні провадження, корупційні справи, скандали

 Після обрання міським головою Харкова Михайло Добкін і його давній товариш Геннадій Кернес (став секретарем міської ради) були фігурантами багатьох скандалів. Спочатку цю парочку звинуватили в організації нападу на депутата райради Олега Медведєва. В ЗМІ сповіщалось, що причиною жорстокої акції стала постачання міським керманичам неякісних наркотиків. Проте і прокурор міста, і суд визнали таку інформацію неправдивою.

У 2008 році новий скандал на цю ж тему. Заарештований за розповсюдження наркотичних речовин Ігор Гаврилов показав на слідстві, що неодноразово поставляв кокаїн Михайлу Добкіну і його брату Дмитру.

В тому ж 2008 році СБУ назбирала достатню кількість матеріалів, які доводили значну розтрату міських коштів керівниками Харкова. Справу передали до суду, але там відмовили у розгляді цієї кримінальної справи.

Особливо гучний скандал не стихав декілька тижнів ще в 2007 році коли  в інтернеті був розповсюджений неофіційний варіант рекламного відеокліпу за участю мера міста Добкіна та секретаря міської адміністрації Геннадія Кернеса, де вживалася ненормативна лексика.

А в 2014 році Михайло Добкін особливо розійшовся критикуючи Євромайдан і протестувальників. Не добираючи слів, він західні області України називав бандерштадтом, активістів – "уродами", оскаженілими націоналістами, що спустились з гір, покидьками, які вміють лише ламати. Коли євромайданівців почали бити як у Києві, так і в Харкові, то Добкін написав в соцмережах, що побачивши фото побитого Іллєнка не зміг втриматись від сміху. А пізніше заявив, що опозиція сама влаштувала побиття активістів, щоб посилити напругу в суспільстві. В січні 2014 року Добкін прийшов на сесію облради у футболці з написом "Беркут" і заявив, що він тепер "Беркут" і не допустить вандалів та варварів до погрому будівель та держустанов. Жорстокий терор проти опозиції у Харкові викликав резонанс навіть в адміністрації Барака Обами. Держдепартамент пригрозив харківській владі санкціями у разі продовження таких дій. Тоді ж депутат від "Батьківщини" Віталій Ярема виразив стурбованість ситуацією в Харкові і заявив, що "два кримінальних авторитети Допа (Добкін) і Гепа (Кернес) захопили владу повністю і роблять все, що завгодно".

Після перемоги Євромайдану і встановлення нової влади Михайло Добкін отримує звинувачення у сепаратизмі і затримується в ГПУ. Його утримують в слідчому ізоляторі, але згодом переводять під домашній арешт. Через кілька місяців справу закривають через відсутність складу злочину.

13 липня 2017 року Добкін позбавлений недоторканності за поданням генерального прокурора України через підозри у махінаціях з землею на посаді міського голови Харкова. Його заарештовують, але Вадим Новинський (досьє Новинського Вадима)  та Борис Колесніков (досьє Колеснікова Бориса) внесли за нього заставу 50 млн гривень. В 2018 році справу передають в суд, де вона завдяки славній українській Феміді все переноситься та відкладається, доки не закінчиться нічим.

А Добкін тим часом не змінює своїх поглядів і продовжує активно критикувати постмайданівську владу. В кінці 2018 року він заявив, що став ще більшим  ворогом Майдану і тепер одягнув би не лише футболку, а й весь костюм "Беркуту".

 

Дата публікації: 08.01.2021
Дата останньої зміни: 08.01.2021