Іонушас Сергій

Іонушас Сергій

Народний депутат України IX скликання, заступник голови Комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності

Всі новини

Іонушас Сергій – патентний повірений, довірена особа Зеленського на виборах президента 2019 року, заслужений юрист України

Місце народження

Народився 18 жовтня 1979 року в місті Санкт-Петербург, Російська Федерація. У дитячому віці переїхав з родиною в Київ.

Освіта

  • 2001 рік – закінчив Національну юридичну академію ім. Ярослава Мудрого, отримав кваліфікацію юриста (диплом з відзнакою).
  • 2005 рік – здобув другу вищу освіту в Інституті міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка за програмою "Правничі студії в Україні: Київ та окремі регіони" за спеціальністю "Європейське право".
  • Згодом закінчив Інститут інтелектуальної власності і права у Києві, отримав ступінь магістра за фахом "інтелектуальна власність".
  • 2016 рік - пройшов навчання у CAPS Business School.

Родина

Інформації про родину Сергія немає. Лише видання "Ділова столиця" вказало, що згідно з декларацією у нього є донька Діана, на аліменти якій він виплатив 180 тисяч гривень у 2020 році. Дочка проживає окремо від батька, про її матір нічого не відомо. У відкритих джерелах інформація про батьків Іонушаса також відсутня.

Кар’єра

  • 2001 рік – влаштувався в юридичну фірму "Attorney at Law".
  • У тому ж році отримав адвокатське посвідчення.
  • 2002 рік – заснував власну компанію – юридичну фірму "Гелон".
  • 2008 рік – Сергій зареєстрував ще одне своє підприємство ТОВ "Консіон".
  • У тому ж році почав працювати в компанії "Patent Attorney". На цей час він вже здобув освіту за фахом інтелектуальна власність і зареєструвався патентним повіреним – фахівцем у справах інтелектуальної власності, який надає фізичним чи юридичним особам допомогу й послуги, котрі пов'язані з охороною прав на об'єкти інтелектуальної (промислової) власності. Таким чином, професійна діяльність Сергія Іонушаса зосередилась на захисті авторських прав та промислової власності.
  • Так, наприклад, Сергій Іонушас допомагав відомій художниці-живописцю боротися з продавцями-нелегалами. Завдяки йому Євгенія Гапчинська виграла кілька судових позовів проти незаконних продавців товарів із зображенням її робіт.
  • Саме в цій якості він познайомився з Володимиром Зеленським, тривалий час був його патентним повіреним. Іонушас реєстрував такі торговельні марки, як "Слуга народу", "Країна У", "Квартал 95", "Студія "Квартал 95", "Ліга Сміху", "Чисто news" та інші.
  • Співпраця за фахом не припинилась і після 2019 року. Журналісти встановили, що за заявкою Іонушаса у січні 2020 зареєстроване свідоцтво на новий торговельний знак "Ze kubiki" (власник – Володимир Зеленський), зареєстроване свідоцтво на знак –​ "Ігри приколів" (власники – Володимир Зеленський, Борис і Сергій Шефіри, Наум Баруля, Андрій Яковлев та Андрій Чивурін).
  • Досить активно займається громадською діяльністю, член Асоціації правників і Асоціації адвокатів України. Про нюанси захисту інтелектуальної та промислової власності написав кілька статей. Досить часто виступав з доповідями у різних куточках України на конференціях та лекціях. Проводив різні виступи на тему захисту прав на об'єкти інтелектуальної власності, щодо торгових марок, промислових зразків.
  • Іонушас готував доповіді і на інші теми. Наприклад, 20 жовтня 2016 року брав участь у маркетинговій бізнес-конференції фармацевтичної промисловості України "Наркотики та інтернет. Де межі?".
  • Його компанія "Гелон" брала участь у роботі юридичного форуму Minsk legal forum (Мінський юридичний форум). Юрфірма є традиційним юридичним партнером щорічного конкурсу професіоналів фармацевтичної галузі України "Панацея", XVI Міжнародного літературного конкурсу "Коронація слова", а також проєкту "Комунікації в Україні. Масштабний проєкт знань "Інтелектуальні дискусії".
  • 5 червня 2015 року в рамках XV міжнародного літературного конкурсу "Коронація слова" від юридичної фірми "Гелон" було вручено спеціальну премію. Її отримав тернопільський письменник Олексій Волков за роман "Вовчий місяць".
  • У 2019 році Сергій Іонушас позбувся права власності на свої компанії "Консіон" і "Гелон" і зосередився на роботі в команді Зеленського.

Парламентська діяльність

  • Ще до обрання у Верховну Раду Сергій Іонушас працював на перемогу Володимира Зеленського у президентській кампанії. Він був довіреною особою свого кандидата у Центральній виборчій комісії. Крім того, адвокат представляв інтереси Зеленського у суді за кілька днів до першого туру президентських виборів, коли юрист Андрій Хилько вимагав зняти його кандидатуру за підкуп виборців. Іонушас виграв справу.
  • Через кілька місяців після цього, він сам балотувався на виборах. Юрист став тридцять восьмим номером у списку партії "Слуга народу" на позачергових парламентських виборах і 29 серпня прийняв присягу як народний депутат України. У Раді Іонушас увійшов до складу Комітету з питань правоохоронної діяльності, де став заступником його голови. Також входить до складу Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту прав інвесторів.

Іонушас Сергій у залі Верховної Ради (фото з соцмереж)

  • За два роки роботи у Верховній Раді народний депутат взяв участь у написанні понад 50 проєктів законів, подав поправки до майже 20 законопроєктів, направив два депутатські запити (до Кабінету міністрів) і 11 разів виступив у парламенті.
  • Іонушас виступає за вдосконалення законодавства, зокрема у сфері захисту інтелектуальної власності, та за жорсткіші санкції проти виробників контрафактної продукції. За його словами, повага до авторських прав - це ознака цивілізації.
  • Серпень 2019 року – нардеп став членом Комісії з питань правової реформи, а в жовтні 2020 року Президент України призначив Іонушаса головою цієї комісії.
  • Крім того, в червні 2020 року парламентар став членом Національної Ради з питань антикорупційної політики.

Сергій Іонушас на трибуні Верховної Ради (фото з соцмереж)

  • Березень 2020 року – після звільнення Руслана Рябошапки з посади Генпрокурора, депутатська фракція партії "Слуга народу" підтримала кандидатуру заступника голови Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності Сергія Іонушаса на цю посаду. Проте в Офісі Президента вирішили по-іншому.
  • 23 серпня 2021 року нардеп отримав почесне звання "Заслужений юрист України".

Критика та скандали

Сергій Іонушас не був замішаний в гучних скандалах. Але деякі претензії громадські активісти до нього мають.

У листопаді 2020 року проєкт "Схеми: корупція в деталях" оприлюднив розслідування про те, як Сергій Іонушас лобіював власні інтереси, використовуючи інструмент депутатського звернення. Він направив два листи до голови Держслужби морського та річкового транспорту, щоб отримати від відомства документи на своє прогулянкове судно, адже власні документи "зі спливом тривалого часу не збереглися".

А сайт "Серпом по рейтингу" вказав на голосування Сергія Іонушаса, що йшло в розріз з інтересами громадянського суспільства. Так, він підтримав "обмеження волі" замість "позбавлення волі" за брехню у деклараціях. Нардеп голосував за кандидатів в конкурсну комісію з обрання керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, які не відповідають вимогам закону. Застереження висловив посол ЄС, нагадавши, що доброчесна комісія для обрання керівника САП була умовою надання безвізу та макрофінансової допомоги.

Іонушас також голосував за законопроєкт №2237, який мав би фактично скасувати депутатську недоторканість, а насправді її зберіг і навіть посилив. Як сказала представниця Центру протидії корупції Олена Щербан, з такими новаціями буде важко не тільки притягнути до відповідальності нардепа, а й просто розпочати розслідування. А більшість таких новацій депутати внесли правками, і такі досвідчені юристи, як Сергій Іонушас, не могли не помітити усіх корупційних ризиків пропонованих змін.

Дата публікації: 15.09.2021
Дата останньої зміни: 29.09.2021
1