Шурма Ростислав

Шурма Ростислав

Заступник керівника Офісу Президента України, колишній член Наглядової ради ДК "Укроборонпром"

Всі новини

Шурма Ростислав – політик, менеджер, колишній "регіонал", ексдепутат Донецької обласної ради, колишній генеральний директор ПАТ "Запоріжсталь"

Місце народження

Народився 17 вересня 1983 року у Львові.

Освіта

  • 2004 рік – закінчив університет "Києво-Могилянська академія", спеціальність "економіка та підприємництво", отримав освітній ступінь бакалавра.
  • 2005 рік – закінчив Київський економічний університет ім. Гетьмана за фахом "економічна теорія", магістр.
  • 2011 – 2012 роки - закінчив Московську школу управління "Сколково" за програмою "Mini MBA".

Родина

Батько – Шурма Ігор Михайлович, 1958 року народження. Колишній народний депутат 4 та 8 скликань. Починав політичну кар’єру як соратник Віктора Медведчука, член СДПУ(о). З 2006 року в команді Михайла Добкіна, був заступником Харківського міського голови, а згодом заступником голови Харківської ОДА. З 2014 по 2019 рік обирався народним депутатом від "Опозиційного блоку".

Мати – Шурма Марта Леонтіївна, 1958 року народження, фізична особа підприємець, член правління благодійного фонду "Завжди поруч".

Брат – Шурма Олег Ігорьович, магістр права, бізнесмен, керівник і власник низки підприємств, зокрема інвестиційного фонду "Квантум".

Дружина – Шурма Юлія, родом з Донецька, фізична особа підприємець.

У подружжя троє дітей – син Дмитро, доньки Анастасія й Аліна.

Кар’єра

  • 2003 – 2006 роки – почав працювати ще студентом, а потім успішно поєднував навчання і роботу. Спочатку юнак став фінансовим менеджером в компанії "Procter and Gamble Eastern Europe". У 2005 році отримав пропозицію від міжнародної консалтингової фірми "BCG", де рік пропрацював консультантом.
  • З 2006 року успішний менеджер перейшов в компанію "Метінвест" і 15 років обіймав різні посади на підприємствах Ріната Ахметова.
  • Спочатку працював фінансовим директором Макіївського металургійного заводу. Згодом його обрали членом наглядової ради Маріупольського металургійного комбінату імені Ілліча.
  • Кілька років Шурма працював за кордоном. В Болгарії він очолював наглядову раду заводу "Промет", а в Італії молодий менеджер був членом ради директорів "Метінвест-Траметал".
  • Незабаром в "Метінвесті" була реалізована його ідея щодо створення дивізіону сталі та прокату, який об’єднував всі металургійні й прокатні потужності групи. Шурма працював заступником директора цієї структури.

Ростислав Шурма і Рінат Ахметов (фото з соцмереж)

  • Листопад 2012 року – молодий менеджер, якому ще не виповнилось і 30 років, був призначений генеральним директором ПАТ "Запоріжсталь". На момент придбання Ахметовим контрольного пакета акцій це було збиткове підприємство, що створювало для міста величезну екологічну небезпеку.
  • З 2012 по 2015 роки Шурма радикально змінив ситуацію на комбінаті. Акціонерне товариство стало прибутковим підприємством, яке у 2,5 раза збільшило податкові платежі. Інвестовано у модернізацію виробництва 3 млрд гривень і майже вдвічі збільшено зарплату. Почалась заміна застарілого очисного обладнання більш сучасним і ефективним. В період загальної кризи 2014 – 2015 років це було єдине підприємство металургійної галузі, що не втратило обсяги виробництва.

Шурма Ростислав - генеральний директор ПАТ "Запоріжсталь" (фото: facebook.com/rostyslav.shurma)

  • Станом на 2015 рік комбінат підтвердив статус містоутворюючого підприємства, коли на виборах міського голови Запоріжжя переміг головний інженер "Запоріжсталі" Володимир Буряк. Згодом всі зрозуміли, що фактичним керівником міста став Ростислав Шурма. З далекоглядним прицілом на майбутнє він створив групу компаній, які отримали від міста майже 250 гектарів землі та вигравали більшість тендерів.
  • У 2019 році Шурма за власним бажанням звільнився з посади генерального директора ПАТ "Запоріжсталь" (чутки пов’язують таке рішення загостренням конфлікту з власником комбінату). Він очолив інвестиційний фонд "Геліос", який об’єднав створені раніше компанії і виділені містом земельні ділянки.
  • В лютому 2020 року Шурму розглядали можливим кандидатом на посаду віцепрем’єра з питань економіки, інвестицій і промисловості.
  • В тому ж році колишній топменеджер подавав свою кандидатуру на посаду керівника "Укрзалізниці", але не пройшов по конкурсу.
  • В травні 2021 року президент Володимир Зеленський призначив його до складу наглядової ради "Укроборонпрому".
  • А в листопаді 2021 року вийшов указ про призначення Ростислава Шурми заступником Андрія Єрмака на місце Юлії Свириденко, яка перейшла на роботу в Кабмін. Новий заступник заявив, що буде опікуватись питаннями економіки та енергоощадження. Проте експерти вказали, що це досить успішний крок Зеленського в плані підготовки до масштабного конфлікту з Ахметовим.

Шурма Ростислав (фото: facebook.com/rostyslav.shurma)

Політична діяльність

  • Ростислав Шурма, на відміну від батька, майже відкрито демонстрував свою незацікавленість в політичній діяльності, проте в Ріната Ахметова бізнес і політика були нерозлучні. Щоправда перші політичні кроки юнак робив ще на початку 2000-х як помічник на громадських засадах у свого батька – нардепа 4 скликання.
  • У 2010 році Ростислав був обраний депутатом Донецької обласної ради від Партії регіонів. Нічим особливим за час каденції він не відзначився.
  • Влітку 2014 року Рінат Ахметов міркує щодо самостійної політичної кар’єри й реєструє політичну партію "Індустріальна Україна", на керівника якої висуває Ростислава Шурму. Проте згодом олігарх робить вибір на користь співпраці з "Опозиційним блоком". У 2015 році, напередодні місцевих виборів, Запорізьку обласну організацію цієї партії очолює його топменеджер. Шурму затверджують першим номером виборчого списку "Опозиційного блоку" як до міської, так і до обласної рад. За результатами голосування він пройшов в обидві ради, але в обох випадках відмовився отримувати депутатський мандат, залишившись лише керівником обласної організації.
  • На парламентські вибори 2019 року Ахметов покладав великі надії. І Ростислав Шурма, і колишній головний інженер Володимир Буряк були висунуті кандидатами в нардепи по партійному списку "Опозиційного блоку".

Ростислав Шурма (зліва) в команді "Опозиційного блоку" (фото: opposition.com.ua)

  • Керівник обласної парторганізації Ростислав Шурма отримав усі необхідні ресурси для виборчої кампанії, але її було проведено вкрай недбало, і партія в цілому навіть не здолала прохідний бар’єр. Це остаточно зіпсувало і так напружені відносини олігарха і керівника "Запоріжсталі". Шурма покинув посаду генерального директора, а у 2020 році його звільнили від керівництва обласною організацією "Опозиційного блоку". Можливо, в команді Зеленського його тепер чекають інші політичні баталії.

Критика та скандали

Коли експерти схвально оцінювали роботу Шурми на посаді керівника "Запоріжсталі", деякі ЗМІ й громадські активісти регіону спростовували успіхи гендиректора і вказували, що проблеми з екологією нікуди не ділись, а підвищення зарплати відбулось після скорочення персоналу на 25% і збільшення норм виробітку. Крім того, підприємство відмовилось від об’єктів соціальної сфери (бази відпочинку, дитячі садки), на виробництві була запроваджена жорстока система штрафів.

Під час виборчої кампанії до місцевих рад у 2015 році нардеп Ігор Артюшенко надіслав міністру Арсену Авакову депутатський запит з метою розслідувати факти підкупу виборців зі сторони Ростислава Шурми і його ставленика Володимира Буряка. Парламентар вказав на концерти та безплатні обіди для малозабезпечених громадян, подарунки та продуктові набори для осіб похилого віку, роздачу безплатних квитків на концерт зірок естради. Проте жодної реакції з боку Авакова не було.

Деякі ЗМІ відкрито писали, що Ростислав Шурма ставленик не Ахметова, а Віктора Медведчука. Правда аргументи приводили не зовсім переконливі. Мовляв, батько Ростислава був вірним соратником "кума Путіна", а яблуко від яблуні недалеко падає. Ще писали, що власником решти акцій "Запоріжсталі", крім Ахметова, є саме Медведчук через підставних осіб, і саме він наполіг на призначені Шурми гендиректором. Проте аналітики вказують, що така інформація тиражується в основному ЗМІ, що підконтрольні Ігорю Коломойському, якого зовсім не влаштовує поява Ростислава Шурми в команді Зеленського з прицілом на ключові посади в уряді.

Дата публікації: 26.11.2021
Дата останньої зміни: 26.11.2021
1