Ексклюзив
Корупція, провокації РФ та Крим: Логвинський про боротьбу на міжнародній арені
Ексклюзив

Корупція, провокації РФ та Крим: Логвинський про боротьбу на міжнародній арені

17 Серпня 2021, 18:25
Георгій Логвинський (фото: УНІАН)
Чому ефективність українських реформ не пов`язана з деокупацію, як зупиняли Росію в ПАРЄ і навіщо НАБУ завело справу на ексдепутата

Західні країни можуть надати серйозне сприяння деокупації українських територій, як тільки зрозуміють, що, відбиваючи російську агресію, Україна в першу чергу забезпечує їхню безпеку. Таку думку висловив в інтерв'ю Парламент.UA екснародний депутат і заслужений юрист України Георгій Логвинський, який з перших днів окупації Криму займається питаннями правової кваліфікації дій Росії на міжнародному рівні.

Правові "шахи"

Ще до окупації Криму Георгій багато років був адвокатом Меджлісу кримськотатарського народу, і тому з перших же днів російської анексії півострова включився в роботу щодо захисту інтересів українців, які опинилися на підконтрольній Росії території, і юридичною боротьбою з наслідками анексії. Зокрема, за його ініціативою була створена експертна рада при Міністерстві юстиції України.

Ми збудували правову систему, що заклала фундамент стратегії деокупації. У неї входило як вирішення поточних питань, так і концептуальні кроки, що мають значення для всіх подальших дій. Наприклад, ми займалися визначенням правового статусу осіб, які залишилися на окупованій території або, навпаки, виїжджали в Україну, намагалися забезпечити захист власності і так далі, - згадує нардеп.

 Народний депутат Георгій Логвинський, Президент України Петро Порошенко з дружиною Мариною під час відвідування Меморіального комплексу Голокосту (фото: УНІАН)

В експертній раді існувало кілька груп. Одна з них займалася виключно підготовкою документів для міжнародних трибуналів і судів з прав людини, а також складанням міждержавних скарг.

Першою перемогою юристів стало застосування ЄСПЛ щодо Росії "правила 39" - термінових заходів, які закликають зупинити будь-які дії, що порушують права людини на цій території. Відповідно, всі наступні кроки Москви сприймалися міжнародною спільнотою як порушення цього правила, - пояснює Георгій Логвинський.

Наслідком цієї перемоги стало вибудовування системи санкцій проти Росії.

Санкції повинні були показати росіянам, що окупація - це дорого. Також їхнім завданням було вдарити по конкретним особам, які в підсумку ставали ізгоями в очах світової спільноти. Згадаймо, що ПАРЄ кілька років тримала Росію під повними санкціями. За цей час російська сторона три або чотири рази намагалася домогтися їхнього зняття, але нам щоразу вдавалося утримувати порядок. Це означало, що у всіх міжнародних документах ПАРЄ Росія виступала не як союзник або партнер Заходу, а як країна-окупант. На цю тему були прийняті десятки резолюцій. Це, в свою чергу, змушувало Москву сідати за стіл переговорів, замислюватися про наслідки своїх дій і не заходити надто далеко. Росія змогла повернутися в ПАРЄ, лише скориставшись перехідним періодом зміни влади в Україні, - нагадує Логвинський.

Інша група юристів займалася залученням уваги до репресій щодо кримських татар та інших корінних народів Криму на міжнародному рівні. Ще одним напрямком роботи стала правова кваліфікація дій людей, що залишилися на окупованому півострові, в першу чергу українських чиновників і військових, які працюють на Росію.

Ми визначили чіткі бар'єри і червоні лінії, в рамках яких не виникало б конфлікту кримінального, гуманітарного і міжнародного права. Наприклад, якщо особа не тільки порушила присягу, почавши працювати на окупанта, але своїми діями завдає шкоди Україні, в тому числі її громадянам або майну, мова однозначно йде про держзраду. Якщо ж звичайна людина продовжує жити на окупованій території і змушений платити податки в російський бюджет, нам доводилося часом спеціально доводити, що в даному випадку його не варто залучати до відповідальності, - ділиться нардеп.

Тим часом Москва теж вирішила скористатися міжнародно-правовими інструментами і 22 липня вперше за час свого членства в Раді Європи подала до Європейського суду з прав людини позов проти України. Росія, зокрема, звинуватила українську владу в загибелі мирного населення на Майдані і в Будинку профспілок в Одесі 2014 року, в переслідуванні інакодумців журналістів і політиків і у водній блокаді Криму. При цьому Георгій Логвинський вважає, що сам вихід Росії в юридичне "шахове поле" - не такий вже поганий сигнал, і дасть більше можливостей впливу на агресора в правовій сфері.

Депутат Бундестагу і російське лобі

3 січня 2017 Георгій Логвинський був обраний віцепрезидентом Парламентської асамблеї Ради Європи, що стало найвищою за всю історію країни посадою на міжнародній парламентській арені, яку займав громадян України. Тоді ж він був обраний головою Підкомітету з проблем злочинності та боротьби з тероризмом ПАРЄ. На цій посаді Георгій зробив багато для визнання терористами як функціонерів ОРДЛО, так і їхніх кураторів і спонсорів, що завадило їх легалізації в правовому полі інших країн.

Проте, нардеп зазначає: навіть в країнах, які формально вважаються союзниками України, існують різні лобістські течії і групи впливу, через що часом доводиться відстоювати на міжнародній арені навіть, здавалося б, очевидні речі.

На жаль, західні країни до цих пір не цілком розуміють, що Україна, відбиваючи російську агресію, тим самим забезпечує безпеку Європи. Багато хто все ще не сприймають цю війну як власну проблему. В їхніх очах, те що відбувається - це локальний конфлікт між Росією і Україною, в який вони не хотіли б втручатися. Згадаймо, як Нідерланди провели референдум, в результаті якого не було затверджено угоду про асоціацію між Європейським союзом і Україною. А це сталося вже після того, як над Донбасом був збитий малайзійський "Боїнг", в результаті чого загинули громадяни Нідерландів. Проте, багатьом країнам хотілося б перетворити війну на Донбасі в класичний "заморожений конфлікт", тоді як наше завдання - навпаки, перешкодити цьому і не дозволити забути, що мова йде про поточний гарячий конфлікт, - пояснює Логвинський.

Екснардеп визнає, що не можна скидати з рахунків і російське лобі. Наприклад, низка депутатів європейських парламентів в складі делегацій відвідали окупований Крим і Донбас, тим самим намагаючись легітимізувати анексію. У їхнє число входить і депутат німецького Бундестагу українського походження Андрій Гунько, який активно просував проросійську лінію.

Після того, як ми прямо в ПАРЄ вручили французької делегації, яка побувала у Криму, постанову про підозру у незаконному перетині українського кордону, візит наступної європейської делегації, яка готувалася виїхати до Криму, був зірваний. Андрію Гунько за відвідування Донбасу був заборонений в'їзд на територію України, але він записався в спостерігачі від ПАРЄ на українських виборах. Згідно з регламентом ПАРЄ, ми зобов'язані були впустити його до України - в іншому випадку нам загрожували б санкції за порушення регламенту ПАРЄ, і він, влаштовуючи подібну провокацію, розраховував саме на це.

Я, навпаки, запропонував зняти будь-які обмеження для його в'їзду, і вже на території України проводити щодо нього слідчі дії в рамках кримінальної справи. До слова, судимість, яку він отримав би в Україні, позбавила б його можливості в подальшому бути депутатом Бундестагу. Після цього Гунько різко передумав їхати в Україну і з цього моменту бажання вести антиукраїнську діяльність у нього явно поменшало, - ділиться Георгій.

Сам ексдепутат упевнений: стратегія деокупації досить проста і дієва, і для того, щоб її застосувати, у західних союзників України є всі підстави.

У наявності окупація території, захоплення стратегічних об'єктів, словом, заподіяння величезної шкоди Україні. Всім прекрасно зрозуміло, хто за цим стоїть. Якби мова йшла не про держави, а про приватних осіб, в цьому випадку як мінімум пішло б блокування рахунків злочинця. Доларові рахунки Росії знаходяться в США, рахунки в євро, відповідно, в Європі. Що заважає нашим партнерам заарештувати ці рахунки як мінімум на суму нанесеної Україні шкоди? Йдеться тільки про політичну волю наших партнерів. Як тільки інші країни зрозуміють, що Україна вирішує їх проблеми, я думаю, що ця воля з'явиться. При цьому важливо підкреслити, що питання деокупації і відшкодування заподіяних Україні збитків ніяк не залежать від ефективності реформ в Україні. Це абсолютно різні з правової точки зору процеси, - підкреслив він.

Російські провокації

Що стосується оцінки самих реформ і роботи антикорупційних органів, Георгій Логвинський впевнений: для того, щоб зміни досягли мети, необхідно прибрати фундамент корупції.

Наприклад, говорячи про побутову корупцію, у багатьох країн застосовується електронна система отримання прав або закордонних паспортів, яка виключає можливість дачі хабара. До слова, Україна в цій частині випереджає чимало європейських країн. Що стосується правоохоронних органів, важливо розуміти, що на практиці менталітет правоохоронця завжди буде обвинувальним. Створення навіть формально незалежних органів, що формуються шляхом вчорашніх слідчих і прокурорів, призводить до того, що вони схильні виправдовувати колишніх колег і в частині порушення прав людини, і в сфері корупції та навіть держзради, - упевнений нардеп.

При цьому Георгію Логвинського самому довелося зіткнутися з українськими правоохоронцями. У 2020 році Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) намагалося прив'язати його до справи про виконання рішення ЄСПЛ на користь компанії "Золотий мандарин ойл", за їхнім твердженням, що спричинило збитки для бюджету. У липні 2020 року ЄСПЛ виніс безпрецедентне рішення, та відмовився зняти з Логвинського імунітет і вказали, що дії НАБУ є порушенням міжнародного права.

Справа була пов'язана з тим, що я, коли був адвокатом, ще до обрання в Раду захищав права людей, які подавали в ЄСПЛ позови проти України за невиконання рішень національних судів. Так звані "правоохоронці" вирішили, що у цьому процесі були допущені якісь порушення, хоча незалежні експерти, зокрема судді іноземних судів, жодних порушень не виявили. Однак "правоохоронці" не зупинилися і спробували зняти з мене міжнародний імунітет. ЄСПЛ виніс безпрецедентне рішення, зазначивши, що в даному випадку мало місце грубе порушення міжнародних зобов'язань України і посягання на незалежність Суду. Правозахисна спільнота переконана, що люди, які почали кампанію проти мене, грали на руку Росії. Вони, по факту, підставили Україну і змусили Європейський суд винести рішення проти нашої країни і спробували кинути тінь на суддю ЄСПЛ від України. Більш того, російська сторона неодноразово зверталася до ЄСПЛ з проханням дати відвід судді від України, яка брала участь в розгляді міждержавних скарг, - розповідає Логвинський.

За його словами, в деяких інформаційних кампаніях "рука Москви" простежувалася досить чітко.

Наприклад, нам вдавалося довести, що за дорученням Константинова і Аксьонова підконтрольні їм особи замовляли інформаційні вкидання проти мене на національному рівні. Члени російської делегації в ПАРЄ часом прямо говорили мені, що моя діяльність входить в число загроз національній безпеці Росії, - перераховує нардеп.

За словами Георгія Логвинського, число російських агентів в Україні за ці роки не знизилася, змінилася лише стратегія їхньої діяльності. Однак найстрашнішим наслідком гібридної війни адвокат називає поступове роз'їдання патріотичної мотивації, яка так виразно відчувалася на початку війни.

Як одного разу сказав мені міністр оборони Ізраїлю, найкраща зброя - це патріотизм. Жодну війну не вигравали без патріотизму, - підсумував нардеп.

1