Ексклюзив
Україна має шанс виправити помилки Байдена - Андрій Піонтковський
Ексклюзив

Україна має шанс виправити помилки Байдена - Андрій Піонтковський

22 Червня 2021, 13:34
Андрій Піонтковський (Фото: фейсбук)
На зустрічі з Путіним Байден пару раз серйозно помилився

Джо Байден зробив пару великих помилок під час зустрічі з Володимиром Путіним в Женеві 16 червня. Однак двопартійний проукраїнський консенсус, що склався в американському істеблішменті, не дасть Кремлю скористатися ними. Таку думку в інтерв'ю Парламент.UA висловив відомий російський публіцист і політолог Андрій Піонтковський.

Путін ніколи не відмовиться від ідеї підкорення України

"Найсерйозніша і важлива для Москви помилка Байдена - це згода з Путіним з питання важливості виконання Мінських угод. Давайте згадаємо передісторію саміту, а саме, дзвінок американського президента Путіну через кілька днів після того, як він назвав його вбивцею. В ті дні існувала реальна можливість масованого російського військового вторгнення вглиб України. Це була реальна підготовка до повномасштабної війни і одночасно - промацування реакції американської сторони.

На цьому тлі дзвінок Байдена виглядав як класична розмова поліцейського з терористом, який захопив заручників, проведений згідно з усіма інструкціями для таких розмов: спокійно, з повагою, зачіпаючи якісь важливі для терориста теми, щоб домогтися паузи. Байдену це вдалося", - нагадує експерт.

На думку аналітика, Вашингтону вдалося грамотно скористатися отриманим перепочинком: американці надали Україні максимально можливу підтримку по всіх каналах, так само як і переконали своїх російських колег в тому, що за вторгнення в Україну Кремлю доведеться заплатити непомірно високу ціну.

"Сюди входить перехід в сфері економіки від санкцій до тотальної економічної війни, що включає в себе відключення від SWIFT, газове і нафтове ембарго та арешт "російського трильйона", тобто активів російської верхівки. У військовій сфері - це все, крім безпосереднього участі американських військових дивізій в бойових діях. Словом, тут я солідарний з іншими експертами, що "колективний Путін" визнав ціну за пряму агресію і захоплення України непосильною для його режиму. До речі, ця ціна включає не тільки заходи, зазначені Сполученими Штатами , а й опір набагато більш боєздатною, ніж в 2014-му році, української армії. Однак при цьому важливо пам'ятати, що Путін ніколи не відмовиться від ідеї підкорення України, її дестабілізації і розчленування будь-якими іншими засобами. Таким інструментом тиску на Київ і шантажу останні шість років є путінська інтерпретація Мінських угод", - підкреслює Андрій Піонтковський.

Пастка Мінських угод

Ідея російської влади, за словами аналітика - це легалізувати в українському правовому полі військово-терористичний плацдарм, створений на Донбасі, нічого в ньому не змінюючи по суті.

"Фактично, його мета - приєднати всю Україну до ОРДЛО. До речі, це старий трюк з радянського політтехнологічного арсеналу. У 1952 році Сталін запропонував Конраду Аденауеру об'єднати Німеччину - ввести своє ОРДЛО (НДР) до складу ФРН, при цьому нічого там не змінюючи , тобто зберігши Штазі, СЄПН і радянські війська. На це Аденауер справедливо відповів, що вважає за краще бути керівником половини Німеччини, ніж бути ніким або навіть політв'язнем в об'єднаній країні. Путін сподівається реалізувати свій план за допомогою Меркель і Макрона. А тепер він намагається підключити до своєї спецоперації і Байдена", - попереджає експерт.

Піонтковський нагадав, що Путін надав цьому пункту переговорів на саміті величезне значення, і почав свою пресконференцію за результатами зустрічі саме з цього.

"Він сказав дослівно: "якщо я правильно зрозумів, пан Байден також вважає виконання Мінських угод єдиним способом досягнення миру на Донбасі". Але найгірше те, що Байден в кінці своєї прес-конференції, немов з підказки Путіна, теж видавив , що "Україна повинна дотримуватися Мінських угод". Наступні два дні після саміту всі російські телеканали навперебій говорили про цей успіх Путіна і вимагали від України "виконувати Мінські угоди", посилаючись на провідних світових лідерів", - відзначає експерт.

Читайте також

Андрій Піонтковський упевнений: і ця помилка, і підкреслено-шанобливе ставлення до Путіна, продемонстроване на зустрічі, були результатом впливу одного з членів адміністрації Байдена - колишнього держсекретаря США Джона Керрі.

"Зараз він обіймає спеціальний пост з питань клімату та глобального розвитку, і Путін негайно створив аналогічний пост в Росії, призначивши на нього Анатолія Чубайса. Ці двоє постійно перебувають на зв'язку, і саме Керрі лобіює інтереси Росії в адміністрації Байдена. Це не мої особисті припущення - я знаю це безпосередньо від людей в оточенні Байдена, які намагалися протистояти впливу Керрі при підготовці до саміту", - поділився аналітик.

Байден зіткнувся з критикою від обох партій

Однак експерт нагадує, що після повернення до Вашингтона Джо Байден зіткнувся з критикою від політиків і ЗМІ, до того ж не тільки республіканських, а й демократичних.

"Найбільш різка і кваліфікована оцінка його діям була дана, наприклад, на сайті СNN в статті "Putin got exactly what he wanted from Biden in Geneva" ("Путін отримав від Байдена в Женеві саме те, чого він хотів") . Це трохи перебільшена оцінка, проте вона цілком поділяє ті побоювання, які ми зараз перерахували. І це - дуже позитивний знак, що показує, що в Америці склався двопартійний консенсус і єдина позиція істеблішменту, або так званого Deep State, і всіх медіа, включно з лівими. Це різко антипутинська і проукраїнська позиція, і очевидно, що під впливом цієї критики Байден підправить свої помилки, а вплив Керрі, який призвів до такої хвилі критики на президента, неминуче буде падати. Більше того, зіткнувшись з такою реакцією, адміністрація Білого дому вже сьогодні змушена давати "задній хід". Наприклад, 18 червня радник з національної безпеки Джейк Салліван провів зустріч з журналістами, на якій наголошував на тому, як Байден жорстко протистояв Путіну на зустрічі", - розповідає експерт.

Другою великою помилкою Байдена Андрій Піонтковський називає передачу Володимиру Путіну списку об'єктів критичної інфраструктури, щодо яких сторони обговорювали заборону на будь-які кібератаки.

"З одного боку, він своїми руками передав Путіну список найбільш серйозних вразливостей, а з іншого, виходить, що в інших областях економіки хакерські атаки допустимі? Але ще раз повторю, я б не робив з цього трагедії, дивлячись, який різкий і консолідований опір помилки Байдена зустріли у Вашингтоні. До речі, результати його зустрічей з лідерами країн G7 і НАТО були дуже успішними. Байден дійсно приїхав до Женеви як лідер вільного світу", - відзначає експерт.

У тому, що стосується України, аналітик наголошує: "ляпи" Байдена привели до консолідації американських політиків і медіа, і на українській стороні, особливо в переддень візиту Зеленського в Вашингтон, слід скористатися цією сприятливою для нього атмосферою.

"Українським парламентаріям важливо не тільки роз'яснити американським конгресменам все лицемірство путінської спецоперації по легалізації в українському правовому полі свого військово-терористичного плацдарму, а й активно просувати заявку України на отримання статусу головного партнера США поза НАТО, що перебуває зараз на розгляді. І у Києва є всі шанси домогтися успіху на цьому напрямку", - переконаний Андрій Піонтковський.