Партія Шарія

Партія Шарія

Політсила проросійского пропагандиста Анатолія Шарія

Символіка “Партії Шарія” (Фото: sharij.com.ua)

Історія заснування

2 червня 2019 року відеоблогер і проросійський пропагандист Анатолій Шарій, який з 2012 року перебуває за кордоном через низку кримінальних справ, натякнув, що планує зареєструвати політичну партію.

Вже 6 червня стало відомо, що партія “Об'єднана Україна”, створена 18 лютого 2015 року адвокатом Анатолієм Жилою, змінила назву на “Партію Шарія”. За оцінками оглядачів, “Об'єднана Україна” створювалася як “сміттєва” політсила під продаж і не брала участі у жодних виборах. “Партію Шарія” очолила Антоніна Бєлоглазова, 9 червня відбувся з'їзд, на якому висунули кандидатів до Верховної Ради.

24 червня Центральна виборча комісія зареєструвала список партії, який складався із 31 кандидата, для участі у парламентських виборах під № 17, однак 3 липня відмовила Анатолію Шарію в реєстрації кандидатом в народні депутати. За інформацією СБУ, він покинув межі України 24 січня 2012 року і не проживав на території держави упродовж 5 років, як того вимагає чинне законодавство.

Програма та структура

У “Партії Шарія” заявляють, що дотримуються лібертаріанської ідеології, хоче це не перешкоджало Шарію публікувати агітаційні матеріали, де він виступає в образі диктатора Сталіна. Більшість експертів сходяться в думці, що політсила сповідує проросійську ідеологію.

“Партія Шарія” виступає проти ринку землі, проти легалізації проституції та легких наркотиків, декларує зближення України з Євросоюзом, “якщо це не шкодить державним інтересам”, виступає за позаблоковий статус держави.

Проросійський пропагандист Анатолій Шарій

Проросійський пропагандист Анатолій Шарій (Фото: strana.ua)

Політсила заявляє про необхідність оновлення владного апарату, підвищення рівня освіти, підтримки творчої молоді, культури та підприємництва. Також партія виступає за внесення змін до системи оподаткування, зокрема, за зниження податку на прибуток та запровадження європейської системи кредитування.

На сайті партії вказано, що кількість її членів становить 230 тисяч осіб, сам Шарій заявляв, що його політсила має 24 обласні та 53 опорні штаби. Однак згідно із даними Єдиного державного реєстру, “Партія Шарія” має 16 обласних та 1 міську організацію у Києві.

Політична діяльність та скандали

4 липня 2019 року, напередодні парламентських виборів, Шарій заявив, що його партія переходить в опозицію до політсили президента Володимира ЗеленськогоСлуга народу”. Однак під час передвиборчої кампанії члени “Партії Шарія” систематично займалися провокаціями та дискредитацією мітингів партії “Європейська Солідарність”, яку очолює Петро Порошенко. “Шаріївці” приходили практично на всі мітинги та зустрічі з виборцями політсили і намагалися їх зірвати.

За результатами голосування, партія проросійського відеоблогера отримала 2,23 %, за неї проголосували 330 тис. виборців, найбільше в Донецькій (5,55 %) та Одеській (4,72 %) областях.

Згідно із законодавством, партія претендувала на державне фінансування, що викликало обурення громадськості, відбулася низка мітингів та акцій протесту.

Втім, коштів платників податків політсила так і не отримала, 2 жовтня 2019 року Верховна Рада позбавила державного фінансування партії, які не пройшли до Верховної Ради. “Партія Шарія” намагалася через Окружний адміністративний суд Києва (ОАСК) отримати з бюджету 3 мільйони гривень, але позов було відхилено.

У липні 2019 року Центральна виборча комісія виявила порушення у фінансових звітах “Партії Шарія”, які стосувалися отримання коштів для виборчих фондів. За цим фактом НАЗК проводило перевірку. За інформацією аналітичного модуля соцмережі Фейсбук, за період з червня 2019 по червень 2020 року, на політичну рекламу “Партія Шарія” витратила майже 76 тисяч доларів, 58 тисяч були витрачені безпосередньо під час передвиборчої кампанії.

Того ж місяця у Харкові представники "Національного корпусу" пікетували маєток родини колишніх регіоналів Кацуб, яких вважають одними із спонсорів "Партії Шарія". На воротах маєтку активісти намалювали півня і триколор.

Акція "Нацкорпусу" біля маєтку родини Кацуб

Акція "Нацкорпусу" біля маєтку родини Кацуб (Фото: Фейсбук)

Взимку 2020 року “Партія Шарія” потрапила в черговий скандал, який стосувався голови політсили та головної редакторки сайту “Шарій.net” Антоніни Бєлоглазової. У мережі з’явилося відео, на якому вона вітає мешканців окупованого Криму “із поверненням в Росію”, позитивно відгукнулася про президента РФ Володимира Путіна і заявила, що бажає з ним зустрітися. На відео вона говорить, що “большая часть украинского куска стала Российской Федерацией”.

Також стало відомо, що вона у 2015-2016 роках входила до російської радикальної пропутінської організації “НОД” (“Национально-освободительное движение”). ЗМІ повідомляли, що брат Бєлоглазової Костянтин Мамросенко, також член “Партії Шарія”, разом із терористом “Моторолою” у 2014 році брав участь у захопленні Харківської облдержадміністрації.

Антоніна Бєлоглазова була відсторонена від керівництва партією, однак Анатолій Шарій заявив, що вона залишається близькою йому людиною.

У вересні 2017 року Бєлоглазову викликали в СБУ за підозрою в виготовленні проплачених відеосюжетів для російської пропаганди, українська спецслужба оголосила їй “офіційне застереження”. Також в СБУ стверджували, що ці відеосюжети Шарій використовував для дискредитації України в інтересах спецслужб РФ.

У березні 2020 року у компанії з пошуку роботи Work.ua заявили, що заборонили “Партії Шарія” розміщувати оголошення про відкриті вакансії на ресурсі.

У травні того ж року головою партії обрали дружину Шарія Ольгу Бондаренко, яка також стала шеф-редакторкою сайту “Шарій.net”.

У червні 2020 року журналіст Сергій Іванов опублікував розслідування, в якому повідомив, що партія проросійського блогера Анатолія Шарія налагодила схему легалізації грошей через добровільні внески. Він розповів, що люди, які погоджуються ставати "благодійниками", переказували на рахунки партії кошти, які їм не належали.

Також “Партію Шарія” звинувачували в співпраці із проросійською партією ОПЗЖ. 25 червня 2020 року кум Путіна Віктор Медведчук в етері російських пропагандистських ЗМІ заявив, що вважає “Партію Шарія” своїм союзником. Через тиждень журналіст видання “Детектор медіа” Ярослав Зубченко повідомив, що Анатолій Шарій користується особливим статусом на телеканалах Медведчука. Йому виділяли сотні годин ефірного часу, ведучі задавали Шарію лише “правильні” запитання”, і на інформаційних ресурсах кума Путіна відбувалася “розкрутка” пропагандиста.

Напередодні місцевих виборів 2020 року в ОПЗЖ офіційно заявили, що розглядають “Партію Шарія” як союзника на виборчих перегонах. Під час передвиборчої кампанії політсила Шарія поширювала агітаційні матеріали, в яких розмістили карту України без окупованого Криму.

У жовтні 2020 року журналісти проєкту Bihus.info оприлюднили розслідування, в якому йшлося про те, що діяльність “Партії Шарія” фінансує українська мережа АЗС “БРСМ-Нафта”, а всі неофіційні фінансові витрати політсили схвалює керівниця кількох підприємств із орбіти “БРСМ-Нафти” Анжела Ларкіна. Журналісти оприлюднили копії листування членів політичної сили, згідно із якими, партія витратила на зарплати 1,3 мільйона гривень, однак в офіційних фінансових звітах вказала суму 224 714 гривень.

Також розслідувачі розповіли, що низка політичних експертів в етерах кількох телеканалів за винагороду, сума якої розпочинається від 45 доларів, згадували “Партію Шарія” і позитивно відгукувалися про її діяльність. За цим фактом була відкрита кримінальна справа, деякі з “експертів” були затримані.

За результатами місцевих виборів, які відбулися 25 жовтня 2020 року, “Партія Шарія” отримала доволі скромні результати. Вона завела по 6 депутатів до Одеської міської та обласної рад, 7 депутатів - до Харківської міськради. По 5 мандатів партія проросійського відеоблогера отримала на виборах до Запорізької, Миколаївської та Маріупольської міських рад. Ще по 3 депутати потрапили до міських рад Краматорська, Чугуєва, Куп’янська та Чорноморська.

У лютому 2021 року стало відомо, що Анатолій Шарій у 2019 році, під час реєстрації своєї партії використав прізвище мешканця Дніпра Віктора Шарія, і за використання його прізвища чоловіку заплатили 500 доларів. Віктор
Шарій заявив, що тоді погодився “позичити” своє прізвище, однак згодом подав позов до суду з вимогою “відібрати” його назад. Він стверджував, що на його ім'я формально зареєстрована “Партія Шарія”, але він не є її керівником, засновником чи членом. 16 лютого СБУ підтвердила, що “Партія Шарія” формально зареєстрована не на проросійського блогера, а на Віктора Шарія.

Заборона діяльності

30 липня 2020 року Окружний адміністративний суд Києва відкрив справу щодо заборони діяльності "Партії Шарія". Через пів року, 16 лютого 2021 року Служба безпеки України повідомила про підозру проросійському блогеру Анатолію Шарію, який живе в Іспанії, за статтею про державну зраду та порушення рівноправності громадян. Також українська спецслужба викликала його на допит, який Шарій проігнорував.

25 лютого Анатолія Шарія оголосили у всеукраїнський розшук, його розшукова картка з’явилася на сайті МВС. Він вказаний як особа, що переховується від органів досудового розслідування. Крім того, Печерський районний суд Києва видав ухвалу, якою дозволив затримати Шарія та доставити до слідчих органів.

Розшукова картка Анатолія Шарія з сайту МВС

Розшукова картка Анатолія Шарія з сайту МВС (Фото: скріншот)

11 березня 2021 року Міністерство юстиції подало позов до ОАСК з вимогою заборонити діяльність “Партії Шарія". 31 травня його оголосили персоною нон-ґрата у Литві, де Шарій отримав політичний притулок, а 2 червня Печерський районний суд Києва заарештував майно скандального відеоблогера в Іспанії.

У період із лютого по травень 2020 року депутати низки міських та обласних рад під час сесій звернулися до президента Володимира Зеленського, Верховної Ради, Міністерства юстиції та РНБО з прохання заборонити діяльність “Партії Шарія” та ОПЗЖ.

У заявах, які направляли депутати, стверджувалося, що ці політсили просувають інтереси російського агресора, і несуть загрозу для територіальної цілісності України.

8 червня працівники СБУ провели обшуки у засновників громадської організації "Партія Шарія" у Києві та у Бучанському районі Київської області. Парвоохоронці вилучили агітаційні матеріали із закликами до зміни території та державного кордону України. Крім того, у Вінниці провеи обшуки в типографії, де представники партії друкували агітацію антиконституційного характеру. За цими фактами відкрили низку кримінальних справ.

Ще одна неприємна для Шарія новина з’явилася 19 червня, коли стало відомо, що проти нього українські правоохоронці розслідують справу за підозрою у ухилянні від сплати податків, відмиванні доходів та махінаціях у фінансовій звітності "Партії Шарія".

1