Наша Україна

Наша Україна

Партія третього президента України Віктора Ющенка

Партія “Наша Україна” (Фото: Фейсбук)

Історія створення

У липні 2001 року, після звільнення з посади прем’єр-міністра Віктор Ющенко оголосив про створення опозиційного до президента Леоніда Кучми блоку політичних партій, який отримав назву Блок Віктора Ющенка "Наша Україна".

Під час парламентських виборів 2002 року об’єднання отримало 25% голосів виборців. "Наша Україна" спільно із опозиційними Соціалістичною партією та БЮТ брала участь в акціях протесту "Повстань, Україно!". Після Помаранчевої революції та обрання Віктора Ющенка президентом України, на з’їзді 5 березня 2005 року була створена партія "Народний Союз Наша Україна".

Люди на Майдані Незалежності під час Помаранчевої революції

Люди на Майдані Незалежності під час Помаранчевої революції (Фото: maidanmuseum.org)

У Міністерстві юстиції вона була зареєстрована 22 березня та отримала свідоцтво про реєстрацію № 115-п.п. Почесним головою партії став глава держави Віктор Ющенко, Роман Безсмертний, який був віцепрем'єр-міністром України, був обраний головою Ради партії. Його заступником став голова РНБО Петро Порошенко. Центральний виконком "Нашої України" очолив Юрій Єхануров. До новоствореної політсили увійшла більшість топ-чиновників та керівників ключових органів державної влади.

Прихід у Парламент

5 листопада 2005 року напередодні парламентських виборів відбувся установчий з’їзд блоку партій "Наша Україна", до якого крім "Народного Союзу Наша Україна" увійшли Народний РухУкраїни, Християнсько-демократичний союз, Українська республіканська партія "Собор", Партія промисловців та підприємців і Конгрес українських націоналістів. Виборчий список блоку очолив прем'єр-міністр Юрій Єхануров.

Вибори відбулися 26 березня 2006 року, а вже 27 квітня було оголошено офіційні результати. За підсумками голосування Блок "Наша Україна" отримав 13,95% (3 539 140 голосів виборців) і зайняв третє місце після Партії регіонів та Блоку Юлії Тимошенко. Це дало змогу завести до Верховної Ради 81 депутата.

Програма та ідеологія

Ключовими програмними положеннями "Народного Союзу Наша Україна" декларувалися демократичний розвиток України, зміцнення та захист незалежності і державного суверенітету, забезпечення демократії та верховенства права.

Лідер партії "Наша Україна" Віктор Ющенко

Лідер партії "Наша Україна" Віктор Ющенко (Фото: korrespondent.net)

В економічній сфері "Наша Україна" обіцяла підтримку для малого та середнього бізнесу, орієнтацію на національних виробників, досягнення бездефіцитності бюджету шляхом збалансування видатків та збільшення надходжень, зокрема, від зростання експорту.

У міжнародній політиці партія ставила собі за завдання реалізацю курсу на євроатлантичну інтеграцію України, вступ України до Європейського союзу та НАТО.

Політична діяльність

У вересні 2005 року "Наша Україна" опинилася у епіцентрі скандалу, який за оцінками експертів, підірвав подальші політичні успіхи партії Віктора Ющенка, що дало старт реваншу Віктора Януковича після поразки на виборах 2004 року.

Тоді колишній Державний секретар Олександр Зінченко на пресконференції звинуватив у корупції соратників Віктора Ющенка: секретаря РНБО Петра Порошенка, його помічника Олександра Третьякова і лідера фракції "Наша Україна" у Верховній Раді Миколу Мартиненка.

Петро Порошенко, Юлія Тимошенко, Віктор Ющенко

Петро Порошенко, Юлія Тимошенко, Віктор Ющенко (Фото: BBC)

На фоні цих подій розгорівся конфлікт між президентом Віктором Ющенком та главою уряду Юлією Тимошенко, яка жорстко критикувала "любих друзів" Ющенка. Петро Порошенко був звільнений з посади глави РНБО, згодом крісло прем’єр-міністра втратила Тимошенко, а розкол у помаранчевому таборі став доконаним фактом.

Після парламентських виборів 2006 року БЮТ, "Народний Союз Наша Україна" і Соціалістична партія створили у Верховній Раді коаліцію та домовилися про розподіл ключових посад.

Однак на посаду спікера Верховної Ради, порушивши домовленість, висунувся Олександр Мороз і отримав підтримку Партії Регіонів та КПУ. Він також відкликав свій підпис під угодою про створення помаранчевої коаліції, і вона припинила своє існування через два тижні після створення. "Наша Україна" та БЮТ звинуватили Мороза у зраді.

7 липня 2006 року у Верховній Раді була створена коаліція за участі Партії регіонів, Соціалістичної партії та Компартії України. Нова парламентська більшість вимагала призначити прем’єр-міністром Віктора Януковича, на що Віктор Ющенко, після довготривалих вагань і погроз розпустити Верховну Раду, погодився.

Віктор Янукович та Віктор Ющенко

Віктор Янукович та Віктор Ющенко (Фото: ria.ru)

За його ініціативи 3 серпня 2006 року лідери всіх фракцій, окрім лідерки БЮТ Юлії Тимошенко, підписали "Універсал національної єдності", який передбачав входження представників "Нашої України" в уряд Віктора Януковича.

Наступного дня Верховна Рада призначила прем’єр-міністром Віктора Януковича, в його уряді від "Нашої україни" міністром культури став Ігор Ліховий, міністром з питань надзвичайних ситуацій став Віктор Балога, Міністерство внутрішніх справ очолив Юрій Луценко, Юрій Поляченко - міністерство охорони здоров'я, Юрій Павленко був призначений міністром у справах сім'ї, молоді та спорту, а Роман Зварич отримав крісло міністра юстиції. Крім того, за квотою президента в Кабінет Міністрів увійшли Борис Тарасюк (міністр закордонних справ) та Анатолій Гриценко (міністр оборони).

4 жовтня, після невдалих переговорів про створення "широкої коаліції" "Наша Україна" заявила про перехід в опозицію і відкликала своїх міністрів з уряду Віктора Януковича, на своїх постах Віктор Ющенко дозволив залишитися лише міністру оборони Анатолію Гриценку та міністру закордонних справ Борису Тарасюку.

7 грудня 2005 року головою партії "Народний Союз Наша Україна" став Віктор Балога. Через тиждень голова фракції "Наша Україна" в парламенті Роман Безсмертний звинуватив Балогу в тиску і покинув пост. Фракцію очолив В'ячеслав Кириленко.

Навесні 2007 року в Україні розгорівся конфлікт між президентром та парламентською коаліцією, який переріс у політичну кризу. 2 квітня Віктор Ющенко підписав указ про розпуск парламенту і призначив нові вибори до Верховної Ради. Прем’єр-міністр Віктор Янукович та депутатська більшість цей указ не визнали і звинуватили Ющенка в порушенні Конституції. Зрештою, сторони домовилися про проведення дострокових виборів.

"Наша Україна" спочатку планувала йти на вибори самостійно, однак згодом об'єдналася у виборчий блок із "Народною самообороною" Юрія Луценка. До блоку "Наша Україна - Народна самооборона" (НУНС) також увійшли партії "Вперед, Україно", Народний рух України, Християнсько-демократичний союз, Українська республіканська партія "Собор", Європейська партія України, Українська народна партія, Партія захисників Вітчизни і "Пора".

Віктор Ющенко та Юрій Луценко

Віктор Ющенко та Юрій Луценко (Фото: tsn.ua)

За підсумками голосування блок НУНС зайняв третє місце, отримавши 14,15% гоосів, і зміг завести до парламенту 72 депутати. У Верхвоній Раді була створена фракція "Наша Україна - Народна самооборона", яка утворила коаліцію з "Блоком Юлії Тимошенко.

У вересні 2008 року спікер парламенту Арсеній Яценюк поінформував народних депутатів, що отримав заяву фракції "Наша Україна – Народна самооборона" про вихід із коаліції. Згодом у партії пояснили, що прийняли таке рішення через переговори Юлії Тимошенко із Партією регіонів про створення окремої коаліції, а також спільні голосування БЮТу із Партією регіонів, комуністами і Блоком Литвина. Згодом у Верховній Раді була переформатована коаліція за участі БЮТу, Блоку Литвина та частини депутатів від НУНС.

У грудні 2008 року лідером партії знову був обраний Віктор Ющенко і пробув на цій посаді до вересня 2010 року. Тоді до партії прийняли Валентина Наливайченка, Сергія Бондарчука, Володимира Огризка та Ірину Ванникову. Наливайченко став керівником політсили і головою політради партії замість Віри Ульянченко. Його заступником став Андрій Парубій. Сергія Бондарчука з’їзд призначив керівником Центрального виконавчого комітету.

Віктор Ющенко залишився почесним головою "Нашої України", однак під час виборів президента 2010 року балотувався як самовисуванець. Він отримав результат 5,45%, або 1 341 539 голосів виборців. Ще менше отримала "Наша Україна" під час місцевих виборів того ж року, за неї проголосували 2,3% виборців.

Напередодні парламентських виборів 2012 року "Наша Україна" вела перемовини із низкою політсил про спільну участь у виборчій гонці, однак згодом партія вирішила балотуватись на чолі з вже експрезидентом Віктором Ющенком. Підсумки голосування були провальними, партія отримала 1,11 % голосів і не потрапила до парламенту. Також вона не змогла перемогти у жодному мажоритарному окрузі, де висувала своїх кандидатів.

Розкол партії

У травні 2012 року Валентин Наливайченко подав у відставку з поста голови "Нашої України" і вийшов з партії, в липні того ж року її лідером обрали Сергія Бондарчука.

Чутки про конфлікт у "Нашій Україні" почали з’являтися ще в січні 2013 року, коли одночасно відбулися два засідання "Нашої України", одне проводив Сергій Бондарчук, інше організували члени політради. Сторони обмінялися звинуваченнями в нелегітимності засідань, проведених опонентами, також Сергій Бондарчук звинуватив Віктора Ющенка в спробах розколоти партію і небажанні проводити з’їзд.

Один із керівників "Нашої України" Сергій Бондарчук

Один із керівників "Нашої України" Сергій Бондарчук (Фото: vidomosti-ua.com)

9 лютого 2013 року Бондарчук заявив, що Віктора Ющенка було виключено з "Нашої України". Він також стверджував, що "Наша Україна" під час парламентських виборів 2012 року працювала на Партію регіонів, отримувала від неї кошти на фінансування виборчої кампанії, і в інтересах "регіоналів" змінювали членів окружних виборчих і дільничних комісій на членів ПР.

Такими діями Ющенко зрадив програмні ідеї партії "Наша Україна". Ющенко також не виконав взяте публічно зобов'язання погасити борги партії за 2009 рік... Сума таких боргів становить 80 млн грн, - заявляв Бондарчук.

Того ж дня політрада партії, яку зібрав на засідання Ющенко, виключила із партії Сергія Бондарчука, а виконувачем обов’язки голови став Зіновій Шкутяк.

2 березня Сергій Бондарчук зібрав з’їзд, на якому оголосив про саморозпуск "Нашої України" та припинення її політичної діяльності. Глава пресслужби політсили Ірина Ванникова заявила, що з’їзд "Нашої України" Бондарчука не легітимний. На засіданні у вересні 2013 року її обрали новою головою політради партії.

Лідерка "Нашої України" Ірина Ванникова

Лідерка "Нашої України" Ірина Ванникова (Фото: Фейсбук)

У квітні 2016 року журналісти виклали у мережу скани так званої "амбарної книги" Партії регіонів. Згідно із документами, народний депутат від Української народної партії та "Нашої України" Юрій Костенко у вересні та жовтні 2012 року отримав понад 1,6 мільйона доларів від Партії регіонів. У чорній бухгалтерії призначення отриманих Костенком грошей записане як "Наша Україна – проекти" і "Наша Україна".

У коментарі ЗМІ Юрій Костенко інформацію про отримання коштів від Партії регіонів заперечував, однак заявляв, що керівництво "Нашої України" вело перемовини не з ПР, а з фінансовими колами, "які підтримували Партію регіонів".

1