Махніцький Олег

Махніцький Олег

Народний депутат України VII скликання, колишній в.о. Генерального прокурора України

Всі новини
Махніцький Олег – юрист, адвокат, колишній член Вищої ради юстиції, двічі обирався депутатом Львівської міської ради

Місце народження

Народився 15 березня 1970 року у Львові.

Освіта

1996 рік – закінчив юридичний факультет Львівського державного університету імені Івана Франка за спеціальністю "Правознавство".

Родина

Дружина - Катерина Григорівна Махніцька (до шлюбу Березюк), член ЦВК України.
Виховує трьох дітей — сина Вадима та доньок Мар'яну, Марту та падчірку Анну.

Коротка біографія

  • 1988 – 1990 роки – розпочав трудову діяльність на  Львівському виробничому швейному об'єднанні "Маяк".
  • 1990 – 1991 роки - працював організатором туристичних поїздок у виробничо-творчому об'єднанні "Краєзнавець".
  • 1991 – 1996 роки – навчався в університеті.
  • 1996 рік - проходив стажування в прокуратурі Львівської області на вакантній посаді помічника прокурора Франківського району Львова.
  • 1997 - 1998 роки - працював  слідчим прокуратури Франківського району Львова.
  • 1998 - 1999 роки – обіймав посади слідчого відділу слідчого управління прокуратури Львівської області, старшого слідчого управління нагляду за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання та досудове слідство. Після реорганізації працював старшим слідчим.
  • 1999 - 2001 роки – був юристом ПП "Агентство безпеки "Скорпіон".
  • 2001 - 2003 роки - займався приватною адвокатською діяльністю.
  •  2003 рік – працював адвокатом в адвокатському об'єднанні "Осадчий і партнери".
  • 2003 – 2012 роки – став співзасновником та керуючим партнером адвокатського об'єднання "Валько і Махніцький".
  • 2004 – 2006 роки –  був помічником-консультантом народного депутата України Олега Тягнибока. Представляв його інтереси в судовому процесі у справі про висловлювання лідера "Свободи" на горі Яворині. Судові розгляди у цій справі закінчилися у 2007 році виправдувальним вироком. Олег Махніцький - активіст партії "Свобода" з початку 1990-х, хоча членство офіційно оформив у 2004 році.
  • 2006 рік - на місцевих виборах Махніцький обраний депутатом Львівської міської ради за списками ВО "Свобода", у міськраді був членом постійної депутатської комісії землекористування.
  • 2010 рік – на виборах до Львівської міськради повторно обраний депутатом.
  • 2012 - 2014 роки – обраний народним депутатом України VII скликання від партії "Свобода". У Раді був першим заступник голови комітету Верховної Ради з питань верховенства права та правосуддя. В цей період Олег Махніцький очолював головну юридичну службу ВО "Свобода", представляв інтереси партії у ЦВК.
  • Від початку Євромайдану був одним із керівників центру юридичного забезпечення і захисту Майдану. Разом з Павлом Петренком витягували активістів з лап правоохоронців, представляли інтереси "майданівців" у судах.

Олег Махніцький на Євромайдані (фото з соцмереж)

  • 22 лютого 2014 року – Олег Махніцький став уповноваженим Верховної Ради з контролю за діяльністю прокуратури.
  • 25 лютого 2014 року – указом в.о. Президента Олександра Турчинова призначений в.о. Генерального прокурора України. В той же день Рада погодила це призначення. Після призначення Махніцький призупинив членство в партії.
  • Травень 2014 року – всеукраїнською конференцією працівників органів прокуратури призначений членом Вищої ради юстиції. Перебував у складі цього органу до лютого 2015 року.
  • 18 червня 2014 року - указом Президента звільнений з посади в.о. Генерального прокурора України та призначений радником Президента України Петра Порошенка.

Олег Махніцький на трибуні Верховної Ради (скріншот відео)

  • У лютому 2015 року Президент України Петро Порошенко звільнив Олега Махніцького з посади радника Президента України.
  • Грудень 2018 року – колишній Генпрокурор був включений до списку українських фізичних осіб, проти яких уряд Російської Федерації ввів санкції.

Критика та скандали

Різні скандальні звинувачення і критичні матеріали в ЗМІ посипались на Олега Махніцького після призначення його в.о. Генпрокурора України.
Перші подібні публікації стосувались механізму призначення. Журналісти і політики стверджували, що кандидатуру Махніцького безпосередньо лобіював скандальний спонсор партії "Свобода", бізнесмен з кримінальним минулим Ігор Кривецький. Далі ЗМІ оприлюднили інформацію, що саме Кривецький безпосередньо впливав на призначення прокурорів у різних областях України.
Згодом новий гучний скандал об’єднав спонсора "Свободи" і Олега Махніцького. Журналіст Сергій Лещенко оприлюднив інформацію, що в.о. Генпрокурора у березні 2014 року надав у ЄС список осіб, на активи яких мали бути накладені санкції Євросоюзу. Проте Олег Махніцький не включив людей клану "Росукренерго" до цього санкційного списку. Журналіст написав, що це відбулось за вказівкою Кривецького, бізнес-партнерами якого були особи з близького оточення Віктора Януковича. Таким чином, Сергій Льовочкін, Дмитро Фірташ, Юрій Бойко в березні 2014 року уникнули санкцій ЄС. Коли пізніше Олегу Махніцькому ставили запитання щодо цього списку, він незграбно виправдовувався, що проти представників "Росукренерго" на той момент ще не було жодних слідчих дій через більш важливі розслідування, а санкційний список складався на підставі вже порушених кримінальних справ.
Після звільнення Махніцького з Генеральної прокуратури його критики ще більше активізувались. Так, з’явилась інформація, що колишній Генпрокурор в липні 2014 року у Лондоні придбав квартиру вартістю 1 282 500 доларів США. Згодом журналісти заявили, що його дочка навчається у столиці Великобританії. А у вересні 2014 року в ефірі телеканалу "Інтер" відома письменниця Ірена Карпа повідомила, що Олег Махніцький купив п'ятизірковий готель "Hyatt" в центрі Києва. Після спростування усіх цих фактів, "невстановлені джерела" повідомили, що колишній Генпрокурор таки купив розкішний  10-поверховий "Hyatt", але не в Києві, а в Будапешті, і що шалені кошти на такі покупки отримані від Дмитра Фірташа.
Найбільшим критиком Махніцького виступав екснардеп Святослав Олійник, який стверджував, що за три місяці роботи корупційний прибуток колишнього Генпрокурора склав 300 мільйонів доларів, а заяви про його злочини ігноруються наступниками. Проте пафосний викривач чомусь не надав жодних доказів своїм звинуваченням.
Скандальними стали і подальші відносини Олега Махніцького і партії "Свобода". Конфлікт почався ще в червні 2014 року, коли партійці вимагали від нього не писати заяву на звільнення. Але в.о. Генпрокурора після бесіди з Президентом таку заяву написав і в замін отримав посаду радника. У відповідь, його не поновили у партійних лавах, а після шквалу скандальних звинувачень "Свобода" оприлюднила заяву, що жодної політичної відповідальності за дії Махніцького не несуть, бо з моменту призначення він перестав представляти партію.
В лютому 2016 року Махніцький сам зробив скандальну заяву, що ефективно провести слідство щодо розстрілів на Майдані йому завадили Арсен Аваков і Віктор Шокін. За його словами, тоді Арсен Аваков написав листа, у якому просив ГПУ не переслідувати посадовців міністерства внутрішніх справ, оскільки вони перебувають в зоні АТО, а це "негативно на них впливає". А Віктор Шокін, який після Революції Гідності був заступником Генпрокурора і начальником управління з нагляду у кримінальному провадженні, не вжив належних заходів, щоби затримати силовиків, які виконували злочинні накази Януковича та його оточення.
У відповідь посадовці спростували такі звинувачення колишнього керівника Генпрокуратури, назвавши їх "безсовісною брехнею".
Дата публікації: 24.08.2021
Дата останньої зміни: 23.09.2021
1