Шокін Віктор

Шокін Віктор

Ексчлен РНБО, Генеральний прокурор України у 2015 – 2016 роках

Шокін Віктор – заслужений юрист України, державний радник юстиції 2 класу, учасник розслідування багатьох резонансних справ.

Місце народження

Народився 4 листопада 1952 року в місті Києві.

Освіта

1970 – 1972 роки – навчався в Українській сільськогосподарській академії, через незадоволення майбутньою професією покинув навчальний заклад.

1980 рік – закінчив Харківський юридичний інститут

Родина

З дружиною Таїсією Іванівною офіційно розлучений.

Дочка — Тетяна Горностаєва — заступник прокурора Одеської області

Зять — Олексій Горностаєв — заступник прокурора Київського району міста Одеси.

Сват — Микола Горностаєв — заступник прокурора Дніпропетровської області.

По інформації ЗМІ та джерел у Генпрокуратурі, Шокін фактично проживає з Оксаною Гриневич, яка народила від нього доньку Вероніку-Анастасію.

  • Кар’єра в органах прокуратури
  • 1970 – 1972 роки – навчався в Українській сільськогосподарській академії.
  • 1972–1973 роки — працював техніком Центрального республіканського ботанічного саду АН УРСР Києва.
  • 1973–1975 роки – військова служба в Збройних силах СРСР, командир відділення, в/ч 03301, м. Йошкар-Ола.
  • 1975–1976 роки – старший технік НДІ "Оріон".
  • 1976–1980 роки – студент Харківського юридичного інституту імені Ф.Е. Дзержинського.
  • 1980–1981 роки – стажист прокуратури Московського району м. Києва.
  • 1981–1989 роки – слідчий, старший слідчий прокуратури Московського району м Києва.
  • 1989–1994 роки – старший слідчий, слідчий в особливо важливих справах слідчого відділу прокуратури м. Києва.
  • 1994–1997 роки – начальник відділу нагляду за додержанням законів спеціальними підрозділами по боротьбі з організованою злочинністю прокуратури м. Києва.
  • 1997–1998 роки – начальник відділу нагляду за додержанням законів спеціальними підрозділами по боротьбі з організованою злочинністю управління нагляду за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання та досудове слідство прокуратури м. Києва.
  • 1998–1999 роки – слідчий з особливо важливих справ управління з розслідування особливо важливих справ Генеральної прокуратури України.
  • 1999–2001 роки – слідчий з особливо важливих справ відділу з розслідування особливо важливих справ управління з розслідування особливо важливих справ Генеральної прокуратури України.
  • 2002–2003 роки – заступник Генерального прокурора України.
  • 2004–2007 роки – заступник Генерального прокурора України.
  • 2007- 2014 роки – перебував на пенсії.
  • Потрібно вказати, що на пенсію Віктор Шокін кілька разів виходив і раніше. В 2001 році він відмовився розслідувати справу Юлії Тимошенко і його відправили на пенсію. Його повернув Святослав Піскун у 2002 році. Наступного року звільнили Піскуна і разом з ним Шокін знову вийшов на пенсію. Коли у 2004 році Піскун повернувся на посаду Генпрокурора, Шокіна вдруге призначили його заступником.
  • В цей період Шокін брав участь у розслідуванні ряду резонансних справ. Ще в період існування СРСР його залучали до "бавовняної" справи Гдляна — Іванова, він розслідував один з епізодів.
  • Наприкінці 90-х Шокін  розслідував злочини банди Громова, яка здійснила щонайменше 16 вбивств. У 2001 році ватажків банди засудили до довічного позбавлення волі, інших 14 членів на різні терміни позбавлення волі. Тоді ж розслідував справу "Білого братства", яка закінчилась засудженням Марії Цвигун до 4-х років позбавлення волі.
  • У 2003 році розслідував вбивство журналіста Георгія Гонгадзе і відкрив кримінальну справу у відношенні генерала МВС України Пукача. А у 2005 році Шокін розслідував кримінальну справу, де фігурантами виступали Борис Колесніков, Євген Кушнарьов, Ігор Коломойський.

Віктор Шокін ( фото: ГПУ)

На посаді Генпрокурора

  • 26 червня 2014 по лютий 2015 року — Шокіна повернули на службу заступником  Генерального прокурора України — начальником Головного управління нагляду у кримінальному провадженні.
  • 10 лютого 2015 року Президент України Петро Порошенко вніс у Верховну Раду проєкти постанов про надання згоди на звільнення Віталія Яреми та призначення Віктора Шокіна Генеральним прокурором України. Того ж дня Верховна Рада України надала згоду і президент підписав відповідні укази.
  • Новий Генпрокурор пообіцяв завершити розслідування й передати в суд накопичені за останній час справи, пов'язані зі злочинами режиму Віктора Януковича, в першу чергу, вбивствами на Майдані. Він також заявив про намір боротися з загрозою сепаратизму та тероризму.
  • У лютому 2015 року Генпрокуратура санкціонувала арешт "регіоналів" Олександра Єфремова та Михайла Чечетова. У березні Шокін разом зі своїм заступником Давидом Сакварелідзе представив спільноті стратегію реформування органів прокуратури України, яка була розроблена з врахуванням американського та європейського досвіду. Віктор Шокін підписав наказ про утворення Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Давид Сакварелідзе, Петро Порошенко та Віктор Шокін (president.gov.ua)

2 листопада 2015 року близько 22:00 на Генерального прокурора України Віктора Шокіна було вчинено замах. За офіційними даними, по кабінету Генпрокурора було здійснено три постріли зі снайперської гвинтівки. Цей замах так і не розкрили.

Поступово в суспільстві наростало невдоволення станом справ у Генеральній прокуратурі. Шокіна критикували за протидію розслідуванню справи "діамантових прокурорів" та деяким реформаторським ініціативам своїх заступників Каська та Сакварелідзе.

У лютому 2016 року Петро Порошенко відмітив, що Шокін втілив ті реформи, яким у прокуратурі десятиліття чинили супротив, проте ГПУ так і не змогла отримати довіру суспільства. Дійсно, станом на початок 2016 року, згідно з авторитетним соціологічним опитуванням, Генеральному прокурору довіряли менш як 4% українців. Шокін написав заяву про звільнення, Президент вніс подання в парламент і Рада 29 березня 2016 року проголосувала за його відставку. 3 квітня Петро Порошенко підписав відповідний указ.

Скандали, критика, діяльність після відставки

Скандали щодо Віктора Шокіна не припинялись з початку 2000-х. Коли ще тривав розшук генерала Пукача і його готувались арештувати в Ізраїлі, Шокін інформував про це журналістів і затримання зірвалось.

ЗМІ помітили його опікування кримінальним авторитетом Олексієм Чеботарьовим. Були версії, що Шокін йому дядько чи хрещений. У 2005 році проводилось розслідування щодо махінацій з горілкою і Чеботарьов був одним головних фігурантів. Відомо, що Шокін попередив шахрая про хід розслідування і підозрюваний знову уникнув покарання.

Також різні видання вважають колишнього Генпрокурора кумом Петра Порошенка, а Ігор Коломойський стверджував, що Шокін деякий час очолював службу безпеки власника "Рошен". Ця інформація неодноразово спростовувалась Віктором Шокіним, і він був переконливим.

5 липня 2015 року заступник Генпрокурора  і керівник СБУ затримали під час отримання хабаря високопосадових працівників ГПУ Володимира Шапакіна і Олександра Корнійця, у яких під час обшуків вилучили величезні цінності. ЗМІ звернули увагу, що все відбувалось в той час, коли Шокін був відсутній. Саме цей факт зробив можливим порушення справи "діамантових прокурорів", бо затримані виявились друзями Віктора Шокіна. Незабаром з’явились скандальні матеріали різних видань про те, як Генпрокурор намагався загальмувати цю справу.

В січні 2020 року колишній Генпрокурор Віктор Шокін зробив сенсаційну заяву, що його в Греції намагались отруїти ртуттю. Потерпілий вісім днів провів у реанімації і двічі його виводили зі стану клінічної смерті. На питання, кого він може запідозрити, Шокін не виключив варіанту причетності до цього Джо Байдена, через заяви колишнього очільника ГПУ, що справу "Бурісми" закрили незаконно і передчасно.

Дата публікації: 28.06.2021
Дата останньої зміни: 24.09.2021
1