Первомайський Олег

Первомайський Олег

Український правознавець, науковець, суддя Конституційного Суду України

Первомайський Олег – кандидат юридичних наук, доцент, викладач КНУ імені Шевченка, суддя КСУ, що займав виважену позицію при розгляді принципових питань

Місце народження

Народився 31 січня 1972 року в місті Полтава.

Освіта

  • 1999 рік – закінчив Національну юридичну академію імені Ярослава Мудрого.
  • 2002 рік – закінчив аспірантуру при Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого.
  • Кандидат юридичних наук, доцент. Кандидатська дисертація "Участь територіальної громади у цивільних правовідносинах" захищена в 2003 році.

Родина

Дружина – Величко Наталія Олександрівна.

Дочка – Анастасія. Іншої інформації, крім тієї що в декларації, у відкритих джерелах немає.

Кар’єра до обрання в КСУ

  • Первомайський Олег виріс і закінчив середню школу в Полтаві. Перед службою в армії працював на різних підприємствах міста. Після строкової військової служби в 1994 році поступив в Національну юридичну академію імені Ярослава Мудрого в місті Харкові. Здобувши диплом юриста, три роки навчався в аспірантурі цього ж навчального закладу, а згодом захистив кандидатську дисертацію.
  • 2000 - 2006 роки – ще навчаючись у аспірантурі, працює за сумісництвом у НДІ державного будівництва та місцевого самоврядування Національної академії правових наук України (спочатку на посаді молодшого наукового співробітника, пізніше старшим науковим співробітником).
  • 2002 - 2006 роки - працює на кафедрі цивільного права Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого (спочатку на посаді асистента, потім доцента).
  • 2006 - 2008 роки – Первомайський переїжджає до Києва і влаштовується на роботу доцентом кафедри цивільного та трудового права у Київському національному економічному університеті ім. Вадима Гетьмана.
  • 2008 - 2011 роки - обіймає посаду старшого наукового співробітника НДІ приватного права і підприємництва ім. академіка Ф. Г. Бурчака Національної академії правових наук України.
  • 2011 - 2018 роки - працює на посаді доцента кафедри цивільного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Також за сумісництвом продовжує працювати на посаді старшого наукового співробітника НДІ приватного права і підприємництва імені академіка Ф. Г. Бурчака НАПрН України.
  • З 2011 року – член Всеукраїнської громадської організації "Асоціація цивілістів України".
  • 2015 - 2016 роки – член Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів загальної юрисдикції.
  • 2016 - 2017 роки – експерт проєкту Офісу Ради Європи в Україні "Посилення захисту прав людини внутрішньо переміщених осіб в Україні".
  • 2017 – 2018 роки – Первомайський бере участь в конкурсі на посаду судді Верховного Суду. З 658 кандидатів він проходить у другий тур, де залишилось лише 45 претендентів. Наступний відбір він не пройшов.
  • 20 вересня 2018 року - Постановою Верховної Ради України за результатами конкурсу призначений суддею Конституційного Суду України. Його кандидатуру висунула і підтримала фракція Народного Фронту.
  • Олег Первомайський – заслужений юрист України. Він також був членом конкурсної комісії з відбору кандидата на посаду Голови Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
  • Правознавець є автором та співавтором понад 200 наукових робіт та науково-практичних публікацій. Найбільш відома його робота – 12-томний коментар до Цивільного кодексу України.

24 вересня 2018 року Олег Первомайський прийняв присягу судді КСУ (фото: ccu.gov.ua)

Діяльність в Конституційному Суді – досягнення та критика

У Конституційному Суді Первомайський в цілому займає виважену позицію, намагається голосувати по совісті, по закону, не піддаючись політичним впливав.

Центр політико-правових реформ визначає його як доброчесного суддю, у якого не знайшли фактів невідповідності майнового стану отриманим доходам. Правда деякі радикальні антикорупціонери іншої думки. У Первомайського досить заможний тесть, який надав дочці судді (своїй онуці) право користування своєю квартирою вартістю майже 8 мільйонів гривень. Суддя, відповідно до закону, відобразив у 2017 році цей факт взаємовідносин діда і онуки. Але сайт "Антикор" подав це, як "сенсацію": "Родина судді Конституційного Суду володіє квартирою у столиці за вісім мільйонів". А текст статті містив численні натяки, що Первомайський з родиною живуть не за статками.

В лютому 2019 року Конституційний Суд розглядав подання про скасування статті 368-2 Карного Кодексу України, що передбачала покарання за незаконне збагачення. З 18 суддів 14 проголосувало "за". Серед них був і Олег Первомайський. Мотиви його голосування не зрозумілі, тим більше, що суддя виклав окрему думку стосовно цього рішення КСУ. У документі суддя вказав на юридичні неточності у формулюванні чинної статі, що створювало підстави для визнання її неконституційною, але правильним рішенням вважав відтермінувати її скасування на деякий час і  внести потрібні зміни.

У деяких ЗМІ тиражується інформація, що Первомайський працює на Коломойського (досьє Коломойського Ігоря)  і голосує за потрібні олігарху ухвали Конституційного Суду. Зокрема в травні 2019 року суддя голосував за рішення, яким КСУ закривав провадження щодо приватизації підприємств Державної акціонерної компанії "Укррудпром". У поданні народні депутати просили визнати неконституційним закон 2004 року, який пролобіювали олігархи Коломойський, Ахметов, Новинський та Пінчук, щоб поділити між собою всі підприємства "Укррудпрому". Ця приватизація не принесла державі жодної користі, а своїм рішенням КСУ залишив усе без змін.

5 червня 2019 року у Конституційному Суді було прийняте рішення за конституційною скаргою акціонерного товариства "Запорізький завод феросплавів" (власник Коломойський) щодо відповідності Конституції України положення пункту 13 частини першої статті 17 Закону України "Про Національне антикорупційне бюро України". Згідно з цією статтею, НАБУ мало право через суд зупиняти дію сумнівних угод, не чекаючи завершення розслідування. Використовуючи цю можливість, були зупинені дії підозрілих договорів, що в цілому врятувало державі майже 7 мільярдів гривень. 5 червня КСУ задовольнив подання і позбавив НАБУ права розривати угоди через суди. Шлях до виведення державних коштів у офшор був відкритий. А Первомайський був одним з тих, хто підтримав таке рішення КСУ.

Конституційний Суд України (фото: ccu.gov.ua)

В жовтні 2020 року Конституційний Суд України прийняв рішення, що передбачало: скасування електронного декларування; скасування повноважень НАЗК щодо повної перевірки та моніторингу способу життя; декриміналізацію незаконного збагачення і скасування конфіскації активів, набутих корупційним шляхом; скасування покарання за недостовірне декларування. Це резонансне рішення руйнує всю систему антикорупційної роботи в Україні, суттєво підриває авторитет української влади на міжнародній арені. Чотири судді голосувало проти цього вердикту, серед яких був і Олег Первомайський. У подальшому протистоянні КСУ і президента Зеленського (досьє Зеленського Володимира)  ця четвірка підтримала останнього і заблокувала роботу Конституційного Суду. Станом на лютий 2021 року "конституційна криза" триває.

Дата публікації: 24.02.2021
Дата останньої зміни: 28.09.2021